نمونه گیری درب منزل برای افراد بالای 70 سال رایگان انجام میشود -----------------------ساعات کاری : شنبه الی چهارشنبه 6 صبح الی 20.پنجشنبه ها 6 صبح الی 18 -------------به اطلاع میرساند روز هاي جمعه از ساعت 8 الي 13 باز و آماده خدمت رساني به مراجعين گرامي مي باشد.

حساب کاربری

یا

حداقل 8 کاراکتر

02138016000

تلفن تماس

ایمیل

Albert.pathobiology@gmail.com

تست های هورمون

زمان مطالعه72 دقیقه

تاریخ انتشار : ۱ مهر ۱۴۰۲نویسنده : دسته بندی : تست های آزمایشگاهی

تست های هورمون

-نام تستویژگی های نمونهنحوه انجام آزمایشاطلاعات تکمیلی
Ferritinنوع نمونه قابل اندازه‌گیری:سرم روش انجام:CLIA/ECL – ELFA شرایط پیش از آزمایش:این آزمایش نیازی به ناشتا بودن و یا محدودیت خاص در رژیم غذایی ندارد.۲۴ ساعت قبل از آزمایش از مصرف داروهای حاوی آهن باید اجتناب شود. زمان تقریبی اعلام نتیجه: یک روز تست Ferritin (تست فریتین) چه کاربردی دارد ؟ این تست حساس ترین آزمایش تشخیصی برای کم خونی فقر آهن است. شاخص خوبی برای ذخایر آهن موجود در بدن می باشد. فریتین پروتئین اصلی ذخیره کننده ی آهن است که غلظت طبیعی سرم خون آن ارتباط مستقیمی با ذخایر آهن دارد. در افراد طبیعی هر ۱ ng/ml فریتین سرم خون معادل حدود mg 8 آهن ذخیره می باشد. کم شدن سطح فریتین به معنای کم شدن ذخایر آهن بدن و کم خونی فقر آهن است.
Prostatic Specific Antigenنوع نمونه :نمونه خون مراجعه کننده قبل از انجام آزمایش باید چه شرایطی را رعایت کند؟باید24 ساعت قبل از انجام آزمایش از مصرف مولتی‌ ویتامین‌ها یا موادغذایی حاوی بیوتین((B7 که معمولا در مکمل‌های تقویتی پوست، مو و ناخن استفاده می‌شود اجتناب گردد.نمونه‌گیری چند هفته قبل یا بعد از بیوپسی پروستات انجام شود.24 ساعت قبل از انجام آزمایش از رابطه جنسی و انزال پرهیز شود.نمونه‌گیری باید قبل از معاینه رکتال انجام شود. PSA یک پروتئینی است که در درجه اول به ‌وسیله سلول‌های پروستات ساخته می‌شود. پروستات غده کوچکی است که پیشاب راه (urethra) را در مردان احاطه و مایع تشکیل دهنده منی را تولید می‌کند. اغلب PSA ساخته شده بوسیله غده پروستات به درون مایع سمینال آزاد می‌شود با این وجود مقدار کمی از آن در خون یافت می‌شود. هدف از انجام این تست اندازه‌گیری سطح PSAخون است. هدف از غربالگری این است که سرطان پروستات در حالی که هنوز در پروستات محدود است، شناسایی شود. زمانی‌ که سرطان پروستات به ‌وسیله بیوپسی تایید شد درمان زیر نظر پزشک آغاز می‌شود. سرطان پروستان در مردان میان‌سال بسیار شایع است و در اکثر آن‌ها پروستات به صورت آهسته رشد می‌کند. (خوش خیم) دومین علت مرگ و میر ناشی از سرطان در مردان، سرطان پروستات است با این وجود، مرگ و میر نوع خوش‌خیم آن نادر است.
Free.P.S.A(CLIA)نوع نمونه قابل اندازه‌گیری:سرم نوع نمونه :نمونه خون شرایط انجام آزمایش Free PSA:برای انجام این آزمایش نیاز نیست ناشتا باشید. برای انجام این آزمایش لازم است از انزال یک روز قبل از نمونه‌گیری اجتناب شود. نمونه‌گیری حداقل چهار هفته بعد از معاینه رکتال ( DRE) و انجام بیوپسی سوزنی توصیه می‌شود. آزمایش Free PSA یکی از رایج‌ترین و دقیق‌ترین تست‌های آزمایشگاهی است که جهت تشخیص دقیق سرطان پروستات تجویز می‌شود. در این تست منظور از free PSA همان آنتی ژن آزاد پروستات است. آزمایش پروستات یک آزمایش واحد است، یعنی برخلاف بسیاری از آزمایشات دیگر، تست مکمل یا مرتبط ندارد. آزمایش free psa برای تشخیص دقیق سرطان پروستات روشی کاملا موثر شناخته شده است و به روش خونگیری انجام می‌گیرد. در این آزمایش اندازه‌گیری میزان آنتی ژنهای پروستات آزاد در خون هدف اصلی است PSA در خون مردان به میزان بسیار ناچیزی وجود دارد. درصورتی که سطح این آنتی ژن از حدود نرمال بیشتر یا کمتر شود، ممکن است نشانه بروز مشکل در پروستات باشد.
Vitamin D3(25OH )(HPLC)چه نمونه های برای این تست گرفته میشود؟ نمونه خون از رگ بازو شرایط لازم برای انجام آزمایش چیست؟ نیاز به آمادگی خاص و ناشتا بودن قبل از آزمایش نیست. چه زمانی این تست درخواست می‌ شود؟میزان غیر‌طبیعی کلسیم، فسفات یا هورمون‌های پاراتیروئید.ابتلا فرد به ضعف استخوانی یا دیگر بیماری‌های استخوانی.افراد مشکوک به کمبود ویتامین D.در آزمایش ویتامین D3، اندازه‌گیری کمی ۲۵-هیدروکسی ویتامین D3 مورد بررسی قرار می‌گیرد.
LH 1h(variopeptyl)
LH 24 h (variopeptyl)نوع نمونه‌:نمونه خون نحوه جمع‌آوری نمونه چگونه است؟برای این آزمایش، خونگیری از ورید بازویی انجام می شود. قبل از نمونه گیری، فرد مراجعه کننده باید داروهایی که مصرف می کند به همراه آخرین زمان مصرف دارو را به اطلاع پرسنل نمونه گیر در آزمایشگاه برساند. مراجعه کننده قبل از انجام آزمایش باید چه شرایطی را رعایت کند؟معمولاً قبل از انجام این تست نیاز به رعایت شرایط خاصی از جمله ناشتایی نیست. آزمایش LH، به بررسی باروری زنان می‌پردازد. در واقع LH نام هورمونی است که در تولید مثل و سلامت اندام‌های جنسی مانند بیضه‌ها و تخمدان‌ها نقش مهمی دارد. همچنین با استفاده از نتایج این آزمایش هورمونی به بررسی مسائلی مانند تاخیر در بلوغ یا بلوغ زودرس پرداخته می‌شود. هورمون LH هورمونی است که هر دو جنس زن و مرد می‌توانند آن را تولید کنند. LH در آزمایش خون چیست؟ میزان هورمون LH در زنان در دروان بارداری و قاعدگی متفاوت است و به طور کلی تحت تاثیر سن نیز قرار می‌گیرد. اگر پزشک در دوران بارداری برای فرد آزمایش LH تجویز کند، ممکن است به آزمایش‌های متعددی برای پیگیری علت بالا و پایین رفتن این هورمون نیاز باشد.سطح هورمون LH با آنالیز ادراری نیز قابل اندازه‌گیری است. در مردان پزشک به این دلیل تست LH تجویز می‌کند تا بتواند سطح پایه این هورمون را بدن تعیین کند.
FSH 1h(variopeptyl)000000
FSH 24h(variopeptyl)000000
Estradiol 1h(variopeptyl)نمونه خونشرایط آزمایش Estradiol:برای انجام این آزمایش لازم نیست شرایط خاصی را رعایت کنید. اگر داروهای هورمونی و ضد بارداری مصرف می‌کنید، حتما قبل از انجام آزمایش Estradiol پزشک خود را مطلع سازید. این داروها می توانند نتیجه آزمایش را با خطا همراه کنند. این آزمایش میزان استرادیول (E2) ، نوعی از استروژن که به طور عمده توسط تخمدان‌ها ساخته می‌شود را اندازه گیری می‌کند. استرادیول در ایجاد سیستم تولید مثل زنان از جمله رحم، لوله‌های رحمی، واژن و پستان نقش اساسی دارد. میزان استرادیول در زنان در طی سال‌های باروری بیشتر است و پس از یائسگی تقریبا صفر است.سایر استروژن‌ها شامل استرون و استریول هستند. استرون اصلی‌ترین استروژن ساخته شده در دوران یائسگی است. در مردان، استرادیول در طول زندگی، به میزان متوسط توسط بیضه‌ها ترشح می‌شود.
Estradiol 24h(variopeptyl)000000
Vitamin D3(25OH )(HPLC)چه نمونه های برای این تست گرفته میشود؟ نمونه خون از رگ بازو شرایط لازم برای انجام آزمایش چیست؟نیاز به آمادگی خاص و ناشتا بودن قبل از آزمایش نیست. هدف از انجام این آزمایش چیست؟در آزمایش ویتامین D3، اندازه‌گیری کمی ۲۵-هیدروکسی ویتامین D3 مورد بررسی قرار می‌گیرد. چه زمانی این تست درخواست می‌ شود؟میزان غیر‌طبیعی کلسیم، فسفات یا هورمون‌های پاراتیروئید ابتلا فرد به ضعف استخوانی یا دیگر بیماری‌های استخوانی افراد مشکوک به کمبود ویتامین D افراد تحت درمان بیماری پوکی استخوان
IgG Indexنمونه مورد نیاز:نمونه: خون وریدی آمادگی قبلی نیازی نیست.آمادگی قبلی نیازی نیست. علت درخواست تست های تخصصی تشخیص بیماری های مغز و اعصاب:بررسی اختلالات سیستم عصبی.تشخیص بیماری های MS, DEVIC و میاستنی گراویس بررسی IgG موجود در مایع مغزی نخاعی به صورت کمی تحت عنوان IgG Index و یا کیفی تحت عنوان Oligo Clonal Banding می باشد. تشخیص OCB در مایع مغزی نخاعی بیماران مشکوک به مولتیپل اسکلروزیس با حساسیت و اختصاصیت بالای ۹۵% نشاندهنده پاسخ سیستم ایمنی در سیستم عصبی مرکزی و سنتز Intrathecal IgG می باشد. حساسترین متد تشخیصی جهت بررسی OCB متد الکتروفورز بر اساس PH ایزوالکتریک (IEF) می باشد. MRI بهترین روش تشخیصی است که در ۹۰% بیماران با تظاهرات MS غیرطبیعی می باشد و پلاک های MS (مناطق فاقد میلین در ماده سفید مغز و نخاع) را نشان می دهد. پلاک هایMS باید در زمانهای مختلف و در بخشهای مختلف مغز و نخاع دیده شوند تا بتوان تشخیص MS را گذاشت. آزمایش مایع نخاع (CSF) در مواردی کهMRI تشخیصی نیست می تواند به تشخیص کمک کند. الکتروفورز پروتئین های مایع نخاع وجود باند الیگوکلونال باند (افزایش میزان IgG) به علت فعال شدن سیستم ایمنی را در ۹۰%-۸۰% بیماران نشان می دهد. در مایع مغزی- نخاعی اغلب بیماران ام‌اس یک نوع پروتئین به نام "ایمونوگلوبولین جی" افزایش پیدا می کند که نشان دهنده وجود التهاب و ساخت این پروتئین در مایع مغزی نخاعی ثانویه به التهاب است. از آنجا که میزان این پروتئین همزمان در خون بالا نمی رود از مقایسه نسبت این پروتئین در سرم و مایع نخاعی عدد IgG index)) به دست می آید که در صورت بالا بودن این رقم از یک مقدار مشخص این یافته به نفع بیماری ام‌اس است.
Anti Ganglioside نمونه مورد نیاز سرم می‌باشد. روش انجام ایمونوبلات و نتایج کیفی می‌باشد. امادگی خاصی نداردحضور آنتی‌بادی بر ضد مونوسیالوگانگلیوزید GM1 در نوروپاتی چندکانونی حرکتی و سندرم گیلن‌باره، همچنین آنتی‌بادی بر ضد دی سیالوگانگلیوزید GD1b در نوروپاتی حسی و وجود آنتی‌بادی بر ضد تتراسیالوگانگلیوزید GQ1b در سندرم‌فیشربحث می‌شود كه آنتى‌بادى با اپى‌توپ مشابه مانند گانگليوزيدهاى يافت شده بر روى نورون‌ها يا ميلين واكنش متقاطع مى‌دهد.
Vitamin B12نوع نمونه : نمونه خون10 تا 12 ساعت قبل از انجام آزمایش ناشتا باشید. آزمایش اندازه گیری ویتامین B12 به دلایل زیر انجام می شود: برای بررسی کم خونی ناشی از کمبود ویتامین B12. عوامل خطر زیادی برای ابتلا به این بیماری وجود دارد مثل جراحی روده و یا معده، مشکلات روده ای و یا کسانی که در بستگان خود سابقه این بیماری را دارند. تشخیص نوع کم خونی مثل آنمی مگالوبلاستیک. کمک به تشخیص زوال عقلی و یا سایر مشکلات سیستم عصبی. مثل سوزن سوزن شدن دست و پاها ( نوروپاتی محیطی) اگر فردی کمبود ویتامین B12 دارد، احتمالا کمبود فاکتور داخلی معده هم دارد.
IgE (CLIA)نمونه مورد نیاز سرم می‌باشد. روش انجام ایمونوبلات و نتایج کیفی می‌باشد. همولیز، لیپمیک، ایکتریک بودن نمونه در مقادیر جزئی در تست اختلال ایجاد نمی‌نماید. حضور آنتی‌بادی بر ضد مونوسیالوگانگلیوزید GM1 در نوروپاتی چندکانونی حرکتی و سندرم گیلن‌باره، همچنین آنتی‌بادی بر ضد دی سیالوگانگلیوزید GD1b در نوروپاتی حسی و وجود آنتی‌بادی بر ضد تتراسیالوگانگلیوزید GQ1b در سندرم‌فیشربحث می‌شود كه آنتى‌بادى با اپى‌توپ مشابه مانند گانگليوزيدهاى يافت شده بر روى نورون‌ها يا ميلين واكنش متقاطع مى‌دهد.
Folic Acidچه نمونه های برای این تست گرفته میشود؟نمونه خون از رگ بازو شرایط لازم برای انجام آزمایش چیست؟ ناشتا بودن فرد الزامی است و نباید از ۸ تا ۱۲ ساعت قبل از آزمایش چیزی به جز آب خورده باشد. مصرف برخی داروها قبل از انجام آزمایش اسید فولیک ممکن است با نتایج آن تداخل داشته باشد. به همین دلیل پیش از انجام این آزمایش لازم است که مصرف هر نوع دارویی به اطلاع پزشک رسانده شود. آزمایش اسید فولیک یا فولات برای کمک به تشخیص دلایل کم خونی یا نوروپاتی (آسیب اعصاب محیطی) انجام می‌شود. این آزمایش همچنین جهت ارزیابی وضعیت تغذیه در افراد مشکوک به سوء تغذیه یا اختلالات سوء جذب مواد غذایی درخواست داده می‌شود.
Total Thyroxin (T4 )CLIAنام اختصاری:T4 سایر نام ها:تيروكسين كل ، آزمون غربالگري تيروكسين، Tetraiodothyronine بخش مورد انجام:آنالیز هورمون نوع نمونه قابل اندازه گیری: سرم حجم نمونه مورد نیاز: 0.6 ml نيازي به ناشتايي نمي باشد.در صورت امکان از بیمار بخواهید تا مصرف داروی T4 اگزوژن را یک ماه قبل از آزمایش قطع کند.در نوزادان غالباً از پاشنه پا نمونه گیری صورت می گیرد. کاربردهای بالینی :تشخيص چگونگي عملكرد تيروئيد.ارزيابي درمان جايگزيني و سركوبگر تيروئيد.
Triiodothyronine (T3 )(CLIA)چه نمونه های برای این تست گرفته میشود؟نمونه خون از رگ بازو شرایط لازم برای انجام آزمایش چیست؟- نیاز به آمادگی خاص و ناشتا بودن قبل از آزمایش نیست. مصرف برخی از داروها و ویتامین‌هایی مانند B7 ،B8 ،H یا کوآنزیم R ممکن با نتیجه آزمایش T3 UP تداخل داشته باشد. توصیه می‌شود بیمارانی که از مکمل بیوتین استفاده می‌کنند حداقل ۷۲ ساعت قبل از جمع‌آوری نمونه، مصرف بیوتین را متوقف کنند. هدف از انجام این آزمایش چیست؟آزمایش T3 Uptake یا نسبت اتصال هورمون تیروئید، سطح پروتئین‌های حامل هورمون تیروئید T3 را در خون اندازه‌گیری می‌کند. این آزمایش می‌تواند به پزشک در تفسیر نتایج آزمایش‌های T3 و T4 کمک کند. همچنین آزمایش T3 Up در جهت بررسی عملکرد تیروئید انجام می‌شود. عملکرد تیروئید به عملکرد هورمون‌های مختلفی از جمله TSH ،T3 و T4 بستگی دارد. انجام آزمایش T3Up در افرادی که علائمی از اختلال تیروئید را نشان می‌دهند توصیه شده است.
T3 Uptake(CLIA) نمونه خونتداخلات دارویی و آزمایشگاهی:فنی توئین، هپارین، وارفارین، باربیتورات ها، فنیل بوتازون، دوز بالای سالسیلاتها و آنتی بیوتیکها می توانند سطح T۳ Uptake را افزایش دهند در این آزمایش؛ گلوبولین متصل شونده به تیروکسین (TBG) اشباع نشده بر اساس مقدار کلی TBG موجود و مقدار T۴ (تیروکسین) متصل به آن بصورت غیر مستقیم اندازه گیری می شود. برای انجام این آزمایش؛ مقداری معلوم از T۳ رادیواکتیو و رزین به نمونه خون بیمار اضافه می شود. T۳ رادیواکتیو به هر جایگاه اتصالی TBG که خالی باشد؛ متصل می شود. درصد T۳ رادیواکتیوی که پس از پُر شدن جایگاههای TBG باقی می مانند تا به رزین متصل شوند؛ مشخص می شود. این درصد با درصد اشباع TBG نسبت عکس دارد. هر چه جذب T۳ بالاتر باشد؛ TBG اشباع نشده کمتر بوده که احتمالاً دلیل آن کم کاری تیروئید است.
TSH ( CLIA )نمونه خونآزمایش TSH نیازی به آمادگی خاصی ندارد. با این وجود، مهم است که به پزشک خود بگویید که آیا دارویی مصرف می کنید که ممکن است در دقت اندازه گیری TSH اختلال ایجاد کند. برخی از داروهایی که می توانند با آزمایش TSH اختلال ایجاد کنندچه عواملی باعث کاهش نتایج آزمایش TSH می شود؟ در پر کاری تیروئید، مقادیر بالاتری از هورمون های T3 و T4 تولید می شود. غده هیپوفیز در مغز که وظیفه ترشح هورمون TSH را بر عهده دارد هنگامی که با سطح بالای هورمون T3 و T4 مواجه می شود، مقدار تولید هورمون TSH را کاهش می دهد. در نتیجه در افرادی که هورمون TSH پایینی دارند احتمال پر کاری تیروئید وجود دارد. البته پزشک برای تشخیص قطعی پر کاری تیروئید سایر آزمایش های مرتبط با تیروئید را تجویز می کند و با بررسی فاکتورهای مربوطه وضعیت پرکاری یا کم کاری تیروئید را مشخص می کند.
Vasoactive intestinal peptideمتد:IFT حجم نمونه خون: 0.5ml Serumناشتا نداردهورمون پپتید وازواکتیو روده‌ای یا پلی‌پپتید وازواکتیو روده‌ای یا وی‌آی‌پی، یک هورمون پپتیدی، حاوی ۲۸ اسیدآمینه است. این هورمون در بسیاری از بافت‌های مهره‌داران مانند دستگاه گوارش، لوزالمعده و هیپوتالاموس در مغز ترشح می‌شود. این هورمون، بر نیروی انقباض قلب و گشادگی رگ‌ها تاثیر گذاشته، باعث افزایش گلیکوژنولیز شده و فشار خون را پایین می‌آورد. هم‌چنین باعث شل‌شدگی عضلات صاف نای، معده و کیسه صفرا می‌شود. وظایف این هورمون در دستگاه گوارش باعث شل‌شدن اسفنگتر پایینی مری (دهانه معده)، معده و کیسه صفرا و هم‌چنین، تحریک ترشح آب به ترشحات لوزلمعده و صفرا شده و در ترشح اسیدمعده نقش دارد. این هورمون باعث تحریک ترشح پپسینوژن از معده شده و در تنظیم ترشح هورمون پرولاکتین مؤثر است. هورمون آزادکننده هورمون رشد، جز خانواده وی‌آی‌پی بوده که در ترشح هورمون رشد از هیپوفیز نقش دارد.
Anti Phospholipase A2 receptorتست طی چه فرآیندی انجام می‌شود؟تست خون ممکن است دکتر از شما درخواست کند تا مصرف داروهایی که حاوی استروژن یا پروژسترون یا هر دو این هورمون‌ها است را برای مدت ۴ هفته قبل از انجام تست LH متوقف کنید. مطمئن شوید که دکتر معالج شما لیست کاملی از داروهایی که مصرف می‌کنید دارد. حتی تعداد و دوز مصرفی روزانه خود را نیز به او بگویید. حتما به دکتر خود در مورد آزمایش‌هایی که در ۷ روز گذشته انجام داده‌اید و رادیواکتیو در آنها نقش داشته بگویید. تست‌هایی که اخیرا انجام داده‌اید و رادیواکتیویته در آنها نقش دارد می‌تواند نتیجه تست LH شما را تغییر دهد. به دکتر معالج خود در مورد روز اول قاعدگی خود بگوییدهورمن LH در زنان کمک می‌کند تا چرخه قاعدگی و همچنین فرآیند تخمک‌گذاری به طور طبیعی وروتین انجام شود. سطح و میزان هورمن LH در بدن زنان با توجه به دوره‌های مختلف و طول این مدت مختلف است. میزان این هورمون قبل از زمان تخمک‌گذاری افزایش پیدا می‌کند (روز ۱۴ام از دوره قاعدگی ۲۸ روزه). به این موضوع «موج LH» می‌گویند. سطح هورمون LH و هورمون محرک فولیکولی در اثر تغییرات دوره‌ قاعدگی دچار تغییر می‌شوند. در مردان، هورمون LH نشان دهنده تولید هورمون تستستورون که در فرآیند تولید اسپرم نقش مهمی دارد است.
L.Hیک تست هورمون luteinizing مقدار LH موجود در یک نمونه از خون یا ادرار را اندازه‌گیری می‌کندداروها و عوامل مداخله گر:نافارلین، نالوکسان، نیلوتامید، اسپیرونولاکتون، تاموکسیفن، کلومیفن، گوسرلین، کتوکونازول و مسترانول، داروهایی می باشند که قادرند سطوح LH را افزایش بدهند و داروهایی نظیر مجسترول، ضد بارداری های خوراکی، فنوتیازین، تاموکسفین، استروئید های آنابولیک، ضد تشنج ها، استروژن های کونژوگه، دانازول، دیگوکسین، استروژن و پروژستین درمانی می توانند سطح آن را کاهش دهند. اندازه گیری LH روشی آسان جهت تشخیص وقوع تخمک گذاری می باشد. اوج ناگهانی LH خون نشانه وقوع تخمک گذاری می باشد. گرفتن نمونه های سرمی روزانه جهت تعیین LH در حدود زمان میان سیکل می تواند زمان اوج گیری ناگهانی LH را در روز " حداکثر وقوع باروری" تعیین کند. افزایش سطوح FSH و LH در مبتلایان به عدم کارایی گنادها نشان دهنده نارسایی اولیه گنادها می باشد؛ همان طور که در زنان مبتلا به تخمدان های پلی کیستیک یا در طی یائسگی مشاهده می شود. در نارسایی گنادی ثانویه، سطوح FSH و LH به دلیل نارسایی اولیه هیپوفیز و یا بعضی اختلالات دیگر محور هیپوفیز – هیپوتالاموس، سوء تغذیه یا تأخیر فیزیولوژیکی رشد و تمایز جنسی و استرس پایین می باشد. هورمون LH همچنین به جهت بررسی اختلال عملکرد بیضه در مردان و ارزیابی مشکلات غدد درون ریز در رابطه با بلوغ زودرس در کودکان نیز استفاده می شود. از سنجش FSH و LH اغلب به منظور تشخیص یائسگی استفاده می شود تا بتوان هر چه سریعتر درمان جایگزینی هورمونی را آغاز نمود.
F.S.Hاندازه‌گیری روزانه LH در میانه زمان چرخه قاعدگی می‌تواند زمان پیک LH را نشان دهد و حداکثر احتمال باروری در این روز است. برای ارزیابی و درمان نازایی آزمایش‌های نقطه‌ای ادرار انجام می‌شودآمادگی های لازم برای قبل از آزمایش FSH چیست؟توجه داشته باشید در صورتی که دارویی مصرف می‌کنید یا باردار هستید، حتماً پیش از آزمایش به پزشک خود اطلاع دهید.داروهایی مانند سایمتیدین، کلومیفن، دیژیتالیس، لوودوپا ممکن است نتایج تست تیروئیدی FSH را افزایش داده و داروهایی مانند قرص‌های جلوگیری از بارداری، داروهای ضد تشنج، فنوتیازین‌ها و درمان‌های هورمونی آن را کاهش دهد. همچنین اگر به تازگی از داروهای رادیوایزوتوپ استفاده کرده اید، حتما باید پزشک را مطلع کنید. آزمایش FSH مربوط به هورمون محرک فولیکول (FSH) است که در مغز توسط غده هیپوفیز تولید می‌شود. به کمک هورمون‌های تولید شده توسط غدد تناسلی (تخمدان و بیضه)، هیپوفیز و هیپوتالاموس، هورمون FSH کنترل می‌شود.ازمایش FSH مقدار FSH موجود در خون شما را اندازه گیری می‌کند. هدف پزشک از انجام این آزمایش ارزیابی عملکرد هیپوفیز بیمار، شامل مسائل بارداری، نارسایی غدد جنسی، بلوغ جنسی زودرس یا تاخیری در کودکان، چرخه قاعدگی نامنظم یا متوقف، اختلالات هیپوفیز یا هیپوتالاموس و تشخیص مشکلات تخمدان یا بیضه است.
Prolactinنوع نمونه خون:وریدی بازوییبهتر است آزمایش پس از دوره قاعدگی زنان انجام شود.معمولا توصیه می‌شود 8 تا 12 ساعت قبل از آزمایش جزء آب چیزی نخورید و ناشتا باشید.در صورت مصرف داروی خاص حتما به پزشک خود اطلاع دهید تا اگر نیاز بود دستورات لازم داده شود. آزمایش پرولاکتین (Prolactin) برای بررسی سلامت باروری در زنان و مردان انجام می‌شود. همچنین هورمون پرولاکتین به زنان پس از زایمان برای تولید شیر کمک می‌کند. حتی افزایش این هورمون در زنان غیرباردار می‌تواند منجر به ترشح شیر شود.آزمایش پرولاکتین چرا تجویز می‌شود؟تست Prolactin معمولا برای تشخیص بیماری‌های مرتبط با افزایش سطح این هورمون در بدن تجویز می‌شود. برخی شرایط که ممکن است سبب افزایش سطح پرولاکتین شوند عبارتند از: بررسی دلیل ناباروری. بیماری‌های کلیوی، کبدی و تیروئیدی. بررسی وجود یا عدم وجود تومور هیپوفی
Testosterone(CLIA)چه نوع نمونه‌ای برای این تست درخواست می‌شود؟خون روش انجام تست چیست؟ Chemiluminescence immunoassay (CLIA) Enzyme immunoassay (EIA) Radioimmunoassay (RIA) مراجعه کننده قبل از انجام آزمایش باید چه شرایطی را رعایت کند؟ معمولاً قبل از انجام این تست نیاز به رعایت شرایط خاصی از جمله ناشتایی نیست. بیشترین مقدار این هورمون در خون در ساعت 7 صبح وجود دارد، بنابراین نمونه گیری بهتر است در این ساعت انجام شود هدف از انجام تست چیست؟ارزیابی عملکرد هورمون های مترشحه از غدد جنسی (بیضه و تخمدان) در زنان: کمک به تشخیص علت پرمویی، سندروم تخمدان پلی کیستیک و بروز صفات ثانویه جنسی مردانه (ویریلیزاسیون: پرمویی، قاعدگی نامنظم، ویژگی های مردانه، بم شدن صدا، و …) در مردان: کمک به تشخیص علت اختلال نعوظ یا ناباروری و همچنین بررسی عملکرد بیضه در شرایط بالینی که پروتئینهای متصل شونده به تستوسترون، ممکن است تغییر یابند (مانند چاقی ، سیروز کبدی، اختلالات تیروئید) در كودكان: کمک به تشخیص علت بروز دستگاه تناسلی مبهم، بلوغ جنسی دیررس و یا زودرس
Progesterone (CLIA) نمونه‌ی خونباید در مورد هر دارویی که مصرف می‌کنید را به پزشک اطلاع دهید. برخی از داروها مانند قرص‌های ضد بارداری و مکمل‌های پروژسترون می‌توانند نتایج آزمایش پروژسترون سرم را تحت تأثیر قرار دهند. برخی داروها مانند داروهای رقیق کننده خون نیز می‌توانند خطر ابتلا به عوارض ناشی از خون‌گیری را افزایش دهند. ممکن است پزشک قبل از خون‌گیری از شما بخواهد مصرف برخی از داروها را قطع کنید.پروژسترون (Progesterone) یکی از هورمون‌هایی است که در بدن تولید می‌شود. هم زنان و هم مردان این هورمون را تولید می‌کنند؛ اما غالباً در تخمدان تولید می‌شود، و این به این معناست که زنان میزان بیشتری از آن را دارند. نتایج طبیعی آزمایش پروژسترون (Progesterone) :مردان، زنان یائسه و زنانی که در آغاز سیکل قاعدگی هستند: 1 نانوگرم در میلی‌لیتر یا کمتر زنان در اواسط سیکل قاعدگی: 5 تا 20 نانوگرم در میلی‌لیتر زنان باردار در سه ماهه اول بارداری: 11.2 تا 90 نانوگرم در میلی‌لیتر زنان باردار در سه ماهه دوم بارداری: 6/25 تا 4/89 نانوگرم در میلی‌لیتر زنان باردار در سه ماهه سوم بارداری: 48.4 تا 42.5 نانوگرم در میلی‌لیتر
17 OH-Progesterone تست‌های آزمایشگاهی مکمل این آزمایش کدامند؟Cortisol, ACTH, Testosterone, Androstenedione, Pregnenolone, Estradiol نوع نمونه:نمونه خون این آزمایش باید یک هفته قبل یا یک هفته بعد از قاعدگی انجام شود. بهتر است شرایط ناشتایی رعایت شود و آزمایش در ساعات اولیه صبح انجام گردد. مراجعه کننده باید تاریخ آخرین قاعدگی را به اطلاع پرسنل نمونه گیر برساند. هدف از انجام این آزمایش، غربالگری، تشخیص و پایش درمان بیماری هایپرپلازی مادرزادی آدرنال است. بعنوان یکی از آزمایش های غربالگری نوزادان. وجود شک بالینی به سندروم تخمدان پلی کیستیک (علایم: پرمویی صورت و بدن، قاعدگی نامنظم، بروز صفات ثانویه جنسی، ناباروری) پرمویی در زنان ناباروری در زنان برای پسران و مردان با بلوغ زودرس و ناباروری پایش درمان در بیماران با نقص در آنزیم 21-هیدروکسیلاز
DHEA-SO4نمونه مورد نیاز:آزمایش از خون سیاهرگی که از ناحیه آرنج گرفته می شود انجام می شود. شرایط نمونه گیری:آمادگی خاصی لازم نیست دلیل انجام آزمایش:کمک به ارزیابی کار غدد فوق کلیوی برای تشخیص تومور یا کانسر غدد فوق کلیوی برای تشخیص علت خصوصیات ثانویه جنسی مثل پرموئی و عضلانی شدن در خانم ها و بلوغ زودرس در پسرها. چه موقع آزمایش درخواست می شود؟موقعی که خانم ها موی صورت و بدن زیادی (هیرسوتیسم) داشته باشند ، وجود آکنه و نداشتن عادت ماهانه (آمنوره) یا موقعی که خانمی نازا باشد (infertility)موقعی که پسر علائم زودرس بلوغ داشته باشد مثل تغییر صدا ، رویش موی زهار و عضلانی شدن
Androstenedioneنمونه خوناما در حالت کلی، انجام این آزمایش در خانم‌ها باید یک هفته بعد یا یک هفته قبل از دوره عادت ماهیانه انجام شود. همچنین از آن جایی که مقدار این هورمون در ساعت ۷ صبح در بدن به اوج خود می‌رسد، بهتر است نمونه خون، قبل از ساعت ۸ صبح گرفته شود.آزمایش آندروستندیون (Androstenedione) هورمون به چه منظور درخواست میشود؟ آزمایش آندروستندیون جهت ارزیابی عملکرد غده فوق کلیه و تخمدان‌ ها یا بیضه‌ ها و همچنین تولید هورمون‌ های مربوط به رشد اندام‌ های جنسی مردانه و ویژگی‌ های فیزیکی (آندروژن‌ها) درخواست میشود. انجام این آزمایش معمولا برای تعیین علت علائم آندروژن بالا در زنانی که سطح تستوسترون بالایی دارند، همراه با چند آزمایش دیگر منظور تجویز میشود.
Beta.HCG.Serumنحوه و شرایط انجام آزمایش خون بارداری: نمونه خون وریدی برای آزمایش بتا اچ سی جی مورد نیاز است.نیاز به ناشتایی ندارد و در هر ساعتی از شبانه روز امکان انجام تست وجود دارد. این آزمایش می تواند مقادیر کمتری از HCG را نشان دهد و می تواند بارداری را زودتر از آزمایش ادرار تایید یا رد کند. آزمایش خون می تواند حاملگی را حتی قبل از اینکه عادت ماهیانه به تاخیر بیفتد تشخیص دهد. تفسیر آزمایش بتا اچ سی جی (Beta HCG) نتایج عادی بر حسب میلی‌لیتر بین‌المللی در هر میلی‌لیتر (mUI/mL) داده می‌شود. زنان غیر باردار: کمتر از 5 mIU/ml در بارداری، سطح HCG در سه ماهه اول به سرعت افزایش می یابد و سپس اندکی کاهش می یابد. محدوده مورد انتظار HCG در زنان باردار بر اساس مدت زمان بارداری است
Free Testosterone چه نوع نمونه‌ای برای این تست درخواست می‌شود؟نمونه خون مراجعه کننده قبل از انجام آزمایش باید چه شرایطی را رعایت کند؟معمولاً قبل از انجام این تست نیاز به رعایت شرایط خاصی از جمله ناشتایی نیست. بیشترین مقدار این هورمون در خون در ساعت 7 صبح وجود دارد، بنابراین نمونه گیری بهتر است در این ساعت انجام شود. این تست چه زمانی درخواست می‌شود؟ در موارد زیر به انجام این آزمایش نیاز است: در مردان: شک بالینی به ناباروری، اختلال نعوظ در پسران: هنگام بروز بلوغ جنسی دیررس و یا زودرس در زنان: هنگام بروز صفات مردانه از جمله صدای بم، پرمویی، خونریزی غیر طبیعی رحم، آمنوره و یا ناباروری
Beta.HCG.Titerنوع نمونه:خون /ادراراین آزمایش احتیاجی به ناشتا بودن ندارد، بنابراین درمورد خوردن غذا و نوشیدن آب محدودیتی ندارد. اگر دارو ضد بارداری و به طور کلی دارو هورمونی مصرف می‌کنید، نتیجه آزمایش شما کاذب خواهد شد. بنابراین در این خصوص پیش از آزمایش با پزشک معالجتان صحبت کنید. بهترین زمانی که می‌توانید تست BHCG را انجام دهید ۷ روز پس از تاخیر در عادت ماهانه است. دقت کنید که قبل از انجام تست، اصلاً دارو هورمونی و ضدبارداری مصرف نکنید.تست BHCG چیست؟ آزمایش BHCG یکی از روش‌های مطمئن و پرکاربرد آزمایشی است، که در زنان باردار جهت تایید و رد شروع بارداری انجام می‌گیرد. هدف از انجام تست BHCG، اندازه‌گیری سطح هورمون بتا تیتر در بانوان است. این هورمون در بدن بانوان یا جریان خونشان آزاد می‌شود، که جفت تشکیل شده باشد و جنین و مادر به یکدیگر متصل شده باشند. این هورمون تقریباً از بعد ۷ روز نخست بارداری در خون افزایش پیدا کرده و در آزمایش BHCG قابل شناسایی و اندازه‌گیری خواهد بود. پزشک متخصص می‌تواند با استفاده از نتایج این آزمایش زمان تقریبی شروع بارداری و سن جنین را تخمین بزند. همچنین این آزمایش می‌تواند در شرایط پزشکی دیگری همچون افزایش ریسک سقط جنین، بارداری خارج رحمی و وجود اختلال سندروم داون در جنین نیز به پزشک کمک زیادی بکند.
F-Triiodothyronine F-T3(CLIA)نام اختصاری: FT3 سایر نام ها: تری یدوتیرونین آزاد،Free T3, Free Triiodothyronine, بخش مورد انجام: آنالیز هورمون نوع نمونه قابل اندازه گیری : سرم، پلاسما ( هپارینه، EDAT دار) حجم نمونه مورد نیاز: 0.6 ml شرایط نمونه گیری:نياز به ناشتايي نمي باشد.به بیمار تذکر دهید که مصرف قرص هاي تیروئید را به مدت يك ماه قطع کند. کاربردهای بالینی:آزمون FT3 به عنوان تست سطح دوم یا سوم عملکرد غده تیروئید می باشد و در تأیید بیشتر عارضه پرکاری تیروئید همراه با تستهای T3، T4 و TSH بکار می رود. ارزیابی بالینی بیماران یوتیروئید که دارای یک توزیع تغییر یافته ای از پروتئین های متصل به T3 و T4 دارند.
F-Thyroxine F-T4(CLIA)برای انجام آزمایش FT4 یک نمونه خون از ورید موجود در بازوی شما یا از پاشنه پای نوزاد گرفته میشودهیچ آمادگی خاصی برای انجام این آزمایش مورد نیاز نیست. با این وجود ، برخی داروهای خاص ، مولتی ویتامین ها و مکمل ها می توانند در آزمایش FT4 تداخل داشته باشند ، بنابراین در مورد هر داروی تجویز شده و بدون نسخه و یا مکمل هایی که مصرف می کنید ، به پزشک معالج خود اطلاع دهید.آزمایش FT4 یا آزمایش تیروکسین آزاد برای کمک به ارزیابی عملکرد غده تیروئید استفاده می گردد. از این آزمایش برای کمک به تشخیص بیماری های تیروئید و برای نظارت بر اثربخشی درمان مشکل تیروئیدی استفاده می گردد. گاهی اوقات آزمایش FT4 برای کمک به تشخیص کم کاری تیروئید مادرزادی در نوزادان استفاده می شود.
Angio Tansine converting enzym چه نوع نمونه‌ای برای این تست درخواست می‌شود؟نمونه خون مراجعه کننده قبل از انجام آزمایش باید چه شرایطی را رعایت کند؟ مصرف داروهای نیکاردیپین، تریودوتیرونین قبل از انجام آزمایش باعث افزایش کاذب ACE می‌شود. مصرف داروهای کورتیکواستروئید، بنازپریل،کاپتوپریل، منیزیم سولفات، پردنیزولون، پروپرانولول و.. قبل از انجام آزمایش باعث کاهش کاذب ACEمی‌شود.هدف از انجام تست چیست؟ هدف از انجام این آزمایش اندازه‌گیری آنزیم ACE می‌باشد. این آنزیم توسط سلول‌های اندوتلیال پوشاننده‌ی دیواره داخلی عروق ترشح می‌شود و در تنظیم فشار خون نقش دارد.
Insulin (Fasting)نمونه خونمعمولاً قبل از انجام این تست نیاز به رعایت شرایط ناشتایی می باشد. هدف از انجام این آزمایش عبارتست از: ارزیابی تولید انسولین توسط سلولهای بتا پانکراس تشخیص وجود تومور تولید کننده انسولین در سلولهای جزایر پانکراس تعیین علت افت قند خون تشخیص مقاومت به انسولین تعیین زمان مصرف انسولین خوراکی در بیماران مبتلا به دیابت نوع 2
Cortisol (8-11AM)نام اختصاری: Cortisol سایر نام ها : هیدروکورتیزون ، کورتیزول سرم بخش مورد انجام: آنالیز هورمون نوع نمونه قابل اندازه گیری: سرم یا پلاسمای هپارینه حجم نمونه مورد نیاز : 1 ml نیاز به ناشتایی نمی باشد. کاربردهای بالینی : بر روی بیماران مشکوک به کم کاری و یا پرکاری غدد فوق کلیوی انجام می شود.
Cortisol After ACTH( 1 hours )000000
Cortisol After ACTH ( 2 hr)000000
Cortisol (4-7PM)000000
Growth Hormone Base Lineنام اختصاری: GH سایر نام ها: اندازه گیری هورمون رشد، هورمون رشد انسانی،هورمون سوماتوتروپین، بخش انجام دهنده: آنالیز هورمون نوع نمونه قابل اندازه گیری: سرم، پلاسما EDTAدار یا هپارینه حجم نمونه مورد نیاز: 0.6 ml بیمار نباید تحت استرس یا تنش روحی یا جسمی باشد، زیرا موجب افزایش سطح GH می شود.بهتر است که بیماران به خوبی استراحت کرده باشند و از نیمه شب صبح آزمایش ناشتا باشند. مصرف آب مجاز است. اطلاعات تكميلي: هورمون رشد انسانی از هیپوفیز قدامی به صورت اسپایک‏های کوتاه متعدد و غالباً ثانویه به محرک‏های محیطی ترشح می‏شود. نیمه عمر GH در خون تقریباً 20 دقیقه است. حداکثر ترشح GH بعد از شروع خواب عمیق (مراحل III و IV) اتفاق می‏افتد. اسپایک‏های کوچکتر بعد از ورزش و غذا خوردن روی می‏دهد. آزاد شدن GH از هیپوفیز تحت تأثیر سه عامل هیپوتالاموسی است: هورمون آزادکننده GH (GHRH) ، پپتید – 6 آزادکننده هورمون رشد (GHRP–6) و هورمون مهارکننده (GHIH)GH که پپتید پانکراسی است و به آن سوماتواستاتین هم گفته می‏شود.در بزرگسالان GH اثرات فیزیولوژیک متعددی داشته و بر روی لیپولیز، سنتز پروتئین، کارکرد قلب، توده عضلات و حجم گلبول قرمز تأثیر دارد. GH اثر خود را مستقیم و غیرمستقیم از طریق فعالیت فاکتورهای رشد شبه انسولین (IGF) که پیشتر سوماتومدین‏ها خوانده می‏شدند اعمال می‏کند. ترشح بیش از حد GH از یک آدنوم هیپوفیز سبب آکرومگالی در بزرگسالان و ژیگانتیسم در اطفال می‏شود. فقدان GH یکی از علل کوتاهی قد در اطفال بوده و در بزرگسالان سبب یک اختلال متابولیک همراه با افزایش چربی بدن، کاهش توده عضلانی، کاهش قدرت عضلانی، کاهش دانسیته استخوان، اختلالات دینامیک‏ لیپوپروتئین و کربوهیدرات و تغییر کارکرد کلیه و قلب می‏شود.
GH 15 Min. (after clonidine)000000
GH 30 Min.(after clonidine)000000
GH 60 Min. (after clonidine)000000
GH 90 Min. (after clonidine)000000
GH 120 Min. (after clonidine)000000
GH (20 min after exercise )000000
GH (30 min. after exercise)000000
GH.(After Glucose)30 min000000
GH.(After Glucose)60 min000000
GH.(After Glucose)90 min000000
GH.(After Glucose)120 min000000
GH (15 Min )نوع نمونه:سرممخفف:GH 15.dru روش انجام:CLIA نحوه انجام:Automation00
GH 30 Minنوع نمونه:سرممخفف:GH 30.dru روش ا:نجامCLIA نحوه انجام:Automation شرایط ارسال نمونه:در دمای یخچال یا فریزر زمان انجام:روزانه جوابدهی:1روزبعد نگهداری نمونه پس از انجام آزمایش:10 روز در دمای فریزنام اختصاری آزمایش:GH ٣٠ min مقادیر مرجع:بازه سنی : از 1 روز تا 150 سال
GH 60 Minروش انجام:CLIA نوع نمونه:سرمنام اختصاری آزمایش:GH ٦٠ min روز و زمان انجام آزمایش:شنبه - دوشنبه - چهارشنبه مدت زمان نگهداری نمونه پس از انجام آزمایش:"پس از گزارش جواب ، ٧ روز " جوابدهی اضطراری:٧٢ ساعته 00
GH (120 Min)نام اختصاری آزمایش:GH ١٢٠ min نوع نمونه:سرم حجم نمونه:٠.٤ میلی لیتر آمادگی لازم قبل از نمونه گیری:ناشتا، قبل از آزمایش از مصرف Clonidine اجتناب گردد. روز و زمان انجام آزمایش:شنبه شنبه- دوشنبه - چهارشنبه مدت زمان نگهداری نمونه پس از انجام آزمایش:"پس از گزارش جواب ، ٧ روز " مقادیر مرجع:بازه سنی : از 1 روز تا 150 سال هورمون رشد توسط غده هیپوفیز ترشح می شود.ترشح این هورمون در طول شبانه روز تناوبی است و ترشح آن در طول شب به حداکثر می رسد. این هورمون برای رشد و تکامل طبیعی کودکان ضروری است و رشد طولی استخوانها را از زمان تولد تا هنگام بلوغ کنترل می کند.
PTH ( iPTH) نام آزمایش:PTH نام انگلیسی تست:Parathyroid Hormone مخفف انگلیسی تست:PTH روش انجام:ECLIA نوع نمونه:S, PE آیا آمادگی خاصی در آزمایش PTH لازم است؟ احتمالاً برای آزمایش PTH نیازی به آماده سازی خاصی ندارید ، اما با آزمایشگاه مشورت کنید. برخی از آزمایشگاه ممکن است از شما بخواهند قبل از آزمایش ناشتا باشید (غذا نخورید یا بنوشید) ، یا ممکن است بخواهند در ساعت مشخصی از روز تست دهید. کلسیم ماده معدنی است که استخوانها و دندان‌ها را سالم و محکم نگه می‌دارد. همچنین برای عملکرد صحیح اعصاب ، عضلات و قلب ضروری است. اگر در خون سطح کلسیم خیلی کم باشد ، غدد پاراتیروئید ، PTH را در خون آزاد می‌کنند و این باعث افزایش سطح کلسیم می‌شود. اگر سطح خون کلسیم بیش از حد بالا باشد ، این غدد تولید PTH را متوقف می‌کنند. سطح PTH که خیلی زیاد یا خیلی کم باشد می تواند مشکلات جدی برای سلامتی ایجاد کند.
CA 19-9آمادگی بیمار: توصیه می شود که فرد ناشتایی داشته باشد. نمونه گیری ۶ تا ۸ صبح صورت گیرد؛ زیرا آهنگ تغییرات روزانه بر نتایج آزمون تأثیر می گذارد. در صورت شبکار بودن بیمار، آزمایشگاه را مطلع سازید. هدف از انجام آزمایش، اندازه‌گیری سطح CEA نمونه خون است. پروتئین CEAاز بافت‌های جنینی حاصل می‌شود. در هنگام تولد سطح CEA خون نوزاد بالا است در صورتی که سطح آن در افراد بالغ بسیار ناچیز است. افزایش مقدار CEAدر افراد بالغ می‌تواند نشان‌دهنده برخی سرطان‌ها مانند رکتوم، ریه، سینه، کبد، پانکراس، معده و تخمدان باشد. اندازه‌گیری مارکر CEAدر سرطان کولورکتال نسبت به CA19-9 ارزش بیشتری دارد. نکته:برای بررسی روند ابتلا فرد به سرطان پانکراس، تست های عملکردی کبد و بیلی‌روبین نیز درخواست می‌شود. CA50 : آنتی ژن‌های CA19-9 و CA50از اجزای تشکیل دهنده‌ی مجاری صفرا به شمار می‌روند. این آنتی‌ژن‌ها در کلانژیوکارسینوما برخلاف هپاتوسلولارکارسینوما افزایش می‌یابند.
CA 15-3 چه نوع نمونه‌ای برای این تست درخواست می‌شود؟نمونه خون مراجعه کننده قبل از انجام آزمایش باید چه شرایطی را رعایت کند؟– باید24 ساعت قبل از انجام آزمایش از مصرف مولتی‌ ویتامین‌ها یا موادغذایی حاوی بیوتین ((B7 که معمولا در مکمل‌های تقویتی پوست، مو و ناخن استفاده می‌شود، اجتناب گردد. علت درخواست تست CA15-3 چیست و چه کاربردهای بالینی دارد؟CA15-3 به عنوان نشانگر سرطان پستان شناخته شده است.علاوه بر این، این گلیکوپروتئین توسط بسیاری از کارسینوم ها شامل آدنوکارسینوم ها و کارسینومای اسکواموس نیز بیان می‌گردد.در بسیاری از بیماران مبتلا به تومورهای سرطانی پستان، افزایش تولید CA 15-3 همراه با آنتی ژن سرطانی CA 27-29 وجود دارد.
CEAنام اختصاری: CA 15-3 سایر نام ها: آنتي ژن سرطاني 3-15 نوع نمونه قابل اندازه گیری: سرم يا پلاسماي سيتراته حجم نمونه مورد نیاز: 0.5 ml شرایط نمونه گیری: نيازي به ناشتايي نمي باشد. کاربردهای بالینی:در پايش مراحل اولیه سرطان پستان بکار می رود.تست سریالی CA 15-3می تواند در تشخیص زود هنگام عود بیماری در درمان مرحله II و III بیماران مبتلا به سرطان پستان کمک کننده باشد. تفسیر:در 80 % موارد سرطان متاستاز يافته پستان، آنتی ژنCA15-3 واقع بر سطح سلول های سرطانی به درون خون تراوش شده و قابل سنجش می گردند. اختصاصی بودن آزمون CA-15-3 87 % و پیش آگهی 91% است. در پایش پاسخ درمانی حساسیت کلینیکی 60% می باشد.
Insulin (1hrs)نام اختصاری: Insulin سایر نام ها: انسولین،Insulin Assay, Insulin Level, Serum, Native Insulin, Fasting Insulin, بخش انجام دهنده: آنالیز هورمون نوع نمونه قابل اندازه گیری: سرم، پلاسما حجم نمونه مورد نیاز: 1 ml با رعایت اصول نمونه گیری از بیمار نمونه خون وریدی گرفته و آن را در ویال های با درب قرمز جمع آوری نمایید. نمونه را بر روی یخ قرار دهید.چنانچه سطح انسولین سرم در طی آزمون GTT (تست تحمل گلوکز) سنجیده می شود، نمونه خون را قبل از مصرف خوراکی مقدار گلوکز تجویزی و نیز در فواصل زمانی مشخصی پس از صرف گلوکز (بسته به دستورالعمل آزمایشگاه) بگیرید. کاربردهای بالینی:تشخیص انسولینوما، هنگامی که در ارتباط با اندازه گیری proinsulin و c- پپتید استفاده می شود.ارزیابی مبتلایان به هیپو گلیسمی در شرایط ناشتایی. افراد مبتلا به دیابت نوع 1 انسولین بسیار کمی تولید مي كنند و بنابراین در نهایت به درمان مکمل انسولین نیاز دارند. دیابت نوع 2 به طور کلی مربوط به مقاومت به انسولین است که با گذشت زمان افزایش می یابد. افراد مبتلا به دیابت نوع 2 در ابتدا ممکن است تنها با تغییر در شیوه زندگی از جمله رژیم غذایی و ورزش، بيماري را مديريت كنند. در نهایت، ممکن است به داروهای خوراکی براي افزایش حساسیت سلول های بدن به انسولین و یا به تحریک بدن براي توليد انسولین بیشتر نياز باشد. بیماران دیابت نوع 2 نیز ممکن است در نهایت به تزریق انسولین برای رسیدن به سطوح قند معمولی نیاز داشته باشند.
Insulin (2hrs)نوع نمونه:سرم حجم نمونه:١ میلی لیتر کمترین حجم نمونه:٠.٥ میلی لیترنام اختصاری آزمایش:Insulin (٢hrs) نام روش اندازه گیری:CLIAآزمایش قند خون، مقدار قند گلوکز را در خون اندازه گیری می کند. قند در غذاهای کربوهیدرات دار وجود دارد. قند منبع اصلی انرژی است که بدن از آن استفاده می کند. انسولین هورمونی است که به سلول های بدن کمک می کند که از قند استفاده کنند. انسولین در پانکراس (لوزالمعده) تولید می شود و وقتی که مقدار قند خون بالا می رود، انسولین هم درخون آزاد می شود. به طور طبیعی، سطح قند خون بعد از خوردن غذا مقدار کمی بالا می رود. این افزایش قند باعث آزاد شدن انسولین از پانکراس می شود و در نتیجه آن مقدار قند خون زیاد بالا نمی رود. اگر مقدار قند خون برای مدت طولانی بالا بماند، می تواند به چشم، کلیه ها، اعصاب و رگ های خونی آسیب بزند.
Homocysteineنام اختصاری: Hcys سایر نام ها: هموسیستئین نوع نمونه قابل اندازه گیری: پلاسما هپارینه یا ETDA دار، سرم، ادرار حجم نمونه مورد نیاز: 1 ml شرایط نمونه گیری:بیمار باید 10-12 ساعت قبل از آزمایش ناشتا باشد. همچنین گوشت حاوی مقدار زیادی هموسیستئین می باشد. هموسیستئین پیش بینی کننده ی مهم بیماری عروقی کرونر، مغزی و محیطی است. آزمایش هموسیستئین در صورت وجود استعداد فامیلی قوی یا شروع زودهنگام بیماری عروقی، باید انجام بگیرد. تا مشخص گردد که افزایش هموسیستئین به صورت ژنتیکی می باشد یا اکتسابی. از آن جایی که سطوح هموسیستئین با کمبود B12 یا فولات مرتبط می باشد، این آزمایش برای تشخیص و بهبودی سوء تغذیه نیز مفید است.هموسیستئین پیش بینی کننده ی مهم بیماری عروقی کرونر، مغزی و محیطی است. آزمایش هموسیستئین در صورت وجود استعداد فامیلی قوی یا شروع زودهنگام بیماری عروقی، باید انجام بگیرد. تا مشخص گردد که افزایش هموسیستئین به صورت ژنتیکی می باشد یا اکتسابی. از آن جایی که سطوح هموسیستئین با کمبود B12 یا فولات مرتبط می باشد، این آزمایش برای تشخیص و بهبودی سوء تغذیه نیز مفید است.
Calcitoninنام اختصاری: CT ، HCT سایر نام ها: کلسی تونین انسانی، تیروکسی تونین (Thyrocalcitonin) بخش مورد انجام: آنالیز هورمون نوع نمونه قابل اندازه گیری: سرم یا پلاسمای هپارینه حجم نمونه مورد نیاز : 0.8 ml بیمار باید یک شب ناشتا باشد. مصرف آب مجاز می باشد. کاربردهای بالینی:1-ارزیابی افراد مشکوک به کارسینومای مدولای تیروئید (medullary thyroid carcinoma ).2-بررسی پاسخ به درمان و پیش بینی عود مجدد سرطان مدولای تیروئید. 2- بررسی پاسخ به درمان و پیش بینی عود مجدد سرطان مدولای تیروئید.3-گاهی اوقات در تشخیص و پایش تومورهای Islet-Cell بکار می رود.تفسیر: کلسی تونین به عنوان شاخص توموری ارزیابی مبتلایان به سرطان مدولای تیروئید به کار می رود. افزایش سطح کلسی تونین، پیشرفت بیماری را هشدار می دهد و کاهش سطح آن نشاندهنده پس روی تومور است. در هیپر پلازی سلول C نیز افزایش سطح کلسی تونین مشاهده می شود. افزایش سطح کلسی تونین در مبتلایان به سرطان ریه، پستان و لوزالمعده به دلیل ترشح نابجای کلسی تونین ممکن است مشاهده شود.
A.C.T.Hنام اختصاری: A.C.T.H بخش انجام دهنده: آنالیز هورمون نوع نمونه قابل اندازه‌گیری:پلاسمای EDTA حجم نمونه مورد نیاز: 1ml شرایط پیش از آزمایش:ممکن است پزشک درخواست کند که بیمار از شبِ قبل ناشتا باشد. زمان تقریبی اعلام نتیجه:یک روز این آزمایش برای کمک به تشخیص بیماری‌های غده فوق‌کلیه و هیپوفیز مانند سندرم کوشینگ، بیماری کوشینگ، بیماری آدیسون، تومورهای آدرنال و تومورهای هیپوفی، و هنگامی که فرد علائم مرتبط با تولید زیاد یا کمبود کورتیزول دارد، و یا زمانی که پزشک مشکوک به عدم‌تعادل هورمونی است که می‌تواند باعث ایجاد مشکل در غدد هیپوفیز یا آدرنال شود، تجویز می‌شود.
Gastrinنوع نمونه قابل اندازه‌گیری:سرم nano-p-tests-i-specs-4 اسامی دیگر:هیدروکورتیزون, کورتیزول سرم, Cortisol Blood شرایط پیش از آزمایش:این آزمایش نیازی به ناشتا بودن و یا محدودیت خاص در رژیم غذایی ندارد. زمان تقریبی اعلام نتیجه:یک روز روش انجام:CLIA/ECL – ELFA آزمایش‌های خون و ادرار کورتیزول، برای کمک به تشخیص سندرم کوشینگ (پرکاری آدرنال) و بیماری آدیسون (کم‌کاری آدرنال)، دو اختلال جدی آدرنال به کار می‌روند.
GH 60 Min.(after Ldopa&Inderal)نوع نمونه:سرممخفف:GH 60.dru روش انجام:CLIA نحوه انجام:Automation زمان انجام:روزانه جوابدهی:1روزبعد نگهداری نمونه پس از انجام آزمایش:10 روز در دمای فریزهورمون رشد توسط غده هیپوفیز ترشح می شود.ترشح این هورمون در طول شبانه روز تناوبی است و ترشح آن در طول شب به حداکثر می رسد. این هورمون برای رشد و تکامل طبیعی کودکان ضروری است و رشد طولی استخوانها را از زمان تولد تا هنگام بلوغ کنترل می کند.
GH 90 Min.(after Ldopa&Inderal)نوع نمونه:سرم مقدار نمونه:0.5mlمخفف:GH 90 . Aft.R روش انجام:CLIA نحوه انجام:Automation شرایط ارسال نمونه:در دمای یخچال یا فریزر زمان انجام:روزانه جوابدهی:1روزبعد نگهداری نمونه پس از انجام آزمایش:10 روز در دمای فریزکمک به تشخیص فقر هورمون رشد یا به مقدار کمتر افزایش آن برای بررسی کار هیپوفیز برای نظارت بر تاثیر درمان برای افزایش هورمون رشد.
Haptoglobinنمـونـه مـورد نیـاز؟نمونه خون وریدی آمادگی‌های لازم پیش از نمونه‌گیری:نیاز نیست. علت انجام آزمایش؟کمک به تشخیص و ارزیابی کم خونی ناشی از همولیزه شدن خون زمان انجام آزمایش؟زمانیکه شما دارای علائم کم خونی مثل ضعف، رنگ پریدگی یا یرقان باشید و پزشک شما در مورد علت بیماری که ممکن است بدلیل تخریب گلبول های قرمز خون باشد، تردید کند
Procalcitoninبرای این آزمایش، خونگیری از ورید بازویی انجام می شود. نیاز به رعایت شرایط خاصی نیست. این تست چه زمانی درخواست میشود؟ کمک به تشخیص آلودگی خون با باکتری(سپتی‌سمی) برای کمک به تشخیص عفونت باکتریایی و ریسک پیشرفت سپسیس کمک به افتراق عفونت باکتریایی و مننژیت ویروسی(نوعی مننژیت ناشی از عفونت ویروسی است که منجر به التهاب مننژها (غشاهای پوشاننده مغز و نخاع) می شود.) پایش پاسخ به درمان با آنتی بیوتیک
IGF1نمونه خون00 این تست چه زمانی درخواست می‌شود؟ در موارد زیر به انجام این آزمایش نیاز است: در کودکان با علائم و نشانه های رشد آهسته، قد کوتاه، و تاخیر در رشد در افراد بزرگسال با تراکم استخوان پایین، کاهش قدرت عضلات و افزایش چربی که کمبود فاکتور رشد شبه انسولین-1 و هورمون رشد را مطرح می کند در کودکان یا بزرگسالان به ترتیب با علائم و نشانه های ژیگانتیسم (غول‌پیکری) یا آكرومگالي (رشد بيش از حد بدن) که تولید بیش از حد فاکتور رشد شبه انسولین-1 و هورمون رشد را مطرح می کند
Cortisol over night dexaنام اختصاری: Cortisol سایر نام ها : هیدروکورتیزون ، کورتیزول سرم بخش مورد انجام: آنالیز هورمون نوع نمونه قابل اندازه گیری: سرم یا پلاسمای هپارینه حجم نمونه مورد نیاز : 1 ml شرایط نمونه گیری:نیاز به ناشتایی نمی باشد.به علائم تنش های جسمی ( مانند عفونت، بیماری حاد) یا روحی بیمار توجه کنید و آنها را به پزشک گزارش دهید. کاربردهای بالینی : بر روی بیماران مشکوک به کم کاری و یا پرکاری غدد فوق کلیوی انجام می شود.
Serum Aldosterone (Upright)000000
Serum Aldostron (Supine)نام اختصاری: Alds سایر نام ها: آلدوسترون بخش مورد انجام: آنالیز هورمون نوع نمونه قابل اندازه گیری : سرم، پلاسماي هپارينه، ادرار 24 ساعته حجم نمونه مورد نیاز: 1.5 ml سرم یا پلاسما / 10 ml از ادرار 24 ساعته شرایط نمونه گیری:نياز به ناشتايي نمی باشد.با تأييد پزشك از مصرف داروهاي مهاركننده رنين به مدت یک هفته خودداري شود. کاربردهای بالینی :براي تشخيص هايپرآلدوسترونيسم اولیه و ثانویه بکار می رود.براي افتراق آلدوسترونيسم اوليه ( آسیب فوق کلیوی) از ثانويه ( آسیب خارج از فوق کلیه)، سطح رنين پلاسمايي بايد به طور همزمان تعيين شود. آزمایش Aldosterone(آلدوسترون) مربوط به اندازه‌گیری هورمونی به نام آلدوسترون است که توسط قشر غده فوق کلیه تولید شده و یک مینرالوکورتیکوئید قوی است. تولید آلدوسترون ابتدا توسط سیستم رنین-آنژیوتانسین تنظیم می‌شود. این سیستم در وهله اول منجر به کاهش موثر جریان خون کلیوی عناصر گلومرولی شده تا رنین آزاد شود و بعد رنین کبد را تحریک می‌کند تا آنژیوتانسین I را ترشح کند تا در ریه و کلیه به آنژیوتانسین II تبدیل شود. آنژیوتانسین II محرک قوی آلدوسترون است.
Plasma Renin (Supine)نام اختصاری: RPA سایر نام ها: فعاليت رنين پلاسما ( PRA )، Plasma Renin Activity نوع نمونه قابل اندازه گیری : پلاسماي EDTA دار ( از نمك سديم استفاده شود) حجم نمونه مورد نیاز: 2 ml روش مرجع: آنزیم ایمنو اسی (EIA) بزرگسالان ( رژیم محدود شده سدیم) 18 تا 39 سالگی: 2.9 – 24.0 ng/ml/hour ( میانگین: 10.8 ng/mL/hour) 40 سال و بالاتر: 2.9 – 10.8 ng/ml/hour ( میانگین: 5.9 ng/mL/hour) کاربردهای بالینی:ارزيابي بیماران دارای فشار خون بالا ( هايپرتانسيون).تشخيص افتراقي آلدوسترونيسم اولیه (آدنوم آدرنال،کارسینوم و هیپرپلازی آدرنال قشری) از آلدوسترونيسم ثانویه (بیماری رنووسکولار، تخلیه نمک، انباشت پتاسیم، نارسایی قلبی همراه با آسیت، بارداری و سندرم بارتر).
IGF-BP3- چه نوع نمونه‌ای برای این تست درخواست می‌شود؟نمونه خون مراجعه کننده قبل از انجام آزمایش باید چه شرایطی را رعایت کند؟ معمولاً قبل از انجام این تست باید شرایط ناشتایی رعایت شود.IGFBP-3 فراوانترین عضو از خانواده پروتئین های متصل شونده به فاکتورهای رشد شبه انسولینی است. این پروتئین توسط کبد تولید می شود که وظیفه آن انتقال، کنترل فراهمی زیستی و تنظیم نیمه عمر فاکتورهای رشد شبه انسولینی بخصوص فاکتور رشد شبه انسولینی-1 (IGF-1) است. IGFBP-3 همچنین در تنظیم رشد نقش دارد. اندازه گیری IGFBP-3 در مواردی همچون کمبود هورمون رشد، آکرومگالی، کم کاری هیپوفیز و همچنین پایش درمان با هورمون رشد نوترکیب کاربرد دارد. متخصصین اطفال معمولا به منظور کاهش تاثیر متغیرهای مختلف بر روی مقدار GH و IGF-1، آزمایش IGFBP-3 را درخواست می دهند. از طرفی اندازه گیری IGFBP-3 جهت پیش بینی پاسخ به درمان در موارد تجویز GH اگزوژن، بسیار کمک کننده است.
Dopaminسایر نام ها: دوپامین نوع نمونه قابل اندازه گیری: پلاسما، ادرار حجم نمونه مورد نیاز: پلاسما: 2 ml ادرار: 1 ml ملاحظات نمونه گیری:نمونه خون کامل باید در لوله های حاوی ضد انعقاد EDTA جمع آوری گردد.از جمع آوری نمونه های همولیزه یا لیپمیک اجتناب نمایید. کاربردهای بالینی:کمک به تشخیص بیماری های گوناگون نظیر فشار خون بالا، بیماری های قلبی و عروقی، شیزوفرنی و افسردگی مانیک اطلاعات تکمیلی: در انسان کاته کول آمین ها شامل آدرنالین (اپی نفرین)، نورآدرنالین (نوراپی نفرین) و دوپامین به عنوان نروترانسمیترهای سیستم اعصاب سمپاتیک در بسیاری از فرایند های فیزیولوژیک نقش دارند. سیستم اعصاب سمپاتیک در بالاترین وضعیت هوشیاری ( هشدار) در بدن قرار دارد و همچنین به نام پاسخ جنگ و گریز بدن شناخته می شود. در بدن انسان حضور کاته کول آمین ها و متابولیت های آن نشان دهنده سازگاری بدن در مقابل استرس حاد و مزمن است. اندازه گیری متابولیت های کاته کول آمین ها نظی متانفرین و نورمتانفرین برای تشخیص و پیگیری درمان تومورهای سمپاتوآدرنال نظیر فئوکروموسیتوما حائز اهمیت است. از آنجاکه تعیین کاته کول آمین ها در پلاسما به طور بالینی بسته به موقیت تومور و عملکرد آزمون حساس می باشد، تعیین کمی کاته کول آمین ها در ادرار برای تشخیص این تومورها ارجح می باشد . مقادیر بالاتر از Cut-off می تواند به عنوان یک شاخص برای تومورهای نورواندوکرین مطرح شود. با این وجود در بعضی از بیماری ها نظیر فشارخون بالا، بیماری های کاردیوواسکولار، شیزوفرنی و افسردگی مانیک مقادیر غیرنرمال از سطوح بالا و پایین کاته کول آمین ها مشاهده شده است.
Prolactinنوع نمونه:نمونه خونشرایط آزمایش پرولاکتین:معمولا توصیه می‌شود 8 تا 12 ساعت قبل از آزمایش جزء آب چیزی نخورید و ناشتا باشید.در صورت مصرف داروی خاص حتما به پزشک خود اطلاع دهید تا اگر نیاز بود دستورات لازم داده شود. این آزمایش به بررسی سطح هورمونی با همین نام در خون می‌پردازد که غده هیپوفیز مسئول ترشح آن است. درواقع هورمون پرولاکتین (PRL) بر سایر هورمون‌های جنسی همچون استروژن و پروژسترون اثر می‌گذارد و نقش مهمی در عملکرد متابولیسم بدن ایفا می‌کند. اگر باردار هستید یا به تازگی زایمان کرده‌اید سطح این هورمون در بدن شما افزایش می‌یابد تا بتوانید شیر مادر به فرزند خود دهید. اما احتمال آن وجود دارد در صورت عدم بارداری یا جنسیت مرد هم بدن شما سطح پرولاکتین بالایی داشته باشد.
Macroprolactinنام اختصاری: MPRL نوع نمونه قابل اندازه گیری: سرم حجم نمونه مورد نیاز: 1 ml ترجیحاً نمونه ناشتایی گرفته شود. کاربردهای بالینی:تعیین سطح بیولوژیک فعال پرولاکتین، در بیماران بدون علامت با سطح پرولاکتین بالا.تعیین وجود یا عدم وجود ماکروپرولاکتین.
B-Crosslaps(CTX)0000اساس آزمایش در اثر فعالیت سلول های استئوکلاست با هیدرولیز کلاژن طی فرایند جذب استخوانی، اسید آمینه های انتهایی در قسمت C-Terminal جدا گشته و وارد جریان خون می شود که به آن CTX یا B-cross laps می گویند، لذا مقادیر بالای مارکر بیوشیمیایی CTX در خون نشانه افزایش جذب استخوانی (تحلیل استخوانی) است که می تواند بر اثر فعال شدن غده پاراتیروئید، مقادیر پایین هورمون استرادیول و با تاثیر کمتر، هورمون تستوسترون و همچنین هورمون SHBG به عنوان پروتئین ناقل این دو هورمون باشد.
N GAL Urine000000
Inhibin Aنام اختصاری: Inhibin A بخش انجام دهنده: آنالیز هورمون نوع نمونه قابل اندازه گیری: سرم حجم نمونه مورد نیاز: 0.6 ml شرایط نمونه گیری:1. نیاز به ناشتایی نمی باشد.2. غربالگری سرم مادر در 3 ماه دوم حاملگی برای سندرم ادوارد (تری­زومی 18) و سندرم داون (تری‏زومی 21) شامل نمونه‏گیری در هفته‏های 22-14 حاملگی می‏شود که البته بهترین زمان بین هفته‏های 16 و 18 است. کاربردهای بالینی:1. غربالگری سندرم داون بعد از هفته 14 حاملگی،2. همراه با AFP در تشخیص سندرم ترنر و سایر تیروزومی (13 و 18 )،3. مانیتورینگ بیماران مبتلا به تومورهای سلول گرانولوزا و تومورهای نوع موسینوس اپی تلیالی تخمدان، ترشح کننده inhibin A
Estradiolنمونه خونبرای انجام این آزمایش لازم نیست شرایط خاصی را رعایت کنید. اگر داروهای هورمونی و ضد بارداری مصرف می‌کنید، حتما قبل از انجام آزمایش Estradiol پزشک خود را مطلع سازید. این داروها می توانند نتیجه آزمایش را با خطا همراه کنند. Estradiol در آزمایش خون چیست؟ تخمدان خانم‌ها چهار نوع استروژن تولید می‌کند که استرادیول یکی از آن‌ها به شمار می‌رود. البته تولید این هورمون در بدن خانم‌ها تنها توسط تخمدان انجام نمی‌شود، بلکه در غدد فوق کلیه، جفت جنین و بافت‌های گوناگون دیگر نیز انجام خواهد شد. مقداری از این هورمون در بیضه آقایان که محل تولید هورمون‌های مختلف است، تولید می‌شود. در حالت کلی می‌توان گفت که این هورمون در بدن خانم‌ها و آقایان با سلامت و قدرت باروری آن‌ها رابطه مستقیم دارد. افزایش یا کاهش مقدار آن از حد نرمال می‌تواند نوعی خطر به حساب آید. برای بررسی و اندازه‌گیری مقدار هورمون Estradiol در بدن خانم‌ها، نیاز به یک آزمایش خون ساده خواهد بود. البته جدای مبحث سلامت باروری و جنسی در خانم‌ها، این آزمایش گاهی توسط پزشک برای کودکان نیز تجویز می‌شود. این آزمایش نام‌های گوناگونی دارد که یکی از رایج‌ترین آن‌ها E2 و آزمایش هورمونی زنانه است.
Vitamin Cنوع نمونه:سرم مقدار نمونه:1ml مخفف:Vitamin C روش انجام:Chemical نحوه انجام:Automation شرایط نگهداری نمونه قبل از انجام آزمایش:1ساعت پایداری در دمای اتاق °١٨c تا °٢٥c و 2 هفته پایداری در دمای فریزر °٢٠c- > شرایط ارسال نمونه:در دمای فریز با رعایت شرایط تاریکی زمان انجام:هفتگی جوابدهی:7 روز پس از دریافت نمونههدف از انجام این آزمایش چیست؟آزمایش ویتامین C (اسید اسکوربیک) با هدف ارزیابی سطح ویتامین C در افرادی که در معرض خطر کمبود این ویتامین هستند انجام می‌شود. این آزمایش در جهت نظارت بر وضعیت سلامت و پیشرفت درمان افرادی که دچار سوء تغذیه یا مشکلات سوء جذب ناشی از بیماری‌های دستگاه گوارشی (مانند کرون و سلیاک) هستند و ممکن است دچار کمبود ویتامین C باشند، انجام می‌شود. در مصرف‌ کنندگان نوشیدنی‌های الکلی یا افراد مبتلا به بیماری‌های کلیوی نیز ممکن است سطح ویتامین C بسیار کم و انجام آزمایش اسید اسکوربیک لازم باشد.
3 Alfa Androstanediol نمونه سرم خون وریدی با حجم ۰.۳ نیاز استنمونه خون وریدی شخص مورد نظر باید به سرعت توسط پرستار در دمای ۲۰- درجه سانتی‌گراد قرار گیرد تا آزمایش نتیجه دقیقی داشته باشد. Androstenedione در آزمایش خون چیست؟ خانم‌ها شاهد تعداد زیادی موی زائد در صورت و بدن خود هستند.خانم‌ها قاعدگی نامنظم دارند یا اصلا وارد چرخه پریودی نمی‌شوند.خانم‌ها کمتر از ۶ تا ۸ دوره قاعدگی را در طول یک سال تجربه می‌کنند.پسرها در معرض خطر بلوغ زودرس قرار گرفته‌اند.در دخترها صفات ثانویه جنسی مردانه از قبیل صدای کلفت بروز می‌کند. دروستندیون عمدتا توسط غده فوق کلیه ترشح می‌شود و تا حدی توسط هورمون آدرنوکورتیکوتروپیک (ACTH) کنترل می‌شود. همچنین در بیضه‌ها و تخمدان‌ها از سولفات دهیدرواپیآندروسترون ترشح غده فوق کلیوی (DHEA-S) مستقل از ACTH تولید می‌شود. آندروستندیون یک پیش ماده حیاتی استروئید جنسی است.
Lysozyme000000
Vitamin B6نوع نمونه:سرم فريز حداقل حجم نمونه:1ml واحد اندازه گیری:nmol/L نام اختصاری آزمایش:Vit-B٦ روز و زمان انجام آزمایش:شنبه - یکشنبه - دوشنبه - سه شنبه - چهارشنبه - پنجشنبه آمادگی لازم قبل از نمونه گیری:شرايط خاصي نياز نيست. زمان انجام:20 روز یتامین های B، مواد تغذیه ای هستند که بدن در مقادیر کم (ریزمغذی ها) برای متابولیسم، تولید انرژی و برای سلامت سلول ها، پوست، استخوان، عضلات، اعضاء و سیستم عصبی نیاز دارد. آزمایشات ویتامین B، این ترکیبات خاص را در خون و ادرار برای کمک به سنجش وضعیت تغذیه ای فرد، اندازه گیری می کنند. ویتامین های B از غذا جذب شده، به اندازه نیاز مصرف شده و مازاد آنها از طریق ادرار از بدن دفع می گردد. بعلت اینکه ویتامین های B، محلول در آب هستند، حتی مقادیر کم آنها بوسیله بدن ذخیره می شوند و اینها باید از غذاهای غنی از ویتامین B یا از مکمل ها، طبق یک رژیم منظم، کسب گردند. کمبود شدید ویتامین B در ایالات متحده نادر می باشد اما هنوز در نواحی از جهان که رژیم های غذایی کاملی ندارند، شایع است.
Pro BNP(NT)نام اختصاری: Pro BNP سایر نام ها: Ramp NT – Pro BNP assay نوع نمونه قابل اندازه گیری: خون کامل EDTA دار، سرم حجم نمونه مورد نیاز: 1 ml شرایط نمونه گیری: نیاز به ناشتا بودن ندارد. موارد عدم پذیرش نمونه: استفاده از خون هپارینه کاربردهای بالینی: برای تشخیص بالینی بیماری نارسایی احتقانی قلب (CHF) از جمله ( نارسایی سیستولیک، دیالستولیک و دریچه ای) و کاردیوپاتی انسدادی هیپرتروفیک کاربرد دارد.
آزمایش خون CA-125 معمولا شامل نمونه گیری از ورید بازو است00آزمایش خون CA-125 به منظور آگاهی از پیشرفت سرطان تخمدان انجام می‌­گیرد. مقادیر پایه CA-125 قبل از اینکه فرد تحت درمان­‌های مرتبط با سرطان تخمدان قرار گیرد، اندازه گیری می‌­شود. بنابراین کاهش سطوح CA-125 در حین و پس از درمان معمولاً نشان دهنده درمان موفقیت آمیز است. افزایش سطح CA-125 پس از درمان نیز می‌­تواند نشان دهنده عود مجدد بیماری باشد. آزمایش خون CA-125 به مدت چندین سال پس از اقدامات درمانی انجام گرفته برای بهبود سرطان تخمدان، و با هدف اطمینان از درمان موفقیت آمیز این بیماری انجام می شود. به طور معمول در دو سال اول پس از اتمام درمان سرطان، با فاصله زمانی هر دو تا چهار ماه یکبار تست تجویز می شود. پس از این مدت، آزمایش به مدت سه سال هر شش ماه یک بار و سپس سالی یک بار انجام می شود.
چه نوع نمونه ای برای این تست درخواست می‌شود؟نمونه خون مراجعه کننده قبل از انجام آزمایش باید چه شرایطی را رعایت کند؟ باید24 ساعت قبل از انجام آزمایش از مصرف مولتی‌ ویتامین‌ها یا مواد غذایی حاوی بیوتین((B7 که معمولا در مکمل‌های تقویتی پوست، مو و ناخن استفاده می‌شود، اجتناب گردد. بهترین روش های انجام تست کدام اند؟ روش‌های الایزا و کمی‌لومینسانس از جمله روش‌های پرکاربرد با حساسیت و اختصاصیت بالا در اندازه‌گیری تومورمارکرها هستند. هدف از انجام تست چیست؟Human Epididymis Protein توسط بیشتر (نه همه) سلول‌های سرطانی اپیتلیال تخمدان ساخته و به عنوان تومورمارکر شناخته می‌شود. برای اندازه‌ گیری سطح این پروتئین در خون تست“HE4 درخواست می‌شود. در بیماری سرطان اپیتلیال تخمدان سطح ” “Human Epididymis Protein 4خون زنان افزایش می‌یابد این تست چه زمانی در خواست می‌شود؟درد، تورم و احساس فشار در شکم یا لگن.خون‌ریزی زیاد و نامنظم واژن مخصوصا بعد از یائسگی.ظهور توده در ناحیه لگن ..
000000
مخفف:FTI نوع نمونه:سرم وپلاسمای هپارینه یا EDTA مقدار نمونه:0.5mlشرایط نگهداری نمونه قبل از انجام آزمایش:در دمای یخچال تا 48 ساعت و برای نگهداری طولانی تر در دمای فریزر شرایط ارسال نمونه:در دمای یخچال یا فریزر زمان انجام:روزانه جوابدهی:1روزبعد نگهداری نمونه پس از انجام آزمایش:10 روز در دمای فریزاندازه گیری مستقیم تیروکسین آزاد (Free T4 سرمی با روش ایمنی سنجی) در اکثر شرایط بالینی جایگزین آزمایش FTI شده است
000000
متد:ELISA حجم نمونه خون:0.5ml Serumبهتر است قبل از انجام این تست شرایط ناشتایی رعایت شده و آزمایش در صبح انجام شود. اگر فرد تحت درمان با داروی تیروئید است بهتر است صبح ابتدا آزمایش انجام شده سپس داروی تجویز شده توسط پزشک معالج مصرف گردد. موارد متعددی با سطح این هورمون در خون تداخل می کنند که در بخش عوامل مداخله گر به آنها اشاره می گردد.هدف از انجام این آزمایش، کمک به تشخیص اختلالات غده تیروئید، پایش درمان بیماران مبتلا به کم کاری و یا پرکاری تیروئید، غربالگری نوزادان از نظر کم کاری تیروئید مادرزادی است
نام اختصاری: S.H.B.G بخش انجام دهنده: آنالیز هورمون نوع نمونه قابل اندازه گیری: سرم، پلاسما حجم نمونه مورد نیاز: 0.5 ml شرایط نمونه گیری: نیاز به ناشتایی نمی باشد. ترجیحاً نمونه گیری صبحگاه صورت گیرد. کاربردهای بالینی:تشخیص و پیگیری زنان با علائم و یا نشانه های آندروژن بیش از حد (به عنوان مثال، سندرم تخمدان پلی کیستیک و هیرسوتیسم ایدیوپاتیک)،کمک در تشخیص اختلالات بلوغ،کمک در تشخیص تیروتوکسیکوز (نشانگر بافتی ترشح بیش از حد هورمون تیروئید)
نمونه مورد نیاز:نمونه خون از ورید بازوی شما به دست آمده یا نمونه ادرار تصادفی جمع آوری می شود. آمادگی‌های لازم پیش از نمونه‌گیری:لازم نیست علت انجام آزمایش؟برای دانستن اینکه آیا ماهیچه آسیب دیده است؛ برای کمک به تشخیص عوارض مرتبط با آسیب ماهیچه ای؛ برای شناسایی سطوح بالا در ادرار که میتوانند پس از آسیب شدید ماهیچه ای به کلیه آسیب برسانند؛ گاهی اوقات برای کمک به تعیین اینکه آیا حمله قلبی داشته اید، هرچند برای تشخیص حمله قلبی، این آزمایش به میزان زیادی توسط آزمایش تروپونین، جایگزین شده است.
نوع نمونه قابل اندازه‌گیری:سرم شرایط پیش از آزمایش:این آزمایش نیازی به ناشتا بودن و یا محدودیت خاص در رژیم غذایی ندارد. زمان تقریبی اعلام نتیجه:سه روز روش انجام:ELISA آزمایش خون و ادرار B2M می‌تواند به منظور تعیین شدت و گسترش مولتیپل‌میلوما کمک کند و پیش‌آگهی در ارتباط با سرطان‌هایی نظیر میلوما و لنفوم را در اختیار پزشکان قرار دهد. گاهی اوقات این تست برای ارزیابی فعالیت‌های بیماری و اثربخشی درمان نیز به کار گرفته می‌شود. افزایش B2M در خون با مقدار پیشرفت تومور (توده تومور) و کاهش عملکرد کلیه در بیماران مبتلا به مولتیپل‌میلوما ارتباط مستقیم دارد.
Ca 27-29نام آزمایش:CA 15-3 روش انجام:ECLIA, RIA نوع نمونه:S, PE, PH, BF 00CA15-3 به عنوان نشانگر سرطان پستان شناخته شده است.علاوه بر این ، این گلیکوپروتئین توسط بسیاری از کارسینوم ها شامل آدنوکارسینوم ها و کارسینومای اسکواموس نیز بیان می‌گردد. مدرکی دال بر مفید بودن CA125 در غربالگری،تشخیص و یا مرحله بندی بدخیمی پستان وجود ندارد. بر اساس ملاحظات نظری ممکن است بتوان از CA125 در ردیابی و متاستاز بدخیمی پستان و پایش پاسخ به درمان استفاده نمود ولی این مسئله نیز هنوز به اثبات نرسیده است.
GH Stimulation Testسایر نام ها: اندازه گیری هورمون رشد، هورمون رشد انسانی،هورمون سوماتوتروپین، نام اختصاری: GH نوع نمونه قابل اندازه گیری: سرم، پلاسما EDTAدار یا هپارینه حجم نمونه مورد نیاز: 0.6 ml حداقل مدت 8 ساعت ناشتا باشید و برای نمونه‌گیری پیش از ساعت 10 صبح به آزمایشگاه مراجعه کنید به هنگام آزمایش از خواب طولانی و ورزش خودداری شود.بدین منظور برای آزمایش قبل از ساعت 10 صبح در آزمایشگاه باشید و زمان مراجعه به آزمایشگاه می بایست 2-1 ساعت از زمان خواب شما گذشته باشد. اطلاعات تكميلي: هورمون رشد انسانی از هیپوفیز قدامی به صورت اسپایک‏های کوتاه متعدد و غالباً ثانویه به محرک‏های محیطی ترشح می‏شود. نیمه عمر GH در خون تقریباً 20 دقیقه است. حداکثر ترشح GH بعد از شروع خواب عمیق (مراحل III و IV) اتفاق می‏افتد. اسپایک‏های کوچکتر بعد از ورزش و غذا خوردن روی می‏دهد. آزاد شدن GH از هیپوفیز تحت تأثیر سه عامل هیپوتالاموسی است: هورمون آزادکننده GH (GHRH) ، پپتید – 6 آزادکننده هورمون رشد (GHRP–6) و هورمون مهارکننده (GHIH)GH که پپتید پانکراسی است و به آن سوماتواستاتین هم گفته می‏شود.
Vasopressin Arginineنمونه مورد نیاز:نمونه خون وریدی از بازو
Glucagon TNDاسامی دیگر Vasopressin AVP نمونه مورد نیاز:نمونه خون وریدی از بازو آمادگی‌های لازم پیش از نمونه‌گیری:برای آزمایش ADH رعایت شرایط خاصی لازم نیست؛ با این حال، در صورت نیاز به اندازه‌گیری ADH در تست محرومیت از آب و یا در آزمایش بار آب (water loading)، برای آمادگی‌های لازم پیش از انجام آزمایش، بایستی با پزشک خود مشورت نمایید. علت انجام آزمایش؟جهت کمک به تشخیص افزایش یا کاهش هورمون آنتی‌دیورتیک (ADH) و شناسایی علت آن؛ جهت بررسی پایین بودن سطوح سدیم خون (هیپوناترمی)؛ برای تشخیص افتراقی بین دو نوع دیابت بی‌مزه زمان انجام آزمایش؟در صورت وجود مقادیر پایین سدیم خون، تشنگی مداوم، تکرر ادرار و دهیدراسیون
Urinary Beta HCGنمونه خون وریدی برای آزمایش بتا اچ سی جی مورد نیاز است. نتایج عادی بر حسب میلی‌لیتر بین‌المللی در هر میلی‌لیتر (mUI/mL) داده می‌شود. زنان غیر باردار: کمتر از 5 mIU/ml در بارداری، سطح HCG در سه ماهه اول به سرعت افزایش می یابد و سپس اندکی کاهش می یابد. محدوده مورد انتظار HCG در زنان باردار بر اساس مدت زمان بارداری است. این آزمایش می تواند مقادیر کمتری از HCG را نشان دهد و می تواند بارداری را زودتر از آزمایش ادرار تایید یا رد کند. آزمایش خون می تواند حاملگی را حتی قبل از اینکه عادت ماهیانه به تاخیر بیفتد تشخیص دهد. آزمایش خون بارداری حدود 99 درصد دقیق است و اغلب برای تأیید نتایج آزمایش بارداری خانگی استفاده می شود.
Urinary LHنمونه مورد نیاز:نمونه خونی گرفته شده از سیاهرگ بازو؛ گاها نمونه ادرار تصادفی یا نمونه ادرار 24 ساعته گرفته می شود آمادگی‌های لازم پیش از نمونه‌گیری:نیاز نیست، اما زمان بندی نمونه گیری از زنان منطبق بر چرخه قاعدگی آنها خواهد بود. علت انجام آزمایش؟ارزیابی مسائل باروری، عملکرد اندام های جنسی (تخمدان یا بیضه ها)، یا برای تشخیص ترشح یک تخمک از تخمدان (تخمک گذاری)؛ ارزیابی عملکرد هیپوفیذ.در کودکان، ارزیابی بلوغ جنسی زودرس یا دیررس (سن بلوغ)
Urinary FSHنمونه خون (آزمایش خون) از رگ گرفته می شودنیازی به آمادگی خاصی نیست. اما این تست باید در زمان های خاصی در طول دوره قاعدگی انجام شود. آزمایش FSH چیست ؟ همانطور که گفتیم آزمایش FSH مربوط به هورمون محرک فولیکول (FSH) است که در مغز توسط غده هیپوفیز تولید می‌شود. آزمایش FSH یک آزمایش خون ساده است که نمونه خون از طریق سوزن داخل ورید بازو به دست می‌آید. همچنین ممکن است نمونه ادرار تصادفی 24 ساعته (به دلیل ترشح چرخه‌ای این هورمون) از شما درخواست شود.
Urinary C-Peptide چه نوع نمونه‌ای برای این تست درخواست می‌شود؟نمونه خون، نمونه ادرار مراجعه کننده قبل از انجام آزمایش باید چه شرایطی را رعایت کند؟معمولاً قبل از انجام این تست نیاز به رعایت شرایط ناشتایی می باشد. هدف از انجام تست چیست؟ هدف از انجام این آزمایش عبارتست از: ارزیابی تولید انسولین توسط سلولهای بتا پانکراس تعیین علت افت قند خون
Urinary B2-Microglobulinنوع نمونه قابل اندازه‌گیری:سرم شرایط پیش از آزمایش:این آزمایش نیازی به ناشتا بودن و یا محدودیت خاص در رژیم غذایی ندارد. از این آزمایش به عنوان تومور مارکر برای برخی از افراد مبتلا به سرطان خون استفاده می‌شود؛ اگرچه آزمایش B2M یک تست تشخیصی برای یک بیماری خاص نیست، اما با پیشرفت سرطان در مرحله تومور ارتباط دارد و می‌تواند به پزشکان متخصص اطلاعات اضافی در مورد پیش‌آگهی احتمالی فرد بیمار ارائه دهد.
Dihydro Testosteroneنام بخش: هورمون‌ شناسی نام کامل آزمایش: Di Hydro Testosterone نام مشابه/ نام اختصاری آزمایش: DHT نوع نمونه: سرم حجم موردنیاز: ۱روش انجام آزمایش: ELISA مدت زمان جوابدهی: روزهای زوجتفسیر بالینی آزمایش: دی هیدروتستوسترون (DHT) آندروژن اصلی پروستات است. سطح DHT با افزایش سن، علی رغم کاهش تستوسترون پلاسما، طبیعی باقی می ماند و در هیپرپلازی خوش خیم پروستات (BPH) افزایش نمی یابد. میزان دی هیدروتستوسترون موجود در بدن بصورت روزانه به میزان تستوسترون موجود بستگی دارد. هنگامی که سطح تستوسترون افزایش می یابد، مقدار بیشتری از آن به دی هیدروتستوسترون تبدیل می شود و بنابراین سطح دی هیدروتستوسترون نیز افزایش می یابد. شرح آزمایش DHT (دی هیدروتستوسترون) هورمون دی هیدروتستوسترون را در خون اندازه گیری می کند. این تست برای تشخیص ریزش مو با الگوی مردانه، نگرانی های پروستات و مشکلات باروری استفاده می شود. DHT (دی هیدروتستوسترون) یک متابولیت تستوسترون است
Histamine level NKنمونه مورد نیاز:نمونه خونی از سیاهرگ بازو یا ادرار 24 ساعته آمادگی‌های لازم پیش از نمونه‌گیری:برای بیماری آنافیلاکسی آمادگی نیاز نیست اما زمان بندی نمونه گیری بلافاصله بعد از شروع علائم دارای اهمیت است. اگر آزمایش برای وضعیت های دیگری انجام شود، ممکن است از شما خواسته شود تا آنتی هیستامین یا داروهای دیگر را مصرف نکنید. این موارد را باید با پزشک خود مشورت نمایید. علت انجام آزمایش؟برای کمک به تایید تشخیص آنافیلاکسی، ماستوسیت یا فعالیت سلولهای هم بند. زمان انجام آزمایش؟زمانیکه دارای علائمی مثل سرخی صورت، تهوع، التهاب گلو یا فشار خون پایین باشید که ممکن است بدلیل واکنش های حساسیت تهدید کننده حیات باشد؛ گاها زمانیکه پزشک شما در مورد ابتلا به ماستوسیت یا فعالیت سلولهای هم بند تردید دارد
17-Beta-Estradiolنام آزمایش:Estradiol روش انجام:ECLIA, RIA آمادگی بیمار:توصیه می شود که بیمار ناشتا باشد. استروژن ها، گروهی از استروئیدها هستند که سیکل قاعدگی را تنظیم می کنند و به عنوان هورمونهای جنسی زنانه اصلی عمل می کنند. شایع ترین اشکال استروژن جهت آزمایش، استرون (E1)، استرادیول (استرادیول- ۱۷ بتا، E2) و استریول (E3) هستند.
Adrenalinمتد:ELISA نوع و حجم نمونه:ادرار 24 ساعت قبل از نمونه گیری از استرس جلوگیری شود. امادگی بیمار:داروهای خاص،در صورت امکان و پس از تایید پزشک معالج قطع شوند.از سه روز قبل از نمونه گیری از قهوه،چای، نیکوتین، موز، پنیر، انواع بادام، شکلات، تخم مرغ اجتناب شود.تست حتی المقدور پس از وعده غذائی بزرگ انجام نشود. برای تشخیص فئوکروموسیتوما ، تعیین متانفرین در پلاسما ارزش تشخیصی بیشتری دارد. کاتکول آمین آدرنالین عمدتا در سلول های مدولای فوق کلیوی سنتز می شود. به عنوان “هورمون استرس” سبب افزایش ضربان و برون ده قلب و افزایش فشار خون سیستولیک شده ، گلیکولیز و گلوکونئوژنز و همچنین لیپولیز را تحریک می کند.در تومورهای سیستم سمپاتو آدرنال ، افزایش سنتز کاتکول آمین ها منجر به افزایش غلظت در پلاسما و افزایش دفع در ادرار می شود ، حدود 70 درصد از فئوکروموسیتوم ها آدرنالین تولید می کنند.
CA 242نام آزمایش: CA 242 سایر نام ها: کربوهیدرات آنتی ژن 242، نوع نمونه قابل اندازه گیری: سرم حجم نمونه مورد نیاز: 0.5 ml بخش انجام دهنده: آنالیز هورمون نیاز به ناشتایی یا آمادگی خاصی نمی باشد.مطابق دستور از بیمار نمونه خون وریدی گرفته و آن را در لوله های جداکننده سرم بریزید. کاربردهای بالینی: کمک به تشخیص سرطان پانکراس و کولورکتال به همراه تومور مارکر CA19-9.
C-Peptideنمونه مورد نیاز :برای انجام این آزمایش از خون وریدی استفاده می شود ممکن است درخواست ادرار 24 ساعته شود که در این حالت باید ادرار طی 24 ساعت جمع آوری شود. شرایط نمونه گیری :معمولا ناشتائی به مدت 8 تا 10 ساعت لازم است . بعضی اوقات پزشک ممکن است آزمایش تحریکی بخواهد که در این صورت آزمایش بعد از مصرف غذا انجام می شود. دلیل انجام آزمایش :برای ارزیابی تولید انسولین توسط سلول های بتا در لوزالمعده یا بررسی علت کاهش گلوکز خون (هیپوگلیسمی)
C-Peptide (1hrs)000000
C-peptide (2hrs)000000
HOMA-Insulin Resistanceنام اختصاری: Insulin سایر نام ها: انسولین، بخش انجام دهنده: آنالیز هورمون نوع نمونه قابل اندازه گیری: سرم، پلاسما حجم نمونه مورد نیاز: 1 ml در اکثر موارد نیاز به ناشتایی می باشد. در شرایط ناشتایی بیمار باید به مدت 8 ساعت در وضعیت NPO به سر برد. در برخی موارد، پزشک ممکن است ناشتايي طولانی تر رادرخواست كند.گاهی اوقات ممکن است پزشک، آزمايش در چندین زمان را درخواست كند، مانند وقتی کهتست تحمل گلوکز انجام مي شود. انسولین هورمونی است که در سلول های بتاي لوزالمعده توليد و ذخيره مي شود و برای انتقال و ذخیره سازی گلوکز در سطح سلولی، بسیار حیاتی است، در تنظیم سطح گلوکز خون كمك مي كند و در متابولیسم چربی نقش دارد. درون سلول­های بتای پانکراس، پلی‌پتپید پره‌پروانسولین از طریق مکانیسمی پیچیده به سه ماده زیر که از نظر بالینی اندازه‌گیری می‌شوند متابولیزه می‌شود: پروانسولین، انسولین و -c پتپید که غالباً به مجموعه آنها پلی‌پتپیدهای پانکراس گفته می‌شود. کاربردهای بالینی:تشخیص انسولینوما، هنگامی که در ارتباط با اندازه گیری proinsulin و c- پپتید استفاده می شود.بررسی اختلال متابولیسم چربی و کربوهیدرات.ارزیابی مبتلایان به هیپو گلیسمی در شرایط ناشتایی.
Renin Activityنام اختصاری: RPA سایر نام ها: فعاليت رنين پلاسما ( PRA )، Plasma Renin Activity بخش مورد انجام: آنالیز هورمون نوع نمونه قابل اندازه گیری : پلاسماي EDTA دار ( از نمك سديم استفاده شود) حجم نمونه مورد نیاز: 2 ml 00کاربردهای بالینی:ارزيابي بیماران دارای فشار خون بالا ( هايپرتانسيون).تشخيص افتراقي آلدوسترونيسم اولیه (آدنوم آدرنال،کارسینوم و هیپرپلازی آدرنال قشری) از آلدوسترونيسم ثانویه (بیماری رنووسکولار، تخلیه نمک، انباشت پتاسیم، نارسایی قلبی همراه با آسیت، بارداری و سندرم بارتر). اطلاعات تکمیلی:رنین کاتالیزور تبدیل شدن آنژیوتانسینوژن به آنژیوتانسین I است. آنژیوتانسین I نیز به آنژیوتانسین II تبدیل می‏شود که پپتیدی فعال از نظر بیولوژیک و دارای دو اثر است: 1- تحریک ترشح آلدوسترون از آدرنوکورتیکال (قشر فوق کلیه) 2- فعالیت وازوپرسسوری مستقیم (منقبض کننده عروق). تفسیر: در آلدوسترونیسم اولیه ترشح آلدوسترون افزایش و ترشح رنین پلاسما (PR) کاهش می یابد. در مقابل در آلدوسترونیسم ثانویه هم میزان آلدوسترون و هم PR افزایش می یابد.
Pro Insulinچه نوع نمونه‌ای برای این تست درخواست می‌شود؟نمونه خون، نمونه ادرار مراجعه کننده قبل از انجام آزمایش باید چه شرایطی را رعایت کند؟معمولاً قبل از انجام این تست نیاز به رعایت شرایط ناشتایی می باشد. نحوه جمع‌آوری نمونه چگونه است؟برای این آزمایش، خونگیری از ورید بازویی انجام می شود. قبل از نمونه گیری، فرد مراجعه کننده باید داروهایی که مصرف می کند به همراه آخرین زمان مصرف دارو را به اطلاع پرسنل نمونه گیر در آزمایشگاه برساند.
Anti Islet Cell Abنام بخش: هورمون‌ شناسی نام کامل آزمایش: Islet cell Ab نام مشابه/ نام اختصاری آزمایش: ICA حجم نمونه خون: 0.5ml Serumروش انجام آزمایش: IFA مدت زمان جوابدهی: روزانهاولين مارکر خودايمني اختصاصي سلول هاي جزيره اي است . وجود ICA در افرادي که مبتلا به ديابت نيستند بيانگر خطر ٥٠-٤٠ درصد جهت ابتلا به ديابت تيپ ١ در طي ٥ سال مي باشد
Unconjugated Estriol (ue3)نام بخش: هورمون‌ شناسی نام کامل آزمایش: (UE3) Unconjugated estriol نام مشابه/ نام اختصاری آزمایش: uE3 نوع نمونه: سرم حجم موردنیاز: ۰.۵روش انجام آزمایش: ELISA مدت زمان جوابدهی: روزهای زوجتفسیر بالینی آزمایش: استریول غیر کونژوگه (uE3) نوعی استروژن است که توسط جنین تولید می شود. مقداری از استریول غیر کونژوگه از جفت عبور می کند و می تواند در خون مادر اندازه گیری شود. سطح uE3 در حدود هفته 8 افزایش می یابد و تا کمی قبل از زایمان نیز روبه افزایش است. در حاملگی هایی که جنین دارای سندرم داون یا سندرم ادواردز اس ، uE3 تمایل به کاهش دارد
Vitamin Aنام بخش: هورمون‌ شناسی نام کامل آزمایش: Vitamin A نوع نمونه: سرم حجم موردنیاز: ۰.۵روش انجام آزمایش: HPLC مدت زمان جوابدهی: ۳روزتفسیر بالینی آزمایش:منظور از ويتامين A ، رتينوئيدهايي هستند که فعاليت بيولوژيکي رتينول را دارند . ويتامين A يک ويتامين محلول در چربي ضروري است که براي حفظ تماميت سلول هاي اپي تليال مورد نياز بوده و نقش مهمي در چرخه بينايي دارد. تشخيص افتراقي هيپروتيامينور A که ممکن است شامل سميت نيز باشد.
Erythropoetin (EPO)اسامی دیگر EPO اسم متعارف Erythropoietin نمونه مورد نیاز:نمونه خونی سیاهرگ بازو ملاحظات نمونه گیری: مصرف هرگونه داروی مؤثر بر نتایج آزمایش را در روی برگه آزمایشات ثبت نمایید.موارد عدم پذیرش نمونه: همولیز شدید نمونه مورد قبول نمی باشد. علت انجام آزمایش؟کمک به تشخیص علت کم خونی؛کمک به تشخیص اختلال مغز استخوان یا وضعیتی که موجب تولید بیش از حد گلبول های قرمز خون (پلی سیتمی) زمان انجام آزمایش؟زمانیکه مبتلا به کم خونی باشید و پزشک شما در مورد علت آن که می تواند کاهش تولید گلبول های قرمز باشد، تردید کند؛ زمانیکه شما بیش از حد گلبول قرمز تولید کنید
Growth Hormone.Base Lineنمونه خونشرایط نمونه گیری:بیمار بهتر است استراحت کند و از نیمه شب صبح آزمایش، بیمار در وضعیت NPO قرار بگیرد. همچنین بیمار نباید تحت تنش روحی یا جسمی و یا استرس قرار بگیرد، زیرا که استرس سبب افزایش یافتن سطوح GH در بدن می شود. مصرف آب نیز در این آزمایش بلامانع است. تفسیر آزمایش:GH یا سوماتوتروپین که توسط سلول های اسیدوفیل غده ی هیپوفیز پیشین ترشح می گردند، نقشی مرکزی در تنظیم رشد از بدو تولد تا انتهای بلوغ را بر عهده دارد. مکانیزم پس نورد دقیقی با ترشح GH همراه است. هیپوتالاموس هورمون آزاد کننده ی هورمون رشد (GRH) را ترشح می کند که آزاد سازی GH از هیپوفیز را تحریک می نماید. از این آزمایش جهت شناسایی کمبود GH در جوانان دچار تاخیر در بلوغ جنسی، کوتاه قامتی و یا سایر نقایص رشد استفاده می شود. این آزمایش برای اثبات تشخیص افزایش GH در مبتلایان به آکرومگالی یا ژیگانتیسم نیز مورد استفاده قرار می گیرد. اما نهایتا بیشتر به عنوان آزمایش غربالگری برای کم کاری هیپوفیز مورد استفاده قرار می گیرد.
Urine Homocysteinنمونه مورد نیاز:نمونه خون گرفته شده از ورید دست؛ گاهی اوقات یک نمونه ادرار علاوه بر نمونه خون آمادگی‌های لازم پیش از نمونه‌گیری:ممکن است ناشتا بودن 10-12 ساعته نیاز باشد کمک به تعیین اینکه آیا شما دچار فقر فولات (فولیک اسید) یا کمبود ویتامین B12 هستید. تعیین این که آیا در معرض خطر ابتلا به حمله قلبی یا سکته مغزی هستید؛ کمک به تشخیص یک اختلال ارثی به نام هموسیستینوری
Epinephrineنام آزمایش:Epinephrine نوع نمونه:ادرار 24 ساعته یا ادرار رندوم ( ترجیحاً صبحگاهی) حجم نمونه:10 میلی لیتر نام روش اندازه گیری:HPLC آمادگی لازم قبل از نمونه گیری:3 روز قبل از انجام آزمایش از استرس های عاطفی و روانی و مصرف دارو اجتناب گردد. بررسی آزمایش اپی نفرین و نوراپی نفرین درواقع با بررسی کاتکول آمین ها می توان میزان اپی نفرین ( آدرنالین) و نور اپی نفرین ( نورآدرنالین) را تشخیص و اندازه گیری کرد. افزایش این هورمون در بدن می تواند نشان دهنده تومور غده آدرنال و یا سایر انواع تومور ها باشد. وجود هرگونه استرس شدید در بدن و یا عفونت و جراحی می تواند اندازه این هورمون را افزایش دهد.بررسی وظیفه اپی نفرین و نوراپی نفرین در بدن اپی نفرین: این هورمون از غده فوق کلیوی ترشح می شود و حالت واکنشی بدن را کنترل می کند. اپی نفرین در صورت وجود استرس باعث افزایش خون رسانی به ریه ها، قلب و ماهیچه ها می شود.
Norepinephrineمخفف:Urine Norepinephrine روش انجام:HPLC نوع نمونه:ادرار 24 ساعته مقدار نمونه:20mLنام اختصاری آزمایش:Norepinep.U.R مدت زمان انجام آزمایش:١٠ روز نوراپی نفرین: این هورمون از دوپامین تولید می شود و بدن آن را سنتر می کند همانند اپی نفرین هنگام استرس مسئول کمک رسانی به بدن است.
Thyroglobulinنام اختصاری: T.G بخش انجام دهنده: آنالیز هورمون نوع نمونه قابل اندازه گیری: سرم، پلاسمای هپارینه حجم نمونه مورد نیاز: 1.5 ml نیازی به ناشتایی نمی باشد.این تست نباید خیلی زود پس از انجام بیوپسی سوزنی، جراحی تیروئید یا درمان با ید رادیواکتیو انجام شود. تفسیر: تیروگلوبوبین (Tg) یک محصول ترشحی اپی‏تلیوم فولیکولی تیروئید است که شکل ذخیره‏ای هورمون­های تیروئیدی یعنی T3 و T4 می‏باشد. استفاده اصلی از Tg در مونیتورینگ بیمارانی است که قبلاً کارسینوم‏های تمایز یافتة تیروئید داشته و جراحی شده‏اند. در چنین بیمارانی بعد از جراحی موفقیت‏آمیز، مقادیر باید کمتر از ng/ml 5باشد. مقادیر افزایش یافته نشانة عود یا تداوم بیماری خواهد بود. از Tg در ردیابی تیروتوکسیکوز ناشی از مصرف دارو (Thyrotoxicosis Factitia) هم استفاده می‏شود که در این حالت مقادیر به دست آمده پایین خواهند بود. استفاده از Tg به عنوان تومور مارکر در کارسینوم آناپلاستیک یا مدولاری یا لنفوم تیروئید مفید نخواهد بود. تیروگلوبولین در بسیاری از بیماری­های دیگر از جمله گریوز، تیروئیدیت و گواتر ندولر هم افزایش می‏یابد.
Free BHCG.نام بخش: هورمون‌ شناسی نام کامل آزمایش: Free Beta-hCG نوع نمونه: سرم حجم موردنیاز: ۰.۵روش انجام آزمایش: ECLIA مدت زمان جوابدهی: روزهای زوجتفسیر بالینی آزمایش: گنادوتروپین جفتی انسانی (hCG) یک هورمون گلیکوپروتئین است که در پستانداران باردار (از جمله انسان ها) در جفت سنتز می شود و در طی سه ماهه اول جسم زرد و از این رو تولید پروژسترون را حفظ می کند. پس از آن، جفت هورمون های استروئیدی تولید می کند و نقش hCG را کاهش می دهد. غلظت hCG کاهش می یابد و تقریباً در هفته 20 تسویه می شود. بعد از زایمان، سقط جنین یا خاتمه بارداری، hCG با نیمه عمر 24 تا 36 ساعت کاهش می یابد، تا زمانی که به سطح قبل از بارداری برسد. در خارج از بارداری، hCG ممکن است توسط سلولهای غیرطبیعی، بافتهای جفتی یا جنینی، به ویژه تومورهای بیضه سمینوماتوز و غیر مینوموز ترشح شود. تومورهای سلول زایای تخمدان؛ بیماری تروفوبلاستیک حاملگی و تراتومهای غیر خوش خیم خوش خیم یا بدخیم. به ندرت ، تومورهای دیگر از جمله سرطان های کبدی، اعصاب و غدد درون ریز، پستان، تخمدان، لوزالمعده، گردن رحم و سرطان معده ممکن است درحد متوسط hCG ترشح کنند.
Vitamin Eنام بخش: هورمون‌ شناسی نام کامل آزمایش: Vitamin Eروش انجام آزمایش: HPLC مدت زمان جوابدهی: ۳روز نوع نمونه: سرم حجم موردنیاز: ۰.۵تفسیر بالینی آزمایش:ويتامين E يک آنتی اکسيدانت است. در ارزيابی فقدان ويتامين E هنگامی که بيماری هموليتيک در يک نوزاد پره ماچور اتفاق می افتد ، ارزيابی بيماری عصبی عضلانی در اطفال و بزرگسالی که بيماری مزمن صفراوی يا کلستاز مزمن دارند.
CA 72 - 4نام بخش: هورمون‌ شناسی نام کامل آزمایش: CA 72-4 نام مشابه/ نام اختصاری آزمایش: cancer antigen72-4 نوع نمونه: سرم حجم موردنیاز: ۰.۵روش انجام آزمایش: ECLIA مدت زمان جوابدهی: روزانهتفسیر بالینی آزمایش:افزایش سطح CA 72-4 در سرم و پلاسما در سرطان هایی مانند پانکراس، کیسه صفرا، کولون، پستان، تخمدان، دهانه رحم و آندومتر گزارش شده است. بیشترین حساسیت های تشخیصی برای کارسینوم های دستگاه گوارش و تخمدان ها مشاهده می شود.بنابراین، ارزیابی CA 72-4 برای نظارت درمانی و نظارت پس از عمل بر بیماران مبتلا به سرطان های دستگاه گوارش و سرطان تخمدان، به ویژه در بیماران CA 125 منفی اعمال می شود. علاوه بر این، ترکیب CA 72-4 با سایر نشانگرهای تومور مانند CEA و CA 19-9 برای سرطان روده، یا CA125 برای سرطان تخمدان، باعث افزایش بهبود حساسیت بدون اختلال در ویژگی تست می شود.
17 OH Progesterone(30 minute)نمونه خونآمادگی‌های لازم برای انجام آزمایش:بسیاری از دارو‌ها با این آزمایش تداخل دارند. هدف از انجام آزمایش:هیدروکسی پروژسترون، آزمایش خونی‌ست که میزان ۱۷-هیدروکسی پروژسترون خون را اندازه می‌گیرد. این هورمونی‌ است که توسط غدد فوق‌کلیه و غدد جنسی تولید می‌شود. تست 17-OH Progesterone به چه دلایلی انجام می‌شود؟هدف اصلی از انجام این آزمایش، بررسی وجود بیماری ارثی هیپرپلازی مادرزادی غدد آدرنال (CAH) در نوزادان است. این آزمایش معمولاً برای نوزادانی انجام می شود که اندام تناسلی خارجی آنها شبیه به اندام تناسلی پسر یا دختر نیست.همچنین این آزمایش برای افرادی که در مراحل بعدی، علائم بیماری CAH را از خود بروز می‌دهد، انجام می‌گیرد که به آن هیپرپلازی آدرنال غیرکلاسیک (Nonclassical Adrenal Hyperplasia) گفته ‌می‌شود.
17 OH Progesterone(60 minute)000000
Cradiac Troponin T(cTnT)نمونه مورد آزمایش چیست؟نمونه خون وریدی که معمولا از ناحیه بازو گرفته می شود. امادگی خاصی لازم نداردهدف از انجام آزمایش تروپونین چیست؟این آزمایش جهت تشخیص حمله قلبی یا آسیب عضله قلب یا در صورتیکه آنژین قفسه صدری در حال وخیم تر شدن باشد ،درخواست می گردد.
CA 129نمونه خوناین آزمایش نیازی به ناشتایی و محدودیت رژیم غذایی ندارد. CA19-9 یک آنتی ژن سطحی کربوهیدراتی است و در سطح بعضی از سلول های سرطانی وجود دارد. در ابتدا تصور می شد که برای سرطان کولورکتال اختصاصی باشد اما امروزه برای بررسی مبتلایان به سرطان های لوزالمعده یا کبدی – صفراوی نیز استفاده می شود. به عنوان مثال در تشخیص کارسینوم لوزالمعده وجود توده در لوزالمعده یا انسداد صفراوی و افزایش شدید سطح CA19-9 تشخیص سرطان لوزالمعده را بر پانکراتیت خوش خیم ارجح می سازد. در بیمارانی که علائم یرقان، آسیت و افزایش سطح CA19-9 دارند باید در آن ها به سرطان کبدی – صفراوی مشکوک بود. ممکن است در تمام مبتلایان به کارسینومای پانکراس سطح تومورمارکر CA19-9 افزایش می یابد. نزدیک به 70 درصد مبتلایان به کارسینومای پانکراس و 65 درصد مبتلایان به سرطان کبدی صفراوی سطوح بالای این آنتی ژن را دارند.
Anti Mullerian Hormoneنمـونـه مـورد نیـاز؟خون وریدی پیـش‌نیاز‌هایـی دارد؟ارزیابی سطح AMH وابسته به وضعیتی تاثیر گذار بر تخمدان به نام سندروم تخمدان پلی کیستیک (PCOS)است. چراکه ازدیاد فولیکول ها منجر به تولید بیش از حد AMH می شود. چـرا ایـن تست انجـام می‌شـود؟ در زنان، جهت ارزیابی عملکرد تخمدان و وضعیت یائسگی جهت ارزیابی سندروم تخمدان پلی کیستیک (PCOS) جهت ارزیابی تاثیر درمان در سرطان تخمدان در نوزادان با اندام جنسی مبهم و یا بررسی عملکرد بیضه در نوزادان پسر
Double markerنام اختصاری:Double marker or NT Test بخش انجام دهنده: آنالیزهورمون نوع نمونه قابل اندازه گیری: سرم حجم نمونه مورد نیاز: 1 ml نیاز به ناشتایی یا آمادگی خاصی نمی باشد. براساس روشی كه آزمایشگاه استفاده می‌نماید علاوه بر نمونه سرمی، احتمال دارد انجام سونوگرافی برای شما توصیه شود. کاربردهای بالینی: آزمایش‌ كه به دبل ماركر معروف است ، بخشی از برنامه غربالگری جنین در سه ماهه اول بارداری می باشد و احتمال وجود‌تریزومی 13، 18 ‌و 21 در سه ماهه اول بارداری را گزارش می‌نمایند.
IgDنام کامل آزمایش: (IgD) Immunoglobulin D نام مشابه/ نام اختصاری آزمایش: IgD نوع نمونه: سرم، پلاسمای هپارینه، پلاسمای EDTA حجم موردنیاز: 0.5 mlروش انجام آزمایش: ایمنو توربیدومتریک مدت زمان جوابدهی: یکشنبه و چهارشنبهتفسیر بالینی آزمایش:تغییرات در غلظت IgD به عنوان نشانگر تغییرات در اندازه کلون سلول های پلاسما IgD مونوکلونال استفاده می شود.آنتی بادی ها یا ایمونوگلوبولین ها توسط سلول های پلاسما به عنوان یک پاسخ ایمنی هومورال به آنتی ژن ها تشکیل می شوند. اولین آنتی بادی هایی که پس از تحریک آنتی ژن تشکیل می شوند از کلاس IgM هستند و بعدا آنتی بادی های IgG و IgA قرار می گیرند. IgD به طور معمول در سرم به مقدار کمی وجود دارد.
FreeBHCGنام بخش: هورمون‌ شناسی نام کامل آزمایش: Free Beta-hCG نوع نمونه: سرم حجم موردنیاز: ۰.۵روش انجام آزمایش: ECLIA مدت زمان جوابدهی: روزهای زوجتفسیر بالینی آزمایش:گنادوتروپین جفتی انسانی (hCG) یک هورمون گلیکوپروتئین است که در پستانداران باردار (از جمله انسان ها) در جفت سنتز می شود و در طی سه ماهه اول جسم زرد و از این رو تولید پروژسترون را حفظ می کند. پس از آن، جفت هورمون های استروئیدی تولید می کند و نقش hCG را کاهش می دهد. غلظت hCG کاهش می یابد و تقریباً در هفته 20 تسویه می شود. بعد از زایمان، سقط جنین یا خاتمه بارداری، hCG با نیمه عمر 24 تا 36 ساعت کاهش می یابد، تا زمانی که به سطح قبل از بارداری برسد.در خارج از بارداری، hCG ممکن است توسط سلولهای غیرطبیعی، بافتهای جفتی یا جنینی، به ویژه تومورهای بیضه سمینوماتوز و غیر مینوموز ترشح شود. تومورهای سلول زایای تخمدان؛ بیماری تروفوبلاستیک حاملگی و تراتومهای غیر خوش خیم خوش خیم یا بدخیم. به ندرت ، تومورهای دیگر از جمله سرطان های کبدی، اعصاب و غدد درون ریز، پستان، تخمدان، لوزالمعده، گردن رحم و سرطان معده ممکن است درحد متوسط hCG ترشح کنند.
PAPP-Aنام اختصاری: PAPP-A بخش انجام دهنده: آنالیز هورمون نوع نمونه قابل اندازه گیری: سرم، پلاسما حجم نمونه مورد نیاز: 0.5 ml نیاز به ناشتایی نمی باشد. کاربردهای بالینی: شایعترین دلیل برای تشخیص ژنتیکی پره‏ناتال، خطر سندرم داون (تری‏زومی21) است. غربالگری برای سندرم داون در سه ماه اول حاملگی بوسیله PAPP-A و free βhCG ( زیرواحد بتای آزاد هورمون hCG ) در سرم مادر امکان­پذیر می‏باشد. چنین غربالگری همراه با اندازه مایع پشت گردن جنین یا fetal nuchal translucency (NT) توسط اولتراسونوگرافی، اکثریت موارد تری‏زومی 18 را هم ردیابی می‏کند.
ارسال دیدگاه