نمونه گیری درب منزل برای افراد بالای 70 سال رایگان انجام میشود -----------------------ساعات کاری : شنبه الی چهارشنبه 6 صبح الی 20.پنجشنبه ها 6 صبح الی 18 -------------به اطلاع میرساند روز هاي جمعه از ساعت 8 الي 13 باز و آماده خدمت رساني به مراجعين گرامي مي باشد.

حساب کاربری

یا

حداقل 8 کاراکتر

02138016000

تلفن تماس

ایمیل

Albert.pathobiology@gmail.com

آزمایشگاه هورمون شناسی

عدم تعادل و نوسانات هورمونی می تواند احساس وحشتناکی در شما ایجاد کند. شناسایی این شرایط از طریق آزمایش هورمون شناسی برای ایجاد تعادل سالم ضروری است. تست های مختلف در آزمایشگاه هورمون شناسی به شما این امکان را می دهد که درک بهتری از نحوه عملکرد بدن خود داشته باشید و به کشف واقعیت پیچیده درونی کمک می کند. 

اگر آزمایش اولیه عدم تعادل یا نوسانات مشکل ساز را نشان داد، می توان از مقادیر هورمونی برای ایجاد یک برنامه درمانی متناسب با نیازهای شما استفاده کرد. آزمایش مداوم برای نظارت بر اثربخشی درمان و تنظیم دقیق دوز برای دستیابی به سطوح بهینه هورمون بسیار مهم است. پزشک سلامت هورمون شما بهترین نوع آزمایشات هورمونی را که به آن‌ها نیاز دارید را تشخیص می دهد.

انواع آزمایش هورمون شناسی

پزشکان می توانند سطح هورمون را با استفاده از نمونه های خون، ادرار یا بزاق آزمایش کنند. هر نوع آزمایش دارای مزایا و معایبی با توجه به سلامت فرد، هورمون‌های مورد آزمایش، درمان‌های هورمونی در حال انجام و سایر متغیرها است. در برخی موارد، ترجیح فردی شما نیز ممکن است عاملی در انتخاب بهترین نوع آزمون باشد.

بزاق

آزمایش بزاق شاید ساده ترین آزمایش هورمونی در جمع آوری نمونه باشد. پس از تف کردن چندین بار در یک لوله در طول یک روز یا چند روز، یک آزمایشگاه می‌تواند نمونه‌های فردی یا ترکیبی را برای تعیین اندازه‌گیری‌های فردی یا متوسط سطح هورمون‌ها تجزیه و تحلیل کند. نمونه ها را می توان در خانه جمع آوری کرد.

آزمایشات بزاق تصویر خوبی از هورمون های آزاد ارائه می دهد که به طور فعال در دسترس بدن هستند، برخلاف مقدار کل هورمون های موجود در جریان خون. با این حال، غلظت برخی از هورمون ها ذاتاً در بزاق بیشتر یا کمتر از خون یا ادرار است، بنابراین می تواند محدودیت هایی برای این نوع آزمایش هورمونی وجود داشته باشد. همچنین متغیرهای دیگری وجود دارد که باید در آزمایش بزاق در نظر گرفته شود، مانند سطح pH در دهان، اثرات مسواک زدن، مصرف غذا و استفاده از لوازم آرایش.

به طور کلی، هورمون هایی که آزمایش بزاق برای آنها مناسب است عبارتند از:

استروژن ————- استریول
استرادیول ————-استرون
پروژسترون ————- تستوسترون
DHEA-S (دهیدرواپی آندروسترون) ————- کورتیزول
در نهایت، آزمایش‌های بزاق می‌توانند نقشی حیاتی در تشخیص داشته باشند و اغلب روش ارجح برای ارزیابی پیشرفت درمان جایگزینی هورمون – به‌ویژه گزینه‌های درمان موضعی HRT هستند. آزمایش بزاق همچنین می‌تواند برای اندازه‌گیری کورتیزول ایده‌آل باشد، زیرا پیش‌بینی آزمایش‌های خون خود می‌تواند باعث واکنش استرس در برخی افراد شود و به طور موقت تعداد کورتیزول را افزایش دهد. همچنین تولید نمونه بزاق در طول روز برای تعیین الگوهای استرس آسان است.

کورتیزول

در نهایت، آزمایش‌های بزاق می‌توانند نقشی حیاتی در تشخیص داشته باشند و اغلب روش ارجح برای ارزیابی پیشرفت درمان جایگزینی هورمون – به‌ویژه گزینه‌های درمان موضعی HRT هستند. آزمایش بزاق همچنین می‌تواند برای اندازه‌گیری کورتیزول ایده‌آل باشد، زیرا پیش‌بینی آزمایش‌های خون خود می‌تواند باعث واکنش استرس در برخی افراد شود و به طور موقت تعداد کورتیزول را افزایش دهد. همچنین تولید نمونه بزاق در طول روز برای تعیین الگوهای استرس آسان است.

سرم خون

آزمایش سرم خون برای سطح هورمون یک خونگیری معمولی است که در مطب یا آزمایشگاه پزشکتان گرفته می شود و برای تعیین غلظت هورمون های خاص در جریان خون شما استفاده می شود. برخلاف آزمایش لکه خون که به صورت خون خشک شده ذخیره می شود و سپس برای تجزیه و تحلیل مجدد هیدراته می شود، آزمایش سرم خون؛ خون را به شکل اصلی آن تجزیه و تحلیل می کند. به این ترتیب، ممکن است ماندگاری کوتاه‌تری نسبت به نمونه‌های لکه خونی داشته باشد، اما محدوده کمی وسیع‌تر برای آزمایش هورمونی داشته باشد. برای اطمینان از اثربخشی، ممکن است لازم باشد برای مدتی قبل از خونگیری ناشتا باشید.

آزمایش سرم خون می تواند برای ارزیابی طیف وسیعی از هورمون ها و سایر آنالیت ها، از جمله:

انسولین
هورمون های تیروئید ———– تستوسترون
استروژن ———– استرادیول
پروژسترون
LH (هورمون لوتئینه کننده) ———– FSH (هورمون محرک فولیکول)
پرولاکتین
DHEA-S ———– SHBG (گلوبولین متصل به هورمون جنسی) ———– PSA (آنتی ژن اختصاصی پروستات)
کورتیزول
در حالی که آزمایشات سرم خون بسیار همه کاره است، ممکن است برای اندازه گیری سطح هورمون تحت تأثیر ژل ها، کرم ها و سایر درمان های موضعی HRT ایده آل نباشد. با این حال، می توان آن را به طور قابل اعتماد برای نظارت بر سطح هورمون در افرادی که از تزریق HRT یا پلت درمانی استفاده می کنند استفاده کرد.

لکه خون

آزمایش لکه خونی با حداقل تهاجم و راحت، تنها به قطره های خون پس از نیش انگشت نیاز دارد. خون مستقیماً روی کارت فیلتر در نقاط مختلف ریخته می شود و خشک می شود. در برخی موارد، این آزمایش حتی می تواند در خانه انجام شود، زیرا نمونه های خون خشک به اندازه کافی پایدار هستند تا به آزمایشگاه تحویل داده شوند. تکنسین های آزمایشگاه سپس لکه های خون را آبرسانی می کنند تا به روشی مشابه آزمایش سرم خون آزمایش کنند.

اگرچه نمونه‌های لکه‌های خون نسبت به نمونه‌های سرم خون، پایداری طولانی‌مدت دارند، این روش در انواع هورمون‌ها و سایر آنالیت‌هایی که می‌تواند آزمایش کند، محدودتر است. ممکن است از آزمایش لکه خون برای ارزیابی موارد زیر استفاده شود:

انسولین
هورمون های تیروئید – استروژن – استرادیول –
پروژسترون
DHEA-S
تستوسترون
SHBG- PSA (آنتی ژن اختصاصی پروستات)
LH – FSH
علیرغم دامنه محدودتر آزمایش‌های لکه خون، آنها می‌توانند نتایج بسیار دقیقی برای بسیاری از هورمون‌های حیاتی ایجاد کنند و روشی مؤثر برای نظارت بر سطح هورمون در افرادی هستند که از کرم‌ها یا ژل‌های HRT موضعی استفاده می‌کنند – بیشتر از آزمایش سرم خون.

ادرار

وقتی نوبت به هورمون‌ها می‌رسد، آزمایش ادرار معمولاً شامل جمع‌آوری نمونه‌های متعدد ادرار در چندین زمان از روز در خلوت خانه یا جمع‌آوری تمام ادرار به مدت 24 ساعت در یک کوزه است. نمونه های متعدد می تواند برای به دست آوردن بینش در مورد سلامت هورمونی شما با ثبت نوسانات هورمونی در طول روز حیاتی باشد. حجم نمونه و تنوع بیشتر نیز می تواند به پزشکان کمک کند تا متغیرهایی مانند غلظت ادرار را در نظر بگیرند.

مانند آزمایش بزاق، آزمایش ادرار هورمون های آزاد را اندازه گیری می کند، از جمله:
استروژن – استروناسترادیول
استریول – پروژسترون
تستوسترون – DHEA-S
کورتیزول – ملاتونین
آزمایش ادرار یکی از انواع آزمایش های هورمونی است که به پزشکان اجازه می دهد تا چگونگی متابولیسم هورمون ها را در بدن ارزیابی کنند. این فرصتی است برای شناسایی خطرات – مانند خطر سرطان – زمانی که هورمون ها به طور مطلوب در بدن تجزیه نمی شوند. آزمایش ادرار همچنین قادر به اندازه گیری انواع هورمون های استروژن بیشتر از آزمایش خون است. آزمایش ادرار در بیمارانی که از درمان‌های HRT موضعی، خوراکی، تزریقی یا پلت استفاده می‌کنند، مفید است. نشان داده شده است که آزمایش کورتیزول ادرار معادل آزمایش کورتیزول بزاقی است و از مزایای اضافی ارزیابی متابولیت های کورتیزول برخوردار است

بهترین نوع تست هورمون شناسی برای شما چیست؟

با توجه به متغیرهای زیادی که در طب هورمونی دخیل هستند، هیچ نوع آزمایش هورمونی معمولاً توسط پزشکان ترجیح داده نمی شود. در عوض، نوع آزمایش هورمونی باید با شرایط فردی بیمار مطابقت داشته باشد و عواملی مانند:
علائم – تاریخچه پزشکی – رژیم دارویی فعلی – سبک زندگی – مشکوک به عدم تعادل هورمونی – ترجیحات و محدودیت های شخصی
مهم است که به همه این عناصر نگاه کنید و در هنگام انتخاب یک روش تست، نحوه کار آنها با هم را در نظر بگیرید. هر یک از ما منحصر به فرد هستیم و حتی تفاوت های کوچک در شیوه زندگی یا نسخه های فعلی می تواند تفاوت بزرگی در ارزیابی و درمان ایجاد کند. در برخی موارد، حتی استفاده از بیش از یک نوع آزمایش هورمونی برای تشخیص دقیق می تواند مفید باشد..

کدام هورمون ها را باید آزمایش کرد؟

اگر مشکوک هستید که عدم تعادل هورمونی یا اثرات ناخواسته نوسانات هورمونی مرتبط با سن را تجربه می کنید، ایده خوبی است که شروع به ثبت علائم خود به صورت روزانه کنید. هنگامی که با یک متخصص هورمون صحبت می کنید و سفر تشخیص و درمان را آغاز می کنید، این رکورد می تواند ابزار مهمی باشد. اگرچه علائم قابل توجه تصویر کاملی نیستند، اما مکان خوبی برای شروع است و می تواند به شما در درک بهتر اهداف سلامتی خود کمک کند.

در حالی که ممکن است ایده خوبی در مورد آنچه که می خواهید برای آن آزمایش شوید، داشته باشید، راهنمایی یک پزشک با تجربه برای تعیین اینکه کدام هورمون ها را باید آزمایش کنید و کدام نوع از آزمایش های هورمونی برای اطمینان از تشخیص دقیق و تسهیل برنامه ریزی درمانی بهترین هستند، ضروری است.

علاوه بر آزمایش سطوح هورمونی خاص که به طور بالقوه با علائم شما مرتبط است، شما و پزشکتان ممکن است تصمیم بگیرید که یک بررسی کلی سلامت هورمونی انجام دهید تا تصویری بزرگ‌تر را ببینید و به شما کمک کند برنامه‌ای برای تعادل کلی بیشتر ایجاد کنید.

کجا باید آزمایش هورمون شناسی را انجام دهید؟

بسیاری از پزشکان واجد شرایط انجام انواع آزمایشات هورمونی هستند، اما بهترین گزینه یافتن یک پزشک متخصص در سلامت هورمون است. شناسایی عدم تعادل هورمونی و طراحی یک برنامه درمانی موثر می تواند فرآیند پیچیده ای باشد که فراتر از اعداد در گزارش آزمایشگاهی است. برای اطمینان از دریافت بالاترین کیفیت مراقبت، مهم است که به فردی با تجربه عمیق و لازم برای تشخیص و درمان دقیق مراجعه کنید.

با حمایت یک متخصص سلامت هورمون، می‌توانید با اطمینان گزینه‌های خود را برای آزمایش هورمون و درمان جایگزین هورمونی با توجه به سابقه پزشکی شخصی و سلامت کلی خود بررسی کنید. پزشک مناسب همچنین به شما کمک می کند تا در شیوه زندگی سالم تغییراتی ایجاد کنید تا به شما در دستیابی به اهداف سلامتی و افزایش کیفیت زندگی شما کمک کند.

هنگامی که به دنبال یک پزشک هستید، به دنبال این ویژگی ها باشید:

  • متخصص در سلامت هورمون و HRT
  • آموزش های تخصصی گسترده ای را گذرانده است
  • به منابع گسترده ای برای آزمایش و گزینه های درمانی دسترسی دارد
  • توجه فردی را فراهم می کند و به اهداف شما اهمیت می دهد

با داشتن پزشک مناسب برای سلامت هورمونی که شما را به جلو راهنمایی می کند، می توانید علائم را تسکین دهید و راه خود را به بهترین و حیاتی ترین خود بازگردید.