نمونه گیری درب منزل برای افراد بالای 70 سال رایگان انجام میشود -----------------------ساعات کاری : شنبه الی چهارشنبه 6 صبح الی 20.پنجشنبه ها 6 صبح الی 18 ---------------------------به اطلاع میرساند از تاريخ 1402/7/14 آزمایشگاه آلبرت ،روز هاي جمعه از ساعت 8 الي 13 ، باز و آماده خدمت رساني به مراجعين گرامي مي باشد.

حساب کاربری

یا

حداقل 8 کاراکتر

38016000021

تلفن تماس

ایمیل

Albert.pathobiology@gmail.com

تست های فلوسایتومتری

زمان مطالعه10 دقیقه

تاریخ انتشار : ۱ مهر ۱۴۰۲نویسنده : دسته بندی : تست های آزمایشگاهی

تست های فلوسایتومتری

-نام تستویژگی های نمونهنحوه انجام آزمایشاطلاعات تکمیلی
CD55نوع نمونه:خون تام با ضد انعقاد EDTA, نمونه مغزاستخوان، مایعات بافتی حجم موردنیاز:3ml موارد رد نمونه: نمونه لیز شده، لخته شده، فریز شده مدت زمان نگهداری:۲ روز در دمای ۸-۲ درجه دمای انتقال نمونه:۲-۸ درجهروش انجام آزمایش:فلوسایتومتری مدت زمان جوابدهی:۳ روزهژن CD55 با بیش فعال سازی کمپلمان اتوزومال مغلوب، ترومبوز آنژیوپاتیک و سندرم انتروپاتی از دست دادن پروتئین مرتبط است. آزمایش تشخیصی این ژن برای شناسایی یک مبنای ژنتیکی بالقوه برای یک بیماری توصیه می شود. این نوع آزمایش می‌تواند پیش آگهی و مراقبت‌های بالینی را برای یک بیمار با علائم اطلاع‌رسانی کند.
CD59نام بخش: خون‌ شناسی نام کامل آزمایش: CD59 نوع نمونه:خون تام با ضد انعقاد EDTA, نمونه مغزاستخوان، مایعات بافتی حجم موردنیاز: 3ml موارد رد نمونه:نمونه لیز شده، لخته شده، فریز شده مدت زمان نگهداری:۲ روز در دمای ۸-۲ درجه دمای انتقال نمونه:۲-۸ درجهروش انجام آزمایش:فلوسایتومتری مدت زمان جوابدهی:۳ روزهاین آزمایش برای تشخیص PNH و تعیین کمیت کلون های PNH در خون استفاده می شود. PNH ممکن است با کم خونی همولیتیک، لکوپنی، ترومبوسیتوپنی و کم خونی آپلاستیک همراه باشد. این روش از بیان CD55/59 روی گلبول های قرمز و آئرولیزین فلورسنت حساس تر (FLAER) بر روی گرانولوسیت ها/مونوسیت ها استفاده می کند.
Kappa CD markerنوع نمونه قابل اندازه گیری:سرم پایداری نمونه، دو ساعت در دمای اتاق، ۴ روز در ۴-۸ درجه سانتیگراد و ۶ ماه در ۲۰- می باشد. حجم نمونه مورد نیاز:یک میلی لیتر نیاز به ناشتایی و آمادگی خاصی نمی باشد.کاربردهای بالینی:کمک به تشخیص و پایش مولتیپل مایلوما.کمک به تشخیص نئوپلاسم های لنفوسیتیک، ماکروگلوبولینمی والدن اشتروم و بیماری های بافت همبند نظیر آرتریت روماتوئید یا لوپوس اریتروماتوز سیستمیک.
Lambda CD marker000000
CD 61 Cytoplasmic000000
DNA Indexدر این ازمایش نمونه گیزی به صورت استمنا انجام میشودبرای انجام ین ازمایش نیاز به ناشتا نمی باشد شاخص قطعه قطعه شدن DNA، بیانگر میزان شکست یا آسیب DNA اسپرم می باشد. کیفیت DNA اسپرم نقش مهمی در احتمال ایجاد بارداری، تشکیل جنین و رشد آن دارد
CD2نام بخش: خون‌ شناسی نام کامل آزمایش: CD2 نوع نمونه: خون تام با ضد انعقاد EDTA, نمونه مغز استخوان، مایعات بافتی حجم موردنیاز: 3ml موارد رد نمونه: نمونه لیز شده، لخته شده، فریز شده مدت زمان نگهداری: ۲ روز در دمای ۸-۲ درجه دمای انتقال نمونه: ۲-۸ درجه روش انجام آزمایش: فلوسایتومتری مدت زمان جوابدهی: ۳ روزهبر سطح سلول های T و سلول های کشنده طبیعی یافت می شود. نام دیگر آن آنتی ژن سطح سلول Tی T11/Leu-5، گیرنده LFA-2 و LFA-3، گیرنده اریتروسیت و گیرنده روزت است. با سایر مولکول های adhesion، مانند آنتی ژن 3 مرتبط با عملکرد لنفوسیت (LFA-3/CD58) در انسان، یا CD48 در جوندگان، که بر روی سطوح سلول های دیگر بیان می شوند، تعامل دارد. علاوه بر خاصیت چسبندگی، به عنوان یک مولکلو تحریک کننده روی سلول های T و NK نیز عمل می کند.یک مارکر اختصاصی برای سلول های T و سلول های NK است. بنابراین می توان از آن در ایمونوهیستوشیمی برای شناسایی وجود چنین سلول هایی در نمونه های بافتی استفاده کرد. اکثر لنفوم های سلول T و لوسمی ها نیز CD2 را بیان می کنند و استفاده از حضور آنتی ژن برای تشخیص این شرایط از نئوپلاسم های سلول B را ممکن می سازد.
CD 9000000
CD 3نام کامل آزمایش:CD3 نوع نمونه:خون تام با ضد انعقاد EDTA, نمونه مغزاستخوان، مایعات بافتی حجم موردنیاز:3ml موارد رد نمونه:نمونه لیز شده، لخته شده، فریز شده مدت زمان نگهداری:۲ روز در دمای ۸-۲ درجه دمای انتقال نمونه:۲-۸ درجهروش انجام آزمایش:فلوسایتومتری مدت زمان جوابدهی:۳ روزهدر این آزمایش، درصد سلول‌های CD3 آن دسته از سلول‌هایی هستند که هم از نظر CD3 و هم برای زنجیره آلفا-بتا گیرنده سلول (TCR) T مثبت هستند و از نظر ایمونولوژیک مناسب فرض می‌شوند، بدست می آید.
CD 1نوع نمونه:خون تام با ضد انعقاد EDTA, نمونه مغز استخوان، مایعات بافتی حجم موردنیاز:3ml مدت زمان نگهداری:۲ روز در دمای ۸-۲ درجه دمای انتقال نمونه:۲-۸ درجهروش انجام آزمایش: فلوسایتومتری مدت زمان جوابدهی: ۳ روزهa یک ژن در بدن است. این ژنی است که به عنوان یک مارکر برای بسیاری از بیماری ها عمل می کند. این مارکر اساسی برای سلول های لانگرهانس و سلول های T نابالغ است. بنابراین هر زمان که نیاز به شناسایی داشته باشند از آزمایش CD1a استفاده می شود.پروتئین ارائه دهنده آنتی ژن که به آنتی ژن های لیپیدی و گلیکولیپیدی خود و غیرخود متصل می شود و آنها را به گیرنده های سلول T در سلول های T کشنده طبیعی ارائه می دهد.بر روی تیموسیت های قشر مغز، سلول های لانگرهانس، اپیدرمی، سلول های دندریتیک، برخی سرطان های سلول T و در بافت های مختلف دیگر بیان می شود
CD 18نام کامل آزمایش:CD18 نوع نمونه:خون تام با ضد انعقاد EDTA, نمونه مغز استخوان، مایعات بافتی حجم موردنیاز:3ml موارد رد نمونه:نمونه لیز شده، لخته شده، فریز شده مدت زمان نگهداری:2روز در دمای ۸-۲ درجه دمای انتقال نمونه:۲-۸ درجهروش انجام آزمایش:فلوسایتومتری مدت زمان جوابدهی:۳ روزهتفسیر بالینی آزمایش:گلیکوپروتئین های CD11/CD18 به طور متفاوتی بیان می شوند. سطح بیان CD11/CD18 به نوع سلول و وضعیت فعال شدن و تمایز سلول بستگی دارد. گلیکوپروتئین های CD11/CD18 فقط در لکوسیت ها بیان می شوند. در حالی که CD11a/CD18 به طور معمول به بیان روی مونوسیت ها، ماکروفاژها، لنفوسیت های پلی مورفونکلئر و سلول های کشنده طبیعی محدود می شوند. با این حال p150، p95 و αdβ2 اخیرا توصیف شده اند که عمدتا توسط ماکروفاژهای بافت بیان می شوند.در سلول های Tو B، تمام عملکردهای وابسته به CD11/CD18 – مانند تکثیر میتوژن، آنتی ژن، و آلوآنتی ژن، سمیت سلولی با واسطه سلول T، تجمع سلول B و تولید Ig- توسط mAbs ضد LFA-1 مهار می شوند.
CD 810000به‌اختصار «CD81»، نام پروتئینی است که در انسان توسط ژن «CD81» کُد می‌شود.[۴][۵] این پروتئین با نام‌های دیگری همچون «ملکول CD81»، «پروتئین ۲۶ کیلو دالتونی سطحی سلول»، «مادهٔ هدفِ آنتی‌بادی آنتی پرولیفراتیو ۱» (TAPA-1) و «تتراسپانین- (Tspan-28) نیز شناخته می‌شود.این پروتئین از طریق فعل‌وانفعال با هترودایمرهای گلیکوپروتئینی E1/E2، نقش مهمی در اتصال و ورود ویروسِ هپاتیت سی به سلول‌ها دارد. همچنین این مولکول در تهاجم پلاسمودیوم‌ها به کبد نقش دارد؛[ به‌ویژه انواع ویواکس و یوئلی و همچنین در بیماری‌زایی آنفلوانزا هم نقشی ایفا می‌کند.
CD63حجم موجود: 3 / 7 / 12 میلی‌لیتر مورد استفاده: ایمونوهیستوشیمی روی بافت پارافین. بر روی بافتهای فروزن یا وسترن بلات تست نشده است. کلون: NKI/C3 ایزوتایپ: IgG1/k کنترل مثبت IHC: پوست طبیعی ، ملانوما قابلیت دیده شدن: غشای غشایی و سیتوپلاسمی شرایط نگهداری و پایداری : حداکثر 18 ماه؛ در دمای 2-8 درجه سانتیگراد نگهداری شود. فریز نشود. روش پیشنهادی:IHC برش تهیه شده با ضخامت μm4 باید روی لام شارژ شده در طول شب و در دمای 60 درجه سانتی گراد خشک شود. بلاک پروکسیدازهای درونی : بلاک با استفاده از محلول پروکسیداز به مدت ده دقیقه.آنتی بادی اولیه: برای 10 دقیقه در انکوبه کنید پروتکل ممکن است بسته به تهیه نمونه و کاربرد خاص متفاوت باشد. شرایط استاندارد باتوجه به آزمایشگاه و کاربر متفاوت می باشد.
CD67000000
Kappa CD markerنوع نمونه قابل اندازه گیری:سرم پایداری نمونه، دو ساعت در دمای اتاق، ۴ روز در ۴-۸ درجه سانتیگراد و ۶ ماه در ۲۰- می باشد. حجم نمونه مورد نیاز:یک میلی لیتر نیاز به ناشتایی و آمادگی خاصی نمی باشد.اطلاعات تکمیلی:کاربردهای بالینی کمک به تشخیص و پایش مولتیپل مایلوما.کمک به تشخیص نئوپلاسم های لنفوسیتیک، ماکروگلوبولینمی والدن اشتروم و بیماری های بافت همبند نظیر آرتریت روماتوئید یا لوپوس اریتروماتوز سیستمیک.
Lambda CD marker000000
CD 61 Cytoplasmic000000
DNA Indexدر این ازمایش نمونه گیزی به صورت استمنا انجام میشود نیاز به ناشتایی و آمادگی خاصی نمی باشد.شاخص قطعه قطعه شدن DNA، بیانگر میزان شکست یا آسیب DNA اسپرم می باشد. کیفیت DNA اسپرم نقش مهمی در احتمال ایجاد بارداری، تشکیل جنین و رشد آن دارد
CD71نام کامل آزمایش:CD71 نوع نمونه:خون تام با ضد انعقاد EDTA, نمونه مغزاستخوان، مایعات بافتی حجم موردنیاز:3ml موارد رد نمونه:نمونه لیز شده، لخته شده، فریز شده مدت زمان نگهداری:۲ روز در دمای ۸-۲ درجه دمای انتقال نمونه:۲-۸ درجهروش انجام آزمایش: فلوسایتومتری مدت زمان جوابدهی: ۳ روزهتفسیر بالینی آزمایش: بیان آنتی ژن CD71 در لنفوسیت های عادی در حال استراحت کم است و بر روی تمام سلول ها پس از فعال سازی بیان می شود.گیرنده ترانسفرین برای انتقال آهن به سلول های در حال تکثیر، مانند: لنفوبلاست های فعال شده با میتوژن و آلوآنتی ژن ضروری است. گیرنده ترانسفرین نیز در سلول های اریتروییدی اولیه وجود دارد اما با تمایز رتیکولوسیت ها به گلبول های قرمز بالغ از بین می رود.
CD75000000
CD79روش انجام:Flowcytometry نحوه انجام:Automation نوع نمونه:خون کامل روی EDTA معیار رد نمونه همولیز، فریز، لخته، ضدانعقاد نامناسب مقدار نمونه:حداقل 1ml شرایط نگهداری نمونه قبل از انجام آزمایش:2 روز در دمای محیط شرایط ارسال نمونه:دمای محیطزمان انجام:هفته ای 3 بار با هماهنگی قبلی جوابدهی:8روز بعدمولكول‌هاي سطحي سلول‌ها تحت نام عمومي CD كه مخفف Cluster Differentiation مي‌باشد شناخته مي‌شوند.بنابر اين رديابي پروتئين‌هاي سلولي حاصل از بيان ژن‌ها هم در سطح و هم در درون سلول مي‌تواند وسيله‌اي بسيار مفيد براي شناسايي سلول باشد.
CD83000000
CD87000000
CD91000000
CD95000000
CD99حجم موجود: 3 / 7 / 12 میلی‌لیتر مورد استفاده:ایمونوهیستوشیمی روی بافت پارافین. بر روی بافتهای فروزن یا وسترن بلات تست نشده است. قابلیت دیده شدن: سیتوپلاسم سلول و غشای سلولروش پیشنهادی IHC: آنتی بادی اولیه: برای 10 دقیقه در انکوبه کنید پروتکل ممکن است بسته به تهیه نمونه و کاربرد خاص متفاوت باشد. شرایط استاندارد باتوجه به آزمایشگاه و کاربر متفاوت می باشد.دپارافینه کردن، رهیدراته کردن و استفاده از حرارت جهت بازیابی اپی توپ : بافت را با استفاده از بافر EDTA pH 8 برای بیست دقیقه در دمای 95 درجه سانتی گراد بجوشانید. سپس 5-3 بار با استفاده از آب مقطر یا دیونیزه شده شسته و سپس بیست دقیقه در دمای اتاق خنک کنید.
CD 180000به‌اختصار «CD81»، نام پروتئینی است که در انسان توسط ژن «CD81» کُد می‌شود.[۴][۵] این پروتئین با نام‌های دیگری همچون «ملکول CD81»، «پروتئین ۲۶ کیلو دالتونی سطحی سلول»، «مادهٔ هدفِ آنتی‌بادی آنتی پرولیفراتیو ۱» (TAPA-1) و «تتراسپانین- (Tspan-28) نیز شناخته می‌شود.این پروتئین از طریق فعل‌وانفعال با هترودایمرهای گلیکوپروتئینی E1/E2، نقش مهمی در اتصال و ورود ویروسِ هپاتیت سی به سلول‌ها دارد. همچنین این مولکول در تهاجم پلاسمودیوم‌ها به کبد نقش دارد؛[ به‌ویژه انواع ویواکس و یوئلی و همچنین در بیماری‌زایی آنفلوانزا هم نقشی ایفا می‌کند.
FMC7نام بخش: خون‌ شناسی نام کامل آزمایش:FMC7 نوع نمونه: خون تام با ضد انعقاد EDTA, نمونه مغزاستخوان، مایعات بافتی حجم موردنیاز:3ml موارد رد نمونه: نمونه لیز شده، لخته شده، فریز شده مدت زمان نگهداری: ۲ روز در دمای ۸-۲ درجهروش انجام آزمایش:فلوسایتومتری مدت زمان جوابدهی:۳ روزهFMC7 برای استفاده تشخیصی آزمایشگاهی در شناسایی سلول‌هایی که آنتی ژن FMC7 را در خون محیطی بیان می‌کنند، با استفاده از فلوسیتومتر BD FACSLyric در نظر گرفته شده است. بیان آنتی ژن FMC7 در توصیف افراد مبتلا به نئوپلازی خونی یا مشکوک به داشتن آن کاربرد دارد. FMC7 یک گلیکوپروتئین گذرنده با وزن مولکولی 105 کیلو دالتون است. این آنتی ژن به عنوان یک ترکیب خاص از یک پروتئین سطحی کدگذاری شده توسط ژن CD20 توصیف شد. مشخص شد که واکنش آنتی بادی FMC7 به اپی توپ خاص CD20 آن به سطح کلسترول غشایی وابسته است.
ارسال دیدگاه