نمونه گیری درب منزل برای افراد بالای 70 سال رایگان انجام میشود -----------------------ساعات کاری : شنبه الی چهارشنبه 6 صبح الی 20.پنجشنبه ها 6 صبح الی 18 ---------------------------به اطلاع میرساند از تاريخ 1402/7/14 آزمایشگاه آلبرت ،روز هاي جمعه از ساعت 8 الي 13 ، باز و آماده خدمت رساني به مراجعين گرامي مي باشد.

حساب کاربری

یا

حداقل 8 کاراکتر

38016000021

تلفن تماس

ایمیل

Albert.pathobiology@gmail.com

تست گلوکز ادرار – همه چیز درباره آزمایش گلوکز ادرار

زمان مطالعه7 دقیقه

تاریخ انتشار : ۱۷ مرداد ۱۴۰۲نویسنده : دسته بندی : وبلاگ
تست گلوکز ادرار

تست گلوکز ادرار اندازه گیری غیرمستقیم سطح قند خون (گلوکز) است. هنگامی که سطح گلوکز بیش از حد بالا باشد، کلیه ها مقدار اضافی آن را از طریق ادرار دفع می کنند. بنابراین، تشخیص گلوکز در ادرار ممکن است هم نشانه و هم یادآوری برای تنظیم دقیق تر سطح گلوکز خون باشد. در حالی که این آزمایش دقت کمتری نسبت به آزمایش قند خون دارد، آزمایش گلوکز ادرار یک راه سریع و آسان برای نظارت بر گلوکز شما در صورت ابتلا به دیابت نوع 1 یا نوع 2 است. در این مقاله آزمایشگاه آلبرت نحوه استفاده از این تست، آنچه برای آماده سازی باید انجام شود، و نحوه ارزیابی نتایج و مدیریت تشخیص خود بحث خواهد شد.

آزمایش گلوکز ادرار چه چیزی را اندازه گیری می کند؟

دیابت شرایطی است که بر توانایی بدن در تنظیم سطح قند خون تأثیر می گذارد. این بیماری با ناتوانی در تولید انسولین کافی یا استفاده صحیح از هورمون انسولین مشخص می شود که باعث می شود سطح قند خون به طور غیر طبیعی بالا رود.

در شرایط عادی، انسولین گلوکز را از جریان خون به سلول‌ ها منتقل می‌ کند تا برای انرژی استفاده شود یا به‌ عنوان چربی ذخیره شود، اما در دیابت این اتفاق نمی‌ افتد. در نتیجه قند اضافی از طریق ادرار دفع می شود. آزمایش گلوکز ادرار این قند اضافی را شناسایی و اندازه گیری می کند، وضعیتی به نام گلیکوزوری.

چه زمانی از آزمایش گلوکز ادرار استفاده می شود؟

تست گلوکز ادرار می تواند بخشی از آزمایش ادرار باشد، آزمایشی برای ارزیابی محتوای و ترکیب شیمیایی ادرار. همچنین ممکن است در صورت مشکوک بودن به دیابت توصیه شود.

علائم اولیه دیابت

علائم اولیه دیابت ممکن است آشکار نباشد. برای برخی از افراد، علائم اولیه دیابت نامحسوس است، در حالی که برخی دیگر ممکن است هیچ علامتی نداشته باشند.

شروع علائم در افراد مبتلا به دیابت نوع 1 معمولاً ناگهانی تر است و در دوران کودکی رخ می دهد. شروع علائم در افراد مبتلا به دیابت نوع 2 تدریجی تر است و معمولا در بزرگسالی رخ می دهد.

صرف نظر از نوع، علائم زیر ممکن است نشانه اولیه دیابت باشد:

 • تکرر ادرار (پلی یوری)
 • افزایش تشنگی یا گرسنگی
 • عفونت های مکرر دستگاه ادراری (UTIs) یا عفونت های مخمری
 • بدتر شدن ناگهانی بینایی
 • خستگی مفرط و خواب ضعیف
 • بریدگی‌هایی که دیر التیام می‌یابند
 • کاهش وزن غیر قابل توضیح
 • بی حسی و گزگز در دست یا پا

قبل از آزمایش گلوکز ادرار چه باید کرد؟

اگر قصد انجام آزمایش گلوکز ادرار را دارید، بهتر است لازم باشد فهرستی از داروهایی که مصرف می‌ کنید به همراه داشته باشید، زیرا برخی از داروها ممکن است بر نتایج آزمایش شما تأثیر بگذارند.

با این حال، شما باید داروهای خود را به طور معمول مصرف کنید، مگر اینکه ارائه دهنده مراقبت های بهداشتی شما غیر از این توصیه کند. همچنین ممکن است لازم باشد قبل از آزمایش مایعات بنوشید تا ادرار داشته باشید.

نحوه انجام آزمایش گلوکز ادرار

هنگام تست گلوکز ادرار ظرفی به شما داده می‌ شود تا نمونه‌ ای از ادرار و دستورالعمل‌ های مربوطه را جمع‌ آوری کنید تا از استریل بودن نمونه اطمینان حاصل کنید.

هنگامی که یک یا دو اونس ادرار را جمع آوری کردید، ظرف را به ارائه دهنده مراقبت های بهداشتی برمی گردانید و برای تجزیه و تحلیل به آزمایشگاه ارسال می شود.

نسخه های خانگی

در برخی موارد، ارائه‌ دهنده مراقبت‌های بهداشتی در صورت امکان نوارهای آزمایش را در اختیار شما قرار می‌ دهد. آزمایش گلوکز ادرار معمولاً شامل نگه داشتن نوار آزمایش در زیر جریان ادرار یا قرار دادن یک نوار آزمایش در یک فنجان نمونه ادراری است که جمع آوری کرده اید.

پس از مدتی از پیش تعیین شده (معمولاً در دفترچه راهنمای دستورالعمل یا روی جعبه نشان داده شده است)، رنگ نوار ادرار را برای تعیین سطح گلوکز خود بررسی خواهید کرد.

محدوده نرمال آزمایش گلوکز ادرار

گلوکز معمولاً در ادرار یافت نمی‌شود، بنابراین هر گلوکزی که یافت می‌شود مستلزم آزمایشات بیشتر است. محدوده طبیعی گلوکز در ادرار: 0 تا 0.8 میلی مول در لیتر (mmol/l)، معادل 0 تا 15 میلی گرم در دسی لیتر (mg/dL).

محدوده غیر طبیعی

سطح گلوکز بالای 0.8 میلی مول در لیتر (یا 15 میلی گرم در دسی لیتر) غیر طبیعی در نظر گرفته می شود.

شایع ترین علت گلوکز در ادرار دیابت است. اگر سطوح شما بالا باشد، ارائه دهنده مراقبت های بهداشتی شما آزمایش قند خون را برای تایید تشخیص توصیه می کند.

سایر علل افزایش سطح گلوکز ادرار عبارتند از گلیکوزوری کلیوی (یک بیماری نادر که در آن کلیه ها گلوکز را در ادرار ترشح می کنند حتی زمانی که قند خون بالا نباشد) و دیابت بارداری که در دوران بارداری رخ می دهد.

اگر پیش دیابتی هستید

آزمایش گلوکز ادرار می تواند نشان دهنده پیش دیابت یا دیابت باشد، اما یک اقدام تشخیصی دقیق نیست. آزمایش خون برای تشخیص ضروری است.

اگر آزمایش خون دشوار یا غیرممکن باشد، مانند بیمارانی که ترس از سوزن دارند یا مبتلایان به اختلالات انعقادی خون، ممکن است از سطح گلوکز ادرار برای نظارت بر سطح گلوکز در بیماران دیابتی استفاده شود.

عوارض کلیوی

آزمایش گلوکز ادرار نیز ممکن است برای کمک به غربالگری عملکرد کلیه و آسیب در دیابت استفاده شود.

دیابت عامل اصلی بیماری کلیوی است. سطوح بالای قند خون مزمن برای رگ های خونی شما سمی است و به مرور زمان باعث تنگ شدن و گرفتگی آنها می شود.

همانطور که کلیه های شما خون کمتری دریافت می کنند، مکانیسم فیلتراسیون که مواد زائد را حذف می کند و مواد مغذی حیاتی را بازجذب می کند، آسیب می بیند. آسیب مزمن کلیه که ادامه دارد، بیماری کلیه دیابتی نامیده می شود. سطوح بالای گلوکز ادرار ممکن است نشانه اولیه عوارض کلیوی باشد.

مدیریت تشخیص دیابت

تشخیص دیابت می تواند تغییر دهنده زندگی باشد، اما خبر خوب این است که مراحلی وجود دارد که می توانید به شما کمک کند تا کنترل کافی بر سطح قند خون خود را حفظ کنید.

استراتژی های سبک زندگی که نشان داده شده است به کنترل سطح قند خون کمک می کند و از عوارض دیابت جلوگیری می کند یا به تاخیر می اندازد:

 • خوردن یک رژیم غذایی سالم و کم کربوهیدرات متناسب با نیازهای گلوکز و رژیم غذایی
 • داشتن خواب کافی
 • ورزش کردن
 • کاهش وزن (در صورت نیاز)
 • مصرف داروهای خود طبق تجویز، به ویژه گلوکوفاژ (متفورمین) و انسولین)
 • آزمایش سطح گلوکز خون
 • محافظت از پا در برابر آسیب و عفونت
 • سیگار نکشید و الکل را محدود کنید

دیابت یک بیماری پیچیده است که نیاز به مدیریت روزانه برای حفظ قند خون در سطوح سالم دارد. این کار مستلزم سخت کوشی است که به مرور زمان می تواند دشوار و خسته کننده شود. تشخیص زودهنگام و تشکیل یک برنامه درمانی فردی تحت مراقبت یک متخصص پزشکی قابل اعتماد برای کمک به شما در ادامه مسیر کلیدی است.

جمع بندی

تست گلوکز ادرار روشی غیرمستقیم برای تعیین اینکه آیا سطح گلوکز خون بیش از حد بالاست یا خیر، که ممکن است نشانه دیابت باشد. اگر آزمایشات گلوکز ادرار شما نشان دهنده افزایش سطح گلوکز باشد، طبیعی است که نگران باشید، اما صرف وجود گلوکز در ادرار به این معنی نیست که شما دیابت دارید.

به یاد داشته باشید که آزمایش گلوکز ادرار یک آزمایش غربالگری است که باید با آزمایش خون تأیید شود. با این حال، آزمایش گلوکز ادرار یک روش نسبتاً ارزان و سریع برای ارزیابی نیاز شما به آزمایش بعدی قند خون برای دیابت است.

اگر تشخیص داده شد که دیابت دارید، از این واقعیت که این یک بیماری بسیار قابل درمان و قابل کنترل است، خیالتان راحت باشد. هرچه زودتر شروع به کار بر روی مدیریت سطح گلوکز خود کنید، احساس بهتری خواهید داشت و بهتر می توانید از عوارض سلامتی که می تواند به دلیل دیابت کنترل نشده رخ دهد جلوگیری کنید.

ارسال دیدگاه