نمونه گیری درب منزل برای افراد بالای 70 سال رایگان انجام میشود -----------------------ساعات کاری : شنبه الی چهارشنبه 6 صبح الی 20.پنجشنبه ها 6 صبح الی 18 -------------به اطلاع میرساند روز هاي جمعه از ساعت 8 الي 13 باز و آماده خدمت رساني به مراجعين گرامي مي باشد.

حساب کاربری

یا

حداقل 8 کاراکتر

02138016000

تلفن تماس

ایمیل

Albert.pathobiology@gmail.com

هماتولوژی و انعقادی

هماتولوژی و انعقاد شاخه هایی از پزشکی آزمایشگاهی هستند که به مطالعه خون و بافت های خون ساز و همچنین فرآیند لخته شدن می پردازند. آزمایشگاه‌ آلبرت طیف گسترده‌ ای از آزمایش‌ های معمول و تخصصی انعقاد/هماتولوژی برای غربالگری عمومی و ارزیابی تشخیصی بیماران مبتلا به انعقاد خون و ناهنجاری‌ های خونی انجام می‌ دهد.

خدمات ما در بخش هماتولوژی و انعقادی

تیم متخصصان با تجربه آزمایشگاهی ما طیف گسترده ای از خدمات را ارائه می دهند، از جمله:

  • شمارش کامل خون (CBC)
  • معاینه فیلم خون
  • آزمایش انعقاد خون
  • اختلالات لخته شدن خون
  • هموگلوبین و آنزیم های گلبول قرمز
  • هموگلوبینوپاتی ها و…

تشخیص و درمان تخصصی

متخصصان آزمایشگاه آلبرت تجربه گسترده ای در تجزیه و تحلیل نمونه های خون و شناسایی هر گونه ناهنجاری دارند. 

آنها از جدیدترین ابزارها و فناوری های تشخیصی برای اطمینان از صحت و قابلیت اطمینان نتایج آزمایش استفاده می کنند و از نزدیک با پزشکان و ارائه دهندگان مراقبت های بهداشتی برای ایجاد برنامه های درمانی شخصی برای بیماران همکاری می کنند.

تشخیص و درمان تخصصی

فرآیند انعقاد

انعقاد یک فرآیند پیچیده و چند عاملی است که منجر به جامد شدن خون مایع می شود. از نقطه نظر فیزیولوژیکی، مانع شدن برای از دست دادن بیشتر خون به دنبال آسیب، هدف نهایی انعقاد است.

در طول لخته شدن خون، پلاکت ها و فاکتورهای لخته کننده (پروتئین ها) ترومبین را از پروترومبین می سازند که توسط یک شبکه قوی (شبکه فیبرین) ثابت می شود. شبکه فیبرین همراه با پلاکت های چسبنده، لخته خونی ایجاد می کند که از از دست دادن بیشتر خون جلوگیری می کند. بعداً (مرحله بهبودی)، بدن تجزیه می شود و لخته های خون را از بین می برد.

هموفیلی

 در صورت خونریزی، مقدار یا فعالیت پروتئین های ضروری برای انعقاد کاهش می یابد و در برخی موارد اصلا تولید نمی شود. خونریزی می تواند اکتسابی یا ارثی باشد (هموفیلی A و B، عدم وجود برخی عوامل انعقادی).

شایع ترین مشکلات سلامتی با خونریزی عبارتند از:

  • قاعدگی همراه با خونریزی شدید
  • کم خونی

اختلالات انعقادی

اختلال انعقادی وضعیتی است که با افزایش خونریزی یا افزایش لخته شدن همراه است.

انعقاد خون، ترومبوفیلی

در مورد لخته شدن خون یا ترومبوفیلی، لخته شدن خون بسیار بالاتر از حد طبیعی است. لخته های خونی به وجود آمده باعث انسداد رگ های خونی می شوند. افزایش لخته شدن می تواند به دلیل جهش های ژنتیکی، بیماری های خاص یا استفاده از داروها رخ دهد.

در صورت افزایش لخته شدن خون، شرایط زیر ممکن است رخ دهد:

 

ترومبوز سیاهرگی عمقی

اگر لخته خون در یکی از وریدهای عمیق بدن ایجاد شود، می توانیم در مورد ترومبوز ورید عمقی صحبت کنیم. بیشتر در پاها رخ می دهد، روی ران ها و همچنین رگ های خونی در ساق پا تأثیر می گذارد. شایع ترین علائم ترومبوز ورید عمقی تورم و گرم شدن اندام آسیب دیده و همچنین تغییر رنگ ارغوانی مایل به قرمز پوست در ناحیه است.

 

حمله قلبی

انفارکتوس میوکارد زمانی اتفاق می افتد که یک لخته خون در قلب یک شریان را مسدود یا تا حد زیادی باریک کند. خون رسانی ناکافی به عضله قلب منجر به نکروز میوکارد می شود. در برخی موارد، ممکن است علائم قابل تشخیص وجود نداشته باشد، اما علائمی وجود دارد که نشان دهنده وجود حمله قلبی است. اینها شامل درد قفسه سینه در جهت شانه، بازو یا پشت، احساس فشار متوسط در قفسه سینه، درد قفسه سینه بیشتر و تعریق، تنگی نفس، حالت تهوع / استفراغ است.

 

سکته

سکته مغزی وضعیتی است که در آن جریان خون ناکافی منجر به آسیب بافت مغز می شود. علائم اصلی آن تاری دید ناگهانی، سرگیجه، از دست دادن تعادل، سردرد غیر منتظره، شدید، اختلال حافظه، مشکلات صداسازی، مشکلات درک گفتار، بی حسی یک طرف بدن یا جهت گیری فضایی و اختلال در ادراک است.

مشکلات دوران بارداری (فشار خون بالای بارداری، خطر ترومبوز ورید عمقی)

 

آزمایشات انعقادی

آزمایشگاه های انعقاد خون معمولاً انعقاد خون و عملکرد سیستم آنزیمی تنظیم‌ کننده لخته شدن خون را بررسی می‌ کنند. برای تشخیص بیماری هایی که باعث افزایش لخته شدن خون می شوند.

 

آزمایشات هماتولوژی

خون شناسی با بیماری های اندام های خون ساز و لنفاوی، از جمله هموستاز، که با اختلالات لخته شدن خون سروکار دارد، سروکار دارد. 

رایج ترین آزمایشات آزمایشگاهی خون شناسی تغییرات کمی و کیفی در گلبول های سفید، گلبول های قرمز و پلاکت ها را بررسی می کند.

آزمایشگاه هماتولوژی دارای تجربه گسترده ای در تست های معمول بالینی، تست های خون شناسی و انعقاد ویژه، توسعه سنجش، اعتبار سنجی، اجرا و کنترل کیفیت استانداردها، روش ها و انطباق است. در آزمایشگاه آلبرت هدف ما کمک به پزشکان و ارائه دهندگان مراقبت های بهداشتی در تصمیم گیری آگاهانه در مورد مراقبت از بیمار است. ما متعهد به ارائه خدمات هماتولوژی و انعقاد با کیفیت بالا هستیم.

 

لیست های آزمایشات بخش هماتولوژی

-نام تستنام تست نحوه انجام آزمایشاطلاعات تکمیلی
Meth-Hemoglobinنام اختصاری: Met Hb سایر نام ها: مت هموگلوبین :Hemoglobin M بخش مورد انجام: هماتولوژی نوع نمونه قابل اندازه گیری:خون کامل EDTA دار، هپارینه یا ACD حجم نمونه مورد نیاز: ml 2 شرایط نگهداری:نمونه به مدت یک ساعت در دمای اتاق ( مت هموگلوبین بسیار ناپایدار است) و 72 ساعت در ◦c20- پایدار است. موارد عدم پذیرش نمونه:همولیز شدید مورد قبول نمی باشد. نمونه بسیار کهنه و نگهداری نامناسب نیز مورد قبول نمی باشد. کاربردهای بالینی:1تشخیص مت هموگلوبینمی ارثی یااکتسابی2-شناسایی بیماری قلبی مادرزادی در افرادی با علائم سیاتوز عوامل و بیماری هایی که موجب افزایش مت هموگلوبین می شوند عبارتند از : بیماری تب پیشاب سیاه، هموگلوبینوری پروکسیمال، عفونت کلستریدیایی، تماس با شعله و اثرات جانبی داروها و مواد شیمیایی مانند آنیلین، سولفون ها، سولفونامیدها، نیترات و نیتریت، نیتروگلیسرین، اشعه یونیزان، نفاستین و کلرات.
Complete Blood Countنمونه خون حجم نمونه خون:2 میلی لیترشرایط پیش از انجام تست CBC چیست؟ هیچ آمادگی خاصی پیش از شمارش کامل خون لازم نیست. در برخی موارد، شمارش کامل خون همراه با سایر آزمایشات خون انجام می‌ شود. هنگامی که فرد بیش از یک آزمایش خون انجام می‌ دهد، ممکن است نیاز به ناشتایی باشد.آزمایش CBC شامل اندازه‌گیری‌ های متعددی است که شامل تعداد سلول‌ های خونی و دیگر ویژگی‌ های فیزیکی است. CBC استاندارد شامل عناصر متعددی مربوط به سلول‌ های قرمز خون، سلول‌ های سفید خون، و پلاکت‌ ها می‌ باشد.
Hams Testنام اختصاری: PBS سایر نام ها: گستره خون محيطي، بررسی مرفولوژی گلبول های قرمز در گستره محیطی، اسمیر خون محیطی.Peripheral Blood: Red Blood Cell Morphology نوع نمونه قابل اندازه گیری: خون كامل حاوی ضد انعقاد EDTA حجم نمونه مورد نیاز: يك قطره خون از نوك انگشت پا يا پاشنه پا در نوزادان ملاحظات نمونه گیری:در صورت نياز به خونگيري، نمونه گیری وريدي انجام داده و خون را در لوله اي با درب بنفش (EDTAدار) جمع آوري نمائيد. بررسی اسمیر خون محیطی (PBS) جزیی از سیستم کنترل کیفی CBC است که برای تکنولوژیست پزشکی، پزشک یا هر کس دیگری که صحت نتایج CBC برایش مورد سئوال است قابل دسترس می‏باشد. در صورتی که CBC بدون بررسی PBS گزارش شود، ممکن است مواردی مثل وجود سلول تارگت، سلول داسی یا tear drop، اجسام Howell – Jolly یا Pappenheimer، پارازیت‏های داخل سلولی و سایر اختلالات، مخفی باقی بمانند. احتمال اینکه اشکال رینگ بابزیا (Babesia) یک پروتوزوان داخل اریتروسیتی است که مشخصة آن وجود اشکال تتراد در گلبول قرمز است) با اشکال رینگ پلاسمودیوم فالسی پاروم اشتباه شود وجود دارد. در حالی که بابزیوزیس معمولاً توسط نیش کنه انتقال پیدا می‏کند، احتمال انتقال آن از طریق ترانسفوزیون خون یا محصولات آن و اهداء عضو وجود دارد. ارزیابی میکروسکوپی مورفولوژی RBC همچنان ابزاری مهم جهت بررسی شدت کم خونی در بیماران مبتلا به فقر آهن است.
NESTROFT0000تست NESTROFTدر عين كم هزينه بودن و سهولت انجام، حساسيت بالايي براي كشف بتا تالاسمي مينور داشته و مي توان از آن در كشورهاي در حال توسعه با منابع اقتصادي و تكنيكي محدود از قبيل ايران در مقياس وسيع جهت غربالگري توده اي استفاده نمود.
Solubility testنام آزمایش:solubility test نام اختصاری:solubility test نوع نمونه:خون کاملEDTA حداقل حجم نمونه:3cc آمادگی‌های لازم پیش از نمونه‌گیری:لازم نیست زمان انجام آزمایش؟پس از تشخیص به میزوتلیوما، این آزمایش ممکن است در هر زمانی در طول درمان یا پس از آن برای پیگیری پاسخ به درمان درخواست شود.
CSF Routineنوع نمونه:مایع مغزی- نخاعی (CSF) نمونه‌گیری از کمر در قسمت کمر و در پایین انتهای نخاع انجام می‌شود. اعصاب نخاعی در محل نمونه‌برداری وجود دارد، اما آنها مجالی برای دور شدن از سوزن دارند. احتمال تماس سوزن با ورید کوچکی در راه وجود دارد که می‌تواند باعث "ضربه تروماتیک" شود که ممکن است مقدار کمی خون در یک یا چند نمونه جمع‌آوری‌شده نشت کند.آزمایش CSF معمولاً شامل یک بررسی فیزیکی، هماتولوژیکی، بیوشیمیایی و سرولوژیکی است که در صورت درخواست آنالیز CSF انجام می‌شود: رنگ، ظاهر و فشار CSF در هنگام جمع‌آوری CSF پروتئین CSF گلوکز CSF تعداد سلول‌های CSF (تعداد کل سلول‌های موجود) تشخیص و تعداد سلول‌های مختلف در چه زمانی آنالیز مایع مغزی نخاعی درخواست داده می‌شود؟آنالیزCSF ممکن است هنگامی انجام شود که پزشک مشکوک به بیماری مربوط به سیستم عصبی مرکزی، مانند آنچه در زیر به آنها اشاره شده است باشد1-بیمار دچار ضربه به مغز یا نخاع شده است2-ابتلا به سرطانی که ممکن است به سیستم عصبی مرکزی متاستاز داده باشد.
Ascitic- Routineنام بخش: آنالیز مایعات بدن و مدفوع نام کامل آزمایش: Ascitic culture and direct نوع نمونه: مایع آسیت موارد رد نمونه: پرهیز از مصرف آنتی بیوتیک دمای انتقال نمونه: ۲-۸ درجه روش انجام آزمایش: ۵ روز مدت زمان جوابدهی: کشت در محیط هوازی تفسیر بالینی آزمایش:مایع صفاقی مایعی است که به عنوان روان کننده در حفره شکمی عمل می کند. در مقادیر کم (معمولا ۵-۲۰ میلی لیتر) بین لایه های صفاق که دیواره شکم را پوشانده است یافت می شود. مایع صفاقی برای مرطوب کردن قسمت های بیرونی اندام ها و کاهش اصطکاک حرکت اعضا در حین هضم و حرکت عمل می کند.شرایط و بیماری های مختلفی می توانند باعث التهاب صفاق (پریتونیت) و یا تجمع بیش از حد مایع صفاقی (افیوژن صفاقی آسیت) شوند. آنالیز مایع صفاقی گروهی از آزمایشات است که این مایع را برای تعیین علت افزایش مایع ارزیابی می کند.
Peripheral Blood smear :نمونه لازم:برای انجام آزمایش از خون وریدی یا از نوک انگشت و در نوزادان از خون پاشنه پا استفاده می شود. شرایط نمونه گیری:آمادگی خاصی لازم نیست. دلیل انجام آزمایش:برای ارزیابی گلبولهای قرمز (RBC's) ، گلبولهای سفید (WBC's) ، پلاکتها و برای تمایز انواع مختلف گلبولهای سفید و تعیین درصد نسبی آنها در خون محیطی، تعیین و تشخیص و نظارت بر تعداد، فقر، بیماری، اختلالاتی که به تولید سلولهای خونی و عملکرد و طول عمر آنها مربوط است استفاده می شود.
RPI000000
Back Typeنام اختصاری: ABO Rh سایر نام ها: تعیین گروه خون A، B، O و Rh نوع نمونه قابل اندازه گیری: خون کامل (EDTA) حجم نمونه مورد نیاز: 3 ml سایر روشها: الایزا، آزمایشات غیر مستقیم ( جستجوی آنتی بادی ضد آنتی ژن)، در سرم که از گلبول های قرمز با آنتی ژن معلوم همراه با سرم نامعلوم (Back type) کاربردهای بالینی: این آزمون برای تعیین گروه خون بیمار، قبل از اهداء یا دریافت خون و نیز برای تعیین گروه خون مادرانی که در انتظار فرزند می باشند، به منظور ارزیابی احتمالی خطر ناسازگاری Rh میان مادر و نوزاد، استفاده می شود.تفسیر: بررسی سیستم ABO در پیوند کلیه و مغز استخوان بسیار حائز اهمیت است. سازگاری و تطابق گروه خونی ABO پایه بیشتر آزمایشات قبل از انتقال
ESR 1st hr نام آزمایش: Erythrocyte Sedimentation Rate نوع نمونه:نمونه خون وریدی آمادگی قبل از انجام آزمایش:آمادگی خاصی احتیاج ندارد. چرا و چه موقع درخواست می‌شود؟جهت تشخیص وجود عفونت، التهاب، تومور و تخریب بافت یا اندام و برای ارزیابی پیشرفت بیماری یا تأثیر درمان، جهت بررسی فرد از نظر روماتوئید آرتریت و بیماری‌های رماتیسمی دیگر نیز درخواست می‌شود.
ESR 2nd hrنام آزمایش:ESR 2 hrs نوع نمونه:خون کامل سيتراته حجم نمونه:4ml کمترین حجم نمونه:2ml معیار رد نمونه:هموليز ، لخته اطلاعات بالینی:هدف از انجام اين آزمايش اندازه گيري سرعت رسوب گلبول هاي قرمز خون است. ESR شاخصي است براي ارزيابي غير مستقيم وجود التهاب در بدن و همچنين تخمين درجه و شدت التهاب.
Blood group & RHچه نمونه های برای این تست گرفته میشود؟ نمونه خون از رگ بازو- نمونه خون از سر انگشتان نمونه خون از پاشنه پا نوزادان تازه متولد شده نمونه خون از بند ناف نوزادان تازه متولد شدهشرایط لازم برای انجام آزمایش چیست؟نیاز به آمادگی خاص و ناشتا بودن قبل از آزمایش نیست. هدف از انجام این آزمایش چیست؟آزمایش تشخیص گروه خونی به‌منظور شناسایی گروه های خونی (ABO) و فاکتور ارهاش (Rh) مورد استفاده قرار می‌گیرد. چه زمانی این تست درخواست می‌ شود؟دریافت خون و دیگر فراورده‌های خونی، اعضا، بافت و مغز استخوان.اهدا خون و دیگر فراورده‌های خونی، اعضا، بافت و مغز استخوان.تشخیص نوع فاکتور Rh مادر قبل یا هنگام بارداری برای جلوگیری از ایجاد مشکل.
BG000000
Reticulocytesظروف نمونه برداری: ظرف درب بنفش حاوی ضد انعقاد Lavender (K2EDTA) حجم مورد نیاز نمونه:3 mLنمونه یا نمونه های بالینی مورد استفاده برای آزمایش: Whole blood هدف از انجام تست چیست؟هدف از انجام این آزمایش، ارزیابی توانایی مغز استخوان در تولید گلبول های قرمز، افتراق بین علل مختلف کم خونی، پایش پاسخ مغز استخوان از نظر بازگشت به فعالیت طبیعی در طی شیمی درمانی / پیوند مغز استخوان / پس از درمان کم خونی فقر آهن / پس از درمان کم خونی فقر ویتامین B12 یا B9 (فولیک اسید).
LE.Cellنام اختصاری: L.E cell سایر نام ها: سلول ال ای، سلول لوپوس اریتروماتوز، تجسس سلول LE نوع نمونه قابل اندازه گیری : از خون کامل لخته شده که به مدت 7 ساعت در 20 درجه قابل نگهداری است استفاده می شود. حجم نمونه مورد نیاز: 10 ml به میزان 10 ml از خون بیمار را در لوله های شیشه ای بدون ماده ضد انعقاد جمع آوری می نماییم. در نوزادان یا کودکان خردسال، ممکن است از یک ابزار نوک تیز نظیر لانست، برای سوراخ کردن پوست و نمونه گیری استفاده گردد. اطلاعات تکمیلی: لوپوس اريتماتوس يك بيماري اتوايميون سيستماتيك مي باشد كه بر تست هاي مختلفي از بدن از جمله قلب، مفاصل، پوست، ريه، عروق خوني كبد، كليه و سيستم عصبي مي تواند تاَثير گذار باشد. نتيجه اين تاَثير التهاب و صدمه بافتي است. LE.Cell آزمايش غير اختصاصي تشخيص لوپوس محسوب مي گردد. اين تست در 50% تا 75% بيماران با لوپوس اريتماتوز، نتيجه مثبت دارد اما در بيماري هاي مختلف بافت همبند، آرتريت روماتوئيد، سندرم شوگرن، هپاتيت مزمن فعال، سيروز صفراوي اوليه و لوپوس ناشي از دارو يا داروهاي القاكننده ANA نيز سلول LE ديده مي شود. اين تست براي تشخيص لوپوس كافي نبوده و آزمايشاتي نظير ANA و Anti DNA جايگزين بهتري براي آن محسوب مي گردد.
G6PDاین آزمایش از خون وریدی و در مواقع خاص از طریق خون نوک انگشت قابل انجام است. آمادگی خاصی لازم نیست . در صورتیکه شخصی علامت حاد داشته باشد توصیه می شود چند هفته بعد از بهبودی نمونه گیری انجام شود. لزوم انجام آزمایش :در صورتیکه کودک زردی مقاوم داشته باشد مثل زردی مقاوم نوزادان ، در مواقعی که فرد حملات بینابینی همولیزی داشته باشد که با عفونت یا بعضی داروها ظاهر شود. G6PD بیماری ارثی است. در این نقص اگر فرد با عفونت ، داروهای خاص و استرس روبرو شود هموگلوبین رسوب کرده و به غشاء گلبول می چسبد به آن ( Heinz Body) گفته می شود و غشاء گلبول پاره می شود (همولیز) در بعضی افراد این واکنش در برخورد با لوبیا صورت می گیرد که به آن فاویسم گفته می شود. ژن G6PD بر روی کروموزومها X قرار دارد و از آنجا که مردان فقط یک کروموزومها X دارند (XY) ، بیماری در آنها ظاهر هستند.
Hemoglobin Electerophoresisنام اختصاری: HBEL سایر نام ها: الکتروفورز هموگلوبین خون، Hemoglobin Variant, Hemoglobin A2, F نوع نمونه قابل اندازه گیری: خون کامل (Whole blood)- پلاسما هپارینه، سیترات یا EDTA دار حجم نمونه مورد نیاز: ml 6 موارد عدم پذیرش نمونه : نمونه لخته شده مورد قبول نمی باشد. شرایط نگهداری: بهتر است از نمونه تازه استفاده شود. نمونه در دمای C◦ 4 به مدت 10 روز پایدار است. تفسیر: انواع هموگلوبین در حال حاضر شناسایی ، اندازه گیری و دارای یک گزارش تفسیری می باشند. اهمیت بالینی الکتروفورز Hb در بیماری های سلول داسی، هموگلوبین H، تالاسمی ماژور ، تالاسمی مینور، هموگلوبینC می باشد. نمای الکتروفورزی این هموگلوبینوپاتی ها کاملاً کلاسیک می باشد. یعنی برای بیماری های فوق الذکر تشخیصی است. کاربردهای بالینی: بررسی میکروسبتوز با علت ناشناخته.الکتروفورز هموگلوبین آزمایشی به منظور شناسایی هموگلوبین های غیر طبیعی (هموگلوبینوپاتی ها) است. این آزمایش برای تشخیص کم خونی داسی، تالاسمی و سایر هموگلوبینوپاتی ها نیز کاربرد دارد.
Malaria (Thick&Thin) smearنوع نمونه تست:Whole Blood in EDTA Lavender Cap حجم نمونه تست:3 mL مدت زمان انجام تست:Same Day روز انجام تست:Daily کاربردهای بالینی:بررسی گسترش های خونی برای تشخیص انگل های خونی نظیر مالاریا، بورلیا ، تریپانوزوما و سایر گونه های میکروفیلرها. در این گسترش ما به دنبال مراحل بلوغ انگل در سلول های آلوده می گردیم که البته در اثر کثرت انگل و افزایش آلودگی می توانند سلولها را پاره کرده و در زمینه لام هم دیده شوند.
Osmotic Fragility testنام اختصاری: OF سایر نام ها: آزمایش شکنندگی اُسمزی گلبول های قرمز، نوع نمونه قابل اندازه گیری: خون کامل (ٍِحاوی ضد انعقاد هپارین یاEDTA ) حجم نمونه مورد نیاز: 4 ml موارد عدم پذیرش نمونه: استفاده از ضد انعقاد اگزالات یا سیترات. نمونه بدون برچسب یا با برچسب اشتباه üنمونه یخ زده (فریز شده) اسفروسیتوز ارثی(HS) یک کم خونی همولیتیک شایع با طیف وسیع از نظر شدت است. بیماران مبتلا، همولیز مزمن دارند ولی ممکن است از نظر بالینی بدون علامت باشند یا از همولیز جبران نشده شدیدی رنج ببرند که به برداشتن طحال پاسخ می‌دهد. HS ناشی از نقایص ارثی در اسکلت غشاء اریتروسیت است. یک سری از پروتئین‌ها با یکدیگر تعامل کرده و غشاء گلبول قرمز را تشکیل داده که با لیپید لایه خارجی لیپیدی نیز تعامل می‌کنند. تعاملات عمودی، دو لایه لیپید را تثبیت کرده که شامل تعاملات اسپکترین- انکرین- باند 3 و اتصال پروتئین 4.1- گلیکوفورین می‌باشد. تعاملات عرضی مسئول تمامیت ساختاری غشاء گلبول قرمز است. به نظر می‌آید HS یک اختلال در تعاملات عمودی می‌باشد. در نتیجه، دو لایه لیپیدی بی‌ثبات شده، لیپید از دست رفته و ناحیه سطحی غشاء دچار نقص شده که نهایتاً منجر به اسفروسیتوز می‌شود. در مطالعات چهار نوع اختلال ساختاری غشاء گلبول قرمز شناسایی شده است .کاربردهای بالینی:ارزیابی موارد مشکوک به کم‌خونی همولیتیک اسفروسیتوز ارثی (HS) و تأیید آن.ارزیابی استوماتوسیتوز ارثی، لیپتوسیتوز همراه با بیماری کبدی، آنمی میکروسیتیک هیپوکرومیک ( نظیر فقر آهن) و فقر آنزیم پیروات کیناز.
. Initial Hemolysisنام اختصاری:Ham Test نوع نمونه:سرم بیمار به همراه خون تام دفیبرینه یا EDTA روش انجام:بررسی همولیز گلبواهای قرمز بخش:هماتولوژيمعیارهای رد نمونه:نمونه ای که چند ساعت از نمونه گیری آن گذشته باشد. کاربرد:جهت تشخيص بيماري هموگلوبینوری حمله ای شبانه (PNH ) مي باشد.در اين بيماري گلبولهاي قرمز بيمار در صورت نقص غشايي در مقابل سرم نرمال به عنوان منبعي از كمپلمان و در مقابل سرم خود فرد در محيط اسيدي به صورت غيرطبيعي دچار هموليز خواهند شد.
. Complete hemolysisنام اختصاری: CH50 بخش انجام دهنده: ایمونولوژی نوع نمونه قابل اندازه گیری: سرم حجم نمونه مورد نیاز: 1 ml ملاحظات نمونه گیری:خون را به مدت 60 -30 دقیقه در دمای اتاق قرار دهید تا لخته تشکیل شود. سپس توسط سانتریفیوزژ یخچالدار (4oC) سرم را جدا نمایید. تفسیر: اندازه گیری میزان همولیز کمپلمان کل (CH50) بهترین سنجش عملکردی مسیر کلاسیک کمپلمان می باشد. سطح سرمی CH50 اغلب در بیماری SLE، گلومرولونفریت و سایر بیماریهای کمپلکس ایمنی کاهش می یابد. اندازه گیری C3 و C4 نیز در اختلالات خود ایمنی حائز اهمیت است. کاهش سطوح کمپلمان با افزایش شدت بیماری مرتبط می باشد. کاهش و یا عدم فعالیت عملکردی کمپلمان ممکن است در کمبودهای ارثی یک یا چند جزء کمپلمان رخ دهد.
Borreliaنوع نمونه: سرم، پلاسمای EDTA، پلاسمای سيتراته، مایع مغزی نخاعی(CSF) حجم موردنیاز: ۰.۵ موارد رد نمونه: مقدار کم نمونه همولیز، لیپمیک و ایکتریک واضح مدت زمان نگهداری: ۷روز ۸-۲ درجه۳ماه ۲۰- درجه دمای انتقال نمونه: دمای ۸-۲ درجهنام بخش: هورمون‌ شناسی نام کامل آزمایش: Lyme Ab (IgM, IgG نام مشابه/ نام اختصاری آزمایش: Anti Borrelia burgdorferi Antibodyتفسیر بالینی آزمایش: این آزمایش میزان آنتی بادی بورلیا در خون شما را اندازه گیری می کند. باکتری Borrelia burgdorferi باعث بیماری لایم می شود. این باکتری ها از طریق گزش کنه آلوده به انسان منتقل می شوند. بیماری لایم شایع ترین بیماری منتقله از طریق کنه در ایالات متحده است که در صورت عدم درمان، می تواند باعث ایجاد عفونت در بافتهای پوشاننده مغز و نخاع شود (مننژیت). همچنین می تواند باعث: مشکلات کبدی و قلبی، ناتوانی در کنترل عضلات صورت (فلج صورت) و مشکلاتی که ممکن است ماهها یا سالها بعد خود را نشان دهند، مانند درد و خستگی مداوم، آرتروز و مشکلات حافظه و تمرکز شود.
Leishman Body0000سپیروکت ها (Spirochetes)، باسیل‌های مارپیچی بلند، نازک و انعطاف پذیرهستند. این باسیل های متحرک و گرم منفی عمدتاً بر اساس زیستگاه، بیماری‌زایی، فیلوژنی، ویژگی‌های مورفولوژیکی و فیزیولوژیکی به هشت جنس (genera) طبقه‌بندی می‌شوند. تمایز جنس‌های درون خانواده بر اساس تعداد فیبریل‌های محوری، تعداد دیسک‌های موجود و ویژگی‌های بیوشیمیایی و متابولیک صورت می‌گیرد.
V.B.Gنام اختصاری: VBG or ABG سایر نام ها: گازهاي خون شرياني / وریدی نوع نمونه قابل اندازه گیری: خون كامل هپارينه حجم نمونه مورد نیاز: 3-5 ml شرایط نمونه گیری:محدودیتی در مصرف مایعات و غذا وجود ندارد.فقط بیست دقیقه قبل از نمونه گیری بیماراکسیژن نگرفته باشد. کاربردهای بالینی: این تست اطلاعات ارزشمندی به منظور ارزیابی کارایی تبادل گازهای ریوی، بررسی کارکرد سیستم تنفسی، وضعیت هومئوستاز الکترولیتها.و تعیین سطح اسید و باز متابولیک (کلیوی) و تنفسی (تهویه ای) و پایش درمان تنفسی در اختیار قرار می دهد.
ABGنمونه خون آزمایش گاز خون وریدی (VGB) آزمایش گار خون شریانی (ABG). امادگی خاصی ندارد.آزمایش گاز خون که معمولا منظور از آن آزمایش گاز خون شریانی یا ABG است، مقدار اکسیژن، دی‌اکسیدکربن و pH خون را اندازه‌گیری می‌کند. نتایج این آزمایش به متخصصان کمک می‌کند تا برخی از مشکلات قلبی، ریوی و کلیوی را در بیماران شناسایی کنند.
Hb A2 نوع نمونه:خون تام EDTA • حداقل مقدار نمونه :100 لاندا روش آزمایشگاهی هموگلوبین A2:کروماتوگرافی ستونی اصول انجام آزمایش: اساس این آزمایش مبتنی بر کروماتوگرافی ستونی است. در شرایط قلیایی هموگلوبین دارای بار منفی است و به رزین دارای بار مثبت می چسبد لذا با استفاده از معرف اختصاصی هموگلوبین A2 از رزین جدا شده و با اسپکتروفتومتر در طول موج 415 نانومتر اندازه گیری می شوداطلاعات تکمیلی درباره آزمایش هموگلوبین A2:هموگلوبین A2 در بتا تالاسمی مینور افزایش می یابد که در این شرایط به ندرت بیش از 7% می باشد. در صورت فقر آهن همزمان سطح هموگلوبین A2 پایین خواهد بود. هموگلوبین A2در پرکاری تیروئید و کم خونی مگالوبلاستیک و کم خونی داسی نیز افزایش می یابد علت انجام تست هموگلوبین A2:تشخیص بتاتالاسمی مینور, پر کاری تیروئید, کم خونی, فقر آهن
Cell Count fluidسایر نام ها: آنالیز مایع مفصل، آتروسنتز نوع نمونه قابل اندازه گیری: مایع مفصل، خون، چرک، سروز یا تجمع مایع چرکی حجم نمونه مورد نیاز: 2 mlمی بایست نمونه برداری توسط یک پزشک مجرب با استفاده از تکنیک استریل، آرتروسنتز(arthrocentesis) انجام گردد.. نمونه برداری از شانه، انگشتان، مفصل های آرنج، مچ، ران و زانو و بورسای ساب آکرومیال صورت می گیرد. آنالیز مایع مفصل، برای اثبات تشخیص عفونت مفصلی، آرتریت تروماتیک، آرتریت های مبتنی بر ایمنی و القاء شده توسط کریستال ( نقرس و نقرس کاذب)، سینوویت یا نئوپلاسم مبتلا کننده مفصل انجام می شود. نکته: در مواردی که تظاهر بالینی متناسب وجود دارد، آنالیز مایع سینوویال با استفاده از نورپلاریزه برای تأیید وجود آرتروپاتی القاء شده توسط کریستال می‏بایست انجام گیرد. همچنین از این روش جهت شناخت علت التهاب مفصلی یا افیوژن، پایش بیماریهای مزمن مفصلی و تزریق داروهای ضد التهاب (معمولاً کورتیکواستروئیدها) به داخل فضای مفصلی نیز استفاده می شود.
Quantitative G.6.P.Dنمونه خونبرای انجام این آزمایش نیاز به ناشتایی و شرایط خاصی نیست. اگر داروی خاصی مصرف می‌کنید حتما راجع به آن با پزشک صحبت کنید. این احتمال وجود دارد که تعدادی از داروها روی جواب نهایی آزمایش تاثیر بگذارند. آزمایش G6PD میزان گلوکز ۶ فسفات دهیدروزناز که یک نوع آنزیم موجود در خون است را اندازه‌گیری می‌کند. آنزیم‌های نوعی پروتیئن هستند که برای عملکرد سلول از اهمیت بالایی برخوردارند. G6PD به عملکرد طبیعی گلبول‌های قرمز کمک کرده و از آنها در برابر مواد مضر که هنگام عفونت یا مبارزه با عوامل بیماری‌زا در بدن تولید می‌شوند، محافظت می‌کند. یکی از آنزیم‌های موثر برای حفاظت از گلبول‌های قرمز G6PD است. آزمایش G6PD اغلب برای تعیین علل کم خونی همولیتیک استفاده می‌شود.

لیست های آزمایشات بخش انعقادی

-نام تستویژگی های نمونهنحوه انجام آزمایشاطلاعات تکمیلی
Factor XII screenنوع نمونه:پلاسما سیتراته فاکتور انعقادی یازده، فاکتور پیش ماده ترومبوبلاستین، فاکتور ضد هموفیلی C، Factor XI activity assay فاکتور یازده (XI) انعقادی در کبد سنتز شده و نیمه عمر بیولوژیکی آن 60 تا 80 ساعت است. فاکتور XI یک جزء از مسیر داخلی انعقاد می باشد زمانی که فعال شود فاکتور نه (IX) غیر فعال را فعال می کند. در کمبود فاکتور XI ممکن است زمان ترومبوپلاستین نسبی طولانی شود. کمبود این فاکتور فرد را مستعد به خونریزی خفیف می نماید. اما ارتباط ضعیف میان سطح فعالیت و میزان خونریزی وجود دارد. کمبود مادرزادی فاکتور XIبروز نسبتا بالایی در میان جمعیت اشکنازی یهودی تبار (هموفیلی C) دارد.
Protein Cنمونه خون::سه لوله شیشه‌ای به شماره‌های 2،1و3 انتخاب می‌شود. مقدار 2 سی سی خون به ترتیب به لوله‌های 2،3و1 اضافه و در دمای 37درجه قرار داده می‌شود. همزمان با اضافه کردن خون باید کرنومتر شروع به کارکند. بعد از گذشت 5 دقیقه ابتدا لوله‌ی شماره 1 سپس بقیه لوله‌ها از نظر انعقاد بررسی می‌شوند. دامنه های نرمال مرجع، برحسب روش انجام تست متفاوت است. در آزمایشگاه تشخیص پزشکی وحید برای اندازه گیری زمان تستCT از روش لوله ای استفاده می‌شود. نتیجه زمان تستCT با روش لوله‌ای به صورت زیر گزارش می‌شود:Normal: 8-16 Min هدف از انجام این آزمایش اندازه‌گیری زمان لازم برای تشکیل لخته است. CT نشان ‌دهنده نحوه عملکرد کلیه فاکتورهای سیستم داخلی و مشترک انعقادی است. در اثر تماس فاکتور 12 با سطح شیشه ای مسیر داخلی و سپس مشترک انعقاد فعال می‌شود.این تست معمولا برای ارزیابی روند درمان با هپارین مورد استفاده قرار می‌گیرد. هپارین با عمل ضد انعقادی در بیماری های مختلف تجویز می‌شود.تست CT در افراد با علائم زیر درخواست می‌شود:این تست چه زمانی در خواست می‌شود؟کبودی بدون دلیل در نقاط بدن.خونریزی شدید دوران قاعدگی.خونریزی جدی بعد از عمل جراحی.خون‌ریزی مکرر بینی. خونریزی بدون توقف در معده و روده.ارزیابی روند درمان در افرادی که هپارین مصرف می‌کنند.
Protein Sنام آزمایش:Protein S Activity مخفف انگلیسی تست:Pr نام فارسی تست:پروتئین S نام های دیگر:Protein S Activity, Plasma روش انجام:Coagulation آمادگی بیمار:از Warfarine ، coumadin، Estrogen 10 روز قبل از نمونه گیری استفاده نشود. بهتر است خون ابتدایی گرفته شده برای اندازه گیری پروتئین S استفاده نشود؛ زیرا نمونه اولیه ممکن است حاوی ترومبوپلاستین بافتی باشد و در نتایج آزمون تداخل نماید.پروتئین S به کمک پروتئین C در کنترل انعقاد خون نقش دارد.کمبود هر یک از این پروتئین‌ها منجر به تشکیل غیرطبیعی و بیش از اندازه لخته خون می‌شود. برای تولید وعملکرد مناسب هردو پروتئین S و C به ویتامین K نیاز است.کمبود هر کدام از این پروتئین‌ها باعث ترومبوز می‌شود. پروتئین S به عنوان یک کوفاکتور،تاثیر ضدانعقادی پروتئین C فعال شده را افزایش می‌دهد.حدود نیمی از پروتئین S در ترکیب با C4- Binding protein غیر فعال می‌شود. پروتئین C فعال شده در حضور پروتئین S فاکتورهایVوVǀǀǀرا به سرعت غیرفعال می‌کند.این فاکتورها در تولید ترومبین نقش دارند.ترومبین یک فاکتور انعقادی است که سرعت روند تشکیل لخته را تنظیم می‌کند.این تست همچنین برای افتراق بین کمبود ارثی و اکتسابی پروتئین S درخواست می‌شود.کمبود ارثی پروتئین S با خطربالای ترومبوامبولی مرتبط است.کبود اکتسابی این پروتئین در بیماری های اتوایمیون مختلف وشرایط التهابی دیده می‌شود زیرا سطح C4- Binding protein دراین موارد افزایش می‌یابد.اندازه گیری سطح C4- Binding protein برای همه ی افراد با کمبود پروتئین S ضروری است.
Lupus anti coagulant:نام اختصاری: L.A سایر نام ها: ضد انعقاد لوپوسی، بخش انجام دهنده: هماتولوژی نوع نمونه قابل اندازه گیری: پلاسما سیتراته (Na Cit) حجم نمونه مورد نیاز: 3 ml پلاسما فقیر از پلاکت. نیاز به ناشتایی نمی باشد. نیاز به ناشتایی نمی باشد.با نظر پزشک متخصص، از مصرف داروهای ضد انعقادی از قبیل هپارین، کومادین (وارفارین)، هیرودین، آرگاتروبان، آنژیوکس و ویتامین K ، قبل از انجام آزماش اجتناب شود. ضد انعقاد لوپوس (LA) عضوی از خانواده آنتی بادی های اختصاصی فسفولیپید می باشد. جنس این آنتی بادیها IgG، IgM و یا مخلوطی از این دو می باشد. حضور این آنتی بادی ها در افراد مستعد به خونریزی (hemorrhagic diathesis) همراه نیست، بلکه به حوادث ترومبوتیک مرتبط شده اند. علاوه بر این در ترومبوز با سایر عوارض بالینی، حضور LA مشاهده شده است. این موارد شامل سکته مغزی، اندوکاردیت ترومبوتیک غیر باکتریایی، reticularis livedo و انواع عوارض زایمانی مانند مرگ داخل رحمی جنین، سقط مکرر، اختلال رشد جنین، پره اکلامپسی زودرس، تهوع و داءالرقص.
APC - R (Factor V Leiden)0.5ml Citratplasma درصورت امکان نمونه گیری در موارد تحت درمان با هپارین یاDOAC(Direct Oral Anticoagulation) انجام نشود. در غیر این صورت ممکن است که نتیجه تست منفی کاذب شودآزمایش غربالگری در تشخیص جهش فاکتورVلیدن(factor V-Leiden).این آزمایش در طی درمان با کومارین نیزامکان پذیراست. APC-Resistance یک تست غربالگری برای Factor V Leiden-Mutation است. پروتئین C فعال شده ، فاکتور V و VIII را تجزیه میکند. از این جهت PTT بطور معمول در حدود 2.5 تا 3 برابر نرمال افزایش پیدا میکند. در موارد Factor V-Leiden Mutationتبادل اسید آمینه درمولکول فاکتورV(درمحل برش برای پروتئین فعال C) وجود دارد. نتیجه این امر آنست که پروتئین فعال شده C دیگرنمیتواند به اندازه کافی فاکتورVراشکاف دهد و در نتیجه باعث طولانی شدنPTT میشود. درجهش هتروزیگوت فاکتورV،نسبتAPC به طورمعمول درحدود 1.7 است و درجهش هموزیگوت 1.2 است.
Anti thrombin IIIنام اختصاری: L.A بخش انجام دهنده: هماتولوژی نوع نمونه قابل اندازه گیری: پلاسما سیتراته (Na Cit) حجم نمونه مورد نیاز: 3 ml پلاسما فقیر از پلاکت. برای بیماران با سطح هماتوکریت بیشتر از 55٪ باید یک لوله ویژه جهت تنظیم هماتوکریت استفاده گردد. جهت تهیه این لوله با آزمایشگاه تماس بگیرید. در عرض 60 دقیقه پس از جمع آوری، نمونه را به مدت 15 دقیقه در g1500 سانتریفیوژ کنید. پایداری نمونه در دمای اتاق و دمای یخچال، 4 ساعت و در فریزر (-20oC) 3 ماه و در -80oC ، 18 ماه می باشد. ضد انعقاد لوپوس (LA) عضوی از خانواده آنتی بادی های اختصاصی فسفولیپید می باشد. جنس این آنتی بادیها IgG، IgM و یا مخلوطی از این دو می باشد. حضور این آنتی بادی ها در افراد مستعد به خونریزی (hemorrhagic diathesis) همراه نیست، بلکه به حوادث ترومبوتیک مرتبط شده اند. علاوه بر این در ترومبوز با سایر عوارض بالینی، حضور LA مشاهده شده است. این موارد شامل سکته مغزی، اندوکاردیت ترومبوتیک غیر باکتریایی، reticularis livedo و انواع عوارض زایمانی مانند مرگ داخل رحمی جنین، سقط مکرر، اختلال رشد جنین، پره اکلامپسی زودرس، تهوع و داءالرقص.
Plasma Fibrinogenنام اختصاری: Fibrinogen سایر نام ها: فیبرینوژن بخش انجام دهنده: هماتولوژی نوع نمونه قابل اندازه گیری: پلاسمای سیتراته حجم نمونه مورد نیاز: 1 ml لوله های محتوی نمونه بایست به طور متناسبی پر شده باشد. مخلوط کردن نا کافی یا بسیار زیاد یک نمونه، آلودگی لوله حاوی نمونه، استفاده از ماده ضد انعقاد نامناسب یا عدم استفاده از ماده ضد انعقاد، نمونه های لخته، همولیز، ایکتریک و لیپمیک ، از جمله مواردی است که باید در حین نمونه گیری اجتناب گردد. به بیمار تذکر دهید نیازی به ناشتایی نمی باشد. فیبرینوژن توسط کبد ساخته شده و برحسب نیاز بدن به همراه سایر فاکتورهای انعقادی در جریان خون آزاد می‌شود. ترکیب پروتئینی فیبرینوژن(پلی پپتید) با فعالیت آنزیم‌های پروتئاز به فیبرین تبدیل می‌شود. فیبرینوژن به همراه پلاکت در تشکیل شکل اصلی لخته خون نقش دارد علاوه بر آن؛ به عنوان یک پروتئین فاز حاد در بیماری‌های التهابی و یا آسیب به بافت افزایش می‌یابد. این آزمایش برای بررسی علت نتیجه غیرطبیعی تست های PT وPTT و
Thrombin Timeنمونه خون گرفته شده از ورید بازو آمادگی‌های لازم پیش از نمونه‌گیری:ندارد عنوان بخشی از بررسی خونریزی بیش از حد یا تشکیل نامناسب لخته خون (بروز ترومبوز)، به‌ویژه برای ارزیابی سطح و عملکرد فیبرینوژن؛ برای تشخیص آلودگی هپارین هنگامی که خونریزی یا ترومبوتیک یا سقط‌های مکرر رخ می‌دهد؛ هنگامی که تست PT و یا PTT طولانی است، به‌ویژه اگر سطح یا عملکرد فیبرینوژن غیرطبیعی در نظر گرفته شود؛ زمانی که آلودگی هپارین نمونه خون مشکوک است.
Clotting Time-CTنام اختصاری:ACT، CT سایر نام ها: زمان انعقاد فعال شده، زمان فعال شده تشکیل لخته، زمان سیلان، زمان انعقاد خون کامل بخش مورد انجام: هماتولوژي نوع نمونه قابل اندازه گیری : خون كامل وريدي يا مويرگي حجم نمونه مورد نیاز: سه لوله هرکدام حدوداً 1 ml شرایط نمونه گیری: نیاز به ناشتایی یا آمادگی خاصی نمی باشد.پس از خونگیری، محل نمونه گیری را بفشارید. به خاطر داشته باشید که زمان سیلان به سبب درمان با ضد انعقادها طولانی خواهد بود. هدف از انجام این آزمایش اندازه‌گیری زمان لازم برای تشکیل لخته است. CT نشان ‌دهنده نحوه عملکرد کلیه فاکتورهای سیستم داخلی و مشترک انعقادی است. در اثر تماس فاکتور 12 با سطح شیشه ای مسیر داخلی و سپس مشترک انعقاد فعال می‌شود.این تست معمولا برای ارزیابی روند درمان با هپارین مورد استفاده قرار می‌گیرد.
Bleeding Time-BTنام اختصاری: B.T سایر نام ها: زمان سيلان، زمان خونروی Duke؛ زمان خونریزی Ivy؛ زمان خونروی Mielke؛ زمان خونروی Simplate نوع نمونه قابل اندازه گیری: ثبت زمان توقف خونروی از سوراخ پوستی. حجم نمونه مورد نیاز: - شرایط نمونه گیری:به بيمار توضيح دهيد نيازي به ناشتايي نمي باشد. به بیمار هشدار دهید که ممکن است اندکی ناراحتی به سبب جراحت پوستی ناشی از آزمایش احساس کند. این تست برای تشخیص ناهنجاری‌ یا نقص احتمالی‌ عروق و پلاکت مفید است. برای تست‌های روتین پیش از عمل آزمایشBT توصیه نمی‌شود. برای انجام این تست، یک خراش کوچک در لاله گوش یا ساعد ایجاد و زمان انعقاد خون ثبت می‌شود.زمان تستBT به تعداد و عملکرد پلاکت ها و همچنین توانایی دیواره رگ‌های ‌خونی در واکنش با آنها وابسته است.
PT-Patient-Timeنام اختصاری:ACT، CT سایر نام ها: زمان انعقاد فعال شده، زمان فعال شده تشکیل لخته، زمان سیلان، زمان انعقاد خون کامل بخش مورد انجام:هماتولوژي نوع نمونه قابل اندازه گیری : خون كامل وريدي يا مويرگي حجم نمونه مورد نیاز: سه لوله هرکدام حدوداً 1 ml شرایط نمونه گیری: نیاز به ناشتایی یا آمادگی خاصی نمی باشد. هدف از انجام این آزمایش اندازه‌گیری زمان لازم برای تشکیل لخته است. CT نشان ‌دهنده نحوه عملکرد کلیه فاکتورهای سیستم داخلی و مشترک انعقادی است. در اثر تماس فاکتور 12 با سطح شیشه ای مسیر داخلی و سپس مشترک انعقاد فعال می‌شود.این تست معمولا برای ارزیابی روند درمان با هپارین مورد استفاده قرار می‌گیرد. هپارین با عمل ضد انعقادی در بیماری های مختلف تجویز می‌شود.
PTنام اختصاری: B.T سایر نام ها: زمان سيلان، زمان خونروی Duke؛ زمان خونریزی Ivy؛ زمان خونروی Mielke؛ زمان خونروی Simplate به بيمار توضيح دهيد نيازي به ناشتايي نمي باشد.BT در بیماری فون ویلبراند و سایر اختلالات عملکردی ارثی پلاکتی و همچنین در اورمی و ماکروگلوبولینمی افزایش می‏یابد. بهرحال در مجموع آزمایش برای تشخیص یا پیشگویی خطر خونریزی مناسب و قابل اعتماد نمی‏باشد. در سال 1990 با انجام این آزمایش بر روی 862 نفر از مردم عادی مشخص گردید که این آزمایش برای غربالگری قبل از عمل در بیمارانی که تاریخچة خونریزی نداشته‏اند آزمایش مفیدی نمی‏باشد.
PTT ( Patient Time )برای انجام آزمایش از خون وریدی استفاده می شود. نام اختصاری: PTT شرایط خاصی لازم نیست ولی باید از خوردن غذای چرب پرهیز شود چون ممکن است در نتیجه آزمایش اختلال ایجاد کند.آزمایش PTT که گاهی (aPTT) activated partial thromboplastin time نامیده می شود. آزمایش غربالگری است و توانائی فرد در تشکیل لخته به شکل طبیعی را ارزیابی می کند. در این آزمایش زمان لخته شدن (به ثانیه) بعد از اضافه کردن ماده ای به پلاسما اندازه گیری می شود. آزمایش PTT مقدار عملکرد پروتئین های خاصی را در خون تخمین می زند که به آنها فاکتورهای انعقادی گفته می شود. این پروتئین ها بخش مهم تشکیل لخته می باشند.
Platlet Function Testنام اختصاری: PTT نوع نمونه‌ قابل اندازه گیری:نمونه خونشرایط قبل از آزمایش:هیچ آمادگی مورد نیاز نیست. هرچند اگر شما تحت درمان با دارو های ضد انعقاد باشید ، نمونه باید قبل از مصرف دوز روزانه شما جمع آوری گردد. آزمایش PTT که گاهی (aPTT) activated partial thromboplastin time نامیده می شود. آزمایش غربالگری است و توانائی فرد در تشکیل لخته به شکل طبیعی را ارزیابی می کند. در این آزمایش زمان لخته شدن (به ثانیه) بعد از اضافه کردن ماده ای به پلاسما اندازه گیری می شود. آزمایش PTT مقدار عملکرد پروتئین های خاصی را در خون تخمین می زند که به آنها فاکتورهای انعقادی گفته می شود. این پروتئین ها بخش مهم تشکیل لخته می باشند.
FDPنام تست:Fibrin Degradation Product (FDP) نوع نمونه:PC حجم نمونه:ml روش انجام:آگلوتیناسیون لاتکس روش نگهداری نمونه:3روز 8-2 درجه 1 ماه 20- درجه نحوه انتقال:8-2 درجه20- درجه موارد رد نمونه:نمونه لیز شده لخته شده لیپمیک سایر:سانتریفیوژ با دور 2000- 2500 به مدت 15 دقیق در جریان هموستاز فیبرین همراه با فاکتور تثبیت کننده فیبرین در محل آسیب لخته فیبرینی تشکیل می شود. هرگاه دیگر به لخته فیبرینی نیازی نباشد فیبرین توسط فاکتورهای فیبرینولیتیکی مانند پلاسمین حل شده و محصولات تجزیه ای فیبرین تشکیل می شوند. وجود این محصولات در جریان خون نشان دهنده فعالیت انعقادی اخیر است. محصولات تجزیه ای فیبرین اثر ضدانعقادی داشته و مانع تشکیل لخته می شوند. اندازه گیری محصولات تجزیه ای فیبرین اطلاعات ارزشمندی در خصوص فعالیت سیستم حل کننده لخته به ما می دهد. زمانی که سطح محصولات تجزیه ای فیبرین بالا باشد مانند انچه در انعقاد منتشر داخل عروقی می بینیم متوجه افزایش فیبرینولیز می شویم. از این آزمایش در موارد تشخیص انعقاد منتشر داخل عروقی و بیماری حاد انسدادی عروق استفاده می شود.
Platlete aggregationنمونه مورد نیاز پلاسمای غنی از پلاکت و پلاسمای فاقد پلاکت است. برای نمونه گیری از لوله در آبی حاوی ضد انعقاد لازم استفاده می شود. از هر بیمار ۶ لوله خونگیری به عمل آید. موارد رد نمونه:نمونه همولیز شده ، قرار دادن نمونه ها در یخچال. روش های آزمایش: اگریگومتری بیمار باید از یک هفته پیش از آزمایش از مصرف داروهای موثر بر عملکرد پلاکتها مثل آسپیرین و پلاویکس خود داری نماید. آزمونی بسیار حساس برای تأیید انعقاد منتشر داخل عروقی (DIC) و فیبرینولیز ،بویژه هنگامی که با علائم بالینی و سایر داده های تستهای آزمایشگاهی مرتبط( شمارش پلاکت، سنجش فیبرینوژن قابل انعقاد و کمپلکس فیبرین مونومر محلول وسنجش های زمان انعقاد نظیر زمان پروترومبین و زمان ترومبوپلاستین نسبی فعال شده) همراه باشد.
Factor XIIIنام اختصاری: فاکتور 13 بخش انجام دهنده: هماتولوژی نوع نمونه قابل اندازه گیری: پلاسمای سیتراته به نسبت 1 به 9 حجم نمونه مورد نیاز: 2 ml به بيمار توضيح دهيد نيازي به ناشتايي نمي باشد.فاکتور دوازده (به انگلیسی: Factor XII) یا فاکتور هاگمن نام یکی از پروتئین‌های دخیل در انعقاد خون است. فاکتور XII آنزیمی پروتئینی است که پس از فعال شدن در پی یکسری واکنش‌های پی در پی به انعقاد خون در مواقع لزوم کمک می‌نماید.در مسیر داخلی انعقاد(Intrinstic pathway) در اثر صدمات بافتی و صدمه به سلول‌های اندوتلیال عروقی، بافت کلاژن زیر این عروق در معرض دسترسی پلاکت‌ها و فاکتورهای انعقادی قرار می‌گیرد که موجب فعالیت انها می‌گردد. فاکتور XII فعال شده (XIIa) یک سرین پروتئاز است که فاکتور XI را فعال می‌کند. فاکتورهای XI وXII به عنوان فاکتورهای تماسی معروفند. این زنجیره واکنشها موجب فعال شدن مسیر داخلی انعقاد خون می‌شوند. فاکتورهاگمن فعال شده همچنین موجب تبدیل پره کالیکرئین به کالیکرئین می‌شود که کینینوژن را برای تولید برادی‌کینین می‌شکند.
Russell ( DRVVT )0000همانطور که اشاره شد تست dRVVT یکی از آزمایش­‌هایی است که به شناسایی و حذف ضدانعقاد­های لوپوس کمک می­‌کند. این تست از ویژگی ماده‌ای به نام Russell Viper Venom (زهر مار راسل افعی) برای سرعت­‌بخشی به فرایند انعقاد استفاده کرده و زمان لازم برای انجام این پروسه را اندازه‌­گیری می‌­کند (1-3). درصورتی که زمان انعقاد بیش‌­از حالت نرمال باشد و یا به عبارتی نتیجه تست اولیه dRVVT مثبت شود، نیاز به آزمایش تاییدی است. در آزمایش تاییدی، مقداری فسفولیپید اضافی به نمونه افزوده می‌­شود که به‌­طور معمول باعث عدم مشاهده اثر مهاری ضدانعقاد­های لوپوس بر فسفولیپیدها می­‌شود. باتوجه به اینکه آنتی‌­بادی‌­های LA بر عملکرد فسفولیپید در ایجاد لخته تاثیر می­‌گذارند، این تست به ­شکل غیرمستقیم حضور ضد انعقادهای لوپوس را اندازه‌­گیری می­‌کند.
APTT - LAنام آزمایش:APT نوع نمونه:PC نام فارسی تست:زمان نسبی ترومبوپلاستین فعال شده (یا تسریع شده) نام های دیگر:apt T روش انجام:Coagulation چنانچه بیمار با دستور پزشک معالج متناوباً تزریق هپارین دارد، نمونه خون برای APTT را ۳۰ دقیقه الی یک ساعت پیش از مصرف دوز بعدی هپارین بگیرید. ارزیابی نقص های مادرزادی مربوط به فاکتورهای انعقادی (مانند هموفیلی A با کمبود فاکتور ۸ و هموفیلی B با کمبود فاکتور ۹) پایش درمان با هپارین، هیرودین یا آرگاتروبانشناسایی افرادی که مستعد خونریزی حین جراحی، زایمان، دندانپزشکی و یا آزمایشات تشخیصی تهاجمی هستند.شناسایی عوامل احتمالی خونریزی های غیر طبیعی مانند اپیتاکسی (خونریزی بینی)، هماتوم، خونریزی لثه، هماچوری و منوراژی.APTT ممکن است آنتی کواگولانت‏ های لوپوس را ردیابی کند ولی به عنوان غربالگری نباید استفاده شود؛ چرا که APTT بسته به معرف‏ها ممکن است طولانی بشود یا نشود.مونیتور کردن تغییرات انعقادی در مواردی نظیر بیماری های کبدی، نقص پروتئینی و سوء جذب چربی. توضیح راجع به تست:پروسه انعقاد (هموستاز) نیازمند طی شدن چندین مرحله و همچنین عملکرد مناسب چندین فاکتور انعقادی و دیگر مواد است. تست APTT جهت بررسی اختلالات خونریزی دهنده مربوط به مسیر داخلی انعقاد انجام می شود. (فاکتورهای ۸ و ۹ و ۱۱ و ۱۲ جزء فاکتور های داخلی می باشند. همچنین در این تست فاکتور های مسیر مشترک که شامل فاکتورهای ۱ و ۲ و ۵ و ۱۰ اگر دچار کاهش باشند؛ موجب افزایش زمان APTT می گردد)
After Mixing000000
Inhibitor FVII000000
Factor VII Activityنوع نمونه:پلاسما سیتراته نیاز به امادگی خاصی نمی باشدفاکتور یازده (XI) انعقادی در کبد سنتز شده و نیمه عمر بیولوژیکی آن 60 تا 80 ساعت است. فاکتور XI یک جزء از مسیر داخلی انعقاد می باشد زمانی که فعال شود فاکتور نه (IX) غیر فعال را فعال می کند. در کمبود فاکتور XI ممکن است زمان ترومبوپلاستین نسبی طولانی شود. کمبود این فاکتور فرد را مستعد به خونریزی خفیف می نماید. اما ارتباط ضعیف میان سطح فعالیت و میزان خونریزی وجود دارد. کمبود مادرزادی فاکتور XIبروز نسبتا بالایی در میان جمعیت اشکنازی یهودی تبار (هموفیلی C) دارد.
Von willebrand Factorنمونه مورد نیاز:نمونه خون گرفته شده از ورید بازو آمادگی‌های لازم پیش از نمونه‌گیری:ندارد علت انجام آزمایش؟کمک به تعیین علت خونریزی بیش از حد و ناشناخته، تشخیص بیماری فون ویلبراند (VWD) و تمایز بین انواع مختلف VWD تست VWF میزان پروتئین موجود در خون را اندازه‌گیری می‌کند و عملکرد پروتئین را تعیین می‌کند. به‌طور معمول، هنگامی که یک رگ خونی آسیب دیده و خونریزی شروع می‌شود، VWF یک پل چسبنده بین قطعات فعال سلولی به نام پلاکت و محل آسیب ایجاد می‌کند. این اتفاق به دنبال تجمع پلاکت‌ها در محل و مجموعه‌ای از اقدامات به نام فعال شدن آبشار انعقادی است که منجر به تشکیل لخته خون پایدار می‌شود.
vWF Antigen000000