نمونه گیری درب منزل برای افراد بالای 70 سال رایگان انجام میشود -----------------------ساعات کاری : شنبه الی چهارشنبه 6 صبح الی 20.پنجشنبه ها 6 صبح الی 18 -------------به اطلاع میرساند روز هاي جمعه از ساعت 8 الي 13 باز و آماده خدمت رساني به مراجعين گرامي مي باشد.

حساب کاربری

یا

حداقل 8 کاراکتر

02138016000

تلفن تماس

ایمیل

Albert.pathobiology@gmail.com

میکروب شناسی نقش بسیار مهمی در تشخیص عفونت ها برای کشف علت بیماری ایفا می کند و در نتیجه به پزشکان کمک می کند تا موثرترین برنامه درمانی را داشته باشند. میکروبیولوژیک آزمایشگاه آلبرت شامل روش‌های آزمایشی زیادی است و بسته به نوع عفونت، پزشک آزمایش‌های میکروبیولوژیکی مختلفی را تجویز می‌کند.

آزمایش میکروبیولوژیکی چیست؟

میکروب شناسی مطالعه علمی میکروارگانیسم هایی است که شامل ویروس ها، باکتری ها و قارچ ها می شود. میکروبیولوژیست ها ویژگی های این موجودات را با استفاده از ابزارهایی مانند میکروسکوپ، ژنتیک و کشت مطالعه می کنند. این یک درک اساسی از نحوه عملکرد یک سلول است. مطالعه میکروبیولوژی یک علم کاربردی است که به بخش مراقبت های بهداشتی و پزشکی به طور گسترده در تشخیص و تشخیص بیماری کمک می کند. نمونه‌های خون، مایع بدن و بافت مورد آزمایش قرار می‌گیرند تا مشخص شود که آیا عفونت وجود دارد و چه ویژگی‌ هایی دارد.

نمونه های معاینه میکروب شناسی عبارتند از: ادرار میانی، مایع مغزی نخاعی، چرک سطحی (عفونت پوستی، ضایعه غیر درموئید)، چرک عمیق (عفونت بسته، ضایعه عمیق زیر پوستی)، تخلیه صفاقی، …)، مایع (مایع جنب، مایع پریکارد، مایع مفصلی، …)، سواب گلو، خلط، ترشحات بیولوژیکی، کشت خون، مدفوع، …

دامنه کاربرد آزمایش میکروب شناسی عبارت است از: تشخیص، نظارت، درمان، اپیدمیولوژی، تحقیقات علمی و تدریس، پزشکی قانونی. علاوه بر این، آزمایش های میکروبیولوژیکی برای القا و مبارزه با جنگ بیولوژیکی یا تروریسم استفاده می شود.

آزمایش میکروب شناسی برای چیست؟

عفونت گروهی از بیماری‌هاست که در کنار دیابت، بیماری‌های قلبی عروقی، چاقی یا سرطان بیشترین شیوع را دارد. عفونت های رایج در دستگاه تنفسی، دستگاه گوارش، دستگاه ادراری، دستگاه تناسلی یا حتی عفونت های خونی و عفونت های پوستی. هر فردی حداقل یک بار در طول زندگی خود به این عفونت ها مبتلا شده است.

با این حال، واقعیت نشان می دهد که بسیاری از افراد به طور ذهنی برای معاینه و درمان به مراکز درمانی و میکروب شناسی مراجعه نمی کنند، بلکه خودسرانه از آنتی بیوتیک ها برای درمان بیماری ها استفاده می کنند. استفاده نادرست از داروها نه تنها بهبودی بیماری را طولانی تر می کند، بلکه می تواند منجر به مقاومت دارویی و تضعیف سیستم ایمنی شود.

در این میان، یافتن علت دقیق عفونت به منظور استفاده از آنتی بیوتیک مناسب بسیار مهم است. و آزمایش میکروب شناسی روشی است که به تعیین علت عفونت کمک می کند تا پزشک بتواند گزینه درمانی مناسب را برای هر بیمار انتخاب کند.

انواع آنالیز میکروبیولوژیکی

میکروارگانیسم‌ها را می‌توان با تعدادی از تکنیک‌های میکروب شناسی ، از جمله کشت‌های میکروبی، سنجش‌های ایمنی مانند سنجش‌های ایمونوسوربنت متصل به آنزیم (ELISA) و واکنش‌های زنجیره‌ای پلیمراز (PCR) مورد مطالعه قرار داد.

کشت های میکروبی روشی برای تکثیر میکروارگانیسم ها با رشد آنها در محیط های خاص، که می تواند مایع یا جامد باشد، در شرایط آزمایشگاهی کنترل شده است. آنها برای تعیین تکامل میکروبیولوژیکی، نوع ارگانیسم، فراوانی آن در نمونه مورد تجزیه و تحلیل و حساسیت آن به عوامل ضد میکروبی استفاده می شوند. از سوی دیگر، ایمونواسی از آنتی بادی ها برای شناسایی و شناسایی پروتئین های خاص منحصر به فرد میکروارگانیسم هدف استفاده می کند.

روش های مختلفی برای تعیین تعداد کل میکروارگانیسم ها در آزمایشگاه میکروب شناسی آلبرت وجود دارد. یکی از گزینه ها استفاده از محفظه شمارش است. این روش با شمارش تعداد سلول ها در زیر میکروسکوپ اعمال می شود، اگرچه بسیار نادرست و مستعد خطاست. گزینه دیگر محتمل ترین روش عددی است، زیرا با این روش نمونه در چند مرحله رقیق می شود، همراه با محلول غذایی در لوله ها پر می شود و در دمای مناسب انکوبه می شود. با این حال، روش ساده‌تر و دقیق‌تر برای تعیین تعداد میکروبی، شمارش پلیت است که در آن یک نمونه غذا در یک صفحه کشت قرار داده می‌ شود و پس از یک دوره کمون مناسب، می‌ توان تعداد کلنی‌ هایی را که روی پلیت تشکیل شده‌ اند شمارش کرد.

 

تست های میکروب شناسی تاییدی سریع شامل تست های سرولوژیکی مانند ELISA می باشد. سیستم های کوچک مانند تست های API؛ یا آزمایش‌های مبتنی بر DNA/RNA، مانند PCR، که بر اساس اسیدهای نوکلئیک، تکثیر و شناسایی بخش‌های DNA یا RNA منحصر به فرد میکروارگانیسم مورد بررسی را امکان‌ پذیر می‌ سازد.

نتایج میکروب شناسی می تواند در تجزیه و تحلیل روند بسیار مفید باشد، به طوری که هر گونه تغییر یا حرکت به سمت یک محصول ناایمن، یا محصولی که در آن ماندگاری کاهش می یابد، می تواند شناسایی شود و قبل از اینکه خیلی دیر شود، اقدام شود.

میکروبیولوژی

شاخه های میکروبیولوژی کدامند؟

شاخه های مختلف میکروب شناسی عبارتند از:

 • باکتری شناسی – مطالعه باکتری ها.
 • قارچ شناسی – مطالعه موجودات پروکاریوتی (باکتری ها) و قارچ هایی که طبیعت یوکاریوتی دارند.
 • تک یاخته شناسی – زیررشته ای است که به مطالعه تک یاخته ها می پردازد.
 • فیکولوژی – مطالعه موجودات چند سلولی.
 • انگل شناسی – مطالعه انگل ها.
 • ایمونولوژی – مطالعه سیستم ایمنی.
 • ویروس شناسی – ویروس شناسی شاخه ای از میکروب شناسی است که به مطالعه ویروس ها می پردازد.
 • نماتولوژی – مطالعه نماتدهای چندسلولی. کسانی که نماتولوژی می خوانند به عنوان نماتولوژیست شناخته می شوند.

آزمایشگاه میکروبیولوژی چیست؟

آزمایشگاه میکروب شناسی بالینی یک آزمایشگاه با خدمات کامل است که باکتری شناسی تشخیصی، قارچ شناسی، انگل شناسی، ویروس شناسی و مایکوباکتریولوژی را ارائه می دهد. 

این آزمایشگاه نمونه هایی را از بیماران برای مطالعه و انجام آزمایش میکروب شناسی دریافت می کند. آزمایشگاه میکروب شناسی از چندین بخش از جمله باکتری شناسی هوازی و بی هوازی، قارچ شناسی، انگل شناسی، مایکوباکتریولوژی تشکیل شده است.

تست میکروب شناسی در آزمایشگاه آلبرت

آزمایشگاه میکروبیولوژی آلبرت از فناوری و استانداردهای روز دنیا برای تشخیص دقیق و سریع بیماری‌ های عفونی استفاده می‌کند. تیمی از کارکنان عالی و متخصص که خدمات تشخیصی را در زمینه های زیر ارائه می دهد.

 • باکتری شناسی
 • میکروبیولوژی مولکولی
 • ویروس شناسی
 • میکروبیولوژی/سرولوژی ویژه
 • انگل شناسی
 • مایکوباکتریولوژی
 • قارچ شناسی

سوالات متداول در مورد ایمونولوژی

پنج روش اصلی آزمایشگاه میکروب شناسی وجود دارد که توسط میکروبیولوژیست ها برای بررسی و توصیف میکروب ها به نام های تلقیح، نهفتگی یا کمون، جداسازی، بازرسی (مشاهده) و شناسایی استفاده می شود.

مقاومت ضد میکروبی (AMR) توانایی میکروارگانیسم ها برای باقی ماندن یا رشد در حضور داروهایی است که برای مهار یا کشتن آنها طراحی شده اند. این داروها که ضد میکروبی نامیده می شوند برای درمان بیماری های عفونی ناشی از میکروارگانیسم هایی مانند باکتری ها، قارچ ها، ویروس ها و انگل های تک یاخته ای استفاده می شوند.

معمولاً عفونت های ناشی از غذا به شرح زیر است:
کمپیلوباکتریوز (کامپیلوباکتر)
کریپتوسپوریدیوز (Cryptosporidium)
سیکلوسپوریازیس (Cyclospora spp.)
عفونت اشریشیا کلی O157:H7
ژیاردیازیس (ژیاردیا)
لیستریوز (لیستریا مونوسیتوژنز)

برخی از بیماری های رایج مرتبط با آب عبارتند از: اسهال، ژیاردیازیس، اسهال خونی، تب حصبه، عفونت E.Coli و سالمونلوز. اثرات نامطلوب سلامتی می تواند شامل درد در دستگاه گوارش، تولید مثل، سیستم عصبی و سایر علائم باشد. قرار گرفتن در معرض مداوم می تواند اثرات طولانی مدت بر سلامتی داشته باشد.

اگر موارد زیر را دارید باید به پزشک مراجعه کنید:
تب یا لرز مداوم
سردرد شدید یا سفتی گردن.
قرمزی چشم و پوسته پوسته شدن (چرک)
گوش درد یا تری (ترشحات) مداوم
درد مداوم صورت و آبریزش بینی
مشکل در تنفس
سرفه مداوم، یا سرفه خون یا چرکی.

لیست های آزمایشات بخش میکروب شناسی
تست های سم شناسی
-نام تستویژگی های نمونهنحوه انجام آزمایشاطلاعات تکمیلی
MTXنام روش اندازه گیری:HPLC نوع نمونه:سرم حجم نمونه:2 میلی لیتر کمترین حجم:نمونه:1 میلی لیتر نگهداری نمونه:1 روز در دمای 8 -2 c˚ ، سه ماه در 20- c˚ ( دور از نور) حمل و نقل نمونه:در 8 -2 c˚ یا 20- c این آزمایش، میزان متوتروکسات را در خون اندازه گیری می کند.متوتروکسات، از مصرف فولات توسط سلول ها برای تشکیل DNA و RNA جلوگیری می کند و رشد سلول های سرطانی جدید را کند میکند. بعلت اینکه میتواند مانع رشد سلول های جدید پوستی نیز بشود، برای درمان پسوزیاریس نیز مورد استفاده قرار می گیرد.
Cyclosporine 2h after drug حجم نمونه مورد نیاز:3 ml نوع نمونه قابل اندازه گیری:خون کامل EDTA دار، پلاسما ( توصیه نمی شود)شرایط نگهداری: در دمای ◦c4 و ◦c20- به مدت 2 هفته پایدار است. این آزمایش، میزان متوتروکسات را در خون اندازه گیری می کند. نیاز به ناشتا نمی باشدکاربردهای بالینی:1-بررسی سطح خونی دارو جهت سرکوب سیستم ایمنی در افراد گیرنده پیوند.2-تنظیم دوز دارو برای بهینه سازی سرکوب سیستم ایمنی و به حداقل رساندن سمّیت دارو.3-ارزیابی انطباق دوز دارو با شرایط بیمار.
Methyl​ene Meth Amph(MDMA)0000مت امفتامین یک داروی اعتیاد آور می­باشد که به شدت سیستم های خاصی را در مغز فعال می­کند. مت امفتامین از لحاظ شیمیایی شبیه آمفتامین می­باشد اما اثرات مت امفتامین بر روی سیستم عصبی مرکزی بیشتر می­باشد. مت امفتامین در آزمایشگاه ها به صورت غیر قانونی تولید می­شود و این امکان وجود دارد که مورد سوء مصرف قرار­ ­بگیرد و باعث اعتیاد شود.
Multi Drugحجم نمونه مورد نیاز:100 µl برای ذخیره طولانی تر، نمونه باید در -20oC نگهداری گردد. در این دما نمونه به مدت 2 هفته پایدار است. نیاز به ناشتایی نمی باشد. غربالگری سو مصرف موتد مخدر. نظارت بر شخصی که سو مصرف مواد مخدر داشته باشد . تشخخیص و ارزیابی مسمومیت با دارو یا مصرف بیش از انداره آن
Benzodiazepins در دمای c°۸-۲برای بیشتر از ۴۸ ساعت نگهداری گردد وچنانچه سطح بنزودیازپین بالای ng ∕ ml 300 باشد.تشخیص مصرف بنزودیازپین ها بوسیله کیت تست بنزودیازپین در ادرار به مدت ۳ تا ۷ روز می ­­­باشد. کیت ادراری BZO یک تست غربالگری سریع ادرار می­ باشد که می­ تواند بدون وسایل آزمایشگاهی انجام شود . این آزمایش از آنتی بادی به طور اختصاصی برای ردیابی بنزودیازپین بالاتر از حد استاندارد در ادرار استفاده می شود . سطح استاندارد این ماده در ادرار اگر بالاتر از حد مجاز باشد نتیجه مثبت خواهد شد
Barbituratesنوع نمونه: سرم يا ادرار حجم نمونه: ١٠ ميلي ليتر سرم ٢٠ ميلي ليتر ادرار کمترین حجم نمونه: ١٠ ميلي ليتر سرم ١٠ميلي ليتر ادرار شرایط نگهداری: پایداری در دمای اتاق °١٨c تا °٢٥c - پایداری در دمای یخچال °٢c تا °٨c ٢تا ٣ روز پایداری در دمای فریزر °٢٠c- > ٢تا ٣ ماه نوار تست را از جهتی که فلشها نشان میدهند به طور عمودی تا خط ماکزیم MAX.وارد نمونه ادرار کنید و حداقل به مدت 15-10 ثانیه نگه دارید. این تست جهت تشخیص کیفی باربیتورات در ادرار میباشد که تنها برای استفاده دارویی وتشخیص vitro in مورد استفاده قرار می گیرد.این تســت بر اســاس روش ایمونوکروماتوگرافی عمل مینماید و حساســیت این تست:ml/ng 300 میباشد )ml/ng 300 : off Cut.
Anti depression (TCA) نمونه ادرار را میتوان هر موقع از روز، در یک ظرف خشک و تمیز جمع آوری نمود. در صورت مشاهده ذرات ادرار، آن را سانتریفیوژ کرده و یا این که اجازه دهید تا ذرات ته نشین شوند.نمونه های ادرار را میتوان 48 ساعت در یخچال نگهداری کرد. برای نگهداری طولانی تر باید نمونه ها را در -20 فریز نمود. قبل از انجام تست، نمونه ها باید به دمای اتاق رسیده و هموژن شوند. حین انجام تست، نمونه ادرار توسط خاصیت موئینگی به سمت بالا حرکت میکند. تست را روی یک سطح صاف که جاذب رطوبت نباشد قرار دهید. تایمر را بزنید و تا حصول رنگ منتظر بمانید. نتایج را پس از 5 دقیقه بررسی نمایید. *نتایج را پس از گذشت 10 دقیقه تفسیر نکنید. تست رپید تری سایکلیک یک روش ایمونواسی بر پایه اتصال رقابتی می­باشد. در طی آزمایش نمونه ادرار از طریق خاصیت مویینگی به سمت بالا حرکت می­کند.. اگر تری سایکلیک موجود در ادرار زیر ng/ml 1000 باشد محل­های اتصال به ذرات پوشیده شده از آنتی بادی را در تست پر نمی­کند. آنتی بادی که بر روی ذرات موجود است به وسیله تری سایکلیک ترکیب شده جذب خواهد شد و از خود یک خط رنگی در ناحیه خط تست (T) برجای خواهد گذاشت
Morphine نوع نمونه:ادرار يا سرم حجم نمونه:ادرار ٢٠ ميلي ليتر - سرم ١٠ ميلي ليتر کمترین حجم نمونه ادرار ٢٠: ميلي ليتر - سرم ١٠ ميلي ليتر معیار رد نمونه:حجم کم پایداری در دمای اتاق ١٨c تا °٢٥c ١تا ٢ روز پایداری در دمای یخچال °٢c تا °٨٢ تا ٣ روز پایداری در دمای فریزر °٢٠c- > ٢ تا ٣ ماه فویل آلومینیومی حاوی تست را قبل از باز کردن در دمای اتاق قرار دهید. تست را از بسته بیرون آورده و هر چه سریع‌تر آن را استفاده نماییدویل آلومینیومی حاوی تست را قبل از باز کردن در دمای اتاق قرار دهید. تست را از بسته بیرون آورده و هر چه سریع‌تر آن را استفاده نمایید.تست نواری مورفین یک تست یک مرحله‌ای پیشرفته، سریع و با کیفیت بالا است که برای تشخیص کیفی مورفین و متابولیت‌های آن در ادرار یا سرم مورد استفاده قرار می‌گیرد. این تست برای استفاده کاربر حرفه‌ای و یا استفاده شخصی در هر مکان و زمان مناسب است.
Codeine نوع نمونه:سرم معیار رد نمونه: همولیز، ایکتر، لیپمیک مقدار نمونه:1ml شرایط نگهداری :نمونه قبل از انجام آزمایش2روز در دمای یخچال نگهداری طولانی تر در فریز شرایط ارسال نمونه: در دمای یخچال یا فریز امادگی لازم قبل از نمونه گیری:نبايد از قرص استامينوفن استفاده شود استفاده برای تشخیص مصرف مواد مخدر
Methadone شرایط نگهداری در دمای اتاق °١٨c تا °٢٥ پایداری در دمای یخچال °٢c تا °٨c.پایداری در دمای یخچال °٢c تا °٨c احتیاط: تنها برای استفاده تشخیص vitro in میباشد .پس از تاریخ انقضاء مصرف نشود. تست تا زمان استفاده باید در بستهبندی باقی.بماند. تمام نمونهها باید عفونی در نظر گرفته شوند و کلیه اصول ایمنی جهت جابجایی واستفاده از آنها رعایت شود. این تست جهت تشخیص کیفی متادون در ادرار می باشد که تنها برای استفاده دارویی و تشخیص in vitroمورد استفاده قرار می‌گیرد.این تست بر اساس روش ایمونوکروماتوگرافی عمل می­نماید و حساسیت این تست ng/ml300 می­باشد .(Cut off:300ng/mL)
Tramadolین تســت بر اســاس روش ایمونوکروماتوگرافی عمل مینماید و حساســیت این تست ml/ng 100 میباشد )ml/ng 100 : off Cut.در طی آزمایش نمونه ادرار از طریق خاصیت مویینگی به سمت بالا حرکت میکند.این آزمایش امکان شناسایی یا کنترل TML (ترامادول) فراهم میکند ترامادول ماده ی مخدری اعتیاد آور با تاثیر بر روی گیرنده های موثر مورفین
Cannabis نوع نمونه: ادرار حجم نمونه:٢ ميلي ليتر کمترین حجم نمونه:١ ميلي ليتر نیازهای همراه نمونه:نام و نام خانوادگي ، نوع نمونه پایداری در دمای اتاق °١٨c تا °٢٥c - پایداری در دمای یخچال °٢c تا °٨c ٢روز پایداری در دمای فریزر °٢٠c- > ١ ماهتفسیر بالینی:تعيين دوز مصرفي بالا بازه سنی : از 1 روز تا 150 سال.Up to 20 ین تست جهت تشخیص کیفی حشیش در ادرار می باشد که تنها برای استفاده دارویی و تشخیص in vitroمورد استفاده قرار می‌گیرد.این تست بر اساس روش ایمونوکروماتوگرافی عمل می­نماید و حساسیت این تستng/ml50 می­باشد. (Cut off:50ng/m
Amphetamineبسته در دمای اتاق یا یخچال نگهداری شود c°30-2 .تست تا زمان تاریخ انقضای درج شده بر روی بسته معتبر می باشد. از یخ زدگی محافظت شود. بعد از تاریخ انقضاء استفاده نشود. مدت زمان انجام:آزمایش ٣ روزاین تست جهت تشخیص کیفی آمفتامین در ادرار میباشد که تنها برای استفاده دارویی وتشخیص vitro in مورد استفاده قرار میگیرد .این تســت بر اســاس روش ایمونوکروماتوگرافی عمل مینماید و حساســیت این تست ml/ng 500 میباشد )ml/ng 500 : off Cut.)این تست تنها فراهم کننده یک نتیجه ابتدایی است. یک روش جایگزین با اختصاصیت بیشتر به منظور تایید نتایج اولیه باید مورد استفاده قرار بگیرد که در این خصوص کروماتوگرافی گازی-اسپکترومتری جرمی )MS/GC )روش ارجح است.
Methamphetamineتامفتامین یا شیشه معمولاً یک پودر سفید و تلخ و مزه دار است. شکل کریستال مانند آن قطعات شیشه ای یا سنگ های براق و مایل به آبی به نظر می رسد. متآمفتامین یک داروی اعتیاد آور بوده که به شدت سیستم های خاصی را در مغز فعال میکند.تفسیر بالینی:مقادیر مرجع.بازه سنی : از 1 روز تا 150 سال Methamphetamine به طور معمول ۴ تا ۱۰ روز در ادرار قابل تشخیص خواهد بود اما ممکن است تا یک دو هفته پس از استفاده سنگین و مزمن قابل ردیابی باشد آزمایش ادرار به طور معمول غلظت بیشتری از Methamphetamine را نسبت به سایر آزمایش های دارویی نشان می دهد زیرا متابولیت های دارو از طریق ادرار از بین می روند.
Benzodiazepinsنام روش اندازه گیری:TLC نوع نمونه:ادرار و سرم حجم نمونه:١٠ ميلي ليتر سرم ٢٠ ميلي ليتر ادرار کمترین حجم نمونه:١٠ ميلي ليتر سرم ١٠ ميلي ليتر ادرارمدت زمان انجام آزمایش ٣ روزاین آزمایش از آنتی بادی به طور اختصاصی برای ردیابی بنزودیازپین بالاتر از حد استاندارد در ادرار استفاده می شود . سطح استاندارد این ماده در ادرار اگر بالاتر از حد مجاز باشد نتیجه مثبت می شود.
Barbituratesروش اندازه گیری:TLC نوع نمونه:ادرار و سرم حجم نمونه:١٠ ميلي ليتر سرم ٢٠ ميلي ليتر ادرار کمترین حجم نمونه:١٠ ميلي ليتر سرم ١٠ميلي ليتر ادراردر هر ساعت از شبانه روز ادرار شخص می تواند پاسخ صحیحی برای انجام آزمایش باشد و از سوی دیگر ناشتا بودن فرد نیز تاثیری در آزمایش اعتیاد باربیتورات ها نخواهد داشت .این روش به رقابت اتصال آنتی بادی بین ترکیب دارویی که ممکن است در نمونه ادرار فرد در اثر مصرف وجود داشته باشد و مورد آزمایش قرار می گیرد متکی است. هنگامی که یک داروی از خانواده باربیتورات در نمونه ادرار وجود دارد ، برای مقدار کمی از ترکیب آنتی بادی آنتی بادی با ماده مخدر رقابت می کند. هنگامی که مقدار داروی باربیتورات مساوی یا بیشتر از حد مرزی کیت باشد ، از اتصال به قسمت دارویی به آنتی بادی جلوگیری می کند.
Anti Depression(TCA)رای تست اعتیاد tca ادرار جمع آوری شده می تواند در دمای c°۸-۲برای بیشتر از ۴۸ ساعت نگهداری گردد و سپس مورد ارزیابی قرار گیرداز سوی دیگر ناشتا بودن فرد نیز تاثیری در تست tca نخواهد داشت .تست اعتیاد TCA را از جهتی که فلشها نشان می دهند یا علامت موج دارد به طور عمودی تا خط ماکزیمم (MAX) وارد نمونه ادرار کنید و حداقل به مدت ۱۵-۱۰ ثانیه نگه دارید. از شکل یا فیلم آموزشی که در همین صفحه قرار داده شده استفاده کنید.
Morphineنام اختصاری آزمایش:Morphine نام روش اندازه گیری:photometeric نام های مشابه Morphin نوع نمونه:ادرار رندوم حجم نمونه:٤ ميلي ليتر کمترین حجم نمونه ٢: ميلي ليتر معیار رد نمونه به مورد خاصي اشاره نشده. پایداری در دمای اتاق °١٨c تا °٢٥c 7 روز پایداری در دمای یخچال °٢c تا °٨c اماه پایداری در دمای فریزر °٢٠c- > ١ سالمدت زمان انجام آزمایش:٣ روز مدت زمان نگهداری نمونه پس از انجام آزمایش:پس از انجام قابل نگهداري نمي باشد.این نواری مورفین یک تست یک مرحله‌ای پیشرفته، سریع و با کیفیت بالا است که برای تشخیص کیفی مورفین و متابولیت‌های آن در ادرار یا سرم مورد استفاده قرار می‌گیرد.این تست برای استفاده کاربر حرفه‌ای و یا استفاده شخصی در هر مکان و زمان مناسب است
Codeineروش انجام:HPLC نوع نمونه:سرم معیار رد نمونه:همولیز، ایکتر، لیپمیک مقدار نمونه:1ml شرایط نگهداری نمونه قبل از انجام آزمایش2روز در دمای یخچال نگهداری طولانی تر در فریز شرایط ارسال نمونه:در دمای یخچال یا فریزمدت زمان انجام :آزمایش٣ روزاستفاده برای تشخیص مصرف مواد مخدر
Methadoneنوار تست سریع متادون یک تست غربالگری ادرار است که بدون وسایل آزمایشگاهی قابلیت استفاده دارد. جواب این تست در صورتی مثبت می‌شود که سطح متادون بیشتر از 300 نانوگرم در میلی لیتر باشد.برای انجام نوار تست متادون لازم نیست ناشتا باشید. نمونه ادرار در یک ظرف یک بار مصرف جمع‌آوری می‌شود (حدود یک سانتی‌متر) و مورد آزمایش و تفسیر قرار می‌گیردنوار تست باید به مدت 15 -10 ثانیه در ادرار نگه داشته شود و قبل از خواندن جواب به مدت 5 دقیقه روی یک سطح صاف غیر جاذب قرار داده شود. تفسیر پاسخ در یک دقیقه اول یا بعد از 10 دقیقه باعث ایجاد خطا در ارزیابی می‌شود.
Tramadolاساس عملکرد تست اعتیاد ترامادول بر مبنای ایمونوکروماتوگرافی است.حساسیت این تست اعتیاد ۱۰۰ng/m است .(Cut Off :100ng/ml)وادرار جمع آوری شده می تواند در دمای c°۸-۲برای بیشتر از ۴۸ ساعت نگهداری شود و برای ذخیره طولانی مدت در دمای c°۲۰ -فریز گردد. محدودیتی برای جمع اوری نمونه ادرار در هر ساعت روز نیست و ناشتا بودن نبز تاثیری در آزمایش ترامادول نخواهد داشت در تست های ترامادول به شکل غربالگری بوسیله پنل های اعتیاد و تست های نواری اعتیاد انجام می شود که خود فرد می تواند آن را تهیه کرده و در منزل انجام دهد.از کیت رپید تست ترامادول در تشخیص اعتیاد به ترامادول استفاده می شود که در میان کیت ها دیگر دقت بیشتری داشته و متداول ترین این کیت های تست با نمونه ادرار می باشد.
Cannabisنوع نمونه:ادرار حجم نمونه:٢ ميلي ليتر کمترین حجم نمونه:١ ميلي ليتر ایداری در دمای اتاق °١٨c تا °٢٥c - پایداری در دمای یخچال °٢c تا °٨c ٢روز مصرف داروهایی که ممکن است مثبت کاذب در تست حشیش ایجاد کند: داروهای ضد التهاب غیر استروئیدی (NSAID): اکساپروزین ولتارنتفسیر بالینی:تعيين دوز مصرفي بالا مقادیر مرجع:بازه سنی : از 1 روز تا 150 سال
Valporate Naنوع نمونه قابل اندازه‌گیری:سرم شرایط پیش از آزمایش:این آزمایش نیازی به ناشتا بودن و یا محدودیت خاص در رژیم غذایی ندارد. زمان تقریبی اعلام نتیجه:یک روز آزمایش خون سدیم میزان سدیم را در خون اندازه گیری می‌کند. سدیم نوعی الکترولیت است. الکترولیت‌ها مواد معدنی با بار الکتریکی هستند که به حفظ سطح مایعات و تعادل مواد شیمیایی در بدن موسوم به اسید و باز کمک می کنند.
VancomycinECLIA :روش كار نوع نمونه: سرم حجم نمونه:1 m راهنماي جمع آوري نمونه: نگهداري:R : 2 days , F : 1 m زمان انجام تست: 5 روزه زمان جوابدهي: همان روزآزمایش وانکومایسین می‌تواند برای نظارت مقدار داروی موجود در خون به‌منظور حصول اطمینان از اینکه این میزان در زمان درمان باقی می‌ماند – یعنی کافی بوده، ولی بیش از حد نیست، مورد استفاده قرار گیرد.
CarbamazepinCAR نوع نمونه:سرم حجم نمونه:٢ ميلي ليتر کمترین حجم نمونه:١ ميلي ليتر پایداری در دمای اتاق °١٨c تا °٢٥c ندارد پایداری در دمای یخچال °٢c تا °٨c ٧روزشرایط نمونه گیری: نیاز به ناشتایی نمی باشد. کاربردهای بالینی:1-پایش درمان در بیماران ضد صرع و تشنج2 2-ازریابی سمیت دارو.
Lamotrigineنام اختصاری آزمایش Carbamaz. نام روش اندازه گیری TLC نام های مشابه کارباترول، کاربازپ، تگرتول نوع نمونه:سرم حجم نمونه:١ميلي ليتر کمترین حجم نمونه:٠/٥ميلي ليترمدت زمان انجام آزمایش ٢ روزاین آزمایش سطح کاربامازپین را در خون می سنجد. سطوح کاربامازپین به این دلیل مورد نظارت قرار می گیرد که دارو باید در یک محدوده درمانی مشخصی واقع شود. اگر سطح دارو خیلی پایین باشد، شخص ممکن است عود علائم را تجربه نماید
Lamotrigin 4 Pmنام تست: Lamotrigine نام اختصاری: lamotrigine هدف از انجام این تست اندازه گیری غلظت لاموتریژین در خون است. لاموتريژين بر ميزان عملكرد هورمونهاي محور هيپوتالاموسي- هيپوفيزي، گنادي در رتهاي نـر مـورد بررسـي قـرار گرفت. موتریژین معمولا برای درمان بعضی از | انواع تشنج (صرع)، اختلال دو قطبی (bipolar) و بعضی از انواع دردهای عصبی مورد استفاده قرار می گیرد.
Abuse Drug X11 (Urine)نام اختصاری: multi drug نوع نمونه قابل اندازه گیری: ادرار راندوم تازه حجم نمونه مورد نیاز: 100 µl نیاز به ناشتایی نمی باشد.30 میلی لیتر ادرار راندم را در ظروف پلاستیکی تمیز و خشک دربدار جمع آوری نمایید. کاربردهای بالینی:تعیین کیفی چندین داروی مخدر و متابولیت های آن در ادرار مطابق با میزان Cut-off.غربالگری افراد سالم از افراد معتاد به مواد مخدر یا روان گردان از قبیل مرفین(MOP)، ماری جوانا (THC)، متادون(MTD)، ترامادون(TRA)، تمجیزک (BUP)، آمفتامین(AMP)،
Marijuana (THC) نام اختصاصی:THC نوع نمونه:urine حجم نمونه:ml10 روش انجام تست :نوار اداری در دمای اتاق نگهداری شودادرار جمع آوری شده برای کیت گل می تواند در دمای c°۸-۲برای بیشتر از ۴۸ ساعت نگهداری گردد و برای ذخیره طولانی مدت در دمای c°۲۰ -منجمد شودتست حشیش برای شخیص سریع THC در ادرار شخص می باشد .اساس تست ماریجوانا ایمونوکروماتوگرافی بوده و به جهت بررسی تشخیص مصرف مواد مخدر در فرد بکار می رود. آزمایش حشیش می تواند حین درمان و مراحل ترک شخص هم مورد استفاده قرار گیرد. سطح مرزی حساسیت کیت THC ng/ml50 است..(Cut off:50ng/mL)
Morphine ( MOP )نام اختصاصی:mop نوع نمونه:urine حجم نمونه:5ml روش انجام تست :نوار اداری در یخچال نگهداری شود تست را بصورت عمودی مدت 15-10 ثانیه داخل ظرف حاوی ادرار قرار دهید. نمونه به هیچ وجه نباید بالاتر از خط Max مشخص شده روی تست باشد. این آزمایش تنها برای نتایج مقدماتی تحلیلی مناسب است و برای تایید نتایج باید از متد شیمیایی دقیق تر استفاده گردد.کروماتوگرافی گازی/ طیف سنجی جرمی (GC/MS) به عنوان متد مورد قبول توسط سازمان سوء مصرف مواد مخدر و سلامت روانی (SAMHSA) جهت تایید نتایج پایه گذاری شده است.
Cocaine ( COC ) نام اختصاصی:coc نوع نمونه:urine نوار اداری حجم نمونه:10ml روش انجام تست :نوار اداری یک هفته در یخچال نگهداری شودنمونه ادرار باید در یک ظرف تمیز و خشک جمعآوری گردد، ادرار.جمعآوری شده درهر زماناز روز میتواندمورد استفاده قرار بگیرد. ادرار کوکائین یک روش ایمونواسی بر پایه اتصال رقابتی می­باشد. داروهایی که در نمونه ادرار ممکن است یافت شوند با داروهای حاصل از متابولیک کبد برای اتصال به آنتی بادی­ها در رقابت هستند .در طی آزمایش نمونه ادرار از طریق خاصیت مویینگی به سمت بالا حرکت می­کند.
Buprenorphineنام دسته:مواد مخدرحد مرزی (Cut off)10 ng/ml درهر زمان از روز میتواند مورد استفاده قرار بگیرد.طی آزمایش نمونه ادرار از طریق خاصیت مویینگی به سمت بالا حرکت می­کند. اگر بوپرنورفین موجود در ادرار زیر ng/ml 10 باشد محل­های اتصال به ذرات پوشیده شده از آنتی بادی را در تست پر نمی­کند . آنتی بادی که بر روی ذرات موجود است به وسیله بوپرنورفین ترکیب شده جذب خواهد شد و از خود یک خط رنگی در ناحیه خط تست (T) برجای خواهد گذاشت
Tricyclic Anti depressantنوار تست :ادرار شرایط نمونه گیری: نیاز به ناشتایی نمی باشداین تست های ادراری مربوط به مواد مخدر از تستهای ایمونواسی تا پروسه های آنالیز پیچیده طبقه بندی میشوند. سرعت و حساسیت تست های ایمونواسی موجب شده که به صورت گسترده ای در تشخیص مواد مخدر مورد استفاده قرار بگیرن
CA 72-4نوع نمونه:سرم حجم نمونه:١ميلي ليتر کمترین حجم نمونه:٠.٥ ميلي ليتراین آزمایش نیاز به ناشتایی ندارد.آنتی ژن سرطان 4-72 ( CA-72-4) پروتئینی است که جهت شناسایی سرطان دستگاه گوارش کاربرد دارد.
Tacrolimus (Prograf)نوع نمونه:سرم معیار رد نمونه همولیز، ایکتر، لیپمیک مقدار نمونه:1ml شرایط نگهداری نمونه قبل از انجام آزمایش:4روز در دمای یخچال نگهداری طولانی تر در فریز شرایط ارسال نمونه:در دمای یخچال یا فریز این آزمایش نیاز به ناشتایی ندارد. آزمایش، میزان تاکرولیموس را در خون اندازه گیری میکند. به صورت طبیعی، سیستم ایمنی فرد، عضو جدید پیوند زده شده را بعنوان یک خارجی شناخته و شروع به حمله به آن می کند. تاکرولیموس این پاسخ را محدود کرده و با منع فعال شدن سلول های ایمنی خاص با عنوان لمفوسیت های T، به پیشگیری از رد عضو پیوند زده شده کمک می کند.
Levetiractam (Kappra )نوع نمونه:سرم معیار رد نمونه همولیز، ایکتر، لیپمیک مقدار نمونه:1ml شرایط نگهداری نمونه قبل از انجام آزمایش:4روز در دمای یخچال نگهداری طولانی تر در فریز شرایط ارسال نمونه:در دمای یخچال یا فریز زمان انجام:هفته ای 1باراین آزمایش نیاز به ناشتایی ندارد.لوتیراستام، دارویی است که برای درمان اختلالات تشنجی (صرع) مانند: صرع میوکلونیک جوانان، صرع لوب تمپورال، تشنج نسبی پیچیده (complex partial seizures)، تشنج میوکلونیک، تشنج مقاوم به درمان، تشنج های عمومی ثانویه، تشنج های نسبی ساده و تشنج تونیک کلونیک استفاده می شود.
Pethidine000000
Lamivudine000000
Phenytoinنوع نمونه:سرم حجم نمونه:٢ ميلي ليتر کمترین حجم نمونه:١ ميلي ليتر1-در وضعیت ثابت غلظتی پس از مصرف دارو نمونه گیری انجام شود.2- نیاز به ناشتایی نمی باشد. این آزمایش مقدار فنیتوین خون را اندازه‌گیری می‌کند.اختلالات تشنج ناشی از توانایی مغز برای انتقال امواج الکتریکی و تنظیم فعالیت عصبی است.
Phenobarbitalنوع نمونه:سرم حجم نمونه:٢ ميلي ليتر کمترین حجم نمونه:١ ميلي ليتربهترین زمان خونگیری از بیمار مشکوک به علائم مسمومیت دارویی، هنگام ظهور نشانه های بالینی است. از بیمار نمونه خون وریدی گرفته و آن را در لوله های جداکننده سرم یا ویال های هپارینه یا EDTA دار جمع آوری نمایید. سطح دارو غالباً 2 ساعت پس از مصرف خوراکی، تقریباً یک ساعت پس از تزریق داخل عضلانی (IM) و در حدود 30 دقیقه پس از تزریق داخل وریدی (IV) به اوج می رسد. سطح باقیمانده (نزولی) را معمولاً مدت زمان کوتاهی قبل از مصرف دوز بعدی دارو (15 دقیقه قبل) بدست می آورند.
Acetaminophenتفسیر بالینی:مقادیر مرجع.بازه سنی : از 1 روز تا 150 سال این آزمایش نیاز به ناشتایی نداردتفسیر بالینی:بازه سنی : از 1 روز تا 150 سال.مقادیر مرجع
Cyclosporineنام اختصاری:CSA نوع نمونه قابل اندازه گیری:خون کامل EDTA دار، پلاسما ( توصیه نمی شود)شرایط نگهداری: در دمای ◦c4 و ◦c20- به مدت 2 هفته پایدار است. حجم نمونه مورد نیاز:3 mlنیاز به ناشتایی نمی باشد،به دلیل اینکه این دارو در درون گلبول های قرمز (RBC) متمرکز می باشد و RBC به تغییر درجه حرارت در شرایط آزمایشگاهی (invitro) حساس است، اندازه گیری غلظت پلاسمای دارو بستگی به درجه حرارت محیط آزمایشگاه دارد. آزمایش برای تعیین مقدار سیکلوسپرین در خون برای تنظیم دوز دارو ، نگهداری مقدار درمانی و تشخیص سطح مسمومیت آن انجام می شود.
Phenothiazin000000
Primidonنام اختصاری: PR نوع نمونه قابل اندازه گیری: سرم یا پلاسما هپارینه یا EDTA دار حجم نمونه مورد نیاز: ml 1نمونه در ◦c4 و ◦c20- تا 14 روز پایدار است. شرایط نمونه گیری: نیاز به ناشتایی نمی باشد. کاربردهای بالینی:در حالت پایدار که تقریبا 2 هفته پس از درمان حاصل می شود، سطوح خونی پریمیدون در محدوده µgr/ml 12.5 – 9.0 برای بزرگسالان و µgr/ml 10.0 – 7.0 برای کودکان پاسخ مطلوبی به درمان می دهد. تنظیم دوز درمان بر پایه میزان سطوح خونی دارو بهترین راه برای حاصل شدن پاسخ مطلوب به درمان است.
Salicylate (Aspirin)نوع نمونه:سرم حجم نمونه:٢ميلي ليتر کمترین حجم نمونه:١ميلي ليتر ایداری در دمای اتاق °١٨c تا °٢٥c پایداری در دمای یخچال °٢c تا °٨c پایداری در دمای فریزر °٢٠c- > روز و زمان انجامزمایش:یکشنبه - سه شنبه - پنجشنبه مدت زمان نگهداری نمونه پس از انجام آزمایش:پس از انجام قابل نگهداري نمي باشد. تفسیر بالینی:تعيين دوز مصرفي بالا. مقادیر مرجع:بازه سنی : از 1 روز تا 150 سال
Digoxin (E.C.L)نوع نمونه قابل اندازه‌گیری: سرم Digoxin,از خون سیاهرگی وریدی استفاده می شود. این آزمایش نیازی به ناشتا بودن و یا محدودیت خاص در رژیم غذایی ندارد. نمونه‌گیری حداقل با فاصله حداقل ۱۲ ساعت پس از مصرف دارو باید گرفته شود. زمان تقریبی اعلام نتیجه:دو روز روش انجام:CLIA/ECL – ELFA هدف از انجام این آزمایش، ارزیابی غلظت داروی دیگوکسین در خون است که آیا در حد درمانی قرار دارد یا به میزان سمی (توکسیک) رسیده است.
Ethesuximideنام اختصاری: ETX نوع نمونه قابل اندازه گیری: سرم حجم نمونه مورد نیاز: ml 1شرایط نمونه گیری: نیاز به ناشتایی نمی باشد. به بیمار تذکر دهید 12- 8 ساعت قبل از نمونه گیری از مصرف دارو اجتناب کند. دوز مصرف را از طريق سطوح خوني آن تعيين مي كنند. محدوده درماني براي اتوسوكسيمايد µg/ml 100- 40و غلظت سمي دارو µg/ml 101 ≤ مي باشد.
Valproic Acidبخش مورد انجام: سم شناسی نوع نمونه قابل اندازه گیری: سرم و پلاسما ETDA دار حجم نمونه مورد نیاز:۱mlنمونه خون بدست آمده از سیاهرگ بازواین آزمایش سطح والپروئیک اسید را در خون اندازه گیری می کند.اختلالات صرعی بر توانایی مغز در انتقال امواج الکتریکی و تنظیم فعالیت عصبی تاثیر می گذارد. در طی صرع، ممکن است فرد تغییراتی در آگاهی، تغییرات در بینایی، بویایی و طعم و مزه داشته باشد و ممکن است حالت تشنج را تجربه نماید.
TopiramatTopamax-Q نوع نمونه:سرم حجم نمونه:٢ ميلي ليتر کمترین حجم نمونه:١ ميلي ليتر پایداری در دمای یخچال °٢c تا °٨c ٧ روز پایداری در دمای فریزر °٢٠c- > ٣ ماه نام روش اندازه گیری:HPLC برای انجام این ازمایش نیازی به ناشتا نمی باشداین تست جهت تشخیص یا تفریق اختلالات خودایمنی و همچنین مانیتور کردن پیشرفت بیماری خودایمنی به کار می رود. این تست زمانی درخواست می گردد که تست ANA فرد مثبت بوده و یا زمانی که تظاهرات بالینی مشابه اختلالات خودایمنی در فرد دیده شود کاربرد دارد. چندین اتوآنتی بادی برعلیه sn-RNP یافت شده که از این بین Anti-Sm یا Anti-Smith اختصاصی برای SLE می‌باشد گرچه فقط در 20-40% این بیماران مثبت می‌گردد.