نمونه گیری درب منزل برای افراد بالای 70 سال رایگان انجام میشود -----------------------ساعات کاری : شنبه الی چهارشنبه 6 صبح الی 20.پنجشنبه ها 6 صبح الی 18 -------------به اطلاع میرساند روز هاي جمعه از ساعت 8 الي 13 باز و آماده خدمت رساني به مراجعين گرامي مي باشد.

حساب کاربری

یا

حداقل 8 کاراکتر

02138016000

تلفن تماس

ایمیل

Albert.pathobiology@gmail.com

تفسیر آزمایش هورمونی زنان

زمان مطالعه10 دقیقه

تاریخ انتشار : ۱۲ آبان ۱۴۰۲نویسنده : دسته بندی : تفسیر آزمایشات, وبلاگ
تفسیر آزمایش هورمونی زنان

پس از انجام هر گونه آزمایش در آزمایشگاه هورمون شناسی آلبرت، پزشک شما نتایج آزمایش را در قرار ملاقات بعدی با شما بررسی خواهد کرد. با این حال، ممکن است تمایل داشته باشید قبل از قرارتان با پزشک؛ نسبت به تفسیر آزمایش هورمونی زنان اقدام کنید. در این مقاله اطلاعاتی در مورد هر یک از هورمون های آزمایش شده و نحوه درک نتایج در اینجا آورده ایم.

تفسیر آزمایش هورمونی زنانه

هورمون ها چنان تأثیر قدرتمندی بر بدن شما دارند که می توانند بر مواردی مانند وزن، سطح انرژی، خلق و خو، میل جنسی و غیره تأثیر بگذارند. تا به حال به این فکر کرده اید که مثلاً چرا همیشه خسته هستید؟ هورمون های شما ممکن است یکی از دلایل آن باشد. بنابراین، سطح هورمون می تواند چیزهای زیادی را در مورد سلامت کلی شما نشان دهد، و بررسی انواع هورمون ها می تواند بینش های خاص تری را در مورد سلامت بدن به شما بدهد.

در ادامه به تفکیک هورمون‌ هایی که آزمایش هورمون های زنانه بررسی می‌ کند، کارهایی که در بدن شما انجام می‌ دهند و علائم سطوح هورمونی که ممکن است از تعادل خارج شده‌ اند، آمده است.

هورمون محرک فولیکول (FSH)

FSH (هورمون محرک فولیکول) هورمونی است که توسط غده هیپوفیز در مغز تولید می شود. در زنان، FSH به تحریک رشد و نمو فولیکول‌های تخمدان (تخم‌های بارور نشده) در طول فاز فولیکولی چرخه قاعدگی کمک می‌کند. در زمان یائسگی، عملکرد تخمدان ها متوقف می شود و سطح FSH افزایش می یابد. در دوران بارداری، سطح استروژن بالاست و این باعث می شود FSH غیرقابل تشخیص باشد. در مردان، FSH بیضه ها را برای تولید اسپرم بالغ تحریک می کند. سطح FSH در مردان پس از بلوغ نسبتا ثابت است.

 • فولیکولی: 3.5 – 12.5 IU/L
 • اواسط سیکل: 4.7 – 21.5 IU/L
 • لوتئال: 1.7 – 7.7 IU/L
 • پس از یائسگی: 25.8 – 134.8 IU/L

اگر سطح FSH در زنان از تعادل خارج شود چه؟

چندین دلیل احتمالی برای کاهش سطح FSH وجود دارد. انواع خاصی از اختلالات هیپوفیز می تواند باعث ترشح کم FSH شود. سطح بالای FSH نشان می دهد که تخمدان های شما ممکن است تعداد زیادی تخمک باقی نماند. اگر سطوح بالای FSH در کنار ترشح LH بالا رخ دهد، تخمدان‌های شما ممکن است کار طبیعی خود را متوقف کرده باشند – که ممکن است نشان دهنده کمبود تخمدان باشد، نشانه‌ای که ممکن است به یائسگی نزدیک شوید.

هورمون لوتئینیزه کننده (LH)

غده هیپوفیز، بخشی از مغز، مقادیر مختلفی از هورمون لوتئینیزه کننده (LH) را در طول چرخه قاعدگی ترشح می کند. سطح LH به کنترل چرخه قاعدگی کمک می کند. افزایش LH در وسط چرخه شما باعث تخمک گذاری (آزاد شدن تخمک) می شود و سطح LH معمولاً پس از تخمک گذاری کاهش می یابد.

اگر سطح هورمون لوتئینه کننده از تعادل خارج شود چه؟

سطح LH پایین نشان می دهد که غده هیپوفیز شما ممکن است دچار اختلال شده باشد و از افزایش LH که با قاعدگی مرتبط است جلوگیری می کند. سطوح بالاتر از حد طبیعی LH – زمانی که با سطوح FSH بالا مشاهده می شود – می تواند نشانه ای از نارسایی تخمدان باشد (که می تواند منجر به ناباروری شود. یکی دیگر از دلایل احتمالی افزایش غلظت LH می تواند سندرمی به نام سندرم تخمدان پلی کیستیک یا PCOS باشد).

استرادیول

استرادیول (17β-استرادیول یا E2) فعال ترین شکل استروژن است. در تخمک گذاری، لقاح و حاملگی نقش دارد و بر سایر بافت ها مانند استخوان، چربی، پوست و غیره تأثیر می گذارد. عمدتاً توسط تخمدان تولید می شود و مقادیر کمی در بیضه ها و قشر آدرنال تولید می شود. تولید آن در سال های منتهی به یائسگی شروع به نوسان می کند و کاهش می یابد. یائسگی را می توان با کاهش سطح استرادیول خون تأیید کرد.

 • فولیکولی: 98 – 571 pmol/L
 • اواسط سیکل: 177 – 1153 pmol/L
 • لوتئال: 122-1094 pmol/L
 • پس از یائسگی: < 183 pmol/L

اگر سطح استرادیول از تعادل خارج شود چه؟

سطوح پایین استروژن – که اغلب در حین و بعد از یائسگی اتفاق می افتد – می تواند منجر به بی نظمی قاعدگی، خشکی واژن و کاهش استحکام استخوان شود. اگر سطح استروژن بالایی دارید، ممکن است درد معده و نفخ، حساس شدن سینه ها، نوسانات خلقی، سردرد، افزایش وزن و اختلال خواب را تجربه کنید. سطح استرادیول که به طور مزمن بالا باقی می ماند نیز می تواند خطر ابتلا به بیماری های جدی مانند سرطان سینه یا رحم را افزایش دهد. به همین دلیل می تواند ایده خوبی باشد که بررسی کنید آیا سطح استروژن طبیعی برای سن خود دارید یا خیر.

تفسیر آزمایش هورمونی زنان

پروژسترون

پروژسترون یک هورمون استروئیدی است که نقش اصلی آن کمک به آمادگی بدن زن برای بارداری است. این ماده توسط جسم زرد تولید می شود و با سایر هورمون های زنانه برای آماده سازی رحم برای لانه گزینی تخمک بارور شده کار می کند. سطوح در حدود روز 21 چرخه ماهانه بررسی می شود تا مشخص شود که آیا تخمک گذاری اتفاق افتاده است یا خیر. سطوح پایین ممکن است نشان دهنده این باشد که تخمک گذاری رخ نداده است و سطح آن معمولاً در دوران بارداری افزایش می یابد. پروژسترون نیز در مردان تولید می شود اما در سطح بسیار پایین تری و در تولید اسپرم نقش دارد.

 • فولیکولی: 0.2 – 2.8 mol/L
 • دوران تخمک گذاری: 0.4 – 38.1 نانومول در لیتر
 • لوتئال: 5.8 – 75.9 نانومول در لیتر
 • پس از یائسگی: 0.2 – 0.4 نانومول در لیتر

روز 21 آزمایش پروژسترون:

 • بیش از 30 نانومول در لیتر معمولاً نشان دهنده تخمک گذاری است.
 • <5 نانومول در لیتر نشان می دهد که تخمک گذاری رخ نداده است.

اگر سطح پروژسترون از تعادل خارج شود چه؟

اگر سطح پروژسترون خیلی پایین بیاید، ممکن است در طول چرخه قاعدگی خونریزی نامنظم داشته باشید، سیکل های شما ممکن است فاصله بیشتری از هم داشته باشند یا اصلاً سیکل قاعدگی نداشته باشید. سقط جنین و مشکلات تخمک گذاری یکی دیگر از پیامدهای احتمالی عدم تعادل هورمون پروژسترون و همچنین سردرد، گرگرفتگی، تغییرات خلق و خو و کاهش میل جنسی است.

و اگر سطح پروژسترون بالایی دارید؟ ممکن است علائم رایج پروژسترون بالا مانند خشکی واژن، تغییرات خلقی و خستگی را تجربه کنید. برای رفع این علائم، ارائه دهنده مراقبت های بهداشتی شما ممکن است هورمون درمانی را از طریق مکمل های پروژسترون توصیه کند.

تستوسترون

تستوسترون یک هورمون استروئیدی است که در مردان توسط بیضه ها ساخته می شود. در زنان، این هورمون به مقدار کم توسط تخمدان ها تولید می شود و با تبدیل آندروژن های ضعیف دیگر، سطح آن در حدود یک دهم میزان آن در مردان است. در مردانی که در شیفت های روزانه کار می کنند، در یک الگوی روزانه با بالاترین مقادیر در ساعت 8 تا 9 صبح ترشح می شود. غلظت‌های پایین معمولاً در زنان با مقادیر کمی بالاتر در طول فاز لوتئال چرخه قاعدگی دیده می‌شود.

 • تستوسترون کل نرمال: 0 تا 1.8 نانومول در لیتر
 • تستوسترون آزاد نرمال: 0.4 – 7.1 pg/mL

اگر سطح تستوسترون شما از تعادل خارج شود چه؟

برای سلامتی مطلوب سطح تستوسترون شما باید در محدوده طبیعی قرار گیرد – نه خیلی بالا یا خیلی پایین. وقتی تستوسترون خیلی پایین می‌آید، ممکن است موهای نازک، خشکی پوست، تغییرات خلقی و در درازمدت اختلال عملکرد جنسی و تحلیل استخوان را تجربه کنید.

تستوسترون بیش از حد چیست؟ در این مورد، ممکن است آکنه، بی نظمی های قاعدگی و رشد مو در قسمت هایی از بدن خود را تجربه کنید که مو به طور معمول رشد نمی کند. با گذشت زمان، تستوسترون بیش از حد در زنان می تواند منجر به دیابت، چاقی، ناباروری و موارد دیگر شود.

DHEA-S

DHEA-S (دهیدروپی آندروسترون سولفات) شکل سولفاته آندروژن ضعیف DHEA است. این یک هورمون جنسی مردانه است که در خون مردان و زنان وجود دارد که توسط غدد فوق کلیوی تولید می شود و مقادیر کمتری از تخمدان ها تولید می شود. این می تواند به آندروژن های قوی تر مانند تستوسترون و آندروستندیون تبدیل شود یا به هورمون زنانه استروژن تبدیل شود. DHEAS به بدن شما کمک می کند تا هورمون های دیگری مانند تستوسترون و استروژن را تولید کند. DHEAS همچنین برای حفظ مقدار سالم توده عضلانی مهم است.

 • نرمال: 0.26 – 11.0

اگر سطح DHEAS از تعادل خارج شود چه؟

سطوح بسیار پایین DHEAS می تواند منجر به خستگی مزمن، کاهش میل جنسی و تغییرات خلقی شود. سطوح بالای DHEAS – اغلب با آکنه، ناباروری، عدم وجود چرخه قاعدگی، یا افزایش موهای بدن و صورت همراه است – می تواند نشانه سندرم تخمدان پلی کیستیک (PCOS) یا سایر مشکلات غدد فوق کلیوی باشد.

ویتامین دی

دو شکل ویتامین D را می توان در خون اندازه گیری کرد: 25-هیدروکسی ویتامین D و 1,25-دی هیدروکسی ویتامین D.

25-هیدروکسی ویتامین D شکل اصلی ویتامین D است و به هورمون فعال تر، 1,25-دی هیدروکسی ویتامین D تبدیل می شود. نقش اصلی ویتامین D کمک به تنظیم جذب کلسیم، فسفات و منیزیم است. برای رشد و سلامت استخوان ها حیاتی است و همچنین نقش مهمی در سلامت اسکلتی عضلانی ایفا می کند.

25-هیدروکسی ویتامین D

 • کمبود: <25 نانومول در لیتر
 • ناکافی: 25-49 نانومول در لیتر
 • نرمال: 50 تا 200 نانومول در لیتر

هورمون محرک تیروئید (TSH)

غده تیروئید هورمون هایی ترشح می کند که بسیاری از عملکردهای بدن مانند متابولیسم را کنترل می کنند (همانطور که در بالا ذکر شد). هورمون محرک تیروئید (TSH)، که همچنین از غده هیپوفیز در مغز ما می آید، میزان هورمون های تیروئید را تنظیم می کند.

 • مقدار نرمال: 0.4 – 4.0 mIU / L

اگر سطح هورمون محرک تیروئید از تعادل خارج شود چه؟

سطوح غیر طبیعی TSH نشان می دهد که تیروئید هورمون های بسیار یا بسیار کمی ترشح می کند – که می تواند به باروری زن آسیب برساند. علائم عدم تعادل TSH شامل اضطراب، مشکل در خواب، کاهش یا افزایش وزن، خستگی و چرخه قاعدگی نامنظم است.

آنتی بادی های پراکسیداز تیروئید (TPOab)

آنتی بادی های پراکسیداز تیروئید (TPOab) نوعی آنتی بادی هستند. سیستم ایمنی از آنتی بادی ها برای از بین بردن میکروب هایی که به بدن شما حمله می کنند استفاده می کند. با این حال، TPOab می‌تواند به غده تیروئید شما حمله کند – در صورتی که سیستم ایمنی بدن شما نادرست عمل کند (این بیماری به عنوان یک بیماری خود ایمنی شناخته می‌شود).

 • مقدار نرمال: کمتر از ۳۰ واحد (IU/ml)

اگر سطوح TPOab از تعادل خارج شوند چه؟

مقادیر بالای TPOab – همراه با سطوح پایین هورمون تیروئید – می تواند به این معنی باشد که غده تیروئید شما به دلیل یک اختلال خود ایمنی به نام بیماری هاشیموتو خوب کار نمی کند. افزایش وزن، چرخه قاعدگی نامنظم، خستگی و ریزش مو همه نشانه هایی هستند که نشان می دهد یک بیماری خودایمنی ممکن است به غده تیروئید شما آسیب برساند.

چرا تست هورمونی زنانه را انجام دهید؟

آزمایش هورمون زنانه که در آزمایشگاه آلبرت انجام می شود؛ می تواند بینش هایی را که برای کمک به بدن و احساس عالی نیاز دارید به شما ارائه دهد.  از آنجایی که بسیاری از هورمون‌های مختلف را اندازه‌گیری می‌کند، به شما امکان می‌ دهد تا بسیاری از جنبه‌ های سلامتی خود (مانند وزن، انرژی، و سلامت باروری و جنسی) را بررسی کنید. بنابراین می تواند به شما کمک کند تا مناطقی از سلامت خود را که ممکن است مستحق توجه بیشتر (از جانب شما و/یا پزشکتان) باشد کشف کنید – و همچنین به شما در زمینه های دیگر آرامش دهد.

ارسال دیدگاه