نمونه گیری درب منزل برای افراد بالای 70 سال رایگان انجام میشود -----------------------ساعات کاری : شنبه الی چهارشنبه 6 صبح الی 20.پنجشنبه ها 6 صبح الی 18 -------------به اطلاع میرساند روز هاي جمعه از ساعت 8 الي 13 باز و آماده خدمت رساني به مراجعين گرامي مي باشد.

حساب کاربری

یا

حداقل 8 کاراکتر

02138016000

تلفن تماس

ایمیل

Albert.pathobiology@gmail.com

دستگاه سل کانتر هماتولوژی – MINDRAY 5800

زمان مطالعه8 دقیقه

تاریخ انتشار : ۲۸ مرداد ۱۴۰۲نویسنده : دسته بندی : دستگاه های بخش فنی
دستگاه سل کانتر هماتولوژی

در حوزه آزمایشات آزمایشگاهی، آزمایش خون اولین و رایج‌ ترین راه برای تشخیص ناهنجاری‌ ها و یافتن علل سیستم‌ ها و بیماری‌ های احتمالی در حال توسعه است. به همین دلیل است که این روزها آزمایش خون بسیار محبوب شده است. به همین دلیل است که صدها آزمایشگاه حداقل صدها نمونه در روز دریافت می کنند و آزمایش هر یک به صورت دستی و جداگانه را برای عوامل دشوار می کند. از این رو، توسعه شمارنده‌ های خودکار سلول‌ های خونی برای انجام فرآیند آزمایش با سرعت بالا ضروری است. با آزمایشگاه آلبرت همراه باشید تا دریابیم که دستگاه سل کانتر هماتولوژی چیست و چگونه کار می کند.

معرفی دستگاه سل کانتر هماتولوژی

قبل از اینکه بدانیم سل کانتر چیست و چگونه کار می‌کند، ابتدا باید اصطلاحات اساسی را که در فرآیند کار با آنها مواجه می‌شویم، درک کنیم. که برای انسان و همچنین حیوانات است. اما چیزی که ممکن است ندانید این است که از چه چیزی تشکیل شده است. این شامل عناصر تشکیل‌شده است که 45 درصد قوام آن را تشکیل می‌دهد و پلاسما، که مایع جاری است که باعث می‌شود تا بقیه ترکیب را تشکیل دهد.

سلول های خونی (WBCs/Leucocytes) و پلاکت ها (ترومبوسیت ها). علاوه بر این گلبول‌های سفید دارای گرانولوسیت‌ها (نوتروفیل‌ها، ائوزینوفیل‌ها، بازوفیل‌ها) و آگرانولوسیت‌ها (مونوسیت‌ها، لنفوسیت‌ها) در ترکیب خود هستند. در همه موارد، سل کانتر تعداد سلول‌ ها را در این نواحی محاسبه می‌ کند تا ببیند آیا بین محدوده ایده‌آل است یا خیر. اطمینان حاصل کنید که همه چیز کاملاً خوب است. بنابراین، سل کانتر یا آنالایزر دستگاه آزمایشگاه هماتولوژی است که به طور خودکار سلول های خونی را از نمونه خون داده شده شمارش می کند و شمارش را به عنوان نتیجه نمایش می دهد.

انواع دستگاه سل کانتر

برای ادامه آزمایش WBC، این شمارنده سلولی می تواند دو نوع باشد: دیفرانسیل سه قسمتی و دیفرانسیل پنج قسمتی.

 • دیفرانسیل سه قسمتی تقریباً در هر آزمایشگاه و کلینیک برای آزمایش خون معمول طراحی شده است و در سه قسمت اندازه گیری می شود: لنفوسیت‌ها، MID (مونوسیت‌ها و برخی ائوزینوفیل‌ها) و گرانولوسیت‌ها.
 • از سوی دیگر، دیفرانسیل پنج قسمتی به‌ویژه برای سرطان، آلرژی‌های حاد یا سایر آزمایش‌ها برای بیمارستان‌ها و کلینیک‌های بزرگ طراحی شده است. اندازه گیری آن در پنج بخش است: لنفوسیت ها، مونوسیت ها، ائوزینوفیل ها، نوتروفیل ها و بازوفیل ها. این آزمایش تقریباً دو برابر هزینه سه قسمتی است.

دستگاه سل کانتر چگونه کار می کند؟

پس از درک نظریه ساخت یک سل کانتر (ABCC)، بیایید ببینیم که چگونه کار می کند.

اصل و عملکرد شمارنده سلول های خونی خودکار روش استاندارد برتر اندازه گیری خون سلول ها میکروسکوپی است. این شمارنده سلولی یک ابزار غربالگری است که به طور خودکار نمونه‌ های غیرعادی را از نمونه‌ های معمولی متمایز می‌ کند تا اطمینان حاصل شود که نمونه‌ های غیرطبیعی برای یک مطالعه میکروسکوپی عمیق‌ تر برای یافتن علت جدا می‌ شوند.

اصل پشت ABCC روش‌ شناسی محاسبه سنتی امپدانس الکتریکی آن است. حتی امروزه نیز در هر آنالایزر به عنوان ابزار کار اصلی استفاده می شود. در این کار، کل نمونه خون از ناحیه بین دو الکترود عبور می کند که ناحیه آنقدر کوچک است که تنها یک سلول در آن واحد می تواند عبور کند. با هر سلولی که از این دیافراگم می گذرد، امپدانس بسته به حجم آن سلول متفاوت است. سلول ها و حجم های مربوطه آنها به این ترتیب شمارش می شوند.

دستگاه دیفرانسیل پنج قسمتی

روش امپدانس الکتریکی را می توان فقط برای محاسبه CBC و دیفرانسیل سه بخشی استفاده کرد، اما نمی تواند بین لکوسیت های سلول های حجم مشابه تمایز قائل شود. به همین دلیل است که روش‌ های بیشتری برای پوشش این کمبود اضافه شد. در مورد دیفرانسیل پنج قسمتی، می‌ توان این کمبود را با کمک فناوری فلوسایتومتری پوشش داد. این فناوری از نیروی نور لیزر استفاده می کند. در این روش، نمونه خون در یک خط مستقیم از طریق یک نازل نازک جریان می یابد. در دهانه نازل، یک پرتو نور لیزر تنظیم می شود. هنگامی که سلول های خونی در مسیر نور لیزر قرار می گیرند که نور را در جهات مختلف پراکنده می کند. برای محاسبه، سه جهت نور متمرکز شده است:

 • FS (جهت کوچک رو به جلو 0.8 ~ 3 درجه) : این همه اطلاعات مربوط به حجم یک سلول خونی را می دهد.
 • FL (جهت بزرگ رو به جلو 7 تا 11 درجه) : این پیچیدگی سلول های خونی و اطلاعات مرتبط را مشخص می کند.
 • SS (پراکندگی جهت جانبی 90 درجه) : این برای تعیین اندازه دانه بندی سلول های خونی استفاده می شود.

ترکیب این سه معیار اندازه گیری دقیقی از پنج قسمت WBC را ارائه می دهد. اما اندازه گیری دیگری مورد نیاز است، نسبت صحیح هر یک از پنج قسمت در WBCs. برای اندازه گیری دقیق آن، Scattergrams استفاده می شود. این یک نمودار دو بعدی است که در آن محور x چگالی بین سلولی و محور y نشان دهنده اندازه سلول خونی است. از طریق این، می توان اندازه گیری دقیق هر یک از 5، یعنی لنفوسیت، مونوسیت، ائوزینوفیل، نوتروفیل و بازوفیل را در WBC کامل پیدا کرد.

دستگاه MINDRAY 5800 آزمایشگاه آلبرت

در آزمایشگاه آلبرت از دستگاه سل کانتر MINDRAY 5800 استفاده می شود. آنالایزر هماتولوژی خودکار BC-5800 مقادیر اضافی را برای آزمایشگاه های با اندازه متوسط فراهم می کند. BC-5800 در پاسخ به افزایش تقاضا برای خواندن با کیفیت بالا و تصمیمات تشخیصی دقیق، یک روش رنگ شیمیایی قابل اعتماد، منوی دیفرانسیل 5 قسمتی کامل و سفارشی‌ سازی قانون آزمون مجدد را ارائه می‌دهد. BC-5800 با سرعت بالای تست 90 تست در ساعت و عملکرد صفحه لمسی، به عنوان ایستگاه کاری یک مرحله ای عمل می کند و جریان کار معمولی را در آزمایشگاه هماتولوژی ساده می کند.

دستگاه سل کانتر هماتولوژی

ویژگی های دستگاه سل کانتر MINDRAY 5800

 • دیفرانسیل 5 قسمتی، 25+4 پارامتر،
 • 2 هیستوگرام + 2 پراکنده
 • حداکثر 90 نمونه در ساعت
 • پراکندگی لیزر + رنگ شیمیایی + جریان
 • تکنولوژی سیتومتری
 • کانال مستقل و روش نوری
 • برای اندازه گیری بازوفیل
 • قابلیت قدرتمند پرچم گذاری سلول های غیر طبیعی
 • بارگذاری خودکار اختیاری، اسکنر بارکد
 • صفحه نمایش لمسی بزرگ TFT
 • ظرفیت ذخیره سازی بزرگ: تا 40000 نمونه
 • تصمیم توصیه شده یا قابل تنظیم
 • قوانین برای بررسی مجدد نمونه های غیر طبیعی
 • پشتیبانی از LIS یک طرفه یا دو طرفه

مزیت دستگاه آنالایزر خودکار هماتولوژی 5 قسمتی Mindray BC-5800

در ادامه مزایای استفاده از دستگاه MINDRAY 5800 را خواهید دید.

پراکندگی نور لیزر

آنالایزر هماتولوژی BC-5800 از لیزر نیمه هادی برای سیستم فلفلوسیتومتری استفاده می کند. از طریق محاسبات زوایای مختلف از طریق پراکندگی لیزری، این ابزار تجزیه و تحلیل کاملی از جمله اندازه سلول، دانه بندی و پیچیدگی را ارائه می دهد.

سیستم سلول جریان دوگانه شتاب

سیستم سلول جریان شتاب دوگانه شکاف سرعت بین جریان غلاف و سلول‌های خون را کاهش می‌دهد و سیگنال پایدارتری را تضمین می‌کند که امکان اندازه‌گیری دقیق از طریق پراکندگی لیزر را فراهم می‌کند.

روش رنگرزی شیمیایی با معرف های اصلی

بازوفیل ها و ائوزینوفیل ها را می توان با روش منحصر به فرد رنگ شیمیایی متمایز کرد. معرف ها، کنترل و کالیبراتور اصلی Mindray یک سیستم کامل برای اطمینان از دقت بالا است.

2 کانال مجزا برای تمایز WBC

BC-5800 لنفوسیت ها، مونوسیت ها، نوتروفیل ها و ائوزینوفیل ها را در کانال Diffff و بازوفیل ها را در کانال Baso جدا شده می شمارد. روش نوری برای آزمایش بازوفیل: اطلاعات بیشتر در مورد فیزیولوژی سلولی، قابل اطمینان تر.

جریان غلاف دیجیتال

فناوری ثبت اختراع Mindray می‌تواند وضعیت هر سلول را در حین عبور از دیافراگم کنترل کند، این به طور دقیق حجم سلول‌ها را اندازه‌گیری می‌کند و یک شکل هیستوگرام استاندارد شده را ارائه می‌دهد.

امتحان مجدد

قوانین تصمیم گیری توصیه شده توسط Mindray می تواند به یادآوری مجدد نمونه های غیرعادی، کاهش خطاهای پس از تحلیل و میزان بازبینی کمک کند.
قوانین تصمیم گیری همچنین می تواند با پشتیبانی ورودی جدید برای تطبیق با هر روش آزمایشگاهی استاندارد سفارشی شود.

گزارش فرمت های مختلف و گزارش فرمت های تعریف شده توسط کاربر

 • کاغذ: A4، A5، نامه، کاغذ پیوسته.
 • فرمت های گزارش: 4 فرمت از پیش تعریف شده و 4 فرمت تعریف شده توسط کاربر.

کنترل کیفیت

 • کنترل و کالیبراتور اصلی Mindray.
 • 60 فایل QC ارائه می دهد، هر فایل می تواند 310 نتیجه QC را ذخیره کند.
 • اطلاعات QC را وارد کنید از جمله شماره لات، سطح، تاریخ مصرف. تاریخ، میانگین
 • و مقادیر محدوده از طریق دیسک USB.

حافظه می تواند تا 40000 نتیجه بیمار را نگه دارد

نتایج قبلی را با اطلاعات گرافیکی و عددی ذخیره کنید.

نرم افزار مدیریت داده (DMS)

 • با DMS، داده ها را می توان به کامپیوتر منتقل کرد.
 • DMS پیکربندی استاندارد BC-5800 برای پاسخگویی به تقاضای آزمایشگاه های مختلف و ارائه سفارشی سازی بیشتر در گزارش، ویرایش داده ها و اتصال شبکه است.

LIS یک طرفه یا دو جهته

 • نتایج آزمایش و اطلاعات بیمار را در حالت دو جهته انتقال دهید.
 • پشتیبانی از پروتکل ارتباطی HL7 و 15ID.
 • به راحتی در سازمان آزمایشگاهی خود ادغام شوید.

جمع بندی

ماشین آلات و تجهیزات برجسته زیادی در دسترس هستند که می توانند به آسانی به فرآیند فوق کمک کنند. برای کلینیک‌ ها و آزمایشگاه‌ های کوچک، آنالایزرهای هماتولوژی سه قسمتی EuroCount TS، آنالایزرهای هماتولوژی سه قسمتی HumaCount 30TS و غیره وجود دارد. در عین حال، برای بیمارستان‌ ها و کلینیک‌ های بزرگ که نیاز به آزمایش‌ های دقیق ویژه دارند، هماتولوژی پنج قسمتی EuroCount 5L وجود دارد. آنالایزرها، آنالایزرهای هماتولوژی خودکار HumaCount 5D و غیره. گردآوری بهترین ماشین‌ هایی که مطابق با نیازهای شما هستند می‌تواند بسیار سودمند باشد زیرا می‌توانید به راحتی و با دقت بیش از نمونه‌ های کافی را در روز انجام دهید. وقتی فناوری فقط در دسترس شماست، نیازی به گیر کردن با روش های دستی نیست.

ارسال دیدگاه