نمونه گیری درب منزل برای افراد بالای 70 سال رایگان انجام میشود -----------------------ساعات کاری : شنبه الی چهارشنبه 6 صبح الی 20.پنجشنبه ها 6 صبح الی 18 -------------به اطلاع میرساند روز هاي جمعه از ساعت 8 الي 13 باز و آماده خدمت رساني به مراجعين گرامي مي باشد.

حساب کاربری

یا

حداقل 8 کاراکتر

02138016000

تلفن تماس

ایمیل

Albert.pathobiology@gmail.com

تست های HBV Gen

زمان مطالعه22 دقیقه

تاریخ انتشار : ۱ مهر ۱۴۰۲نویسنده : دسته بندی : تست های آزمایشگاهی

تست های HBV Gen

-نام تستویژگی های نمونهنحوه انجام آزمایشاطلاعات تکمیلی
HBV Genنام اختصاری: HBV Quantitative Real-Time PCR نوع نمونه قابل اندازه گیری: پلاسما، سرم، بافت کبد حجم نمونه مورد نیاز: 5 ml نیاز به ناشتایی نمی باشد. کبد یکی از اعضای حیاتی بدن است که تصفیه خون و پردازش مواد مغذی آن و همچنین مقابله با عفونت ها را بر عهده دارد. التهاب کبد یا هپاتیت بر اثر مصرف زیاد نوشیدنی های الکلی، بعضی از داروها و عفونت با انواع ویروس هپاتیت ایجاد می شود. در اثر عفونت با ویروس HBV بیماری هپاتیت B حاد یا مزمن بروز می کند. این ویروس معمولاً در هنگام زایمان و از طریق مادر به نوزاد و همچنین از طریق تماس با خون یا مایعات دیگر از بدن فرد آلوده (از طریق رابطه جنسی با فرد آلوده یا استفاده از سوزن یا سرنگ آلوده) منتقل می شود. عفونت با ویروس هپاتیت B که با نام های HBV و HepB نیز شناخته می شود در نهایت ممکن است به سیروز کبدی (سفت و زخم شدن بافت کبد) و سرطان کبد منجر شود.
Brucella Qualروش انجام آزمایش:Real time pcr نمونه های مورد نیاز:۳ سی سی نمونه خون محیطی و یا حداقل ۱ سی سی از مایع مغزی نخاعی بیمار مدت زمان جوابدهی:حداکثر ۱۰ روز پس از تحویل نمونه تب مالت بیماری زئونوز (بیماری مشترک بین انسان و دام) بوده و منجر به سقط، مرده زایی و عفونت های تناسلی می شود. فرد مبتلا به این بیماری علائمی مانند تب، ضعف و درد عضلانی را بروز می دهد. گاهی اوقات نیز بیماری به شکل مزمن تبدیل شده و اندام و بافت های بدن را درگیر کند. عامل ایجاد این بیماری یک باکتری گرم منفی از جنس بروسلاست. به منظور تشخیص تب مالت باید وجود باکتری در خون به کمک تست های سرولوژیک یا کشت خون تأیید شود. شناسایی بروسلا به کمک این روش ها فرآیندی وقت گیر و همراه با کار فشرده است که خطرات فراوانی در ابتلا به این عفونت برای پرسنل آزمایشگاه به همراه دارد. در حال حاضر، برای از بین بردن مشکلات این روش های قدیمی، آزمایش های ژنتیک به منظور تشخیص این بیماری انجام می شود. در روش های ژنتیکی پرایمرهای مکمل DNA این باکتری طراحی شده و با تکثیر ژن، تشخیص با حساسیت بیشتر و زمان کمتر انجام می شود.
Toxo Qualنام اختصاری: Anti Toxo نوع نمونه قابل اندازه گیری: سرم، پلاسما، مایع مغزی نخاعی، مایع آمنیوتیک. (ترجیحاً سرم) حجم نمونه مورد نیاز: 1 ml شرایط نمونه گیری: نیاز به ناشتایی نمی باشد.در صورتی که بیمار باردار و یا در تماس با گربه بوده است، روی برگه آزمایش ذکر نمایید.پس از جداسازی سرم، آن را تا زمان انجام آزمایش در یخچال ( 8- 2 درجه سانتیگراد) قرار دهید. کاربردهای بالینی:تشخیص توکسوپلاسموز حاد یا فعال در بیماران دچار سیستم ایمنی سرکوب شده، زنان باردار و نوزادان.تشخیص میزان ایمنی حاصل از عفونت قبلی (مانند عفونت جنینی)
EBV Qualنوع نمونه به صورت سرمی و حجم مورد نیاز ۱ خواهد بود.آزمایش اپشتین بار نیازی به ناشتایی یا محدودیت غذایی خاصی ندارد.این آزمایش جهت تشخیص عفونت (EBV) به کار می‌رود. در واقع هدف اصلی تشخیص ویروس اپشتین بار در افراد با ایمنی بالا، تمایز بین حاد و مزمن بودن آن است که با استفاده از روش‌های سرولوژیکی بسیاری امکان پذیر است. در افراد با ایمنی کافی، سیستم ایمنی به راحتی در مقابله با عود مجدد ویروس مقاومت کرده و آن را سرکوب می‌کند.
VZV Qualنام اختصاری: VZV IgG/IgM نوع نمونه قابل اندازه گیری: سرم، پلاسما حجم نمونه مورد نیاز: 1 ml ترجیحاً نمونه گیری طی 14 – 10 روز فاز حاد یا نقاهت بیماری انجام شود آزمایشات (VZV) آنتی بادی‌های تولید شده توسط سیستم ایمنی را در پاسخ به عفونت VZV یا خود ویروس را تشخیص می‌دهند. در واقع VZV IgM یکی از آنتی بادی های ویروس واریسلا زوستر است که توسط آزمایش خون مقدار آن برای تشخیص عفونت فعلی به آبله مرغان و یا زونا بررسی می‌شود.
HSV1 PCR Qualاین آزمایش به دو صورت تست PCR و آزمایش خون انجام می‌شود. در تست PCR مایعاتی از سطح تبخال یا زخم‌های شما برداشته می‌شود و برای کشت به آزمایشگاه فرستاده می‌شود. در آزمایش خون نیز تکنسین آزمایشگاه مقداری از خون شما را از طریق ورید دست شما دریافت می‌کند و برای تجزیه و تحلیل به آزمایشگاه فرستاده می‌شود نیاز به امادگی نداردعلل ابتلا به ویروس HSV-1 و HSV-2: همان‌طور که گفته شد HSV یک ویروس مسری است که می‌تواند از طریق تماس مستقیم با زخم‌ها منتقل شود. ممکن است بسیاری از افراد در حالی که به این ویروس آلوده هستند هیچ علامت ظاهری نداشته باشند و به همین دلیل به راحتی و بدون مراقبت، این ویروس را به دیگران منتقل کنند. حتی لمس زخم دیگران ممکن است باعث شود که این ویروس وارد بدن شما شود. بسیاری از کودکان در اثر بوسیده شدن توسط بزرگ‌ترها یا لمس صورت آن‌ها به این ویروس آلوده می‌شوند.آزمایش HSV چیست؟ این آزمایش به منظور تشخیص آلودگی به این ویروس استفاده می‌شود. این ویروس را می‌توان از طریق تست PCR یا همانند کشت ویروسی بررسی کرد. تکنسین آزمایشگاه نمونه‌ای از روی یکی از تبخال‌های باز شده شما برمی‌دارد و برای بررسی ژن‌ها ویروس HSV به آزمایشگاه می‌فرستد. اما روش رایج بررسی این آلودگی استفاده از آزمایش خون است. در این روش وجود آنتی بادی‌های ویروس در خون شما بررسی می‌شود. آنتی بادی موردی است که بدن شما برای مبارزه با میکروب‌ها می‌سازد.
HSV2 PCR Qual000000
HHV 6 PCR Qual0000 HHV-6 یک تروپیسم سلولی گسترده را در داخل بدن نشان می دهد و مانند سایر ویروس های هرپس، عفونت نهفته مادام العمر را در انسان ایجاد می کند. تشخیص عفونت HHV-6 به دو روش سرولوژیک و مستقیم انجام می شود. برجسته ترین روش، تعیین کمیت DNA ویروسی در خون، سایر مایعات بدن و اندام ها با استفاده از PCR بلادرنگ است. بسیاری از عفونت‌های فعال HHV-6، مربوط به عفونت‌های اولیه، فعال‌سازی مجدد یا عفونت‌های مجدد اگزوژن، بدون علامت هستند. با این حال، ویروس ممکن است عامل بیماری های جدی، به ویژه در افراد دارای نقص ایمنی باشد. به عنوان نمونه های نمادین بیماری زایی HHV-6، اگزانتما سابیتوم، یک بیماری خوش خیم دوران نوزادی، با عفونت اولیه همراه است
HHV 7 PCR Qual000000
Chlamydia PCR Qualنوع نمونه:نمونه ادرار، سواب از دهانه رحم، مجرای ادرار یا رکتوم انجام می‌شود. سپس نمونه جمع‌آوری‌شده شرایط آزمایش کلامیدیا:به مدت ۲۴ ساعت از دوش گرفتن و یا استفاده از کرم های واژینال خودداری کند.۲۴ ساعت قبل از آزمایش آنتی‌بیوتیک مصرف نکند. باکتری کلامیدیا تراکوماتیس عامل ایجاد یک عفونت مقاربتی (STI) به نام کلامیدیاست و این بیماری یکی از شایع‌ترین بیماری‌های مقاربتی در سراسر جهان است که هم مردان و هم زنان را مبتلا می‌کند. کلامیدیا اغلب هیچ علامتی ندارد، یعنی بسیاری از افراد آلوده ممکن است حتی ندانند که به آن مبتلا شده‌اند. کلامیدیا با علائمی مانند ادرار دردناک، ترشح از آلت تناسلی یا واژن، درد در حین رابطه جنسی و خونریزی بین قاعدگی برای زنان ظهور می‌کند که در صورت عدم درمان، می‌تواند منجر به مشکلات سلامتی جدی مانند ناباروری در زنان و مردان، بیماری التهابی لگن و درد مزمن شود.
Neisseria PCR Qualنام تست:Neisseria PCR نوع نمونه:VSUSe حجم نمونه:Se=1mlVS=5ml روش انجام:Real-Time PCR روش نگهداری نمونه:6 ساعت دمای اتاق3 روز 2 تا 8 درجه :LBC 1ماه در C20- سوزاک یا گنوره یکی از شایع ترین بیماری های آمیزشی در سراسر دنیا می باشد که هم زنان و هم مردان به آن مبتلا می شوند. سوزاک در دنیا در بین شایعترین عفونت های آمیزشی قرار دارد.سوزاک به راحتی قابل درمان است اما در صورت عدم درمان به موقع و مناسب می تواند عوارض وخیمی از جمله عفونت های لگن، ناباروری، مننژیت و حتی عفونت گسترده وکشنده خون (سپتی سمی) را در افراد مبتلا ایجاد کند.عامل بیماریعامل بیماری سوزاک، باکتری ای به نام نایسریا گنوره (Neisseria gonorrhoeae) است.
Mycoplasma PCR Qualنام اختصاری: Mycoplasma نوع نمونه قابل اندازه گیری: سرم، پلاسما حجم نمونه مورد نیاز: 1ml نیاز به ناشتایی نمی باشد.ترجیحاً نمونه گیری طی 14 – 10 روز فاز حاد یا نقاهت بیماری انجام شود کاربردهای بالینی: کمک به تشخیص پونومونی و سایر بیماریهای ریوی که مایکوپلاسما پنومونیه عامل آن باشد.مایکوپلاسماها کوچکترین اُرگانیسم های آزاد بیماریزا در انسان می باشند. این اُرگانیسم ها فاقد دیواره سلولی می باشند. بر خلاف ویروس ها این اُرگانیسم ها هم واجد DNA و هم RNA می باشند. مهمترین عامل بیماریزای این گروه مایکوپلاسما پنومونیه می باشد که موجب عفونتهای ریوی می شود. این اُرگانیسم یکی از شایع ترین علل عفونت دستگاه تنفسی فوقانی و پنومونی در اطفال و نوجوانان می باشد. آلودگی معمولاً از طریق قطرات آلوده به اُرگانیسم وارد دستگاه تنفسی شده و منجر به عفونت ریوی می گردد. این اُرگانیسم در محیط کشت بسیار دیر رشد می کند و جداسازی آن مشکل می باشد. بنابراین روشهای سرولوژیک جهت تشخیص عفونت مورد استفاده گرار می گیرند. اخیراً از روشهای مولکولی
Haemophilus PCR Qua000000
Streptococcus PCR Qualنام اختصاری: GBS PCR نوع نمونه قابل اندازه گیری: نمونه حاصل از ناحیه مقعد یا واژن که توسط سواب نمونه برداری شده و در لوله حاوی محلول PBS (بافر فسفات سالین) نگهداری می شود. حجم نمونه مورد نیاز: یک سواب نیاز به ناشتایی نمی باشد. استرپتوکوک ها باکتری های کروی شکلی هستند که به صورت جفت یا دانه های زنجیر به دنبال هم قرار می گیرند و در همه جا پراکنده اند. برخی از آنها فلور طبیعی بدن انسان بوده و بعضی موجب بیماری های عمده ای در انسان می شوند. استرپتوکوک گروه B (استرپتوکوک آگالاکتیا) یکی از مهمترین گونه های پاتولوژیک برای انسان بوده و منجر به بروز عفونت های جدی و سپسیس نوزادی می شود. کاربردهای بالینی:با تشخیص به موقع عفونت و کنترل آن از طریق انجام اقدامات درمانی مناسب می توان سبب کاهش عوارض مادری – جنینی و نوزادی شد و نیز از درمان غیر ضروری در مواردی که کلونیزاسیون وجود ندارد، جلوگیری نمود.
Staphylococcus PCR Qual000000
Salmonella PCR Qualنام تست:Salmonella Typhi and Paratyphi Antibodies نوع نمونه:سرم حجم نمونه:0.4ml روش انجام:Microbial agglutination .در مراحلِ اول بیماری برای تشخیصِ این باسیل ها از کشت استفاده میکنیم که میتوانیم باسیل را از خون ، مدفوع و ادرار جدا کنیم ولی با پیشرفتِ بیماری، تیترِ آنتی بادی بالا می رود و جوابِ کشت ها منفی میشود پس مجبور می شویم به تست هایِ سرولوژیک روی بیاوریم.. تست سرولوژیکی که به این منظور استفاده میشود تست widal است .اساس تست Widal آگلوتیناسیونِ مستقیم است. آگلوتیناسون در برخوردِ آنتی ژنِ نا محلول با آنتی بادی ایجاد میشود. بنابراین در این تست هم آنتی ژن ها نقش دارند.آنتی ژن های سالمونلا عبارتند از :• آنتی ژن های فلاژل (H) : اکثرا از جنس پروتئین است پس آنتی بادی ای که علیه آن ساخته میشود IgG است.• آنتی ژن ساختاری یا سوماتیک (O) : جنس آن لیپوپلی ساکارید پس آنتی بادیِ آن از کلاسِ IgM است.• آنتی ژن سطحیِ کپسولی (Vi) : جنس آن پلی ساکاریدی و آنتیِ بادیِ آن از کلاسِ IgM است.اولین آنتی بادی ای که ساخته میشود کلاسِ IgM است یعنی علیه آنتی ژنِ O . تقریبا از روزِ 8 حضورِ آنتی ژن در بدن، این آنتی بادی ساخته می شود و حداکثر تا ماه 6 ادامه پیدا میکند،
DNA Extraction Viralنوع نمونه : نمونه سرم غیر همولیز فاقد فیبرین که ترجیحا لیپمیک هم نباشد نیاز به ناشتایی نمی باشد. این دستورالعمل جهت جداسازی DNA از مایعات بیولوژیک نظیر سرم، پلاسما، ادرار، مایع مغزی-نخاعی، مغز استخوان و نمونه های تهیه شده بوسیله سوآب در بخش تشخیص مولکولی و PCR آزمایشگاه کاربرد دارد.
Viral RNA Extractionنمونه:سرم، پلاسما، ادرار، سوآب چشمی، بینی و حلق در محیطنام اختصاری آزمایش:RNA-ext روز و زمان انجام آزمایش:شنبه - یکشنبه - دوشنبه - سه شنبه - چهارشنبه - پنجشنبه کیت استخراج ستونی BehPrep Viral RNA جهت استخراج RNA ویروسی از نمونه های سرم، پلاسما، ادرار، سوآب چشمی، بینی و حلق در محیط انتقال ویروس بهینه سازی شده است.Column-Based Kit کیت استخراج ستونی BehPrep Viral RNA جهت استخراج سریع و آسان RNA ویروسی با خلوص بالا از پلاسما، سرم، نمونه ادرار، سوآب چشمی، بینی و حلق در محیط انتقال ویروس طراحی شده است. در این روش RNA در غلظت نمکی و pH مشخص به غشا سیلیکایی ستون متصل شده و آلودگی­ های نمکی و پروتئینی در طی یک مرحله شستشوی مؤثر از غشاء سیلیکایی عبور می ­کنند؛ بافر شستشوی بکار رفته در این کیت جهت تسریع فرآیند به­ صورت آماده طراحی شده و نیازی به افزودن اتانول نخواهد داشت. درمرحله آخر RNA خالص استخراج شده در نتیجه شستشو به وسیله بافر AE از غشای سیلیکایی جدا می­ شود. این محصول تحت استاندارد ISO13485 تولید شده است و RNA استخراج شده جهت استفاده در کاربردهای مولکولی مانند PCR، qPCR، RFLP، سنتز cDNA و آماده­ سازی نمونه برای تکنیک توالی یابی مناسب می ­باشد.
Shigella PCR Qual000000
Legionella PCR Qualنمونه مورد نیاز:نمونه ادرار، نمونه خلط و یا ترشحات تنفسی یا سایر مایعات بدن جمع‌آوری شده توسط پزشک متخصص بهداشت آمادگی‌های لازم پیش از نمونه‌گیری نداردعلت انجام آزمایش؟ کشف و تشخیص باکتری‌های لژیونلا به‌عنوان علت پنومونی و یا علائم آنفولانزا؛ بررسی شیوع ناشی از لژیونلا
Moraxella PCR Qual0000000
Pseudomonas PCR Qual000000
Bordetella PCR Qual000000
Klebsilla PCR Qualبرای انجام آزمایش‌هایی برای تشخیص آنتی‌بادی‌های باکتری، نمونه خون مورد نیاز است.سواب نازوفارنکس با قرار دادن سرتان به عقب جمع‌آوری می‌شود و سپس یک سواب (مانند یک نوک Q بلند با سر کوچک) به آرامی از طریق یکی از سوراخ‌های بینی شما وارد می‌شود تا زمانی که مقاومت برطرف شود. برای چند ثانیه در جای خود باقی می‌ماند، سپس چندین بار می‌چرخد تا سلول‌ها را جمع‌آوری کند و خارج می‌شود. این دردناک نیست، اما ممکن است غلغلک دهد، چشمان شما را پاره کند و طلسم سرفه را تحریک کند. برای آسپیراسیون بینی، از یک سرنگ برای وارد کردن مقدار کمی نمک استریل در مجرای بینی استفاده می شود و سپس از مکش ملایم برای جمع آوری مایع حاصل استفاده می شود.چه چیزی در حال آزمایش است؟ سیاه سرفه که معمولا سیاه سرفه نامیده می شود، یک عفونت تنفسی است که توسط باکتری Bordetella pertussis ایجاد می شود. این باکتری ها بسیار مسری هستند و از طریق سرفه و عطسه و تماس نزدیک از فردی به فرد دیگر منتقل می شوند. آزمایش سیاه سرفه برای تشخیص و تشخیص عفونت با B. pertussis انجام می شود.
Campylobacter PCR Qual0000عامل بیماری:کمپیلوباکتر باکتری های میله ای شکل گرم منفی هستند که از جمله شایع ترین علل گاستروانتریت باکتریایی محسوب می شوند. گونه‌های بیماری‌زای انسانی عمدتاً شامل Camyplobacter jejuni، Campylobacter fetus و Campylobacter coli هستند.
Clostridium PCR Qualنوع نمونه قابل اندازه‌گیری:نمونه مدفوع زمان تقریبی اعلام نتیجه:3روز روش انجام:PCR آزمایش کلستریدیوم دیفیسل:باکتری کلستردیوم دیفیسیل نوعی باکتری اسپوردار غیرهوازی و بخشی از فلور نرمال مجاری گوارشی است که با مصرف آنتی‌بیوتیک برای درمان بیماری‌های دیگر، بر جمعیت سایر فلور نرمال غالب می‌شود و عامل اسهال ناشی از آنتی‌بیوتیک فرم خفیف تا شدید و کولیت غشای کاذب، یک التهاب شدید کولون، خصوصاً در افراد مسن است.کولیت غشای کاذب ناشی از سویه‌های مولد توکسین این باکتری است. شناسایی آنتی‌ژن‌های توکسین در نمونه‌های مدفوع، یک شاخص معتبر از سویه‌های توکسین‌زا است. وجود توکسین نشانگر وجود بیماری است. جدا نمودن باکتری C.difficile ممکن است در ۵ تا ۲۱ درصد از افراد بالغ نرمال، و نیمی از نوزادان سالم مشاهده شود.
Yersinia PCR Qual000000
Trichomonas PCR Qual نمونه ادرار، سواب واژینال یا سواب آلت تناسلی برای تشخیص وجود تریکوموناس در بدن انجام می‌شودآزمایش آنتی ژن: نمونه ای از ترشحات واژینال یا ادرار با استفاده از آزمایش آنتی ژن سریع که وجود آنتی ژن های خاص تولید شده توسط انگل T. vaginalis را تشخیص می دهد، جمع آوری و آزمایش می شود. این روش نسبتا سریع است و در عرض یک ساعت نتیجه می دهد، اما ممکن است به اندازه روش های دیگر دقیق نباشد. آزمایش تریکوموناس برای تشخیص وجود عفونت تریکومونیازیس، که یک انگل شایع مقاربتی است می‌باشد که هم مردان و هم زنان را مبتلا می‌کند، این آزمایش معمولاً شامل جمع‌آوری نمونه‌ای از ترشحات واژینال یا ادرار از بیمار و آنالیز آن برای وجود T. vaginalis با استفاده از تکنیک‌های مختلف آزمایشگاهی است. تشخیص زودهنگام و درمان تریکومونیازیس نیز بسیار مهم می‌باشد، زیرا عفونت منجر به عوارض جدی مانند بیماری التهابی لگن (PID) و افزایش خطر انتقال HIV می‌شود.
Treponema PCR Qualنوع نمونه:VSUSe حجم نمونه:Se=1mlVS=5mlU=10ml روش انجام:Real-Time PCR زمان انجام آزمایش؟زمانی که یک زن دارای علائم عفونت مثل ترشحات واژنی با بوی ناخوشایند، خارش اندام جنسی و یا درد در زمان ادرار باشد، یا زمانیکه یک مرد دارای خارش یا سوزش اندام جنسی، سوزش بعد از ادرار یا انزال و یا ترشحاتی از آلت تناسلی باشد
Gardnerella PCR Qual000000
Boca Viruse PCR Qual000000
Fungi PCR Qualنوع نمونه تست:EDTA anticoagulated peripheral blood, Respiratory Samples ، CSF حجم نمونه تست:1-2 ml 00هدف از انجام این آزمایش چیست؟آزمایش کشت قارچ در جهت تشخیص و نظارت بر درمان عفونت‌های پایدار و مداوم، عمیق یا سیستمیک قارچی درخواست داده می‌شود.اگرچه در بسیاری از عفونت‌های سطحی پوست برای تعیین وجود عفونت قارچی معاینه بالینی قسمت‌های آسیب‌دیده و بررسی میکروسکوپی نمونه گرفته شده از آن کافی باشد، اما در برخی موارد معمولاً عوامل قارچی به راحتی شناسایی نمی‌شوند. به همین دلیل کشت نمونه برای تشخیص و تایید عفونت قارچی بسیار با ارزش است.
HDV RT-PCR Quan000000
HDV RT-PCR Qualمخفف:کیفی HDV نوع نمونه:سرم مقدار نمونه:2ml شرایط نگهداری نمونه قبل از انجام آزمایش:حداکثر 2ساعت در یخچال و برای مدت طولانی تر در فریزر شرایط ارسال نمونه:در شرایط فریز زمان انجام:8 روز یکبار جوابدهی:8 روز بع
Enterovirus RT-PCR Qual نام روش اندازه گیری:PCR نوع نمونه:CSF، خون EDTA، نمونه هاي تنفسي، نمونه هاي سواب، مايعات بدن، ادرار حجم نمونه:ml2 00بررسی علل عفونی ویروسی (HHV6 , Adenovirus , HSV1, Enterovirus ) و باکتریایی به روش PCR و کشت در مبتلایان به تب و تشنج (F.C.) اطلاعات بالینی:عفونت هاي انتروويروس از شايع ترين بيماري هاي ويروسي در انسان هاست که شامل عفونت تنفسي فوقاني، مننژيت آسپتيک ميوکارديت، التهاب ملتحمه مي باشد. تعيين هويت انتروويروس هاي همراه با مننژيت،ميوکارديت و ساير بيماري هاي مرتبط به انتروويروس. از آنجایکه که اکثر علل عفونی, F.C عفونتهای ویروسی می باشند لذا با تعیین نوع عامل ویروسی مسبب F.C می توان در صدد درمان یا پیشگیری از آن پرداخت و از مصرف نابجای انتی بیوتیک ها نیز جلوگیری نمود. همچنین با ارایه اطلاعات دقیق و کامل به والدین سبب کاهش استرس و اضطراب انها گردید. در صورتیکه مسبب F.C عوامل باکتریایی باشند با درمان مناسب آنتی بیوتیکی از بروز عواقب بعدی آن کاست.
Influenza A(H1N1)سواب حاوی مخاط با استفاده از روش‌های مختلف ژنتیکی و آزمایشگاهی به منظور تشخیص نوع خاص ویروس مورد تجزیه و تحلیل قرار می گیرد.00آنفلوانزای خوکی که به آن ویروس H1N1 نیز گفته می شود، نوع نسبتاً جدیدی از ویروس آنفلوانزا است که علائمی مشابه آنفولانزای عادی ایجاد می‌کند. با این تفاوت که منشا آن خوک است. اما این نوع از آنفلوانزا نیز غالبا از فردی به فرد دیگر انتقال می یابد.
Infiuenza B000000
RSVنمونه:خون به آمادگی یا شرایط خاصی همچون ناشتا بودن نیاز ندار00
Parainfluenza RT-PCR Qual000000
Rhinovirus RT-PCR Qualشستشوی بینی بهترین نمونه مورد استفاده برای انجام این تست است زیرا بیشترین تیتر ویروس در بینی وجود دارد.اگر انجام تست مورد نیاز بود معمولا جداسازی ویروس در کشت سلولهای حساس به رینوویروس انجام میشود.جداسازی ویروس: رینوویروس را میتوان در سلولهای فیبروبلاست جدا شده از ریه جنین انسان (MRC-5) یا سلولهای Hela کشت داد. نمونه باید در سه نسخه کشت داده شود و در دمای 33 درجه سانتیگراد نگهداری شود.اثرات تخریب سلولی ناشی از ویروس (CPE) شامل گرد شدن سلولها تا 8 روز پس از تلقیح است. با تست حساسیت به PH معادل 3 میتوان این تست را تائید کرد. تعیین مستقیم آنتی ژن ویروسی: با روش الایزا و با استفاده از نمونه شستشوی بینی میتوان این تست را انجام داد.این ویروس در فصلهای بهار و پائیز بیشتر شایع میشود. تحقیقات نشان داده که بیماری رینوویروسی در پسر بچه های زیر 3 سال و در دختر بچه های بالای 3 سال بیشتر شایع است. اولین مکان برای عفونت رینوویروس سلولهای اپیتلیال بینی هستند. نتیجه تکثیر ویروس در این قسمت معمولا تورم بافتهای اتصالی بینی است. تخریب سلولها معمولا نتیجه پاسخهای ایمنی برای محدود کردن ویروس و نه اثر مستقیم خود ویروس است. رینوویروس به دلیل نیاز به دمای 33 درجه سانتیگراد برای رشد و تکثیر تقریبا بندرت در مجاری تنفسی تحتانی ایجاد عفونت می‌کند.
Metapneumovirus RT-PCR Qual000000
Coronavirus RT-PCR Qual000000
Parechovirus RT-PCR Qual000000
JC/BK RT-PCR Quan000000
Adenovirusنمونه:آزمایش خون: یک پرستار نمونه خون کودک شما را از رگ بازوی او می گیرد. آزمایش ادرار: کودک شما در فنجانی که پرستار به شما می دهد ادرار می کند. آزمایش سواب: یک پرستار از یک سواب پنبه ای برای گرفتن نمونه مخاط از بینی کودک شما استفاده می کند. آزمایش مدفوع: نمونه‌ای از مدفوع فرزندتان را در خانه جمع آوری کرده و به مطب پزشک می‌آورید. اشعه ایکس قفسه سینه: کودک شما بی حرکت دراز می‌کشد در حالی که یک تکنسین از مقدار کمی اشعه برای گرفتن عکس از داخل قفسه سینه استفاده می‌کند. این کار به پزشک کودک شما کمک می‌دهد که قلب و ریه‌های او را دقیق‌تر ببیند.00آزمایش ADENO هر دو آزمایش آنتی ژن خون و آزمایش آنتی ژن مدفوع می‌توانند برای آزمایش عفونت آدنوویروس استفاده شوند. رایج ترین آزمایش آنتی ژن برای آدنوویروس، سنجش ایمونوسوربنت مرتبط با آنزیم (ELISA) است، مانند IVD Adenovirus Stool Detection Antigen Microwell ELISA. روش دیگری برای آزمایش آدنوویروس، آزمایش واکنش زنجیره‌ای پلیمراز (PCR) است که بخش‌های کوچکی از DNA آدنوویروس را کپی و تقویت می‌کند و به پزشکان و آزمایشگاه‌ها امکان می‌دهد وجود آدنوویروس را در نمونه مدفوع، خون یا مخاط تشخیص دهند.
HTLV RT-PCR Qual000000
HCV Geno typingنوع نمونه قابل اندازه‌گیری:سرم شرایط پیش از آزمایش:این آزمایش نیازی به ناشتا بودن و یا محدودیت خاص در رژیم غذایی ندارد. زمان تقریبی اعلام نتیجه:هفت روز سرطان دهانه رحم یا سرویکس دومین سرطان شایع در خانم‌هاست که در مراحل اولیه معمولا بدون علائم است. تقریباً منشاء تمام انواع سرطان‌های سرویکس، ویروس پاپیلومای انسانی (HPV) است که جزو بیماری‌های مقاربتی محسوب می‌شود.
EBV QNنوع نمونه:S, PE, PH, PC, BF, CSF روش انجام:CLIA علت درخواست تست:تشخیص عفونت EBV ارزیابی منونوکلئوز عفونی هتروفیل منفی. سایر بیماری های لنفوپرولیفراتیو لنفوم ها از جمله لنفوم بورکیت و بیماری لنفوپرولیفراتیو.این تست برای سندروم خستگی مزمن فاقد حساسیت و ویژگی هستند چرا که EBV بیشتر از ۹۰% افراد را آلوده می کند و برای تمام عمر باقی می ماند .
Aspegilus PCR000000
Non TB Mycobactor PCRظروف نمونه برداری: نمونه در ظرف استریل قرار داده می شود نمونه یا نمونه های بالینی مورد استفاده برای آزمایش: نمونه دستگاه تنفسی، بافت و بلوک پارافینه، ادرار، مایعات بدن، مایع آسیت، مغزاستخوان، خلط . حجم مورد نیاز نمونه:حجم 3 میلی لیتر برای نمونه تنفسی مورد نیاز است. حجم نمونه کمتر از مقدار مشخص شده ممکن است حساسیت آزمایش را کاهش دهد.00مایکوباکتریوم توبرکلوزیس یک پاتوژن باکتریایی مسری و عامل ایجاد کننده ی سل می باشد. این بیماری دارای عوارض بسیاری بوده و می تواند به طور قابل توجهی منجر به مرگ در سراسر جهان شود. هر ساله ، سل نزدیک به 1.3 میلیون نفر کشته داشته و 10 میلیون مورد تازه تشخیص داده می شود. سل از طریق تنفس از فرد به فرد دیگر منتقل می شود. سل، در صورتی عدم درمان مناسب، به بسیاری از آنتی بیوتیک ها مقاوم می شود. بنابراین تشخیص سریع و به موقع آن از اهمیت بالینی بسیاری برخوردار است.روش های کشت متداول ترین روش ها بوده که می توانند سل را در 2 تا 3 هفته تشخیص دهند، اگرچه ممکن است در بعضی موارد تا 6 هفته نهفته باشد. PCR کیفی با استفاده از تکثیر اسید نوکلئیک عامل سل در نمونه های تنفسی را سریع تر از روش های قبل تشخیص می دهد.
Mucar Mucous PCR000000
JC Virus PCR Qualنام تست:JC Virus PCR نوع نمونه:WBSEPU حجم نمونه:4ml روش انجام:PCR موارد رد نمونه:ضد انعقاد نامناسب ویروس JC در افراد با نقص سیستم ایمنی مانند AIDS یا افرادی که تحت درمان با داروهای سرکوب گر سیستم ایمنی هستند مانند پیوند کلیه و مغز استخوان باعث (PML) یا لکوانسفالوپاتی چندکانونی پیشرونده و سایر بیماری های دیگر می شود. این ویروس در ابتدا لوزه ها و یا دستگاه گوارش را درگیر می کند. همچنین می تواند کلیه ها را آلوده کرده و در نهایت از ادرار دفع گردند. بنابراین شناسایی آن در این نوع افراد بسیار مهم و ضروری می باشد.
HBV DNA PCR000000
Rubella PCRنام تست:Rubella RT-PCR نوع نمونه:WB حجم نمونه:4ml روش انجام:Real-Time RT-PCR آزمایش روبلا در موارد زیر کاربرد دارد: ۱ تأیید وجود ایمنی مناسب علیه ویروس سرخجه (مصونیت).۲ شناسایی یک عفونت اخیر و یا قبلی۳ شناسایی افرادی که هرگز در معرض ویروس قرار نگرفته اند و آن هایی که واکسینه نشده اند.۴ بررسی وجود میزان مناسب آنتی بادی (تعیین تیتر آنتی بادی مصونیت زا علیه عفونت سرخجه در تمام زنان باردار یا زنانی که قصد باردار شدن دارند(.آزمایش سرخجه ممکن است زمانی درخواست شود که یک شخص (باردار یا غیر باردار) دارای علائمی است که به گمان پزشک به علت عفونت سرخجه ایجاد شده است، همچنین این تست ممکن است برای نوزادان درخواست شود زمانی که تصور می گردد نوزاد در طول دوران حاملگی عفونی شده و یا دارای اختلالات مادرزادی در هنگام تولد است که پزشک احتمال می دهد علت آن یک عفونت سرخجه است.روش هایی که جهت شناسایی عوامل عفونی بیماری ها به کار می روند، شامل کشت میکروبی، روشهای سرولوژیک و روش های مولکولی می باشند. بررسی روبلا در نمونه های خون و بافت از طریق روش Real Time PCR با حساسیت و اختصاصیت بالا قابل انجام می باشد.
Bordetella pertussisنام اختصاری آزمایش:Borde.P-Gنوع نمونه:سرم حجم نمونه:١بیماری سیاه سرفه در اثر فعالیت باکتری به نام بوردتلا پرتوسیس و عفونت دستگاه تنفسی ایجاد می‌شود.به طور کلی این بیماری از سرایت بالایی برخوردار است. اما می‌توان گفت تا دو هفته بعد از پایان یافتن دوره کمون، بیشترین احتمال سرایت پرتوسیس از فرد مبتلا به دیگران وجود دارد.علایم این بیماری در مراحل اولیه شامل سرفه‌های خفیف، تب با درجه حرارت کم، آبریزش از بینی، ترشحات در گلو و وقفه‌های تنفسی در خواب است.بهترین راه برای پیشگیری از ابتلا به این بیماری، تزریق واکسن است. معمولاً برای مصونیت کودکان و نوزادان تزریق واکسن چندگانه پنتاوالان تجویز می‌شود.
Panel pneumonia PCRنوع نمونه تست:Respiratory samples / CSF حجم نمونه تست:1-2 ml روز انجام تست:Daily مدت زمان انجام تست:3روز 00