نمونه گیری درب منزل برای افراد بالای 70 سال رایگان انجام میشود -----------------------ساعات کاری : شنبه الی چهارشنبه 6 صبح الی 20.پنجشنبه ها 6 صبح الی 18 -------------به اطلاع میرساند روز هاي جمعه از ساعت 8 الي 13 باز و آماده خدمت رساني به مراجعين گرامي مي باشد.

حساب کاربری

یا

حداقل 8 کاراکتر

02138016000

تلفن تماس

ایمیل

Albert.pathobiology@gmail.com

تست های انگل شناسی

زمان مطالعه8 دقیقه

تاریخ انتشار : ۱ مهر ۱۴۰۲نویسنده : دسته بندی : تست های آزمایشگاهی

تست های انگل شناسی

-نام تستویژگی های نمونهنحوه انجام آزمایشاطلاعات تکمیلی
Giardia lamblia Agنمونه مورد آزمایش مدفوع است باید به این نکات توجه کرد: ۱-از خوردن آبهای الوده باید خودداری کرد(یا جوشاندن قبل از مصرف) ۲-مسئله بهداشت فردی بسیار مهم است.شستن دستها قبل از خوردن غذا و بعد از توالت رفتن بسیار مهم است. ۳-چون حشرات موذی مثل مگسها و سوسکها در انتقال بیماری مهم هستند باید با آنها مبارزه شود.نقش دیگر حیوانات در انتقال بیماری نباید فراموش شو۱-فرم تروفوزوئیتی یا فعال:بدن این انگل در قسمت قدامی پهن و گرد است و قسمت خلفی باریک است و شبیه گلابی است.دارای اندامی به نام اکسوتیل است که نقش ستون فقرات را برای تک یاخته ایفا می کند.اندام دیگری به نام جسم کوستا دارد که حکم دنده را برای انگل بازی می کند.دارای ۲هسته با کاریوزوم بزرگ در قسمت قدام انگل و صفحه مکنده که در قسمت جلو انگل قرار دارد می باشد که وظیفه آن چسبیدن به مخاط روده میزبان است.این تک یاخته دارای ۴ جفت(۸عدد) تاژک می باشد.اندازه آن ۱۸-۱۰ میکرون می باشد.
Immuno chemical feces obمتد Immunochromatography نوع و حجم نمونه 5 گرم مدفوعاندیکاسیون تشخیص زودرس سرطان روده ( جای گزین تست Guajak) و تشخیص خونریزی مشکوک در دستگاه گوارش می‌توان آن را با تست خون مخفی از مدفوع (FOBT) یا آزمایش ایمنی شیمیایی مدفوع (FIT) تشخیص داد. این مقدار کوچک خون ممکن است اولین و گاهی اوقات تنها نشانۀ سرطان روده بزرگ باشد و ابزارهای غربالگری FOBT و FIT را برای سرطان کولورکتال (کولون و رکتوم) ایجاد کند. روش‌های آزمایش شامل آزمایش مبتنی بر گایاک (gFOBT)، پد واکنشگر فلاشینگ (OTC) و روش ایمنی شیمیایی(iFOBT یا FIT) است.
Stool ( Culture & Sensitivity )نوع نمونه:چه نمونه های برای این تست گرفته میشود؟ نوع نمونه:مدفوع تازه بخش آزمایشگاه:میکروب‌شناسی، انگل‌شناسی و آنالیز مایعات بدن آزمایش کشت مدفوع - Stool Culture (S/C) نام های دیگر آزمایش: Feces Cultureنیاز به آمادگی خاص قبل از آزمایش نیست. در افرادی که آنتی‌بیوتیک مصرف می‌کنند توصیه می‌شود قبل از انجام آزمایش در مورد ادامه یا قطع مصرف آنتی‌بیوتیک در روزهای قبل از آزمایش، با پزشک خود مشورت کنند.آزمایش کشت مدفوع در جهت تشخیص وجود باکتری‌های بیماری‌زا (پاتوژن) و کمک به تشخیص عفونت دستگاه گوارش (GI) درخواست می‌شود. از آنجا که دلایل بسیاری برای ایجاد عفونت دستگاه گوارش وجود دارد، ممکن است کشت مدفوع همراه با آزمایش‌های دیگر مانند پنل پاتوژن‌های دستگاه گوارش یا آزمایش انگل (O&P)، برای کمک به تشخیص مشکلات گوارشی فرد درخواست شود.
OB (Blood in Feces)نمونه مدفوع راندوم خونریزی در معده ممکن است با استفاده از داروهای ضد التهابی غیراستروئیدی (NSAIDs) مانند آسپرین، ناپروکسن و ایبوپروفن ایجاد شود. در صورت امکان از مصرف آن‌ها یک هفته قبل از آزمایش اجتناب شود. نتیجه مثبت آزمایش براساس تغییر رنگ شیمیایی حاصل می‌شود. مصرف مواد غذایی مانند گوشت قرمز، بروکلی، برنج، گل کلم، سیب، پرتقال، قارچ، هویج و داروهایی مانند کلشی سین (جهت تسکین نقرس حاد) و داروهای اکسید کننده (مانند ید و اسید بوریک) تغییر رنگ مشابه ایجاد می‌کنند و نتیجه آزمایش به صورت کاذب، مثبت می‌شود.آزمایش خون مخفی مدفوع گوایاک (gFOBT) دو نوع FOBT شیمیایی وجود دارد. اولین مورد FOB (gFOB) گایاک است که یک تست ارزیابی کیفی فعالیت شبه پراکسیداز مولکول های هموگلوبین موجود در خون مدفوع است. تشخیص خون در مدفوع زمانی اتفاق می‌افتد که هِم مشتق از خون واسطه‌ی اکسیداسیون توسط پراکسید هیدروژن شود و به آبی گایاک تبدیل می شود. محدودیت تست gFOB خطر بالای نتایج مثبت کاذب آن است. قبل از انجام آزمایش gFOB، باید به بیماران آموزش داده شود که چگونه خود را به درستی آماده کنند و باید از مصرف مواد غذایی خاصی جلوگیری کند. این محدودیت ها می تواند برای بیمار دشوار باشد و بنابراین ویژگی تشخیصی تست گایاک کم است و تنها به 50٪ می رسد.
Stool Elastaseنمونه مورد نیاز نمونه مدفوع تازه‌ای که با ادرار آلوده نیستآمادگی‌های لازم پیش از نمونه‌گیری اگر از آنزیم پانکراس استفاده می‌کنید، ممکن است از شما خواسته شود 5 روز قبل از جمع‌آوری مدفوع آنها را قطع کنید.علت انجام آزمایش؟کمک به تشخیص و ارزیابی نارسایی پانکراس
Tape Test for Pin Worm000000
Stool OPنمونه مدفوعدر صورت درخواست سه نوبت آزمایش مدفوع هر نوبت در یک روز یا یک روز در میان انجام شود و اگر فرد دچار یبوست باشد وی باید سه نمونه را حداکثر در فاصله زمانی ۱۰ روز جمع آوری کند، مگر آنکه مدت زمان دفع بیش از این باشد. برای دادن نمونه مدفوع احتیاج به ناشتا بودن نیست.اگر دارو مصرف می کنید حتما در مورد داروهای مصرفی خود قبل از نمونه گیری با آزمایشگاه مشورت کنید. همچنین اگر در طول دو هفته قبل از انجام آزمایش، داروهایی مانند تتراسایکلین و مترونیدازول مصرف نموده اید حتما به آزمایشگاه اطلاع دهید.
M2-PK (Pyruvate kinase -M2)000000
Sudan Black Bنام اختصاری : Sudan stain سایر نام ها: رنگ‏آمیزی چربی مدفوع، رنگ‏آمیزی سودان III مدفوع، اندازه‏گیری نیمه کمی چربی مدفوع بخش انجام دهنده: بیوشیمی مدفوع نوع نمونه قابل اندازه گیری: مدفوع راندوم یا ترجيحاً بخش از مدفوع هموژنيزه جمع آوری شد در 24 ساعت. حجم نمونه مورد نیاز: ≥ 5 gr یک بیمار بزرگسال باید تحت رژیم حاوی حدود 100 تا 150 گرم چربی) یا سطح مقطع (60 g/m2 در روز برای حدود یک هفته قبل و در طی انجام تست باشد و از مصرف غذاهای پرفیبر برای چند روز قبل از انجام آزمایش پرهیز نماید. تفسیر: این آزمایش شامل تعیین وجود چربی‏های خنثی و چربی‏های توتال است. نتایج حاصله بصورت نیمه کمی گزارش می‏شوند. نتایج رنگ سودان برای چربی مدفوع فاقد حساسیت بوده و ممکن است سبب تشخیص اشتباه با بعضی اسیدهای چرب رژیم غذایی یا یبوست گردد. براساس آنالیز چربی 72 ساعته مدفوع، وجود استئاتوره را می‏توان پایه‏ریزی کرد. سوء هاضمه یا سوء جذب ممکن است سبب استئاتوره شود. بعضی بیماران مبتلا به سوء هاضمه ممکن است تری‏گلیسرید بیش از حد دفع‏ کنند در حالیکه بیماران مبتلا به سوء جذب اسیدچرب بیش از حد دفع می‏کنند.
Fasciola heptica (Stool)نام اختصاری: Fasciola IgG نوع نمونه قابل اندازه گیری: سرم تازه، پلاسما حجم نمونه مورد نیاز: 0.5 ml شرایط نمونه گیری: نیاز به ناشتایی نمی باشد. فاسیولا هپاتیکا انگلی از کلاس ترماتودا که بیشتر در دامها ایجاد بیماری می کند ولی ابتلای انسانها به این بیماری نیز به کرات گزارش گردیده است. در ایران در استان های مازندران و گیلان شایع است و به کرم کپلک یا زالوی کبدی معروف است. میزبان واسط آن گوسفند، بز و برخی ناشخورکنندگان می باشد. انسان میزبان تصادفی انگل بوده و آلودگی در انسان توسط خوردن گیاهان آلوده به متاسرکر ایجاد می شود. به دلیل ورود انگل به کبد و مهاجرت آن به مجاری صفراوی تخریب نسج کبد صورت می گیرد. کرم بالغ در مجاری صفراوی باعث گشادی و ضایعات میکانیکی و سمی در مجاری صفراوی می گردد. تفسیر: تیتر های بیشتر از 1/128 در روش ایمونو اسی آنزیمی مثبت تلقی می شود. حساسیت روش ELISA و FAST بیش از 95% می باشد. در صورتیکه از آنتی ژنهای 63، 17 و 12 کیلودالتون استفاده شود حساسیت 100% می باشد. میزان آنتی بادیهای ضد فاسیولا 12- 6 ماه پس از درمان کاهش می یابد. بنابراین برای پیگیری سیر درمان موفقیت آمیز آزمایشات سرولوژی کاربرد خوبی دارد. آنتی بادیهای فاسیولا در مرحله اول بیماری که هنوز تخم ها در مدفوع ظاهر نشده اند قابل تشخیص می باشد. آنتی بادیهای ضد فاسیولا را دو تا چهار هفته پس از ابتلا به کرم و پنج تا شش هفته قبل از ظاهر شدن تخم کرم قابل شناسایی میباشد. محل اصلی استقرار انگل طی مهاجرت کبدی در مجاری صفراوی است. در مراحل انتهایی ممکن است که ضایعات دچار عفونت باکتریایی شوند که به سیروز منجر می گردد. موارد اکتوپیک آن در لوزالمعده، قفسه سینه، بافت زیر جلد و مغز مشاهده شده است.
Stool pHنوع نمونه مدفوعبرای انجام این آزمایش نیاز نیست مخفف Stool PH روش انجام Chemical نحوه انجام Manualدر مواردی که بیمار با مشکلاتی مانند ناراحتی‌های هضم و اسهال، درد شکمی، خارش مقعدی و کاهش وزن ناگهانی مواجه شود، انجام آزمایش PH Stool تجویز خواهد شد. برای انجام تست نیاز نیست ناشتا باشید مگر اینکه پزشک معالج توصیه‌ایی در این زمینه به شما کرده باشد. با انجام این تست و مقایسه‌ آن با تست S/E پزشک می‌تواند علت بروز علائم بالینی را تشخیص داده و بیماری را کنترل و درمان کند. در بسیاری از موارد سطح بحرانی PH Stool ناشی از التهاب روده(کولیت) است و می‌توان آن را کنترل نمود. در مواردی افزایش این فاکتور علامت بروز سرطان و پانکراتیت (التهاب لوزالمعده) در فرد است.
Stool Reducing Substancesنوع نمونه:مدفوع حجم نمونه:4 گرم کمترین حجم نمونه:2 گرم نیاز به امادگی خاصی نمی باشددر رديابي فقدان آنزيم هاي حاشيه روده اي ، عمدتا سوکراز و لاکتاز ، ناشي از فقدان مادرزادي يا آسيب غير اختصاصي مخاط کاربرد دارد. کمک مي کند به افتراق اسهال اسموتيک از اسهال ترشحي انديکاسيون.
lactoferrin fecalنمونه مورد نیاز؟نمونه مدفوع جمع آوری شده در یک ظرف تمیز آمادگی برای آزمایش؟نیاز نیست علت انجام آزمایش؟تشخیص التهاب در روده؛ تشخیص بیماری التهابی روده ای (IBD) فعال. تشخیص بین IBD و شرایط غیر التهابی روده؛ بررسی فعالیت IBD
Protozoa trophozoites000000
ارسال دیدگاه