نمونه گیری درب منزل برای افراد بالای 70 سال رایگان انجام میشود -----------------------ساعات کاری : شنبه الی چهارشنبه 6 صبح الی 20.پنجشنبه ها 6 صبح الی 18 -------------به اطلاع میرساند روز هاي جمعه از ساعت 8 الي 13 باز و آماده خدمت رساني به مراجعين گرامي مي باشد.

حساب کاربری

یا

حداقل 8 کاراکتر

02138016000

تلفن تماس

ایمیل

Albert.pathobiology@gmail.com

تست های سرلوژی

زمان مطالعه94 دقیقه

تاریخ انتشار : ۱ مهر ۱۴۰۲نویسنده : دسته بندی : تست های آزمایشگاهی

تست های سرولوژی

-نام تستویژگی های نمونهنحوه انجام آزمایشاطلاعات تکمیلی
Entamoeba Histolytica Ab ( IgG )نام روش اندازه گیری:الايزا نام های مشابه:Amoeb.Ab نوع نمونه:سرم حجم نمونه:1 ميلي ليتر کمترین حجم نمونه:0/5ميلي ليتر احتیاط ها:حساسيت تست سرولوژيک در آميبيازيس خارج کبدي بالاترين ، در ديسانتري آميبي کمتر و در ناقلين بدون علامت پايين تري است. اطلاعات بالینی:کمک به برقراري تشخيص آميبيازيس /آزمايشات سرولوژيک براي آميبيازيس/بهترين تست منفرد جهت افتراق بين دو نوع اصلي آبسه هاي کبدي يعني آميبي و بيوژنيک هستند.
Covid19-IgGنمونه خون از رگ بازونیاز به آمادگی خاص و ناشتا بودن قبل از آزمایش نیست.آزمایش COVID 19-IgG وجود آنتی بادی از کلاس IgG در خون به این معنی است که فرد در گذشته با ویروس در تماس بوده و اگر IgG خون او منفی باشد احتمالا ناقل ویروس نمی باشد و بیمار نیز نیست و شاید تا حدودی نسبت به ویروسی که IgGخون را بالا بردهاست ایمن باشد. مثبت بودن همزمان IgMوIgG خون به این معنی است که فرد با ویروس در زمان نه چندان دور در تماس بوده و احتمالا ناقل بیماری می باشد برای این فرد آزمایش PCRتوصیه می شود.
Covid19-IgMآزمایش آنتی بادی کرونا IgM (تشخیص سرولوژی) SARS-CoV-2 IgM نام های دیگر آزمایش: تست آنتی بادی کرونا، آزمایش آنتی بادی کووید ۱۹ ، آزمایش سرولوژی کرونا SARS-CoV-2-IgM ,Serological (Antibody) Tests for COVID-19 ,Anti-SARS-CoV-2 ELISAs بخش آزمایشگاه:سرولوژی نمونه خون از رگ بازونیاز به آمادگی خاص و ناشتا بودن قبل از آزمایش نیست.انجام آزمایش سرولوژی IgM کرونا به افرادی که سیستم ایمنی آن‌ها دچار اختلال است (افراد مبتلا به بیماری‌های خودایمنی یا سرطان) یا مصرف‌کنندگان داروهای سرکوب‌کننده سیستم ایمنی مانند کورتون، پیشنهاد نمی‌شود. در حال حاضر این تست به دلیل قیمت ارزان، دسترسی راحت، مدت زمان کوتاه انجام آزمایش، نمونه‌گیری راحت و عدم نیاز به تجهیزات آزمایشگاهی بسیار تخصصی، به‌عنوان یک روش‌ رایج برای تشخیص اولیه و بررسی سابقه آلودگی افراد به ویروس SARS-CoV-2 به‌کار برده می‌شود.
VDRLنام آزمایش VDRL نام کامل تست Venereal Disease Research Laboratory نام فارسی تست تست تشخیصی بیماری مقاربتی سیفلیس روش انجام Flocculation نوع نمونه:نمونه خون S, BF, CSFملاحظات نمونه گیری:پس از نمونه گیری سرم باید به مدت ۱۰ دقیقه در ۵۶°C قرار گیرد تا ترکیبات کمپلمان آن غیر فعال گردد.دانستن سابقه هرگونه بیماری عفونی- التهابی حائز اهمیت است. نحوه انجامش ازمایش: VDRL در این آزمایش، سرم گرم شده یا مایع مغزی نخاعی گرم نشده با reagin (مخلوط خالصی از لیپیدها مانند کاردیولیپین، لسیتین و کلسترول) روی لام شیشه ای مخلوط می‌شود . درخواست تست:VDRL آزمایش غربالی برای تشخیص آنتی بادی رآژین ترپونما پالیدوم می باشد. توضیح راجع به تست:سیفلیس بیماری عفونی سیستمیک است که توسط اسپیروکت ” ترپونما پالیدوم ” ایجاد می شود. این ارگانیسم اغلب از طریق تماس جنسی منتقل می شود. همچنین از طریق جفت نیز می تواند از مادر به جنین انتقال یابد. چنانچه بیماری درمان نشود؛ افراد آلوده دچار عوارض برگشت ناپ ناپذیری همچون التهاب مفاصل، بیماری های قلبی عروقی(مانند درگیری دریچه ها) و مشکلات CNS نظیر اختلالات ذهنی و پارالیز (فلج) خواهند شد. تشخیص آزمایشگاهی سیفلیس بر اساس تست های مستقیم و غیر مستقیم صورت می گیرد. تست های مستقیم مانند نمونه برداری از زخم های سیفلیس؛ ارگانیسم عامل بیماری را شناسایی می کنند. در تست های غیر مستقیم نظیر تست های سرولوژی سیفلیس؛ آنتی بادی های ضد عامل بیماری شناسایی می شوند. این آنتی بادی ها زودتر از ۲ تا ۳ هفته پس از ظهور شانکر سیفلیسی؛ قابل شناسایی نیستند.(شانکر زخمی است که در محل ورود ارگانیسم به بدن ایجاد می شود)
Anti-Streptolysin-O Titerنمـونـه مـورد نیـاز؟خون وریدی پیـش‌نیاز‌هایـی دارد؟آمادگی خاصی لازم نیست اما از آنجاکه برخی از داروها ممکن است در نتیجه آزمایش ASO اختلال ایجاد کنند، داروهای مصرفی خود را به پزشکتان اطلاع دهید. چـرا ایـن تست انجـام می‌شـود؟تشخیص عفونت های استرپتوکوکی تشخیص روماتیسم قلبی و گلومرولونفریت (نارسایی حاد یا مزمن کلیوی)
C-Reactive Proteinنمونه خوننیاز به امادگی خاصی نمی باشدآزمایش CRP(C-reactive protein) سطح پروتئین واکنشی C را در خون اندازه گیری می کند. کبد در پاسخ به التهاب، CRP را در جریان خون آزاد می کند. پزشکان از این آزمایش برای کمک به تشخیص و نظارت بر چندین علت مختلف التهاب مانند عفونت ها و برخی شرایط خودایمنی استفاده می کنند. هنگامی که بدن با یک عامل مهاجم و بیگانه (مانند ویروس ها، باکتری ها یا مواد شیمیایی سمی) مواجه می شود یا آسیب می بینید، سیستم ایمنی را فعال می کند. سیستم ایمنی بدن اولین پاسخ دهنده های خود را ارسال می کند: سلول های التهابی و سیتوکین ها. این سلول ها یک پاسخ التهابی را برای به دام انداختن باکتری ها و سایر عوامل مخرب شروع می کنند یا شروع به التیام بافت آسیب دیده می کنند. نتیجه می تواند درد، تورم، کبودی یا قرمزی باشد. اما التهاب روی سیستم‌های بدن که نمی‌توانید ببینید، مانند مفاصل نیز تأثیر می‌گذارد.افراد به طور معمول سطوح پایین CRP در خون خود دارند. سطوح متوسط ​​تا شدید ممکن است نشانه یک عفونت جدی یا سایر شرایط التهابی باشد.
Rheumatoid Factor (RF)نام اختصاری: RF سایر نام ها: فاکتور روماتوئید، Rheumatoid Arthritis Factor (RA) حجم نمونه مورد نیاز: ml 1 نوع نمونه قابل اندازه گیری: سرم تازه یا نگهداری شده در C◦ 4 به مدت 24 ساعت این آزمایش نیازی به ناشتایی یا محدودیت رژیم غذایی ندارد. RA یک بیماری التهابی مزمن است که می تواند مفاصل سینوویال را درگیر کند از جمله مفاصل کف دست، انگشت، مج دست و.... در این بیماری IgGهای تولید شده توسط لنفوسیت های موجود در غشاهای سینوویال به عنوان آنتی ژن عمل می کنند. سایر آنتی بادی های IgG و IgM سرم بیمار با IgG سینوویال غیر طبیعی آنتی ژنیک واکنش نشان می دهند تا کمپلکس های ایمنی را تشکیل دهند. این کمپلکس های ایمنی، سیستم کمپلمان و سایر سیستم های التهابی را فعال می کنند و موجب آسیب مفصلی می شوند. حدود 80 درصد مبتلایان به RA تیتر RF مثبت دارند. گرچه مقدار طبیعی این آزمایش منفی است اما تعداد کمی از افراد طبیعی نیز RF را در تیترهای پایین دارا می باشند.
Indirect Coombsنوع نمونه خوننیاز به امادگی نداردآزمایش کومبس همچنین برای بررسی و اطمینان از این موضوع به کار می‌رود که خون مادر باردار حاوی آنتی بادی‌هایی نباشد که برای جنین خطرناک هستند. آزمایش Coombs Indirect برای بررسی خون و شناسایی آنتی بادی‌هایی طراحی شده است که ممکن است به سلول‌های خون حمله کنند و باعث نابودی آن‌ها شوند. این تست که معمولا هنگام اهدا خون انجام می‌شود، برای اطمینان از سازگاری خون اهدا شده با خون بیماری که قرار است آن را دریافت کند.
Widal Agglutination testنام آزمایش:Widal agglutination test مخفف انگلیسی تست:Widal نام فارسی تست:آزمایش ویدال (جهت تشخیص حصبه) نوع نمونه:S, BF, CSF روش انجام:Agglutination (tube) آزمایش ویدال برای تشخیص سرولوژی بیماری حصبه (Typhoid) و شبه حصبه (Paratyphoid) می باشد که علت آنها آلودگی با باسیلهای گونه سالمونلا از دسته باکتریهای روده ای می باشد. این باسیل ها از راه دستگاه گوارش وارد بدن انسان می شوند و موجب پیدایش بیماری های مهم زیر می گردند:۱- تب روده ای (Enteric fever).۲- عفونت خون (سِپتی سمی).۳- مسمویت های غذایی. جهت تشخیص آنتی بادی های موجود در سرم بیماران مبتلا به تیفوئید(حصبه) به کار می رود.
Salmonella Tyohi (OD)نوع نمونه خون نوع نمونه :سرم حجم نمونه:0.4ml روش انجام:Microbial agglutination تستwidal یک تست سرولوژیک است برای تشخیصِ بیماری های حصبه (typhoid) و شبه حصبه paratyphoid ) )، که شبه حصبه خود به 3 کلاسِ B ، A و C تقسیم میشود.آنتی بادی ها در این تست اهمیتِ زیادی دارند.عاملِ ایجاد کننده ی بیماریِ حصبه و شبه حصبه باسیلِ گرم منفیِ گروه Salmonella می باشد. این گروه جزو دسته ی باسیل هایِ روده ای ( Enteric bacilli ) است.سالمونلا پاراتیفی 3 دسته ی B , A و C است به همین خاطر سالمونلا تیفی را دسته ی D نام گذاری کرده اند.محل بیماری زاییِ این باسیل، دستگاهِ گوارش است.3 بیماریِ شایعِ این باسیل ها :• .تب های روده ای ( Enteric fever )• مسمومیت غذایی• عفونت های خونی ( Septicemia )تشخیصِ این باسیل به علتِ بیماری هایی که ایجاد میکند از اهمیت ویژه ای برخوردار است.در مراحلِ اول بیماری برای تشخیصِ این باسیل ها از کشت استفاده میکنیم که میتوانیم باسیل را از خون ، مدفوع و ادرار جدا کنیم ولی با پیشرفتِ بیماری، تیترِ آنتی بادی بالا می رود و جوابِ کشت ها منفی میشود پس مجبور می شویم به تست هایِ سرولوژیک روی بیاوریم.. تست سرولوژیکی که به این منظور استفاده میشود تست widal است .اساس تست Widal آگلوتیناسیونِ مستقیم است. آگلوتیناسون در برخوردِ آنتی ژنِ نا محلول با آنتی بادی ایجاد میشود. بنابراین در این تست هم آنتی ژن ها نقش دارند
Salmonella para Typhi (HD)000000
Salmonella para Typhi (OA)حجم نمونه:0/4ml نوع نمونه:serum روش انجام تست:Microbial agglutination معیار رد نمونه:همولیز ،لیپمیک، ایکتریک،خودداری از ذوب و انجمادافراد در معرض خطر بالاتر قرار دارند عبارتند از بچه‌ها، افراد مسن و آنهایی که سیستم ایمنی ضعیفی به علت ابتلا به HIV یا ایدز، سرطان یا درمان سرطان و سایر بیماریها را دارند. این باکتری می‌تواند منجر به مننژیت شود. سالمونلا می‌تواند از طریق مدفوع منتقل شود. نوزاد ممکن است پس از تولد اسهال و تب داشته باشد و خطر مننژیت را بیشتر کند. عفونت سالمونلا در تابستان بیشتر از زمستان است.
Salmonella para Tiphi (HA)000000
Salmonella para Typhi (OB)000000
Salmonella para Typhi (HB)000000
Widalنوع نمونه قابل اندازه گیری:سرم تازه حجم نمونه مورد نیاز:1 میلی لیتر شرایط نمونه گیری:بهتر است ناشتا باشد. آزمایشات سرولوژیکی از هفته دوم به بعد مثبت می شوند. معمولاً در اواخر هفته اول در ۵۰% موارد آنتی بادی علیه آنتی ژن O در سرم بیماران مشاهده می شود و پس از ۴ هفته در حدود ۹۵- ۹۰% موارد تیتر Ab در سرم افراد علیه آنتی ژن O مثبت می شود. حداکثر تیتر علیه آنتی ژن O در هفته ششم ظاهر می شود که پس از ۶۶ ماه تا یک سال تیتر پایین می آید و از بین می رود. افزایش تیتر علیه AgO بهترین نشانه آلودگی اخیر می باشد. در صورتی که آنتی بادی علیه H آهسته تر بالا می رود و ممکن است سال ها همچنان بالا باقی بماند. آنتی بادی علیه آنتی ژن Vi در ناقلین سالم یا بیمار و یا بیمارانی که بهبود یافته اند مشاهده می شود.
RPR000000
Direct Coombsظروف نمونه برداری: ویال CBC نمونه یا نمونه های بالینی مورد استفاده برای آزمایش: خون کامل EDTA دار حجم مورد نیاز نمونه: 2 mLنیاز به امادگی نمی باشد direct coombs چیست گاهی به دلایل ژنتیکی و یا عوامل محیطی، سیستم ایمنی برخی افراد علیه گلبول‌های قرمز خودی آنتی بادی تولید می‌کند. این اختلال در واقع نوعی بیماری خودایمن به شمار می‌آیدT زیرا آنتی بادی‌های تولید شده باعث از بین رفتن تدریجی گلبول‌های قرمز می‌شوند و پس از مدتی فرد دچار کم خونی می‌شود که به لحاظ علمی، به کم خونی همولیتیک ناشی از سیستم ایمنی (AIHA) معروف است. آزمایش کومبس مستقیم یا Direct Coombs با هدف تشخیص این نوع آنتی بادی‌های خودایمن انجام می‌شود.
Wright agglutination testسایر نام ها: آزمایش آنتی بادی ضد برسلا Brucella Antibody نام فارسی:آزمایش رایت بخش انجام دهنده: هورمون، ایمنی شناسی و سرولوژی نوع نمونه قابل اندازه گیری: سرم حجم نمونه مورد نیاز: 1 میلی لیتر شرایط نگهداری:جداسازی سلول ها، سرم تا 48 ساعت در دمای محیط، تا 14 روز در یخچال 4 درجه سانتی گراد و تا 180 روز در منفی 20 درجه سانتی گراد پایدار است. آزمایش رایت برای تشخیص سرولوژی بیماری تب مالت به کار می رود. زمایش رایت روش سریعی برای تشخیص بروسلا می باشد و تغییرات تیتر آنتی بادی در طول مدت بیماری به پزشک برای درمان کمک می کند. تیتر کمتر از ۱/۸۰ منفی می باشد و تیتر ۱/۸۰ یا بیشتر مثبت تلقی می شود. در صورتی که این تیتر بعد از چند روز افزایش یابد بیماری حتمی است. ثابت ماندن تیتر دال بر بیماری نمی باشد.
Coombs Wrightروش متداول : کومبس رایت لوله ای نام اختصاری: Coombs-Wr نوع نمونه قابل اندازه گیری: سرم حجم نمونه مورد نیاز: 1ml 00این تست مانند آزمایش ESR یا آزمایش ANA نیاز به شرایط خاصی ندارد. اگر داروی خاصی مصرف می کنید حتما در مورد آن با پزشک مشورت داشته باشید. این آزمایش برای تشخیص آنتی بادی‌های ناقص در خون انجام می‌شود.
2 Mercaptoethanol Reductionنام اختصاری: ۲ME سایر نام ها: ۲- مرکاپتو اتانول بخش مورد انجام : سرولوژی نوع نمونه قابل اندازه گیری: سرم تازه حجم نمونه مورد نیاز: ۱mlروش انجام:Agglutination نحوه انجام:Manual زمان انجام:روزانه جوابدهی:1روز بعد نگهداری نمونه پس از انجام آزمایش:12 روز در دمای فریزربا انجام این آزمایش می توان تأثیر آنتی بیوتیک مناسب را در درمان بیماری تحت مورد بررسی قرار داد.. تفسیر: IgG فرم فعال کلاس آنتی بادی در بروسلوز است. ۲ME به عنوان ماده احیاء کننده موجب تجزیه IgM شده در حالی که IgG به این ماده مقاوم است. در نتیجه تیتر قرائت شده مربوط به کلاس IgG است. مثبت شدن تست نشان دهنده عفونت فعال بروسلوز است.
Mono Testنمونه مورد نیاز:نمونه خون که یا از نوک انگشتان شما یا از ورید بازو به دست می آید آمادگی‌های لازم پیش از نمونه‌گیری:هیچ گونه آمادگی لازم ندارد. علت انجام آزمایش؟برای شناسایی و کمک به تشخیص منونوکلئوزیس عفونی (mono)
PPD Skin Testنام اختصاری: Mono test, Mono Spot نوع نمونه قابل اندازه گیری: سرم، پلاسما (EDTA) حجم نمونه مورد نیاز: 0.5 ml شرایط نمونه گیری: نیاز به امادگی خاصی نمی باشد. آزمایش مونوتست Monospot Test علت درخواست تست :اين تست برای تشخیص و کمک به تشخیص مونونوکلئوز عفونی است. هنگامی که شخص، به ويژه فرد نوجوان، علائم مونونوکلئوز شامل تب، سردرد، گلودرد، غدد متورم در گردن يا زير بغل، و ضعف و خستگی مداوم دارد، درخواست مي شود. مونونوکلئوز و یا مونو، به عفونت ناشی از ویروس اپستین بار (EBV) منسوب مي شود. عفونت توسط مجموعه ای خاص از علائم که اغلب بر نوجوانان تأثير دارد مشخص مي شود.
SARS-COV-2 anti RBDنام های دیگر آزمایش: آزمایش سرولوژی آنتی بادی کرونا IgG، تست کووید ۱۹، آزمایش خون به روش سرولوژی Anti-SARS-CoV-2 ELISAs, Serological (Antibody) Tests for COVID-19 بخش آزمایشگاه:سرولوژی نیاز به آمادگی خاص و ناشتا بودن قبل از آزمایش نیست. ازمایش خون کرونا IgG (تشخیص سرولوژی) یکی از روش‌های تشخیص اولیه بیماری کووید-۱۹ (COVID-19) است. این آزمایش به عنوان یک ابزار کمکی در جهت بررسی سابقه آلودگی فرد با ویروس کووید ۱۹ نیز درخواست می‌شود. در حال حاضر آزمایش خون کرونا IgG به دلیل قیمت ارزان، دسترسی راحت، مدت زمان کوتاه انجام آزمایش، نمونه‌گیری راحت و عدم نیاز به تجهیزات آزمایشگاهی بسیار تخصصی، به‌عنوان یک روش‌ رایج به‌کار برده می‌شود. انجام آزمایش خون کرونا IgG (تشخیص سرولوژی) به افرادی که سیستم ایمنی آن‌ها دچار اختلال شده است (افراد مبتلا به بیماری‌های خودایمنی یا سرطان) یا مصرف‌کنندگان داروهای سرکوب‌کننده سیستم ایمنی مانند کورتون، پیشنهاد نمی‌شود.
Adams 13 Activityنام اختصاری آزمایش:Adams ١٣ Act. نوع نمونه:پلاسما سيتراته پلاسما سيتراته٢ ميلي ليتر کمترین حجم نمونه: ميلي ليتر١ نام اختصاری آزمایش:Adams ١٣ Act. مقادیر مرجع:بازه سنی : از 1 روز تا 150 سال:0.4 - 1.3 واحد اندازه گیری:IU/ml زمان انجام:15 روز تاریخ انجام بر اساس تقویم ماه آنزیم ADAMTS13 عهده دار شکستن پلیمرهای بسیار بزرگ یا غیرمعمول VWFاست.در بیماران TTPبه دلیل نبود این آنزیم، پلیمرهای بزرگ فون ویلبراند موجب ترومبوز پلاکتی در مویرگ‌ها می گردد. این ترمبوز های پلاکتی به طور گسترده در مغز و کلیه به وجود می آیند. شایع‌ترین سن بیماری بین ۱۰ تا ۴۰ سالگی است. کم‌خونی همولیتیک میکروآنژیوپاتیک در اثر عبور گویچه‌های سرخ از درون عروق خونی ریز آسیب‌دیدهٔ حاوی رشته‌های فیبرین رخ می‌دهد.
Adams 13 Abنوع نمونه:پلاسما سيتراته حداقل حجم نمونه:1ml محدوده نرمال بازه سنی : از 1 روز تا 150 سال- محدوده: Negative : <12 Borderline: 12-15 Positive : >15 واحد اندازه گیری:U/mL نام اختصاری آزمایش:Adams ١٣ Ab روز و زمان انجام آزمایش:شنبه - یکشنبه - دوشنبه - سه شنبه - چهارشنبه - پنجشنبه در بیماران مبتلا به TTP ( ترومبوتیک ترومبوسیتوپنیک پورپورا) کاربرد دارد.
SARS Co-2 Anti Spike متد:ELISA نوع و حجم نمونه:2ml serum 00این آزمایش خون امکان تعیین وجود و سطح آنتی‌بادی‌های پروتئینSARS-CoV-2 spike protein را که هدف بسیاری از واکسن‌هایCOVID-19 است، می‌دهد. این تست می تواند نشان دهد که آیایک فرد قبلاً آلوده شده است و به طور بالقوه ایمنی نسبت به ویروس ایجاد کرده است یا خیر، و نقش مهمی در توصیف پاسخ ایمنی ناشی از واکسن دارد.
HlV I/II Abنمونه مورد نیاز:نمونۀ خون وریدی آمادگی قبل از انجام آزمایش:آمادگی خاصی احتیاج ندارد HIV مخففhuman immunodeficiency virus به معنی ویروس نقص ایمنی انسان و از خانواده رتروویروس هاست که به دو زیر گروه HIV2, HIV1 تقسیم می شوند. سندرم نقص ایمنی اکتسابی (AIDS ) توسط این ویروس ایجاد می شود . پراکندگی ویروس نوع 1 در تمام جهان و ویروس نوع 2 بیشتر در غرب آفریقا و مناطق محدودی از جهان میباشد . از هنگام ورود ویروس ایدز تا مثبت شدن نتیجه آزمایشگاهی که نشانگر آلودگی فرد است حدود 2تا 12 هفته و گاهی تا 6 ماه طول می کشد (window period ) افرادی که رفتارهای پرخطر داشته اند اما تست HIV منفی است لازم است سه ماه بعد و در صورت تداوم رفتار پرخطر هر 6ماه آزمایش HIV را تکرار نمایند . از آنجا که آنتی بادی از طریق مادر آلوده وارد بدن جنین شده تا 18 ماهگی در بدن باقی می ماند . از بین روشهایی که امروز برای تشخیص این بیماری کاربرد دارند الایزا از حساسیت مناسبی برخورداراست که برای تست اولیه از آن استفاده می شود . این کیت برای تعیین آنتی بادی اختصاصی علیه HIV2 وHIV1 دارای حساسیت بالایی است . نمونه های مثبت با این روش بایستی با روش Western Blot مجدداٌ تست و تائید شوند .
HIV . p24 Agنام های دیگر آزمایش: Human Immunodeficiency Virus Antibody & Antigen, HIV Ab,Ag, HIV Screening Tests AIDS Test AIDS Screen HIV Serology p24 Antigen, HIV-1 and HIV-2 Antibody and Antigen Evaluation بخش آزمایشگاه:سرولوژی نمونه خون از رگ بازو برای آزمایش HIV ab، نیاز به هیچگونه آمادگی قبلی (حتی ناشتا بودن) نمی‌باشد. تنها نیاز است، پزشک خود را در جریان تمام داروهایی که استفاده می‌کنید قرار دهید. دقت داشته باشید که امکان بررسی ابتلا یا عدم ابتلا به اچ آی وی، بلافاصله پس از ورود آن به بدن وجود ندارد و برای انجام آزمایش hiv ab (1+2) باید حداقل 3 تا 12 هفته از برخورد احتمالی شما با ویروس گذشته باشد (2). در این تست،­ آنتی‌­بادی‌­های ترشح‌­شده علیه ویروس HIV در خون یا بزاق فرد سنجیده می­‌شوند. (1+2) آورده شده در نام این آزمایش، اشاره به این موضوع دارد که تست مدنظر حضور هردو ساب‌تایپ HIV-1 و HIV-2 را در خون فرد بررسی می‌کند.
Anti - Helicobacter Pylori (IgG)چه نوع نمونه‌ای برای این تست درخواست می‌شود؟خون، مدفوع برای انجام این آزمایش نیز نیاز می باشد که بین 8 الی 12 ناشتا باشید. این تست به صورت آزمایش خون گرفته می شود و نتیجه آن ممکن است تا 3 روز طول بکشد. تفسیر آزمایش H pylori Ab IgG اگر نتیجه این آزمایش کمتر یا مساوی 30 u/ml باشد جواب تست منفی می باشد. در صورتی که میزان این آنتی بادی بیشتر یا مساوی 40U/Mlباشد نتیجه تست مثبت است و به معنای ابتلا به عفونت هلیکوباکتر می باشد. عفونت هایی که در اثر این آنتی بادی در بدن ایجاد می شوند قابل درمان هستند و جای نگرانی ندارند. این نوع باکتری در سیستم گوارش می ماند و اگر برطرف نشود و یا درمان نشود ممکن است خطرساز شود و گاستریت ناشی از آن سبب زخم معده و یا سرطان معده گردد.
Anti - Helicobacter Pylori (IgA)نوع نمونه:خون.مدفوعانجام این آزمایش نیاز به مراقبت های خاصی ندارد. این آزمایش با نمونه خون و مدفوع همراه می باشد. برای این تست نیاز به ناشتایی نیست. در صورتی که جواب آزمایش H pylori Ab lgA منفی (Negative) باشد؛ فرد مبتلا به بیماری نبوده و آنتی بادی بیماری را نیز در بدن ندارد. برای این فاکتور آزمایشگاهی مقدار عددی نرمال کمتر از ۲۰ درنظر گرفته شده است. درصورتی که جواب آزمایش مثبت(Positive) باشد فرد آنتی بادی بیماری را در بدن دارد و وضعیت او بحرانی است. سطح بحرانی این آزمایش بیش از ۳۰ است. مثبت شدن تست بیشتر در ارتباط با بروز گاستریت است. البته دقت کنید که گاهی پزشک برای کنترل روند درمان و ریشه کنی بیماری نیز ممکن است انجام این تست را ضروری بداند.
Anti - Helicobacter pylori (IgM)نوع نمونه قابل اندازه‌گیری:سرم روش انجام:ELISACLIA/ECL نمونه خون برای انجام این آزمایش لازم است 8تا 12 ساعت ناشتا باشید. در مدت زمان ناشتایی نوشیدن آب و مسواک زدن ممانعت ندارد. در ناراحتی‌های معده و کسانی که مشکوک به عفونت H.Pylori هستند، میزان این آنتی‌بادی اندازه‌گیری می‌شود. IgA که قبل از IgG ترشح می‌شود مانع اتصال باکتری به سلول اپی‌تلیال می‌گردد.
Borrelia Burgdorferi ( IgG )نام بخش: هورمون‌ شناسی نام کامل آزمایش: Lyme Ab (IgM, IgG نام مشابه/ نام اختصاری آزمایش: Anti Borrelia burgdorferi Antibody نوع نمونه: سرم، پلاسمای EDTA، پلاسمای سيتراته، مایع مغزی نخاعی(CSF) حجم موردنیاز: ۰.۵ موارد رد نمونه: مقدار کم نمونه همولیز، لیپمیک و ایکتریک واضح مدت زمان نگهداری: ۷روز ۸-۲ درجه۳ماه ۲۰- درجه دمای انتقال نمونه: دمای ۸-۲ درجهروش انجام آزمایش: ECLIA مدت زمان جوابدهی: شنبه/سه شنبه تفسیر بالینی آزمایش: این آزمایش میزان آنتی بادی بورلیا در خون شما را اندازه گیری می کند. باکتری Borrelia burgdorferi باعث بیماری لایم می شود. این باکتری ها از طریق گزش کنه آلوده به انسان منتقل می شوند. بیماری لایم شایع ترین بیماری منتقله از طریق کنه در ایالات متحده است که در صورت عدم درمان، می تواند باعث ایجاد عفونت در بافتهای پوشاننده مغز و نخاع شود (مننژیت). همچنین می تواند باعث: مشکلات کبدی و قلبی، ناتوانی در کنترل عضلات صورت (فلج صورت) و مشکلاتی که ممکن است ماهها یا سالها بعد خود را نشان دهند، مانند درد و خستگی مداوم، آرتروز و مشکلات حافظه و تمرکز شود.
Borrelia Burgdorferi (IgM)نام اختصاری: Borrelia-IgM سایر نام ها: آنتی بادی بورلیا بورگدوفری، بخش انجام دهنده: ایمونولوژی نوع نمونه قابل اندازه گیری: سرم (ترجیحاً)، پلاسما حجم نمونه مورد نیاز: 0.5 ml نیاز به ناشتایی یا آمادگی خاصی نمی باشد. شرایط نگهداری: نمونه پس از جداسازی سرم، در دمای اتاق تا 48 ساعت پایدار است. پایداری نمونه در دمای 2-8oC ، 14 روز و در -20oC یک سال می باشد. تفسیر: نتایج منفی: عدم مشاهده انتی بادی کلاس IgM . این نتیجه، ابتلا به عفونت برولیا بورگدوفری را رد نمی کند. بیماران در مراحل اولیه بیماری ممکن است آنتی بادی کلاس IgM در حد قابل شناسایی تولید نکند. درمان با انتی بیوتیک در مراحل اولیه بیماری ممکن است مانع تولید آنتی بادی در سطح قابل شناسایی شود. بیماران با سابقه بالینی بیماری یا بیماران در مرحله اولیه بیماری که با علائم پیشنهاد کننده بیماری لایم مشکوک می باشند در صورت منفی شدن نتایج میبایست بعد از 2 الی 4 هفته دوباره بررسی گردند.
Complement C3نام اختصاری: C3 سایر نام ها: کمپلمان C3 ،C3 functional complement, Functional C3 نوع نمونه قابل اندازه گیری: سرم یا پلاسما ( حاوی EDTA، هپارین ، سیترات) حجم نمونه مورد نیاز: 1 ml در صورت کاهش شدید یا نبود سطح C3 حتما باید آن را با سرم جدید به همراه کنترل کمپلمان مجدداً تکرار کرد تا موارد مشکوک کاهش سطح C3 به علت عدم حمل و نگهداری صحیح آن تا زمان انجام آزمایش رد گردد. کاربردهای بالینی: اندازه گیری کمپلمان عمدتاً برای تشخیص ادم عروقی (آنژیوادم) و ارزیابی فعالیت بیماری در مبتلایان به لوپوس اریتروماتوز سیستمیک (SLE) ، نفریت پرولیفراتیو غشایی ، نفریت بعد از عفونت استرپتوکوکی به کار می رود. تفسیر: C3 در موارد اکتسابی نظیر واکنش فاز حاد، هپاتیت ویروسی، سرطان ها، دیابت، حاملگی، سارکوئیدوز، آمیلوئیدوز، تیروئیدیت، بیماریهای التهابی شکم، حصبه، پنومونی استرپتوکوکی افزایش و در مواردی نظیر تغییرات النهابی، بیماری عفونی، مراحل اولیه تولید کمپلکس ایمنی مثل SLE ،آرتریت روماتوئید، اندوکاردیت باکتریال تحت حاد، ویرمی و پارازیتمی کاهش می یابد. بیشترین کاهش در میزان C3 در بیماران مبتلا به گلومرولونفریت پرولیفرایتو غشایی و لیپودیس تروفیک مشاهده می شود. C3 به طور مادرزادی در کمبود مادرزادی C3 و نقص های مادرزادی سیستم کنترل پروتئین (فاکتور H,I) کاهش می یابد.
Complement C4نوع نمونه قابل اندازه‌گیری:سرم زمان تقریبی اعلام نتیجه:یک روز روش انجام:زمان تقریبی اعلام نتیجه:Nephelometry علل تجویز آزمایش:آزمایش اندازه‌گیری کمپلمان C4 عمدتاً برای تشخیص اِدم عروقی (آنژیوادم) و ارزیابی فعالیت بیماری در مبتلایان به لوپوس اریتروماتوز سیستمیک (SLE)، نفریت پرولیفرایتو غشایی، و نفریت بعد از عفونت استرپتوکوکی تجویز می‌شود.
CH50نام اختصاری: CH50 سایر نام ها: Complement Profile، Complement Total serum،Hemolytic Complement, Serum ، total hemolytic assay نوع نمونه قابل اندازه گیری: سرم حجم نمونه مورد نیاز: 1 ml شرایط نمونه گیری: خون را در ویال های بدون ماده ضد انعقاد جمع آوری نمایید.2نیاز به ناشتایی نمی باشد. این تست چه زمانی درخواست میشود؟درخواست این آزمایش برای پایش برخی از بیماری های خود ایمنی، تخمین میزان تشکیل کمپلکس ایمنی و تشخیص تمامی نقص های ایمنی ارثی و اکتسابی است.اندازه گیری های متوالی CH50 برای بررسی و نظارت بر روند بیماری و درمان در آرتریت روماتوئید(بیماری خود ایمنی و التهابی است.
Antiparietal cell antibodyمتد:IFT حجم نمونه خون:1ml Serum نام اختصاری آزمایش:Parietal Ab مدت زمان انجام آزمایش:٢ روز تفسیر بالینی:درکم خوني بدخيم کلاسيک همراه با آتروفي کامل معده. مقادیر مرجع:بازه سنی : از 0 سال تا 150 سالUp to 1/10
Anti Mycoplasma (IgG)نام آزمایش:Mycoplasma Pneumoniae Ab (IgG) نام فارسی تست:آنتی بادی IgG علیه ویروس مایکوپلاسما پنومونیه نام های دیگر:M pneumoniae نوع نمونه:S, PE, PH روش انجام:IgG علت درخواست تست:کمک به تشخیص پونومونی و سایر بیماریهای ریوی که مایکوپلاسما پنومونیه عامل آن باشد. توضیح راجع به تست:مایکوپلاسماها کوچکترین اُرگانیسم های آزاد بیماریزا در انسان می باشند. این اُرگانیسم ها فاقد دیواره سلولی می باشند. علت انجام آزمایش؟برای تشخیص یک عفونت فعال یا اخیر مایکوپلاسما (یک نوع از باکتری ها)
Toxoplasma Ab(IgG) Avidityنام اختصاری: Toxo IgG,IgM سایر نام ها: آنتی بادی ضد توکسوپلاسما گوندی، آنتی توکسوپلاسموز، تیتر آنتی بادی توکسوپلاسموز. بخش انجام دهنده: آنالیز هورمون + ایمونولوژی نوع نمونه قابل اندازه گیری: سرم، مایع مغزی نخاعی (CSF) حجم نمونه مورد نیاز: 1ml روش مرجع: ایمیونوفلوئورسانس غیر مستقیم (IFA) سرولوژی: IgG کمتر از 4 برابر افزایش تیتر یا تیترهای کمتر از 1:16 نشانه عدم عفونت قبلی است. تیترهای 1:16 تا 1:256معمولاً در جمعیت عمومی متداول است و تیترهای بیشتر از 1:256نشان دهندة عفونت اخیر است. Toxoplasma gondii یک انگل پروتوزوایی داخل سلولی اجباری است که انسان و سایر پستانداران را آلوده می‏کند آلودگی با این انگل گسترة جهانی داشته و عفونت‏های انسانی بسیار شایع است. مطالعات سرولوژیک نشان داده‏اند که تقریباً یک سوم تا نیمی از جمعیت آمریکا با این انگل آلوده شده‏اند. اکثر آلودگی‏های انسانی یک سیر مزمن بدون علامت دارند، با این حال عفونت‏های منتشر شدید به خصوص در افراد با نقص ایمنی اتفاق می‏افتد. توکسوپلاسموز در دو موقعیت بالینی دارای اهمیت خاص است، اول عفونت‏های منتقله به جنین و دوم به عنوان شایع­ترین عفونت فرصت‏طلب دستگاه عصبی مرکزی (CNS) در افراد مبتلا به ایدز. این انگل در عفونت‏های مادرزادی می‏تواند سبب هیدروسفالی، عقب‏ماندگی ذهنی و کوریورتینیت شود. توکسوپلاسموز ممکن است یک عارضه تهدیدکننده حیات در پیوند عضو باشد.
Anti Mycoplasma (IgM)نام مخفف تست :Myco(IgM) نوع نمونه:serum حجم نمونه:1 mlتداخلات آزمایشگاهی: مصرف داروهای تضعیف کننده یا مهارکننده سیستم ایمنی و آنتی بیوتیکها ممکن است منجر به نتایج منفی کاذب گردد. نکته ۱: وجود روماتوئید فاکتور (RF) ممکن است سبب افزایش کاذب IgM شود. روش ELISA جهت تشخیص عفونت مایکوپلاسما پنومونیه از حساسیت، ویژگی و قابلیت دسترسی بالایی برخوردارند. علت درخواست تست:کمک به تشخیص پونومونی و سایر بیماریهای ریوی که مایکوپلاسما پنومونیه عامل آن باشد.
Anti Toxoplasma Ab-IgGنام آزمایش:Toxoplasma Ab (IgG) نام کامل تست:Toxoplasma gondii Antibody, IgG نام فارسی تست:آنتی بادی IgG علیه انگل توکسوپلاسما روش انجام:EIA, IIFA نوع نمونه:S, PE, PH, BF, CSF تداخلات آزمایشگاهی: نمونه های شدیداً همولیز و لیپمیک در نتایج آزمایش ایجاد تداخل می کنند؛ همچنین وجود فیلامان های فیبرین می تواند در آزمایش ایجاد تداخل کند.در بیماران مبتلا به ایدز میزان آنتی بادیهای اختصاصی IgG کم یا متوسط و میزان IgM منفی می باشد. علت درخواست تست:تشخیص توکسوپلاسموز حاد در بیماران دچار سرکوب ایمنی، زنان باردار و نوزادان. تشخیص ایمنی حاصل از عفونت قبلی (مانند عفونت جنینی)
Toxoplasma (IgM)طریقه جمع آوری نمونه: نمونه خون از طریق فروبردن سوزن داخل ورید بازو به دست می آیدسطح آنتی بادی IgM در افراد دچار نقص ایمنی با این که توکسوپلاسموز فعال دارند، ممکن است پایین تر از حد انتظار باشد. علت درخواست تست:این تست برای تشخیص عفونت توکسوپلاسما گوندیی در زن باردار، جنین، یا در فرد دچار نقص ایمنی با علائم شبه آنفولانزا؛ گاهی اوقات برای تعیین اینکه آیا فرد قبلا آلوده شده است یا برای کمک به تعیین این که آیا عوارض، ناشی از عفونت فعال توکسوپلاسما است؛ یا هنگامی که زن باردار یا فرد دچار نقص ایمنی، در معرض توکسوپلاسما گوندیی قرار گرفته است و/ یا علائم شبه آنفولانزا یا عفونت شدید چشم یا مغز دارد که پزشک مشکوک است ناشی از توکسوپلاسموز باشد، درخواست می شود.
Anti CMV Ab-IgGنام آزمايش:آنتي بادي CMV IgG نوع نمونه:نمونه خون از ورید بازو آمادگي خاصي لازم نيست هنگامی که فرد بالغ جوان، زن باردار و یا فردی با ضعف سیستم ایمنی علایم شبه آنفولانزا دارد که عفونت CMV را تداعي مي كند؛ وقتي که نوزاد دارای ناهنجاری های متعدد مادرزادی است، یرقان یا کم خونی بي دليل، و/ یا هنگامی که نوزاد حالت تشنج و یا مشکلات رو به رشدی دارد که ممکن است به دلیلCMV باشد درخواست مي شود.
CMV (IgM)نوع نمونه:S, Serum from umbilical cord blood روش انجام:EIA اگر کسی دارای علائم باشد اما سطوح پایین یا غیر قابل تشخیص از IgG ویا IgM دارد، ممکن است به این معنا باشد که یا بیماری دیگری به جز CMV دارد یا سیستم ایمنی فرد به طور طبیعی پاسخ نمی دهد. تست CMV IgG برای کمک به تعیین وجود عفونت قبلی و در نتیجه مصونیت بدن به عفونت اولیه با CMV درخواست شود. آنتی بادی های IgG توسط بدن چند هفته بعد از عفونت CMV اولیه تولید می شوند و بدن را از عفونت اولیه محافظت می کنند. سطح IgG در طی عفونت فعال افزایش می یابد، سپس با برطرف شدن عفونت CMV و غیر فعال شدن ویروس، تثبیت می شود.علت درخواست تست:1 تعیین عفونت قبلی با CMV به منظور پیوند اعضاء2 تجویز خون و فرآورده های خونی برای بعضی از گیرندگان خون3 در افراد بالغ جوان و افراد با سیستم ایمنی ضعیف که علائم شبیه آنفلوانزا را نشان دهند.
CRP High Sensitiveنمونه مورد نیاز:نمونه خون گرفته شده از ورید بازو امادگی‌های لازم پیش از نمونه‌گیری اگر تست پروفایل لیپید همزمان انجام شود، ممکن است به شما توصیه شود 9 تا 12 ساعت قبل از نمونه‌گیری خون ناشتا باشید. شما باید در زمان جمع‌آوری نمونه سالم باشید، بدون هیچ‌گونه بیماری، عفونت، التهاب یا جراحتعلت انجام آزمایش؟کمک به ارزیابی خطر ابتلا به بیماری قلبی عروقی
Anti Rubella Ab-IgGنوع نمونه قابل اندازه‌گیری:سرم نوع نمونه: Serum, Plasma (EDTA), Plasma (Heparin), Body (Fluid), CSF شرایط پیش از آزمایش:این آزمایش نیازی به ناشتا بودن و یا محدودیت خاص در رژیم غذایی ندارد. نمونه‌گیری باید در نوبت اول ۳ روز پس از ظهور بثورات جلدی، و در نوبت دوم، ۲ تا ۳ هفته بعد (در دوره نقاهت) انجام شود. زمان تقریبی اعلام نتیجه:سه روز روش انجام:ELFA – ELISA برای خانم‌هایی که قصد حاملگی دارند انجام این آزمایش برای تعیین استعداد ابتلاء و یا ایمنی در برابر ابتلاء به سرخجه اهمیت خاصی دارد. در صورت عفونت در ماه اول حاملگی احتمال ناهنجاری در جنین به ۸۰% می‌رسد. در حالیکه این میزان در شیرخوارانی که در سه ماهه سوم بارداری به بیماری مبتلا شده‌اند به ۱۵% تقلیل می‌یابد.
Rubella (IgM)نام آزمایش:Rubella Ab( IgM) نام فارسی تست:آنتی بادی IgM علیه ویروس سرخجه روش انجام:CLIA نوع نمونه:S, PE, PH, BF, CSF 00سرخجه که با نام های “سرخک آلمانی” یا سرخک ۳ روزه نیز شناخته می شود؛ بیماری ویروسی است که اغلب جدی گرفته نمی شود. این بیماری معمولاً باعث بروز تب و راش گذرا در کودکان و بزرگسالانی می شود که آلوده به ویروس هستند. اما چنانچه خانمی در خلال سه ماهه اول حاملگی به این بیماری مبتلا باشد؛ مسئله جدی خواهد بود. زیرا می تواند منجر به سقط، مرده زایی و نقایص مادرزادی جنین مانند: کَری، میکروسفالی و نقایص قلبی شود. علت درخواست تست:کمک به تشخیص عفونت سرخجه2 انجام تست به عنوان تست سرولوژی روتین پیش از تولد3 تشخیص استعداد ابتلاء به سرخجه به خصوص در زنان حامله4 تشخیص وجود آنتی بادی های سرخجه.
Serum Protein Electerophoresisنوع نمونه قابل اندازه‌گیری:CBC نوع و حجم نمونه: 0.5ml serum شرایط پیش از آزمایش:بیمار ترجیحاً ناشتا باشد زمان تقریبی اعلام نتیجه:یک روز ارزیابی اجزای پروتئین‌های سرم به منظور تشخیص، بررسی و پیگیری سیر بیماری در مبتلایان به سرطان (لنفوم، مایلوما)، بیماری‌های روده‌ای کبدی همراه با دفع پروتئین، مونوکلونال گاماپاتی‌ها، اختلالات ایمنی، اختلال عملکرد کبد، سوء تغذیه، و بیماری‌های همراه با ادم.
Albuminنام اختصاری: Alb بخش مورد انجام : بیوشیمی نوع نمونه قابل اندازه گیری: سرم حجم نمونه مورد نیاز: ml 0.5 از مصرف غذاهای پرچرب قبل از انجام آزمایش اجتناب گردد. شرایط نگهداری: نمونه در C◦ 4 به مدت 5 ماه و در C◦ 20 - به مدت 4 ماه پایدار است. روش متداول: فتومتریک، برموکرزول گرین کاربردهای بالینی: در تشخیص افتراقی بیماری های مرتبط با نسبت Alb به گلبولین و ارزیابی وضعیت تغذیه ای بدن هیپرآلبومینمی (افزایش آلبومین) اهمیت تشخیصی کمی به جز در موراد دهیدراتاسیون دارد. موقعی که مقادیر آلبومین سرم یا پلاسما به کمتر از g/dl 2 برسد ادم معمولاً ظاهر می شود.
Alpha 1 Globulinنام تست: Alpha 1 Anti Trypsin برای انجام آزمایش از خون وریدی استفاده می شود. این آزمایش نیازی به ناشتا بودن و یا محدودیت خاص در رژیم غذایی ندارد. این آزمایش زمانی درخواست می شود که نوزاد یا کودک علائم بیماری کبدی داشته باشد یا زمانی که فرد قبل از چهل سالگی آمفیزم داشته باشد یا زمانیکه فرد علائم بیماری انسدادی مزمن ریوی داشته باشد یا در هر سنی بیماری کبدی غیر قابل توجیح داشته باشد یا اینکه از بستگان نزدیک مبتلا به فقر آلفا یک آنتی تریپسین باشند.
Alpha 2 Globulin00 00افزایش سطح آلبومین :کم آبی، با کاسته شدن از حجم داخل عروقی، مقدار عددی غلظت آلبومین اندازه گیری شده افزایش می یابد.
Betaنمونه خونآزمایش خون نیاز به آمادگی خاصی نیست و می‌توانید در هر زمانی آزمایش را انجام دهید. ناشتا بودن در آزمایش بتا ضروری نیست.تست بتا برای اندازه گیری هورمون HCG استفاده می شود. HCG هورمونی است که نقش مهمی در بارداری دارد. اما سطح بالای یا پایین hCG نیز می تواند برخی از مشکلات سلامتی را در فرد نشان دهد. نام کامل این هورمون گنادوتروپین جفتی انسانی (hCG) است. در این مقاله ، ما hCG را با جزئیات بیشتری بررسی می کنیم – از جمله محدوده های طبیعی در دوران بارداری ، چه اتفاقی می افتد در هنگام نوسان سطح ، و چگونه پزشکان از اندازه گیری های تست بتا برای شناسایی شرایط زمینه ای سلامتی فرد استفاده می کنند.
Gamma Globulinنمونه خوننیاز به امادگی خاصی نمی باشدهدف از انجام تست چیست؟ آنزیم GGT معمولاً در کبد،کلیه و پانکراس فعالیت می‌کند. اندازه‌گیری این آنزیم در خون جهت بررسی عملکرد کبد مورد استفاده قرار می‌گیرد در حالی‌ که بالاترین غلظت GGT در کلیه یافت می شود. حساسیت GGT در مقایسه با تست‌های آلکالین فسفاتاز و ترانس آمینازها (SGOT ،SGPT) جهت تشخیص بیماری‌های کبدی نظیر زردی ناشی از انسداد، Cholangitis (التهاب مجاری صفرا) و Cholecystitis(التهاب کیسه صفرا) بالاتر است.
Protein Totalنام اختصاری: TP نوع نمونه قابل اندازه گیری: سرم تازه حجم نمونه مورد نیاز: 0.5 mL این آزمایش نیازی به ناشتایی و محدودیت رژیم غذایی ندارد، تنها از مصرف غذاهای پر چرب قبل از انجام آزمایش پرهیز شود.دلایل افزایش هیپر پروتئینمی کاذب، هیپرگاماگلوبولینمی و گاماپاتی های پلی کلونال و منوکلونال سبب افزایش سطوح T.Protein می شوند. تست بررسی پروتئین تام پلاسما جهت بررسی نسبت آلبومین به گلوبولین کاربرد دارد. پروتئین ها از اجزای مهم خون در بدن بوده که برای تمام بافت ها و سلول های بدن یک ماده مهم و حیاتی محسوب می شود.این تست در موارد کاهش وزن زیاد و بی سابقه، علائمی مبنی بر بیماری کلیوی و کبدی و شرایطی نظیر ادم درخواست می گردد.کاربردهای بالینی: اندازه گیری پروتئین توتال در تشخیص و درمان انواع بیماریهای مرتبط با کبد، کلیه، مغز استخوان، و همچنین سایر اختلالات متابولیکی و یا تغذیه ای کاربرد دارد.
Beta 2 Globulinنمونه مورد نیاز:نمونه خون گرفته شده از یک ورید بازوی شما؛ گاهی اوقات نمونه ادرار 24 ساعته؛ ندرتاً نمونه مایع مغزی نخاعی (CSF) آمادگی خاصی لازم نمی باشد افزايش سطح سرمي : لنفوم،لوسمي، مولتیپل میلوما، بيماري گلومورلي كليه، رد پيوند كليه، فرايندهاي التهابي مزمن زمان انجام آزمایش؟هنگامی که مبتلا به مالتیپل میلوما یا سایر سرطان های خاص تشخیص داده می شوید؛ گاهی اوقات برای نظارت بر فعالیت بیماری و درمان علت انجام آزمایش؟برای کمک به ارزیابی شدت و پیش آگاهی سرطان های خاص از قبیل مالتیپل میلوما و برخی لفموم ها
A/Gنمونه مورد نیاز:نمونه خونی گرفته شده از سیاهرگ بازو یا از نوک انگشت (افراد بالغ و کودکان) یا از پاشنه پای نوزادان امادگی‌های لازم پیش از نمونه‌گیری:نیاز نیست علت انجام آزمایش؟بعنوان بخشی از یک بررسی کلی، برای تعیین وضعیت تغذیه یا غربالگری و کمک به تشخیص بیماری های کبد و کلیه و نیز بیماری های دیگر
Anti HIV ( 1+2) Antibodyنمونه مورد نیاز:نمونۀ خون وریدی آمادگی قبل از انجام آزمایش:آمادگی خاصی احتیاج ندارد. جهت بررسی وجود آلودگی به ویروس HIV در بدن، قبل از بارداری و اگر قبل از بارداری آزمایش انجام نشده باشد در هنگام بارداری، در صورت مواجهه با محیط یا افرادی که مشکوک به ابتلا باشند و یا تماس جنسی مشکوک این آزمایش درخواست می‌شود.
Anti HSV Ab-IgG (I&2)نام اختصاری: HSV1,2 IgG/IgM سایر نام ها: آنتی بادی ضد هرپس سیمپلکس ویروس نوع 1 و 2، Herpes Simplex Serology،Herpes Simplex Virus Antibody Titer، HSV Ab (Herpes Simplex Antibodies) نوع نمونه قابل اندازه گیری: سرم، پلاسما حجم نمونه مورد نیاز: 1ml جمع آوری نمونه بلافاصله پس از شروع علایم حاد باید صورت پذیرد.دیرتر از یک هفته نباشد.نیاز به ناشتایی نمی باشد. عفونت اولیه با HSV1 یا HSV2 به طور کلاسیک سبب افزایش تیتر آنتی‌بادی می‌شود. استفاده از داورهای ضد ویروسی ممکن است پاسخ‌ آنتی‌بادی را ضعیف کند. مواجهه با هرپس ویروس خیلی شایع است بنابراین وجود آنتی‌بادی علیه HSV معمولاً کمک‌کننده نمی‌باشد. جمع‌آوری سرم‌های دوتایی (paired) برای مشخص‌کردن تیترهای افزاینده معمولاً در تصمیم‌گیری بالینی کمک چندانی نمی‌کند و از این رو روشهای سرولوژی هرپس معمولاً در موارد بالینی به صورت روتین پیشنهاد نمی‌شود.هرپس نوزادی غالباً توسط HSV2 ایجاد می‌شود. تعیین مقادیر منفی سرمی زنان حامله‌ای که همسران آنان مثبت می‌باشند در نزدیکی زمان زایمان توصیه می‌شود. نوزادانی که از مادران سرم منفی به دنیا می‌آیندو مبتلا به عفونت اولیه HSV2 ژنیتال شده اند نسبت به نوزادانی که از مادران سرم مثبت با عفونت مکرر اولیه هرپس ناحیه تناسلی (ژنتیال) به دنیا می‌آیند در خطر بیشتری هستند. این خطر به خصوص در عفونت اولیه مادر در اواخر حاملگی بیشتر است.
Anti HSV Ab-IgM (I&2)نمونه خون نام اختصاری: Lis Ab/M نوع نمونه:سرم حجم نمونه:۰/۲ روش انجام:IFA ناشتا ندارد.زمان انجام:شنبه و سه شنبه در تفسیر آزمایش igg و igm hsv جواب منفی به معنی نرمال و طبیعی بودن تلقی می‌شود و به این معنی است که فرد با ویروس hsv تماس نداشته است. در افرادی ممکن است،جواب آزمایش بعد از گذشت چند ماه بدلیل کاهش سطح آنتی بادی و یا دلایل دیگر، بصورت کاذب منفی شود. گاهی نیز ممکن است، در بدن فرد، آنتی بادی دیر‌تر از حدمعمول تولید شود. همچنین بطور معمول نیز، چند هفته طول می‌کشد، IgG در بدن تولید شود و قبل از این بازه زمانی ممکن است نتیجه آزمایشHSV IgG منفی شود. به همین علل، توصیه می‌شود، 2 تا3 هفته پس از انجام آزمایش منفی، آزمایش تکرار شود. تست هرپس IgM (ایمونوگلوبولین M) یک آزمایش خون است که می تواند عفونت ویروس هرپس سیمپلکس (HSV) را زود تشخیص دهد. HSV یک بیماری مسری است که باعث ایجاد زخم در اطراف دهان یا اندام تناسلی می شود.
Anti Listeria (IgG)نمونه گیری تست: نوع نمونه گیری آزمایش آنتی بادی های ضد IgG/IgM لیستریا مونوسایتوژنز، به صورت سرم - مایع نخاع است. این آزمایش نیازی به ناشتایی و محدودیت رژیم غذایی ندارد.از تست آنتی بادی های ضد IgG/IgM لیستریا مونوسایتوژنز جهت تشخیص لیستریوزیس و کمک به تشخیص مننژیت لیستریایی در افرادی که دچار نقص سیستم ایمنی هستند استفاده می شود. خانواده لیستریا باکتری های گرم مثبت هوازی هستند و از سویه های بسیاری تشکیل شده اند که فقط سویه بیماریزا لیستریا مونوسایتوژنز است. لیستریا مونوسایتوژنز عامل عفونت های مننگوآنسفالیتی و سپتی سمی (عفونت خون) در نوزادان می باشد. این باکتری در افراد دچار نقص سیستم ایمنی می تواند عامل مولد مننژیت باشد. در طول دوران حاملگی عفونت به لیستریا باعث سقط جنین می شود. در نوزادان در هفته اول آلودگی به این باکتری به شکل پنومونی، سپتی سمی و بافت های گرانولوماتوز رخ می دهد و در هفته دوم به بعد باعث علائم مننژیت مثل گرفتگی عضلات و تهوع می شود از آنجا که جداسازی و کشت این باکتری گرم مثبت دارای مشکلاتی می باشد، روش های ایمونولوژیک و سرولوژیک از بهترین روش های تشخیصی هستند.
Anti Listeria (IgM)بخش:هورمون شناسی نام تست:Listeria Antibody (IgG, IgM) نوع نمونه:S حجم نمونه:0.4ml روش انجام:IFA شرایط نمونه گیری:این آزمایش نیازی به ناشتایی و محدودیت رژیم غذایی ندارد. از این تست جهت تشخیص لیستریوزیس و کمک به تشخیص مننژیت لیستریایی در افرادی که دچار نقص سیستم ایمنی هستند استفاده می شود. خانواده لیستریا باکتری های گرم مثبت هوازی هستند و از چندین سویه تشکیل شده اند که تنها سویه بیماری زا لیستریا مونوسیتوژنز است. لیستریا مونوسیتوژنز عامل عفونت های مننگوآنسفالیتی و سپتی سمی (عفونت خون) در نوزادان است.
HBs Antigenشرایط انجام تست HbsAg چگونه است؟ برای انجام تست HBsAg، نمونه خون از بیمار گرفته می‌شود. این نمونه می‌تواند به صورت خون مردمی یا خون رگی باشد. در برخی موارد، ممکن است نمونه‌های دیگری مانند مایع زرد یا بافت کبدی نیز از بیمار گرفته شود.نمونه سپس به جهت انجام تست سنجش آنتی ژن هپاتیت بی به ازمایشگاه ارسال می گردد، آن را به آزمایشگاه می‌فرستند تا تست HBsAg انجام شود. نتیجه این تست معمولاً در عرض چند ساعت تا چند روز قابل دریافت است. معمولاً هیچ نیازی به روش خاصی برای انجام تست HBsAg نیست ولی در صورتی که بیمار داروی خاصی مصرف می‌کند، پزشک باید مطمئن شود که مصرف داروها تاثیری بر روی نتیجه تست نداردHBsAg در آزمایش خون چیست؟ HBSAG پروتئین سطحی پوشش ویروس است. وجود آن عفونتی حاد را نشان می‌دهد و ترشح آنتی بادی به این معنا است که بدن در برابر آن ایمنی دارد. این ویروس علاوه بر بیماری هپاتیت، می‌تواند منجر به سیروز کبدی و حتی سرطان کبد شود. دوره کمون (نهفتگی) بیماری بطور متوسط ۷۵ روز است، اما بین ۳۰ تا ۱۸۰ روز می‌تواند متغیر باشد. این ویروس بین ۳۰ تا ۶۰ روز قابل تشخیص خواهد بود و ممکن است تا رسیدن به مرحله مزمن بودن در بدن باقی بماند. تست HBsAg نیز جزئی آزمایشات غربالگری دوران بارداری است. این تست با هدف کنترل سلامتی مادر و جنین تجویز می‌شود.
Anti HBs Antibodyنوع نمونه قابل اندازه‌گیری:سرم شرایط پیش از آزمایش: این آزمایش نیازی به ناشتا بودن و یا محدودیت خاص در رژیم غذایی ندارد. زمان تقریبی اعلام نتیجه:دو روز روش انجام:ELFA – CLIA/ECL – ELISA HBs Ab آنتی‌بادی است که بر علیه آنتی‌ژن سطحی ویروس هپاتیت B تولید می‌شود. نتایج مثبت HBs Ab، یعنی فرد در برابر ویروس هپاتیت B ایمن است، که به دو دلیل می‌تواند باشد: واکسیناسیون هپاتیت B به درستی انجام شده، و یا این که به‌طور کامل از هپاتیت حاد B بهبود یافته است و دیگر به این بیماری مبتلا نمی‌شود. HBs Ab بین ۲ تا ۱۶ هفته (به‌طور متوسط ۴ هفته) پس از آن که HBs Ag ناپدید شود، ظاهر می‌شود و نشان‌دهنده‌ی پایان مرحله‌ی حاد عفونت است. دوره کمون بیماری هپاتیت B بین ۶ هفته تا ۶ ماه است.
HBc Ab (Total)نام آزمایش:HBc Ab (Total) نام کامل تست:Hepatitis B Virus Core Antibodies (Total) نام فارسی تست:آنتی بادی تام بر علیه آنتی ژن هسته ویروس هپاتیت B نام های دیگر:anti-HBc ;HBV Core Total; Anti-Hepatitis Bc; Hep B Core Total Ab روش انجام:EIA نوع نمونه:S, PE, PC این آزمایش نیازی به ناشتایی و محدودیت رژیم غذایی ندارد. anti-HBc آنتی بادی است که در بدن بر علیه آنتی ژن هسته ای ویروس هپاتیت B تولید می شود. تفسیر این آزمایش اغلب بستگی به نتایج ۲ تست HBs Ag و anti-HBs دارد. نتایج مثبت anti-HBc به معنای این است که فرد اخیراً به هپاتیت B مبتلا شده و یا در گذشته مبتلا بوده است. آزمایش Anti HBc قابل اعتماد ترین روش برای وجود عفونت هپاتیت B در مواردیکه HBs Ag منفی است؛ می باشد. نکته : در صورت مثبت شدن تست Anti HBc؛ نتایج باید با سایر مارکرهای سرولوژینکته ۵: در نوزادان کمتر از یک ماه در صورت مثبت شدن تست HBc Ab (Total)؛ باید تست anti-HBc IgM انجام شود تا احتمال HBc Ab (Total) مادری که منجر به نتایج مثبت کاذب می شود؛ رد گردد. ک هپاتیت B، افزایش آنزیم های کبدی، علائم و نشانه های بالینی و تاریخچه عوامل خطر همبستگی داشته باشد.
HBc Antibody-IgMنام اختصاری: HBcIgm نوع نمونه قابل اندازه گیری: سرم حجم نمونه مورد نیاز: 1 ml در نوزادان کمتر از یک ماه در صورت مشاهده نتیجه مثبت از آزمایش HBc Ab (Total) باید تست Anti-HBc IgM نیز انجام شود. از این رو می توان احتمال HBc Ab (Total) مادری که منجر به نتایج مثبت کاذب می شود را رد کرد. تست Hbc Ab (Igm) برای غربالگری سلول، بافت و اهدا کنندگان خون مورد استفاده قرار نمی گیرد.در صورتی که نتیجه تست Anti HBc مثبت باشد، نتایج حاصله باید با سایر مارکر های سرولوژیک هپاتیت B، افزایش آنزیم های کبدی، علائم و نشانه های بالینی همبستگی باشد.بنابراین در صورت مشاهده HBs Ab و Anti HBc به صورت همزمان پزشک تشخیص می دهد که فرد به هپاتیت B قبلاً مبتلا بوده است.
HBe Antigenنام آزمایش:HBe Ag نام کامل تست:Hepatite B envelope Antigen نام فارسی تست:آنتی ژن e ویروس هپاتیت B روش انجام:ECLIA نوع نمونه:S, PE, PH نکته 1: از اندازه گیری HBe Ag برای مونیتور کردن و کنترل میزان کارایی درمان HBV نیز استفاده می شود؛ چرا که درمان موفق باعث خواهد شد HBe Ag در خون ناپدید شود ولی HBe Ab همچنان وجود داشته باشد. نکته2: این آزمایش برای غربالگری نمونه های خون بند ناف، اهدا کنندگان خون، پلاسما، و محصولات بافت یا سلول انسان؛ توسط FDA مورد تائید نمی باشد. نکته 3: این تست برای بیماران کمتر از ۲ سال، افراد دچار نقص سیستم ایمنی و افرادی که سیستم ایمنی آنها سرکوپ شده است؛ کارایی مناسبی ندارد. علت درخواست تست:تشخیص آلودگی بیماران ناقل ویروس هپاتیت B. پایش بر وضعیت عفونت مزمن بیماران آلوده به HBV. تشخیص پاسخ عفونت هپاتیت B به درمان با داروهای ضد ویروس (مانند اینترفرون α) این آنتی ژن معمولاً بین هفته های ۴ تا ۱۲ پس از عفونت ظاهر می شود و تنها ۳ تا ۶ هفته بالا باقی می ماند. بر خلاف HBs Ag؛ HBe Ag زمانی در خون تشخیص داده می شود که خود ویروس نیز وجود داشته باشد. سطح HBe Ag با تیتر ویروس ارتباط دارد و به همین خاطر از این تست برای ارزیابی میزان و شدت عفونت استفاده می شود.
Anti HBe Antibodyنام اختصاری: HBeAb ، Anti-HBe نوع نمونه قابل اندازه گیری: سرم، پلاسما تازه حجم نمونه مورد نیاز: 1 ml نمونه خون را در ظرف 24 ساعت سانتریفیوژ کرده و سرم را از لخته جدا نمایید. نمونه به مدت 24 ساعت در دمای اتاق و 7 روز در ◦c 4 پایدار است. برای نگهداری طولانی تر نمونه را در ◦c 20- قرار دهید. ظاهر شدن HBeAb در خون بطور کامل نشاندهنده خاتمه عفونت بیمار از HBV یا ناقل بودن مزمن آن نمی باشد. تفسیر: این آزمایش در بیماران مبتلا به عفونت هپاتیت B حاد توصیه می شود. ظهور آنتی بادی HBe و عدم وجود آنتی ژن HBe نشانه خاتمه مرحله حاد
Anti HCV Antibody نام های دیگر آزمایش:Viral Hepatitis C Antibody و آنتي بادي هپاتيت C و Hepatitis C antibody; anti-HCV; HCV recombinant immunoblot assay; HCV RIBA; HCV-RNA; Hepatitis C viral load نمونه مورد آزمایش: نمونه خون از ورید بازو این آزمایش نیازی به ناشتایی و محدودیت رژیم غذایی ندارد. این تست جهت غربالگری و تشخیص عفونت ویروس هپاتیت C و درمان عفونت، زمانی که فرد ممکن است در معرض ویروس هپاتیت C قرار گرفته باشد، مانند تماس با خون آلوده، داشتن علائم مرتبط با بیماری کبدی، یا داشتن فاكتورهای خطر برای عفونت هپاتیت C درخواست می گردد. رایج ترین تست برای HCV، آنتی بادی های در خون را جستجو می كند که در پاسخ به عفونت HCV تولید می گردند. ت جهت غربالگری و تشخیص عفونت ویروس هپاتیت C و درمان عفونت، زمانی که فرد ممکن است در معرض ویروس هپاتیت C قرار گرفته باشد، مانند تماس با خون آلوده، داشتن علائم مرتبط با بیماری کبدی، یا داشتن فاكتورهای خطر برای عفونت هپاتیت C درخواست می گردد. رایج ترین تست برای HCV، آنتی بادی های در خون را جستجو می كند که در پاسخ به عفونت HCV تولید می گردند. تست Anti-HCV وجود آنتی بادی علیه این ویروس، که نشان دهنده قرار گرفتن در معرض HCV است را تشخیص می دهد، ولی نمی تواند بین عفونت HCV قبلی یا HCV فعلی تمایز ایجاد کند
Anti HAV Ab (IgG)نوع نمونه :نمونه خون از ورید بازو نام آزمایش:Anti HAV Ab (IgG) نیاز به امادگی خاصی نمی باشدآنتی بادی های IgG هپاتیت A، در عرض ۱ تا ۲ هفته پس از آنتی بادی IgM تولید می شوند و معمولا برای بقیه عمر باقی می مانند و بدن را در مقابل عفونت بیشتر توسط همین ویروس محافظت می کنند. هیچ آزمایش خاصی برای هآنتی بادی های IgG هپاتیت A وجود ندارد؛ تست آنتی بادی تام (که هردو آنتی بادی IgM و IgG را تشخیص می دهد) هر دو عفونت فعلی و قبلی با هپاتیت A را شناسایی می کند و پس از دریافت واکسن هپاتیت A نیز مثبت خواهد شد این تست برای کمک به تشخیص عفونت کبد ناشی از ویروس هپاتیتA (HAV) استفاده می شود. علل مختلفی از هپاتیت و علائم همراه وجود دارد، بنابراین، این تست برای تعیین این که علائم به دلیل هپاتیت A هستند، استفاده می شود.
Anti HAV Antibody-IgMنمونه خون از رگ بازو نیاز به آمادگی خاص و ناشتا بودن قبل از آزمایش نیست. IgM هپاتیت A، اولین آنتی بادی تولید شده توسط بدن در زمان مواجهه با هپاتیت A است. تست IgM هپاتیت A برای غربالگری تشخیص زودهنگام عفونت و برای تشخیص بیماری در بیماران دارای شواهد هپاتیت حاد استفاده می شود. این آنتی بادی به طور معمول ۲ تا ۳ هفته پس از اولین آلودگی، توسعه یافته و برای حدود ۲ تا ۶ ماه باقی می ماند.
IgG ( CSF )مخفف:CSF IgG نوع نمونه:مایع مغزی - نخاعی مقدار نمونه:1mlروش انجام: ITA نحوه انجام: Automation زمان انجام روزانه جوابدهی 1روز بعد نگهداری نمونه پس از انجام آزمایش 2 هفته در دمای فریزآنالیز مایع مغزی نخاعی (CSF) ممکن است برای کمک به تشخیص طیف گسترده‌ای از بیماری‌ها و شرایط تأثیرگذار بر مغز و نخاع (سیستم عصبی مرکزی) استفاده نمود. برخی از نمونه‌ها عبارت‌اند از: عفونت‌ها، مانند مننژیت و انسفالیت - برای تعیین اینکه آیا عفونت توسط باکتری‌ها، ویروس‌ها یا به‌ندرت به علت مایکوباکتریوم سل، قارچ‌ها یا انگلی‌ها ایجاد شده و یا تشخیص آنها از سایر موارد استفاده می‌شود. آنالیز مایع مغزی نخاعی (CSF) همچنین برای تشخیص عفونت‌های نخاع یا نزدیک آن نیز انجام شود.تشخیص خونریزی در اطراف مغز
Anti CCP (High sensitive)نمونه خوناما لازم به ذکر است که رعایت ناشتایی و رژیم غذایی خاص قبل از انجام آزمایش Anti CCP نیاز نخواهد بود. اما بهتر است محض احتیاط در این رابطه با پزشک معالج خود مشورت داشته باشید.كاربرد آزمایش Anti-ccp: تشخيص آرتريت روماتوئيد در مراحل اوليه التهاب سينوويوم (زودرس) افتراق آرتريت روماتوئيد از ساير آرتريت‌ هاي التهابي افتراق آرتريت روماتوئيد از ساير بيماري هاي بافت همبند مثل SLE اروزيو تأييد تشخيص آرتريت روماتوئيد در بيماراني كه RF منفي مي‌باشند آنتي بادي ‌هاي Anti-ccp نبايستی به عنوان آزمايش غربالگري (Screening) بكار برده شود.
Wright (CSF)نوه نمونه :سرم حجم نمونه:0/5میلی لیتربه امادگی خاصی نیاز نداردآزمایش Wright برای تشخیص بیماری تب مالت (Malta Fever) کاربرد دارد. عامل بروز تب مالت نوعی باکتری به نام بروسلوز (بروسلا) است. تب مالت با نام‌های تب مواج یا مدیترانه‌ای نیز شناخته می‌شود. این بیماری بین انسان و دام مشترک است. افراد معمولا به دلیل تماس مستقیم با حیوانات بیمار یا مصرف فرآورده‌های لبنی آلوده آن‌ها به تب مالت مبتلا می‌شوند. راه‌های دیگر انتقال این بیماری شامل استنشاق هوای آلوده به باکتری بروسلا و مصرف محصولات لبنی خام هستند. بهترین راه تشخیص این بیماری، کشت خون یا مغز استخوان و جداسازی باکتری از این نمونه‌ها است.
2ME (CSF)نام اختصاری:CSF 2ME نوع نمونه:CSF ،سرم حداقل حجم نمونه:1cc نام اختصاری آزمایش:٢ME-CSF مدت زمان انجام آزمایش:٢ روز آزمایش 2ME (آزمایش مرکاپتو اتانول) مانند آزمایش Coombs Wright برای تشخیص بیماری تب مالت (بروسلوز)‌ تجویز می‌شود. تب مالت بیماری مشترک انسان و دام به‌شمار می‌رود. در این تست آنتی‌بادی به نام IgG مورد بررسی قرار خواهد گرفت. آنتی‌بادی‌ها در پاسخ به ورود عامل بیماری‌زا در بدن تولید شده و انواع مختلفی دارند. بررسی آنها به پزشکان کمک می‌کند تا روند پیشرفت بیماری در بدن را بررسی کنند.
Anti Mumps Antibody-IgGنام آزمایش:Mumps Ab ( IgG) نوع نمونه:S, CSF نیاز به امادگی خاصی نمی باشدتوضیح راجع به تست:اوریون یک عفونت تنفسی است که به وسیله قطرات تنفسی و یا تماس با اجسام آلوده به بزاق افراد آلوده منتقل می شود. آنتی بادیهای IgG اوریون ممکن است در نمونه های سرمی افرادی که در ماههای گذشته خون یا محصولات آن را دریافت کرده اند مشاهده گردد. در حالی که این افراد ممکن است ایمن نباشند و سابقه ابتلا به عفونت اوریون را نداشته باشند.
Mumps Antibody ( IgM )نام اختصاری: Mumps Ab IgG/IgM سایر نام ها: آنتی بادی ضد ویروس اوریون، Mumps Serology، Anti Mumps virus Antibody ، نوع نمونه قابل اندازه گیری: سرم، پلاسما حجم نمونه مورد نیاز:1mlنیاز به امادگی خاصی نمی باشدIgG مثبت همراه با IgM منفی نشاندهنده واکسیناسیون و یا عفونت پیشین به ویروس اوریون می باشد. این افراد نسبت به عفونت مجدد مصونیت دارند. IgG منفی به همراه IgM منفی نشاندهنده در معرض قرار نگرفتن فرد به ویروس اوریون و عدم ایمنی می باشد. با این وجود یک نتیجه منفی ابتلا به عفونت اوریون و یا پاسخ به واکسیناسیون را رد نمی کند. زیرا ممکن است نمونه گیری قبل از ظهور آنتی بادی در خون گرفته شده باشد. نتایج منفی(9>) مشکوک به عفونت اخیر و یا پس از واکسیناسیون جهت ارزیابی پاسخ سیستم ایمنی می بایست طی 2 الی 3 هفته بعد تکرار گردد. نتایج مشکوک(9-11) باید با انجام آزمایش نمونه ای جدید در طی10 تا 14 روز بعد پیگیری گردد.
Suface IgM000000
Znt8 Abنوع نمونه خون00علت دیابت نوع 1 (Diabetes Mellitus type 1 /DM1) یک بیماری مزمن و خود ایمن است (Immune mediated) ، به نحوی که سلول‌های سازنده‌ی انسولین (سلولهای بتا) در پانکراس تحت یک واکنش التهابی مزمن (Insulitis) بتدریج تخریب که به کاهش میزان انسولین می انجامد. زمانیکه 80 تا 90 در صد از سلولهای بتا از بین بروند، دیابت نوع 1 عارض می شود.
Casoni Skin Test000000
WBC Crossmatch pannelنام اختصاری آزمایش:WBC Xm-panel DTT نام روش اندازه گیری:Cytotoxicity نوع نمونه:سرم حجم نمونه:2 میلی لیتر آمادگی لازم قبل از نمونه گیری شرايط خاصي ندارد. زمان انجام 15 روز00
Cold Hemolysin000000
Isolated Cryoglobulinبرای این آزمایش، خونگیری از ورید بازویی انجام می شود.برای نمونه گیری، فرد مراجعه کننده باید داروهایی که مصرف می کند به همراه آخرین زمان مصرف دارو را به اطلاع پرسنل نمونه گیر در آزمایشگاه برساند.برای انجام آزمایش،نیاز به cc15 سرم می باشد.برای نمونه گیری باید از سرنگی استفاده نمود که از قبل در دمای 37 درجه سلسیوس قرار گرفته باشد و پس از نمونه گیری نمونه باید در دمای 37 درجه سلسیوس منعقد شود.فرآیند سانتریفیوژ و جداسازی نمونه نیز باید در همین دما انجام شود.این تست چه زمانی درخواست میشود؟کمک به تشخیص علت اختلالات ایمنولوژیکی خاص
Mixed Cryoglobulinظرف نمونه گیری: لوله لخته نمونه : یا نمونه های بالینی مورد استفاده سرم حجم نمونه مورد نیاز: 0.5MLشرایط انتقال نمونه:در دمای محیط شرایط ذخیره سازی:دمای اتاقcryoglobulin پروتئین های در چرخش هستند ،مخصوصا ایمونوگلوبینهای IgG,IgM,IgA. زمانی که در معرض با سرما قرار می گیرند ،رسوب کرده و با گرم شدن،دوباره به حالت محلول در می آیند. این پروتئینها ممکن است در مقدار کم در خون بعضی افراد سالم دیده می شوند اما بیشتر با تولید پروتئین غیر نرمال و یک تنوعی از بیماری ها و شرایط دیگر همراه هستند.این تست مقدار cryoglobulinها را اندازه گیری می کنند. این پروتئینها به آهستگی در خون حرکت می کنند و سبب بلوکه شدن رگهای خونی کوچک می شوند.حضور مقدار زیاد آنها در خون،که cryoglobulinemiaنام دارد که می توانند سبب ایجاد علائمی مانند سوختگی،راش،درد مفاصل،ضعف،درد،گزگز کردن،و سرمازدگی شوند.
W.B.C Cross Matchنام آزمایش:WBC crossmatch Donor نام روش اندازه گیری:Cytotoxicity نوع نمونه: خون تام حاوی هپارینه یا خون دفیبرینه و سرم حجم نمونه :سرم 2 میلی لیتر ، نمونه خون 20 میلی لیتر محدوده نرمال بازه سنی : از 1 روز تا 150 سال- محدوده: - آمادگی لازم قبل از نمونه گیری :شرايط خاصي ندارد. زمان انجام:15 روز اهداف آزمون كراس مچ MATCH CROSS:1 -جلوگيري از واكنشهاي انتقال خون نامطلوب2 -به حداكثر رساندن بقاي گلبولهاي تزريق شده در بدن فرد گيرند.3 -امكان كنترل مضاعف خطاهاي ABO ايجاد شده ناشي از تعيين هويت نادرست.بيماران يا برچسب گذاري نادرست خونهاي اهدايي
CSF-IgMنوع نمونه قابل اندازه گیری: مایع مغزی نخاعی (CSF)، نمونه بیوپسی و آبسه مغزی حجم نمونه مورد نیاز: 2 ml ×3 tube این آزمایش نیازی به ناشتایی و محدودیت رژیم غذایی ندارد. بیمار باید پیش از نمونه برداری مثانه و روده هایش را تخلیه کند و همچنین عمل نمونه گیری باید قبل از تجویز آنتی بیوتیک انجام شود. تفسیر: آزمایش CSF شامل ارزیابی وجود خون، باکتری و سلول های بدخیم و همچنین تعیین کمی مقدار گلوکز و پروتئین موجود می باشد. بعلاوه به رنگ آن نیز توجه می شود و انواعی از سایر آزمون ها نظیر آزمایش سرولوژی از نظر سیفلیس نیز انجام می شود. CSF طبیعی شفاف و بی رنگ بوده و میزان چسبندگی آن مانند آب است. ایجاد کدورت در CSF می تواند به دلایل افزایش شمار WBC ( بیش از 200 عدد در میکرولیتر) ، وجود RBC بیش از 400 عدد در میکرولیتر، وجود میکروارگانیسم هایی نظیر باکتریها، قارچ ها و آمیب ها ، ماده حاجب رادیوگرافی، آسپیراسیون چربی اپی‏دورال و افزایش سطح پروتئین در CSF باشد. رنگ قرمز کم رنگ CSF نشانه وجود خون می باشد.
CSF-IgAنام اختصاری: CSF S&C سایر نام ها: آنالیز مایع مغزی نخاعی، کشت و اسمیر مایع مغزی- نخاعی، کشت و رنگ آمیزی اسمیر CSF نوع نمونه قابل اندازه گیری: مایع مغزی نخاعی (CSF)، نمونه بیوپسی و آبسه مغزی نمونه‌گیری از کمر در قسمت کمر و در پایین انتهای نخاع انجام می‌شود. اعصاب نخاعی در محل نمونه‌برداری وجود دارد، اما آنها مجالی برای دور شدن از سوزن دارند. احتمال تماس سوزن با ورید کوچکی در راه وجود دارد که می‌تواند باعث "ضربه تروماتیک" شود که ممکن است مقدار کمی خون در یک یا چند نمونه جمع‌آوری‌شده نشت کند. نتیجه آزمایش مایع مغزی نخاعی چه چیزی را نشان می‌دهد؟ CSF معمولاً حاوی مقدار کمی پروتئین و گلوکز است و ممکن است دارای چند گلبول سفید باشد. هر شرایطی که فشار یا جریان طبیعی CSF یا توانایی محافظتی سد خونی - مغزی را مختل کند، می‌تواند منجر به نتایج غیرطبیعی آزمایش CSF شود.
csf-IgEنوع نمونه:مایع مغزی - نخاعی مقدار نمونه:1ml نحوه انجام:Automation زمان انجام:روزانه جوابدهی:1روز بعد کاربردهای بالینی: آنالیز CSF و آبسه مغزی در تشخیص موارد زیر مفید می باشد.
Serum Transferrinنام اختصاری: TF سایر نام ها: ترانسفرین، Iron binding protein، Siderophilin نوع نمونه قابل اندازه گیری: سرم حجم نمونه مورد نیاز: ml 0.6 نمونه خون گرفته شده از ورید بازو آمادگی برای انجام آزمایش؟ممکن است آزمایش در زمان صبح انجام شود و یا ممکن است توصیه شود که 12 ساعت قبل از آزمایش ناشتا باشید و فقط آب میل نمایید. توصیه های پزشک خود و یا آزمایشگاه را دنبال نمایید. کاربردهای بالینی: آزمایش ترانسفرین همراه با آهن و TIBC برای تشخیص افتراقی آنمی بیماریهای مزمن، سیدروبلاستیک، فقر آهن ، ارزیابی تالاسمی و اضافه بار آهن به ویژه هموکروماتوز ارثی کاربرد دارد.
C5000000
C9نام اختصاری: C9 نوع نمونه قابل اندازه گیری: سرم حجم نمونه مورد نیاز: 1 ml عدم وجود و یا کاهش سطح فعالیت عملکردی C9 در حضور مقادیر نرمال آنتی ژن C9 می بایست با نمونه جدید سرم بیمار تکرار گردد تا مشخص شود غیر فعال شدن (C9 inactivation) ناشی از انتقال نادرست نمونه نبوده است. بلافاصله بعد از نمونه گیری لوله حاوی نمونه بر روی یخ مرطوب قرار گیرد. سانترفیوز و جداسازی سرم در کوتاهترین زمان ممکن جدا گشته و بلافاصله نمونه فریز گردد. کاربردهای بالینی:بررسی بیماران با کمبود یا فقدان کمپلمان همولیتیک (CH50)2 شناسایی کمبود جزء نه کمپلمان (C9) تفسیر: سطوح پایین کمپلمان نه (C9) ممکن است به دلیل کمبود ارثی ، کمبود اکتسابی، و یا به دلیل مصرف کمپلمان (برای مثال، متعاقب فرآیندهای عفونی و یا خود ایمنی) ایجاد شود.
Bence Jones (Kappa)نام آزمایپش:Bence jones protein بیمار باید حداقل 50ml از نمونه ادرار اول صبح و غیر آلوده را در ظرفی جمع آوری کند و چنانچه دانستن مقدار پروتئین بنس–جونز دفعی در طی 24 ساعت مفید می­باشد، جمع آوری ادرار 24 ساعته انجام شود. بیمار حداقل 50ml از نمونه ادرار اول صبح و غیر آلوده را در ظرفی جمع آوری کند و چنانچه دانستن مقدار پروتئین بنس – جونز دفعی در طی 24 ساعت مفید می باشد، جمع آوری ادرار 24 ساعته انجام شود. پروتئین بنس – جونز شامل زنجیره های سبک ایمنوگلوبولین می باشد و در 75 درصد مبتلایان به مولتیپل میلوما وجود دارد. در این بیماران، بیشتر این پروتئین توسط پلاسما سل ها ساخته می شود، ممکن است با متاستاز تومور به استخوان، لنفوم، آمیلوئیدوز، CLL، ماکروگلوبولینمی و لنفوم نیز همراه باشد. پروتئین بنس – جونز شامل زنجیره های سبک ایمنوگلوبولین می باشد و در 75 درصد مبتلایان به مولتیپل میلوما وجود دارد. در این بیماران، بیشتر این پروتئین توسط پلاسما سل ها ساخته می شود، ممکن است با متاستاز تومور به استخوان، لنفوم، آمیلوئیدوز، CLL، ماکروگلوبولینمی و لنفوم نیز همراه باشد. به طور طبیعی به دلیل این که فضاهای گلومرولی اجازه فیلتراسیون مولکول های بزرگ مانند پروتئین ها را نمی دهند، پروتئینی در ادرار وجود ندارد. اغلب آزمایش های روتین ادرار از نظر پروتئین، با استفاده از نوار ادرار نوع و مقدار پروتئین موجود در ادرار را منعکس نمی کنند و در واقع، حتی ممکن است علی رغم وجود مقدار زیادی پروتئین بنس – جونز نوار نتیجه را به صورت منفی نشان دهد.
Bence Jones (Lambda)000000
T Cellنوع نمونه:خون کامل روی EDTA مقدار نمونه:حداقل 1ml شرایط ارسال نمونه:دمای محیط زمان انجام:هفته ای دو بار جوابدهی:8 روز بعد از آزمایش شمارش سلول T، با اسم شمارش لمفوسیت تولید شده در تیموس (لمفوسیت با منشا تیموسی)، یا شمارش سلول T لمفوسیتی نیز یاد می‌شود. اگر تحت درمان ویروس ایدز هستید، از این آزمایش تحت عنوان، آزمایش شمارش سلول‌های CD4 نیز یاد می‌شود. برخی سلول‌های T حاوی گیرنده CD4 هستند. این گیرنده مکانیست که ویروس بیماری ایدز، به سلول T متصل می‌شود.
B Cellمخفف:B-Cell نوع نمونه:خون کامل روی EDTA مقدار نمونه: حداقل 1ml روش انجام:Flowcytometry نحوه انجام:Automation زمان انجام:شنبه - دوشنبه - چهارشنبه جوابدهی:8 روز بعد رزیابی سیستم ایمنی اغلب با یک آزمایش فرمول شمارش (CBC)، گستره‌ی خون محیطی و سرعت رسوب گلبول های قرمز (ESR) آغاز می‌گردد. هدف از انجام این بررسی‌ها شناسایی لکوپنی، لنفوپنی، نوتروپنی، نوتروفیلی و اشکال غیر طبیعی در سلول های خون محیطی و احتمال وجود عفونت باکتریایی می باشد.
CHEMOTAXIS000000
Inhibitor of Chemotaxisنام اختصاری: C1- INH - C1EI نوع نمونه قابل اندازه گیری: پلاسما (EDTA دار) در سنجش فانکشنال ( عملکردی) و سرم در سنجش آنتی ژنیک. حجم نمونه مورد نیاز: 1ml نمونه گیری از خون وریدی صورت می گیرد. شرایط نمونه گیری: ناشتایی توصیه می شود اما ضروری نیست. کاربردهای بالینی:تشخیص آنژیو اِدم ارثی و اکتسابی.کمک به تشخیص بدخیمی و لوپوس اِریتروماتوز سیستمیک (SLE).پایش سطوح C1-INH در پاسخ به درمان. تفسیر: کاهش غیرطبیعی سطح آنتی ژن C1-INH یا میزان عملکرد آن در سرم یا پلاسما، نشاندهنده ابتلاء فرد به بیماری آنژیواِدم ارثی (HAE) می باشد.
NBTنوع نمونه:WB حجم نمونه:0.4ml نیاز به ناشتایی نمی باشدتست احیای NBT نام اصلی این آزمایش تست احیای NBT می باشد که به تست NBT معروف می باشد. NBT(نیترو بلو تترازولیوم) یک ماده ی شیمیایی زرد رنگ می باشد. جهت انجام این آزمایش ابتدا نوتروفیل های بیمار جدا شده و به آن NBT اضافه می شود. و به جهت تحریک کردن عمل انفجار تنفسی PMA را به آن اضافه خواهد شد. در صورتی که NBT مثبت باشد انفجار تنفسی اتفاق می افتد و رنگ زرد به رنگ بنفش تغییر رنگ خواهد داد و می توان نوتروفیل های غنی از گرانول و بنفش رنگ را زیر میکروسکوپ دید. PMA یک لکتین می باشد که به شکل پلی کلنال وجود دارد و موجب فعال شدن نوتروفیل ها می شود. کاربرد تست : بررسي عملكرد فاگوسيت ها از نظر انفجار تنفسي . كاربرد اين تست در بررسي توانايي يا كفايت مرحله نهايي عمل فاگوسيتوز است.
Phagocytic Index000000
Opsonic Index000000
Candida Killing Test000000
Alpha Heavy Chain Serumمتد:Immunoelectrophoresis حجم نمونه خون: 0.5ml Serum ارزیابی:مواردمشکوک بهα-HCD باید توسط immunohistochemistry مورد تایید قرارگیرند. این بیماری بیشتر در سیستم مترشحه IgA روده باریک ظاهر می شود که در آن تمام روده باریک و یا قسمت پروکزیمال آن مورد تهاجم قرار می گیرد. این بیماران اغلب دچار آنمی، هیپوکالمی، هیپوکالسمی، هیپو منیزیمی ، هیپوآلبومینمی، افزایش آلکالن فسفاتاز ( ایزوفرم روده) می باشند. برخی از بیماران دارای عفونتهای انگلی می باشند. الکتروفورز پروتئینهای سرم تنها در نیمی از بیماران غیر طبیعی است( باند با قاعده پهن واقع در2α تا β ) .
Anti Nucleosomeنمـونـه مـورد نیـاز؟خون وریدی شرایط نگهداری: نمونه به مدت 72 ساعت در 4 درجه و 2 هفته در 20- درجه سانتیگراد پایدار است. برای نگهداری طولانی مدت آن را در فریزر 70- درجه سانتیگراد قرار دهید. چـه زمـانی بـرای تست مناسب‌ است؟ جهت تعیین حساسیت و اختصاصیت این آنتی بادی ها در تشخیص بیماری SLE ارزیابی ارتباط بین سطوح آنتی بادی های ضد نوکلئوزومی، anti-dsDNA (DNA دو رشته ای) و فعالیت بیماری SLE. چـرا ایـن تست انجـام می‌شـود؟تشخیص بیماری SLE
Anti-Prothrombin IgG/IgMخون وریدینحوه آمادگی برای تست ایمونوگلوبولین کودکان می توانند قبل از تست غذا و نوشیدنی بخورند، مگر این که قرار باشد تست دیگری همزمان از آن‌ها گرفته شود که احتیاج به ناشتا بودن دارد. اگر کودکتان از دارو استفاده می کند به پزشک اطلاع دهید زیرا بعضی از داروها روی نتیجه تست تاثیر می گذارند.ایمونوگلوبولین G یا (IgG) شایع ترین نوع آنتی بادی که در خون و سایر مایعات بدن یافت می شود و از بدن دربرابر عفونت های ویروسی و باکتریایی محافظت می کند. کمی طول می کشد تا بعد از ابتلا به بیماری یا ایجاد مصونیت، IgG تشکیل شود.ایمونوگلوبولین M یا (IgM) این نوع آنتی بادی که بیشتر در خون و مایع لنفاوی وجود دارد، اولین آنتی بادی است که بدن در مقابله با عفونت جدید می سازد.
Secretory IgAنوع نمونه مورد نیاز برای این آزمایش: 0.5 میلی لیتر سرم، پلاسمای هپارینه یا EDTA کاربرد:ارزیابی بیماران مشکوک به نقص IgA قبل از تزریق خون IgA ایمونوگلوبولین غالب در ترشحات موکوسی که شامل ترشحات ریوی و بینی، بزاق، مایعات روده ای، اشک و ترشحات مجرای تناسلی و ادراری است؛ می باشد.
LPS(Cell)آزمایشات مستقیم: که شامل بررسی ماکروسکوپی (بررسی مایع نخاعی از نظر رنگ، شفافیت و ویسکوزیته) و میکروسکوپی (شمارش گلبول‌های سفید و قرمز) می‌شود.بل از انجام آزمایش مایع نخاعی معمولاً از مراجعه‌کننده خواسته می‌شود تا لباس یک‌بار مصرفی که از طرف بیمارستان تهیه می‌نمایید را بپوشد. چند نوع حالت بدنی برای انجام آزمایش مایع نخاعی وجود دارد: فرد به پهلو دراز می‌کشد و زانوها را به سمت قفسه سینه جمع می‌کند. یا می‌نشیند و روی یک سطح ثابت به جلو خم می‌شود. این موقعیت‌ها کمر را خم، فضاهای بین مهره‌های را باز و کار تکنسین را برای وارد کردن سوزن آسان‌تر می‌کند. سپس قسمت پشتی با صابون ضد عفونی‌کننده یا ید شسته و با یک ورقه‌ی استریل پوشانده می‌شود.آزمایش مایع نخاع برای چیست؟ اگر برای شما این سوال پیش آمده که علت آزمایش مایع نخاعی چیست؟ بایستی این‌گونه پاسخ دهیم که آزمایش مایع نخاعی (آزمایش LP و یا پیونکسیون کمری) آزمایشی است که برای تشخیص برخی بیماری‌ها در قسمت پایین کمر انجام می‌شود. در حین آزمایش مایع نخاعی، یک سوزن در فضای بین دو استخوان کمر (مهره ها) وارد می‌شود تا نمونه‌ای از مایع نخاعی برداشته شود. در واقع مایع نخاعی، مایعی است که مغز و نخاع شما را احاطه کرده تا از آسیب حفظ بمانند.
Light Chain5- چه نوع نمونه‌ای برای آزمایش لیپاز درخواست می‌شود؟نمونه خون مراجعه کننده قبل از انجام آزمایش باید چه شرایطی را رعایت کند؟ داروهای مصرفی سوال و سپس ثبت می‌شوند. ظرف‌های نمونه‌گیری متناسب با تست انتخاب می‌شود. ضد انعقادهای EDTA، سیترات و اگزالات شلاته کننده کلسیم هستند و باعث کاهش کاذب آنزیم لیپاز خون می‌شوند. 3- این تست چه زمانی در خواست می‌شود؟این تست برای افراد مبتلا به پانکراتیت با علائم زیر درخواست می‌شود: 1--درد شدید قسمت بالای شکم (این درد بعد از خوردن غذا یا خوابیدن به پشت بدتر می‌شود) 2--چربی در مدفوع (استئاتوره)
Apoprotein A1نمونه مورد نیاز است؟ نمونه خونی که از رگ بازوی شما گرفته شده است. خون ناشی از نیش پاشنه یا انگشت نوزادآمادگی آزمایش لازم است؟ به هیچ گونه آزمون آمادگی نیاز نیست؛ با این حال، از آنجایی که این آزمایش ممکن است همزمان با نمایه کامل لیپیدی انجام شود، ممکن است حداقل ۱۲ ساعت ناشتایی لازم باشد.چه چیزی در حال آزمایش است؟ آپولیپوپروتئین A-I (apo A-I) پروتئینی است که نقش خاصی در انتقال و متابولیسم لیپیدها دارد و جزء پروتئینی اصلی در لیپوپروتئین با چگالی بالا (HDL، “کلسترول خوب”) است. این آزمایش میزان apo A-I خون را اندازه گیری می کند
Alpha 1-Microglobulinنمونه مورد نیاز:نمونه خون به دست آمده از ورید بازوی شما هیچ نوع آمادگی لازم ندارد. وقتی نوزاد یا کودک شما علائمی از بیماری کبدی را نشان میدهد؛ وقتی پیش از 40 سالگی به امفیزم مبتلا می شوید؛ هنگامی که بیماری مزمن انسدادی ریه (COPD) یا بیماری کبدی بادلیل نامشخص در هر سنی دارید؛ وقتی خویشاوند نزدیک با نقص آلفا-1علت انجام آزمایش؟ برای کمک به تشخیص علت امفیزم زود آغاز شونده و یا نقص در عملکرد کبد؛ برای تأئید ریسک امفیزم ومان انجام آزمایش؟-آنتی تریپسین دارید. یا بیماری کبدی بعلت نقص در آلفا-1-آنتی تریپسین و تعیین احتمال به ارث بردن ریسک آن در کودکان
RF Quantitative آزمایش RF از طریق نمونه‌گیری خون انجام می‌شود.شرایط انجام آزمایش RF برای انجام آزمایش RF نیازی به ناشتا بودن نیست. فقط در صورتی که داروی خاصی مصرف می‌کنید لازم است با پزشک در مورد قطع مصرف در روزهای قبل از آزمایش یا ادامه دادن آن مشورت کنید. چرا آزمایش RF توسط پزشک تجویز می‌شود؟ آزمایش RF اغلب برای کمک به تشخیص آرتریت روماتوئید و سایر اختلالات خود ایمنی استفاده می‌شود. آزمایش RF همچنین ممکن است برای درک میزان شدید روماتیسم مفصلی و اینکه آیا احتمال دارد اندام‌ها را تحت تاثیر قرار دهد استفاده شود. البته بهتر است بدانید که آزمایش RF به تنهایی در تشخیص روماتیسم مفصلی تجویر نمی‌شود و در کنار آن انجام برخی آزمایشات دیگر نیز ضروری است.
CSF-CRPنام اختصاری: CSF S&C نوع نمونه قابل اندازه گیری: مایع مغزی نخاعی (CSF)، نمونه بیوپسی و آبسه مغزی حجم نمونه مورد نیاز: 2 ml ×3 tube محل نمونه‏ گیری (مانند کمری، سیسترنال) باید ذکر شود، زیرا پارامترهای سیتولوژی و شیمیایی در مکان‏های مختلف متفاوت است. لزوم قند سرم همزمان باید در نظر باشد. به علت تأخیر در تعادل سرم CSF– بهترین زمان گرفتن قند سرم، دو تا چهار ساعت قبل از پونکسیون کمری است. نمونه برداری از مایع مغزی نخاعی از فضای بین مهره های 4 و 5 کمری به وسیله سوزن LP (Lumber Ponction) توسط پزشک صورت می گیرد. CSF طبیعی شفاف و بی رنگ بوده و میزان چسبندگی آن مانند آب است. ایجاد کدورت در CSF می تواند به دلایل افزایش شمار WBC ( بیش از 200 عدد در میکرولیتر) ، وجود RBC بیش از 400 عدد در میکرولیتر، وجود میکروارگانیسم هایی نظیر باکتریها، قارچ ها و آمیب ها ، ماده حاجب رادیوگرافی، آسپیراسیون چربی اپی‏دورال و افزایش سطح پروتئین در CSF باشد. رنگ قرمز کم رنگ CSF نشانه وجود خون می باشد. بطور طبیعی CSF فاقد خون است. وجود خون در CSF ممکن است به سبب خونریزی به درون فضای زیرعنکبوتیه و یا به علت سوراخ شدگی یک رگ خونی در مسیر ورود به فضای زیر عنکبوتیه توسط سوزن LP باشد. در خونریزی ناشی از جراحت نمونه برداری در لوله های دوم و سوم به تدریج مقدار خون کمتر می شود.
TNS-A000000
T.P ELISA IgGنام اختصاری: Anti T. PallidumAbIgG نوع نمونه قابل اندازه گیری: سرم حجم نمونه مورد نیاز: 1 ml شرایط نمونه گیری: در صورت امکان بهتر است مراجعه کننده ناشتا باشد. موارد عدم پذیرش نمونه: همولیز شدید- لیپمیک شدید تفسیر: سیفلیس یک بیماری مقاربتی است که انتقال آن از طریق تزریق خون آلوده نیز صورت می گیرد. نوزاد متولد شده ممکن است در حین تولد و در دوران حاملگی مادر مبتلا به سیفلیس از راه جفت آلوده گشته، که نهایتاً منجر به سقط جنین می گردد. دوره نهفتگی بیماری به طور متوسط 3 هفته است. تشخیص بیماری بر اساس سه روش آزمایشگاهی شامل تشخیص میکروسکوپی میکروب، آزمایشات غربالگری غیر ترپونمایی و آزمایشات تأییدی تروپونمایی می باشد. در اوایل بیماری آنتی بادی از کلاس IgG و IgM در سرم بیماران به وجود می آید. در بیماران درمان نشده هر دو آنتی بادی به مدت طولانی باقی می ماند ولی IgM پس از یک سال تا دو سال کاهش یافته و IgG تا مدتهای طولانی باقی می ماند. آزمایش FTA برای تشخیص آنتی بادیهای اختصاصی تروپونمایی انجام می شود. تیتر IgG دلالت بر عفونت در گذشته می کند. افزایش 4 برابر تیتر بین نمونه های حاد و نقاهت دلالت بر عفونت اخیر می باشد.
Serotoninنمونه مورد نیاز:نمونه خونی بدست آمده از سیاهرگ بازو هیچگونه آمادگی نیاز نیست. علت انجام آزمایش؟کمک به تشخیص تومور سرطانی که منجر به تولید سروتونین می شود. زمان انجام آزمایش؟زمانیکه شما علائمی حاکی از تومور سرطانی مثل سرخ شدن چهره، اسهال و یا تنفس دشوار دارید.
Urinary Serotoninنوع نمونه:ادرار 24 ساعته حداقل حجم نمونه:10ML زمان انجام:22 روز شرایط نگهداری و ارسال نمونه:فريز شده همراه با يخ خشک ارسال شود- سروتونین (به انگلیسی: Serotonin) یا هیدروکسی‌تریپتامین نوعی انتقال‌دهنده‌های عصبی از نوع مونوآمینه اسید بیوژنیک است. به لحاظ بیوشیمی از مشتقات تریپتوفان می‌باشد. سروتونین به‌طور اهم در دستگاه گوارش، پلاکت‌ها و سیستم عصبی مرکزی حیوانات و همین‌طور انسان یافت شده‌است. این ماده نزد افکار عمومی به‌عنوان جاری‌کنندهٔ «احساس خوب» شناخته شده‌است. تقریباً ۹۰٪ از سروتونین موجود در بدن انسان، در سلول‌های انتروکرومافین که به‌صورت پراکنده در غشای دستگاه گوارش موجودند متمرکز است. و در آن‌جا موجب تنظیم تحرکات روده می‌گردد. مقادیر کمتری از سروتونین، با شبکهٔ عصبی سروتونرژیک سیستم اعصاب مرکزی سنتز شده، و کارکردهای گوناگونی می‌یابد،
Gangliosides Profile Blot000000
EBV Ab (VCA)(IgM)نوع نمونه:S, PE, PH, PC, BF, CSF نام فارسی تست:آنتی بادی IgM ویروس اپستاین بار تداخلات دارویی: فنی توئین و داروهای مخدر می توانند سبب نتایج مثبت کاذب شوند. همچنین بیماری سِرم، هپاتیت، سرطان پانکراس، لنفوم ها، لوکمی ها نیز می توانند موجب نتایج مثبت کاذب شوند. علت درخواست تست:تشخیص عفونت EBV.ارزیابی منونوکلئوز عفونی هتروفیل منفی.سایر بیماری های لنفوپرولیفراتیو لنفوم ها از جمله لنفوم بورکیت و بیماری لنفوپرولیفراتیو.
H. pylori (Cag A) IgA چه نوع نمونه‌ای برای این تست درخواست می‌شود؟خون، مدفوع برخی داروها مانند آنتی بیوتیک ها می‌توانند بر نتایج آزمایش تأثیر بگذارند. فاکتور مهم دیگری که باید در نظر بگیرید رژیم غذایی شماست. برخی غذاها مانند غذاهای تند یا اسیدی نیز می توانند در نتایج آزمایش هلیکوباکتراختلال ایجاد کنند. بنابراین، ممکن است لازم باشد چندین روز قبل از آزمایش از مصرف این نوع غذاها اجتناب کنید.عفونت با هلیکوباکترپیلوری زمانی اتفاق می‌افتد که باکتری «هلیکوباکترپیلوری» معده را به عنوان محل سکونت انتخاب کند. پس از ورود هلیکوباکترپیلوری به بدن، غشاء معده توسط این باکتری مورد تهاجم قرار می‌گیرد. غشای معده از فرد در برابر اسیدی که بدن برای هضم غذا ترشح می‌کند، محافظت می‌کند. وقتی میکروب آسیب قابل توجهی به غشای معده وارد کرد، اسید می‌تواند وارد غشا شده و باعث به وجود آمدن زخم معده گردد. زخم معده موجب خونریزی، عفونت و جلوگیری از حرکت غذا در دستگاه گوارش می‌شود.
Anti-HDVنوع نمونه قابل اندازه‌گیری:سرم شرایط پیش از آزمایش:این آزمایش نیازی به ناشتا بودن و یا محدودیت خاص در رژیم غذایی ندارد. زمان تقریبی اعلام نتیجه:سه روز روش انجام:ELISA HTLV-I و HTLV-II مانند ویروس HIV از گروه رترو ویروس‌ها هستند. نحوه انتقال و دوره کمون طولانی ویروس، مشابه ویروس HIV از طریق شیر مادر، سرنگ آلوده، محصولات خونی و تماس جنسی است. این ویروس در جنوب ژاپن، جزایر کارائیب، آمریکای جنوبی و مناطقی از آفریقا بومی است. ارتباط ویروس HTLV-I با لوسمی T-Cell در بزرگسالان و اختلالات نرولوژیک (عصبی) مانند پاراپارزی اسپاستیک گرمسیری شناخته شده است. HTLV-II مسئول بیماری‌های نادرتری در انسان است که مهم‌ترین آنها لنفوم/لوسمی سلول مویین در بزرگسالان (Hairy Cell Leukemia) است.
Anti Chlamydia Ab-IgGمتد : EIA نوع نمونه مورد آزمایش:نمونه خون وریدی نوع: سرم حجم:5/0ml نیاز به امادگی نمی باشدتفسیر : آنتی بادی از کلاس IgA ممکن است که تا چند ماه پس از عفونت قابل تشخيص بماند. تیتر قابل توجه آنتی بادی از کلاس IgG بعلت فرا گیر بودن عفونت در بسیاری از موارد مشاهده میشود تیتر IgG به آرامی کاهش پیدا می کند در حالیکه IgA آنتی بادی سریعا محو می شوند.
Anti Chlamydia Ab-IgMمتد : EIA نوع نمونه مورد آزمایش:نمونه خون وریدی نوع: سرم حجم:5/0ml ناشتا ندارد در عفونت های اولیه آنتی بادی از کلاس IgM طی 2 تا 4 هفته ظاهر می شود، آنتی بادی های کلاس IgG و IgA پس از 6 تا 8 هفته قابل تشخیص می باشند.
Anti Measles Antibody-IgGمتد:EIA/CLIA حجم نمونه خون: 0.5ml serum 1. نیاز به ناشتایی نمی باشد. 2. بهترین زمان برای نمونه گیری پس از هفته اول و قبل از هفته سوم ظهور بثورات جلدی ( تظاهرات بالینی) می باشد. به منظور تشخیص یک عفونت حاد می توان با توجه به دوره نهفتگی بیماری، از تست Measles antibody (IgM) استفاده کرد. تفسیر: تشخیص آنتی بادی از کلاس IgG به معنی تماس با ویروس است
Anti Measles Antibody-IgMنام اختصاری: Mumps Ab نوع نمونه قابل اندازه گیری: سرم، پلاسما حجم نمونه مورد نیاز:1ml ترجیحاً نمونه گیری طی 14 – 10 روز فاز حاد یا نقاهت بیماری انجام شود.نیاز به ناشتایی نمی باشد. عفونت اولیه با VZV می‌تواند در خانم‌های باردار، افراد با نقص ایمنی، کودکانی که تحت درمان سرطان هستند و بیمارانی که به دنبال پیوند عضو هستند، کشنده باشد. آبله‌‏مرغان مادرزادی می‌تواند منجر به بیماری سیستمیک نوزادی و یا ناهنجاری‌های مادرزادی شود.
Anti-VZV IgG نوع نمونه: Serum, Body (Fluid), CSF علت درخواست تست: تشخیص آزمایشگاهی عفونت ویروس واریسلا زوستر (VZV) -تعیین میزان پاسخ ایمنی افرادی که واکسینه شده اند. آبله مرغان توسط ویروس واریسلا زوستر (VZV)؛ ویروسی از خانواده هرپس ویروس ها ایجاد می شود. بیماری بسیار مسری است و از طریق تماس مستقیم، قطرات تنفسی و به صورت هوازی منتقل می شود.
Anti-VZV IgMنوع نمونه:S, BF, CSF علت درخواست تست: تشخیص آزمایشگاهی عفونت ویروس واریسلا زوستر (VZV) تعیین میزان پاسخ ایمنی افرادی که واکسینه شده اند. ثبت و مستند کردن ابتلا به عفونت ویروس واریسلا زوستر در گذشته در افرادی که سابقه ایمن سازی (واکسیناسیون) به این ویروس را نداشته اند. تشخیص عفونت زونا در بزرگسالان
CSF-Anti Mumps IgM ELISAنوع نمونه:S, CSF دوره نهفتگی بیماری بین مواجهه با ویروس تا بروز علایم ۱۲ تا ۲۴ روز است. این بیماری بیشتر در کودکان ۲ تا ۱۲ سال که علیه ویروس واکسینه نشده اند؛ دیده می شود. آنتی بادیهای IgG اوریون ممکن است در نمونه های سرمی افرادی که در ماههای گذشته خون یا محصولات آن را دریافت کرده اند مشاهده گردد. در حالی که این افراد ممکن است ایمن نباشند و سابقه ابتلا به عفونت اوریون را نداشته باشند.
Anti- HSV 2 IgGنوع نمونه:نمونه خون از ورید بازو امادگی خاصی ندارد تست هرپس سیمپلکس برای شناسایی عفونت حاد هرپس یا آنتی بادی های هرپس که نشانه ای از مواجهه قبلی با هرپس هستند، انجام می شود. یکی از رایج ترین عفونت های ویروسی، هرپس سیمپلکس ویروس (HSV) است که در دو نوع اصلی، HSV- 1 و HSV- 2 وجود دارد.تست آنتی بادی HSV می تواند هر دو نوع ویروسی (HSV-1)و HSV-2) )را شناسایی کند و آزمایش هایی در دسترس هستند که می توانند آنتی بادی های IgM اولیه و همچنین آنتی بادی های IgG باقی مانده برای همیشه را، در افرادی که در معرض این ویروس قرار گرفته اند، شناسایی کنند.
Anti- HSV 2 IgMنوع نمونه:S, PE, PH, BF, SCF روش انجام:CLIA 00HSV-2 (هرپس ژنیتال) نیز معمولاً در سیستم ادراری- تناسلی دیده می شود. هرپس نوزادی غالباً توسط HSV-2 ایجاد می‌شود. تعیین مقادیر منفی سرمی زنان حامله‌ای که همسران آنان مثبت می‌باشند؛ در نزدیکی زمان زایمان توصیه می‌شود. نوزادانی که از مادران سرم منفی به دنیا می‌آیند و مبتلا به عفونت اولیه HSV-2 ژنیتال شده اند؛ نسبت به نوزادانی که از مادران سرم مثبت با عفونت مکرر اولیه هرپس ناحیه تناسلی (ژنتیال) به دنیا می‌آیند؛ در خطر بیشتری هستند. این خطر به خصوص در عفونت اولیه مادر در اواخر حاملگی بیشتر است.
CSF-Anti-Rubella IgG ELISAنوع نمونه قابل اندازه‌گیری:سرم شرایط پیش از آزمایش:این آزمایش نیازی به ناشتا بودن و یا محدودیت خاص در رژیم غذایی ندارد.نمونه‌گیری باید در نوبت اول ۳ روز پس از ظهور بثورات جلدی، و در نوبت دوم، ۲ تا ۳ هفته بعد (در دوره نقاهت) انجام شود. زمان تقریبی اعلام نتیجه: سه روز زمایش آنتی‌بادی ویروس سرخجه (Rubella Ab) Rubella Virus Antibody, IgM/IgG سرخجه که با نام‌های «سرخک آلمانی» یا «سرخک سه روزه» نیز شناخته می‌شود، بیماری ویروسی است که اغلب جدی گرفته نمی‌شود. این بیماری معمولاً باعث بروز تب و راش گذرا در کودکان و بزرگسالانی می‌شود که آلوده به ویروس هستند. اما ابتلای خانم‌های باردار در طی سه‌ماهه اول حاملگی مسئله‌ای جدی است زیرا می‌تواند منجر به سقط، مرده‌زایی و نقایص مادرزادی جنین مانند کَری، میکروسفالی، و نقایص قلبی شود.
CSF-Anti-Rubella IgM ELISAنوع نمونه قابل اندازه‌گیری:سرم این آزمایش نیازی به ناشتا بودن و یا محدودیت خاص در رژیم غذایی ندارد. زمان تقریبی اعلام نتیجه:3روز سرخجه که با نام‌های «سرخک آلمانی» یا «سرخک سه روزه» نیز شناخته می‌شود، بیماری ویروسی است که اغلب جدی گرفته نمی‌شود. این بیماری معمولاً باعث بروز تب و راش گذرا در کودکان و بزرگسالانی می‌شود که آلوده به ویروس هستند. اما ابتلای خانم‌های باردار در طی سه‌ماهه اول حاملگی مسئله‌ای جدی است زیرا می‌تواند منجر به سقط، مرده‌زایی و نقایص مادرزادی جنین مانند کَری، میکروسفالی، و نقایص قلبی شود.
CSF-Anti-CMV IgG ELISAنام اختصاری: Rubella IgG & Rubella IgM سایر نام ها: آنتي بادي ضد ویروس روبلا، آنتي بادي ضد ویروس سرخجه، آنتي بادي ضد ویروس سرخك آلماني نوع نمونه قابل اندازه گیری : سرم، خون جنین حجم نمونه مورد نیاز: 0.5 ml نيازي به شرايط خاص از نظر تغذيه و مصرف مايعات نمي باشد. مطابق دستورالعمل آزمایشگاه در مورد بیماران مسری، از بیمار نمونه خون وریدی گرفته شود. و به لوله با درب قرمز انتقال یابد. سرم جدا شده باید شفاف و عاری از فیبرین ، همولیز و یا لیپمیک باشد. آزمون غربالگری برای شناسایی آنتی بادیهای سرخجه به منظور تشخیص مصونيت در مقابل سرخجه (ارزیابی سیستم ایمنی)، به ویژه در مورد زنان باردار يا كارمندان خدمات بهداشتي كه با زنان باردار سروكار دارند. ویروس سرخجه (Rubella) عامل بیماری واگیرداری است که در بچه ها و جوانان مشاهده می شود. ویروس از طریق دستگاه تنفسی انتقال می یابد و تکثیر آن در اپیتلیوم دستگاه تنفسی فوقانی می باشد. از طریق خون به نواحی مختلف از قبیل پوست رفته و ایجاد راشهای جلدی می کند. دوره نهفته بیماری 14 تا 21روز می باشد و پس از آن راشهای پوستی تظاهر می یابند. همزمان با بروز راشها، آنتی بادیهای ضد سرخجه در سرم افراد آلوده ظاهر می شود. آنتی بادیهای اولیه از کلاس IgM و بتدریج با IgG جایگزین می شود. این بیماری از یک هفته قبل تا 14 روز پس از ظهور راشها واگیردار می باشد. نوزادانی که از مادران ایمن متولد می شوند، آنتی بادی ضد سرخجه از نوع IgG که از جفت عبور می کند از مادر دریافت می کند. این آنتی بادیها نوزاد را به مدت 6 ماه در برابر بیماری محافظت می کند.
CSF-Anti-CMV IgM ELISAنوع نمونه:S, Serum from umbilical cord blood نام کامل تست:Cytomegalovirus Antibody, IgM در چه شرایطی تست کاهش می یابد؟در افراد با ضعف سیستم ایمنی ممکن است با وجود فعال بودن ‍CMV، مقدار IgM و IgG پایین تر از حد انتظار باشد. علت درخواست تست: تعیین عفونت قبلی با CMV به منظور پیوند اعضاء تجویز خون و فرآورده های خونی برای بعضی از گیرندگان خون غربالگری جهت زنان باردار در افراد بالغ جوان و افراد با سیستم ایمنی ضعیف که علائم شبیه آنفلوانزا را نشان دهند. نوزاد با ناهنجاری های متعدد مادرزادی یرقان و یا کم خونی با منشاء نا مشخص نوزاد با حالت تشنج و یا مشکلات رشدی آنتی بادی های IgM اولین آنتی بادی هستند که توسط بدن در پاسخ به عفونت CMV تولید می شوند. آنها در بیشتر افراد در طی یک یا دو هفته پس از مواجهه اولیه با ویروس تولید می شوند. تولید آنتی بادی IgM برای یک دوره زمانی کوتاه مدت افزایش و سپس کاهش می یابد. پس از چند ماه، سطح آنتی بادی IgM سیتومگالوویروس معمولا به زیر سطح قابل تشخیص می رسد. آنتی بادی های IgM دوباره زمانی تولید می شوند که CMV نهفته، دوباره فعال شود.
Aspergillus fumigatus Ab IgGنام آزمایش:Aspergillus fumigatus Ab(IgG) نوع نمونه:سرم نام روش اندازه گیری:Elisa حجم نمونه:1ميلي ليتر معیار رد نمونه:هموليزيز شديد. مدت زمان نگهداری نمونه پس از انجام آزمایش:١٥ روز جوابدهی اضطراری:١٥ روزه اطلاعات بالینی:تاييد وجود آنتي بادي هاي رسوب دهنده سرمي بر ضدگونه هاي آسپرژيلوس.
Aspergillus fumigatus Ab IgMنوع نمونه:سرم حجم نمونه:1ميلي ليتر احتیاط ها: به دست آمدن يک نتيجه منفي ردکننده آسپرژيلوس نمي باشد.درصورت وجود CRP ممکن استباندهاي غير اختصاصي ايجاد گردد.در صورت وجود هيستوپلاسموزيس/کوکسيديويد و بلاستومايکوزيس/ممکن است اين تست مثبت گردد.باندهايي که توسط CRP ايجاد مي گردند را مي توان با سديم سيترات خارج نمود. مورد استفاده:تشخیص عفونت قارچ آسپرژیلوس فومیگاتوس در اندام های بدن
Echinococcus (ELISA)نام اختصاری: E. granulosis IgG نوع نمونه قابل اندازه گیری: سرم، نمونه های آسپیراسیون می تواند در تستهای میکروسکوپیک و ایمونولوزیک استفاده شود. حجم نمونه مورد نیاز: 0.5 ml 00کاربردهای بالینی: آزمایشات سرولوژیک به تشخیص بیماری کیست هیداتید (اکینوکوکوس گرانولوزوس) کمک می کند.
Fasciola Ab (IgG)نام اختصاری: Fasciola IgG نوع نمونه قابل اندازه گیری: سرم تازه، پلاسما حجم نمونه مورد نیاز: 0.5 ml شرایط نگهداری: نمونه به مدت 2 روز در دمای 2-8oC و به مدت طولانی تر در 20oC- پایدار است. کاربردهای بالینی:تشخیص عفونت اولیه به کرم فاسیولا و تأیید فاسیولازیس مزمن.پیگیری پس از درمان حداکثر تا یکسال پس از عفونت اولیه. فاسیولا هپاتیکا انگلی از کلاس ترماتودا که بیشتر در دامها ایجاد بیماری می کند ولی ابتلای انسانها به این بیماری نیز به کرات گزارش گردیده است. در ایران در استان های مازندران و گیلان شایع است و به کرم کپلک یا زالوی کبدی معروف است. میزبان واسط آن گوسفند، بز و برخی ناشخورکنندگان می باشد. انسان میزبان تصادفی انگل بوده و آلودگی در انسان توسط خوردن گیاهان آلوده به متاسرکر ایجاد می شود. به دلیل ورود انگل به کبد و مهاجرت آن به مجاری صفراوی تخریب نسج کبد صورت می گیرد. کرم بالغ در مجاری صفراوی باعث گشادی و ضایعات میکانیکی و سمی در مجاری صفراوی می گردد.
csf-EBV Viral Capsid Ag IgGنام آزمایش:EBV Ab (IgG) نام فارسی تست:آنتی بادی IgG ویروس اپستاین بار نوع نمونه:S, PE, PH, PC, BF, CSF تداخلات دارویی:فنی توئین و داروهای مخدر می توانند سبب نتایج مثبت کاذب شوند.همچنین بیماری سِرم، هپاتیت، سرطان پانکراس، لنفوم ها، لوکمی ها نیز می توانند موجب نتایج مثبت کاذب شوند. این تست برای سندروم خستگی مزمن فاقد حساسیت و ویژگی هستند چرا که EBV بیشتر از ۹۰% افراد را آلوده می کند و برای تمام عمر باقی می ماند . ازVCA – IgG و آنتی ژن های هسته ای اپستاین بار (EBNA) برای تشخیص عفونت های قبلی استفاده می شود. تست آنتی بادی های EBV، گروهی از آزمایشها هستند که برای کمک به تشخیص عفونت کنونی، اخیر یا گذشته EBV درخواست می شوند. آنها شامل آنتی بادی های IgG و IgM برای آنتی ژن کپسید ویروسی (VCA)، آنتی بادی IgG برای آنتی ژن D زودرس (EA – D) و آنتی بادی هایی برای آنتی ژن های هسته ای (EBNA) هستند. در طی عفونت EBV اولیه، هر یک از این آنتی بادی های EBV در فواصلی به طور مستقل ظاهر می شود. آنتی بادی VCA – IgG پس از تظاهر حداکثر ۲ تا ۴ هفته باقی می ماند و سپس به آرامی کاهش می یابد، تثبیت می شود و برای بقیه عمر باقی می ماند. آنتی بادی EA – D در طی فاز حاد عفونت ظاهر می شود و پس از آن در عرض ۳ تا ۶ ماه ناپدید می شود، اما حدود ۲۰ ٪ از افراد آلوده خود مقادیر قابل بازیابی آنتی بادی EA – D را برای چندین سال پس از برطرف شدن عفونت EBV خواهند داشت. آنتی بادی EBNA معمولا ظاهر نمی شود تا زمانی که عفونت حاد برطرف شود.
csf-EBV Viral Capsid Ag IgM نام کامل تست:Epstein-Barr Virus Antibody to Viral Capsid Antigen, IgM نام فارسی تست:آنتی بادی IgM ویروس اپستاین بار نوع نمونه:Serum, Plasma (EDTA), Plasma (Heparin), Plasma (Citrate Na), Body Fluid, CSF 00تست آنتی بادی های EBV، گروهی از آزمایشها هستند که برای کمک به تشخیص عفونت کنونی، اخیر یا گذشته EBV؛ درخواست می شوند. آنها شامل آنتی بادی های IgG و IgM برای آنتی ژن کپسید ویروسی (VCA)، آنتی بادی IgG برای آنتی ژن D زودرس (EA – D) و آنتی بادی هایی برای آنتی ژن های هسته ای (EBNA) هستند. در طی عفونت EBV اولیه؛ هر یک از این آنتی بادی های EBV در فواصلی به طور مستقل ظاهر می شود. آنتی بادی های IgM معمولاً در عرض ۳ تا ۶ هفته پس از شروع بیماری ناپدید می شوند. آنتی بادی VCA – IgG پس از تظاهر حداکثر ۲ تا ۴ هفته باقی می ماند و سپس به آرامی کاهش می یابد، تثبیت می شود و برای بقیه عمر باقی می ماند. آنتی بادی EA – D در طی فاز حاد عفونت ظاهر می شود و پس از آن در عرض ۳ تا ۶ ماه ناپدید می شود، اما حدود ۲۰ ٪ از افراد آلوده خود مقادیر قابل بازیابی آنتی بادی EA – D را برای چندین سال پس از برطرف شدن عفونت EBV خواهند داشت. آنتی بادی EBNA معمولاً ظاهر نمی شود تا زمانی که عفونت حاد برطرف شود.
Toxo cara Ab (IgG)نام کامل آزمایش: Toxocara Ab (IgGa نوع نمونه: سرم حجم موردنیاز: ۰.۵ موارد رد نمونه: هموليز، ايکتريک، ليپميک مدت زمان نگهداری: در یخچال یا فریز شده دمای انتقال نمونه: دمای ۸-۲ درجهروش انجام آزمایش: ELISA مدت زمان جوابدهی: چهارشنبهتفسیر بالینی آزمایش: توکسوکاریازیس یک بیماری انگلی مشترک بین انسان و دام است که توسط نماتد توکسوکارا ایجاد می شود. تخم های توکسوکارا در مدفوع حیوانات آلوده ریخته می شوند و یک بار در محیط قرار می گیرند، طی 2 تا 4 هفته عفونی می شوند. انسان ها میزبان تصادفی هستند و از طریق بلعیدن خاک یا مواد آلوده حاوی تخم های Toxocara آلوده می شوند. اگرچه غیر معمول است، افراد همچنین می توانند با خوردن گوشت نپخته یا خام از حیوانات آلوده به توکسوکاریاز مبتلا شوند. پس از بلع، تخم های Toxocara تخلیه و لارو آزاد می شوند که می توانند از طریق جریان خون به دیواره روده نفوذ کرده و به بافت های مختلفی مهاجرت کنند (به عنوان مثال کبد، قلب، ریه ها، مغز، عضلات، چشم ها). تظاهرات توکسوکاریازیس نشان دهنده بار انگلی، پاسخ ایمنی و التهاب ناشی از آن است.
Hydatid Ab (IgG)نوع نمونه :نمونه خونداروها و عوامل مداخله گر:در بیماران دارای سیروز و لوپوس نتایج به صورت مثبت کاذب و در بعضی از کیست های بزرگ، کیست های ریوی یا کیست های مرده نتایج به شکل منفی کاذب مشاهده می شوند. این تست به تشخیص بیماری کیست هیداتید (اکینوکوکوس گرانولوزوس) کمک می کند. کیست هیداتید در واقع مرحله لاروی کرم بالغ اکینوکوکوس گرانولوزوس می باشد. کرم بالغ در داخل روده سگ و سگ سانان زندگی می کند و انسان میزبان تصادفی آن ها می باشد. آلودگی انسان به دلایلی چون؛ خوردن آب، سبزیجات آلوده به تخم و یا تماس مستقیم با میزبان نهایی صورت می پذیرد. شدت بیماری به ناحیه ای که کیست درون آن تشکیل می شود بستگی دارد . کیست های هیداتید ایمونوژن می باشند و بر علیه آن ها آنتی بادی تشکیل می گردد. در تشخیص بیماری هیداتید، شناسایی آنتی بادی های سرمی اکینوکوکوس گرانولوزوس نقش مهمی دارند.
B2 transنوع نمونه قابل اندازه‌گیری:سرم ادرار ۲۴ ساعته: ارزیابی عملکرد توبول‌های کلیوی در اختلالات توبولار کلیوی CSF: ردیابی متاستازهای لنفوئیدی و لوسمیک در سیستم عصبی مرکزی (CNS) زمان تقریبی اعلام نتیجه:سه روز شرایط پیش از آزمایش:این آزمایش نیازی به ناشتا بودن و یا محدودیت خاص در رژیم غذایی ندارد. آزمایش خون و ادرار B2M می‌تواند به منظور تعیین شدت و گسترش مولتیپل‌میلوما کمک کند و پیش‌آگهی در ارتباط با سرطان‌هایی نظیر میلوما و لنفوم را در اختیار پزشکان قرار دهد. گاهی اوقات این تست برای ارزیابی فعالیت‌های بیماری و اثربخشی درمان نیز به کار گرفته می‌شود. افزایش B2M در خون با مقدار پیشرفت تومور (توده تومور) و کاهش عملکرد کلیه در بیماران مبتلا به مولتیپل‌میلوما ارتباط مستقیم دارد.
Anti Smith Abنمـونـه مـورد نیـاز؟نمونه خون وریدی پیـش‌نیاز‌هایـی دارد؟ندارد چـه زمـانی بـرای تست مناسب‌ است؟زمانی که تست ANA (Anti nuclear Ab) شما مثبت باشد. چـرا ایـن تست انجـام می‌شـود؟جهت تشخیص و افتراق بین اختلالات خودایمنی و نظارت بر پیشرفت بیماری های خود ایمنی
Imuno Electrophoresisنوع نمونه قابل اندازه‌گیری:CBC زمان تقریبی اعلام نتیجه:1روز شرایط پیش از آزمایش:بیمار ترجیحاً ناشتا باشد. وتئین الکتروفورز یکی از آزمایش‌های پرکاربرد تشخیص طبی است. این تست به منظور بررسی حضور یک پروتئین غیرنرمال در بدن و یا فقدان یک پروتئین طبیعی بدن و یا حتی افزایش و کاهش پروتئین‌ها که تحت شرایط و بیماری‌های مختلف اتفاق می‌افتد، کاربرد دارد.
CRP Titreنمونه مورد نیاز :برای انجام آزمایش از خون وریدی آرنج استفاده می شود. آزمایش خون HS-CRP : در این ازمایش سطوح پایین تر از 5/0 و 10 میلی گرم در لیتر قابل اندازه گیری است تفسیر آزمایش CRP بین 3 الی 10 میلی‌گرم در لیتر: احتمال دارد توسط بیماری دیابت و یا فشار خون بالا و همچنین گاهی اوقات وضعیت زندگی همانند مصرف سیگار سبب تغییراتی در سطح CRP شود. بین 10 الی 100 میلی‌گرم در لیتر: این میزان یک سطح متوسط برای پزشکان است که به طور معمول به سبب وجود التهاب در بدن ممکن است رخ دهد. بالای 100 میلی‌گرم در لیتر: این میزان از سطح CRP خیلی زیاد است و به طور قاطع می توان بیان نمود که فرد مبتلا به عفونت بسیار شدید می باشد.دلیل انجام آزمایش :کمک به تخمین احتمال بوجود آمدن بیماری قلبی چه زمانی آزمایش درخواست می شود :Hs-CRP اغلب همراه با سایر آزمایشات برای تخمین احتمال بیماری قلبی – عروقی همراه با پانل چربی درخواست می شود.
Rheumatoid Factor (RF) Titreنام های دیگر آزمایش: RF، Rheumatoid Arthritis Factor، RA نمونه خون از رگ بازو چه چیزهای در این تست بررسی میشوند؟ آزمایش فاکتور روماتوئید مقدار RF را در خون شناسایی و اندازه‌گیری می‌کند و ممکن است همراه با سایر آزمایشات برای کمک به تشخیص آرتریت روماتوئید (RA) استفاده شود. هدف از انجام این آزمایش چیست؟آزمایش فاکتور روماتوئید (RF) یا آزمایش روماتیسم به منظور تشخیص بیماری آرتریت روماتوئید (RA)، به همراه سایر تست‌های آزمایشگاهی و تصویربرداری درخواست داده می‌شود. همچنین با استفاده از نتایج آزمایش RF می‌توان آرتریت روماتوئید را از سایر اشکال آرتروز یا سایر شرایطی که باعث بروز چنین علائمی می‌شوند، تشخیص داد.
HLA B 21آزمایش HLA چگونه انجام می‌شود؟ این آزمایش می‌تواند به صورت آزمایش خون انجام شود که نیازمند دریافت نمونه خون از سیاهرگ دست شما است. همچنین می‌توان آن را از طریق بزاق دهان انجام داد. در صورتی که آزمایش با بزاق دهان انجام شود لازم است که دست کم ۳۰ دقیقه پیش از آزمایش از خوردن و آشامیدن و مصرف دخانیات خودداری کنید.تفسیر جواب آزمایش HLA می تواند برای اهداف بالینی، مانند پیدا کردن یک اهدا کننده سازگار برای پیوند، تشخیص برخی از بیماری های خود ایمنی یا پیش بینی خطر واکنش های نامطلوب داروئی استفاده شود. تفسیر آزمایش HLA چگونه صورت می‌گیرد؟ ژن‌ها یا آنتی‌ژن‌های خاص HLA در طول آزمایش HLA شناسایی می‌شوند تا از سازگاری پیوند اعضای جامد یا سلول‌های بنیادی خونساز اطمینان حاصل شود. نتایج نشان می‌دهد که چه تعداد آنتی ژن مطابقت دارند و چه تعداد عدم تطابق آنتی ژن وجود دارد. هر چه فرد آنتی بادی‌های HLA بیشتری نیز ایجاد کند، خطر رد پیوند بیشتر می‌شود
HTLV (Fluid)نمونه مورد نیاز:نمونه خون گرفته شده از ورید بازو؛ به‌ندرت نمونه مایع مغزی نخاعی (CSF) از پشت با استفاده از روشی به‌نام پونکسیون کمری (ضربه‌ای ستون فقرات) آمادگی‌های لازم پیش از نمونه‌گیری: ندارد زمان انجام آزمایش؟هنگامی که علائم یا نشانه‌هایی دارید که نشان می‌دهد که ممکن است یک وضعیت نئوپلاستیکی همراه با HTLV یا اختلال میلین‌زدا دارید، به‌خصوص هنگامی که عوامل خطر شما شناسایی شده است؛ به‌ندرت زمانی که خون اهدا کرده‌اید و گفته شده است که شما از نظر آنتی‌بادی HTLV مثبت هستید. تشخیص عفونت ویروس لنفوتروپیک T یا (HTLV)؛ برای کمک به تشخیص علت میلولوپاتی مرتبط با HTLV یا لنفوم یا لوسمی سلول T بالغ
Urine IgGتست ایمونوگلوبولین چطور انجام می شود؟در اکثر آزمایش‌های خون، مقداری خون از رگ گرفته می شود نحوه آمادگی برای تست ایمونوگلوبولین:کودکان می توانند قبل از تست غذا و نوشیدنی بخورند، مگر این که قرار باشد تست دیگری همزمان از آن‌ها گرفته شود که احتیاج به ناشتا بودن دارد. اگر کودکتان از دارو استفاده می کند به پزشک اطلاع دهید زیرا بعضی از داروها روی نتیجه تست تاثیر می گذارند. ایمونوگلوبولین G یا (IgG) شایع ترین نوع آنتی بادی که در خون و سایر مایعات بدن یافت می شود و از بدن دربرابر عفونت های ویروسی و باکتریایی محافظت می کند. کمی طول می کشد تا بعد از ابتلا به بیماری یا ایجاد مصونیت، IgG تشکیل شود وجود IgG نشان می دهد که بیماری طی چند هفته تا چند ماه گذشته رخ داده است. به علاوه، یعنی دیگر به بیماری مبتلا نیستید. وجود آنتی بادی می تواند نشان دهنده ایجاد مصونیت در برابر ویروس باشد یا نباشد.
Urine IgMگاهی نمونه خون از نوک انگشت گرفته می شود. متخصص انگشت دستتان را پاک می کند و با سوزن ریز (یا لنست) نوک آن را می خراشد تا نمونه خون را بگیرد.نیاز به ناشتا بودن نمی باشدایمونوگلوبولین M یا (IgM) این نوع آنتی بادی که بیشتر در خون و مایع لنفاوی وجود دارد، اولین آنتی بادی است که بدن در مقابله با عفونت جدید می سازد. وجود IgM به این معنی است که ظرف چند هفته گذشته بیمار شده اید. همچنین نشان می دهد که هنوز امکان سرایت بیماری از شما به دیگران وجود دارد. گرفتن نمونه از مخاط بینی با قطعیت مشخص می کند که آیا هنوز مبتلا هستید یا خیر.
Urine IgAنمونه خون در نوزادان از پاشنه پا گرفته می شود. برای این منظور بعد از پاک کردن پاشنه پا، متخصص سوزن کوچکی را وارد این قسمت می کند تا نمونه خون را دریافت کند. گرفتن نمونه خون مثل گرفتن نیشگون درد جزئی و موقتی به همراه دارد.کاربرد:IgA در کودکان تولید شده ولی ترشحات آن معمولا گرایش به کاهش دارد. ایمونوگلوبولین A یا (IgA) در جداره دستگاه تنفسی و سیستم گوارش و همچنین بزاق، اشک و شیر پستان وجود دارد. IgA دومین نوع شایع ایمنوگلوبولین مونوکلونال شناخته شده در بیماری مالتیپل میلوما (مالتیپل میلوما یا میلوم متعدد تکثیری بدخیم در پلاسما سل ها است که از یک کلون منفرد ایجاد می‌شود. تظاهرات آن به صورت درد استخوان یا شکستگی، نارسایی کلیه، استعداد به عفونت، کم خونی، هیپرکلسمی است) می باشد.
Borrelia Burgdorferi Ab (IgG)نوع نمونه :سرم- پلاسما EDTA- پلاسما سيتراته- CSF حجم نمونه: ١ميلي ليتر//٢ميلي ليتر کمترین حجم: نمونه٠/٥ميلي ليتر/١ميلي ليترنام اختصاری آزمایش:Lyme-G نام روش اندازه گیری:الکتروکمي لومينسانستفسیر بالینی:ارزيابي بيماري محتمل لايم مقادیر مرجع:بازه سنی : از 1 روز تا 150 سال <10 : Negative 10-15 : Borderline >15 : Positive
Borrelia Burgdorferi Ab (IgM)نام اختصاری: Borrelia-IgM نوع نمونه قابل اندازه گیری: سرم (ترجیحاً)، پلاسما حجم نمونه مورد نیاز: 0.5 ml نتایج مثبت: آنتی بادی کلاس IgM برولیا بورگدوفری شناسایی شده است. تمام نتایج مثبت باید با روش تکمیلی وسترن بلات بر اساس توصیه های CDC/APHL تایید نهایی گردند. کاربردهای بالینی:1-تشخیص بیماری لایم (Lyme Disease)2-به عنوان یک آزمون غربالگری سرولوژیک حساس (توسط ELISA) برای افراد مشکوک به بیماری لایم تفسیر: نتایج منفی: عدم مشاهده انتی بادی کلاس IgM . این نتیجه، ابتلا به عفونت برولیا بورگدوفری را رد نمی کند. بیماران در مراحل اولیه بیماری ممکن است آنتی بادی کلاس IgM در حد قابل شناسایی تولید نکند. درمان با انتی بیوتیک در مراحل اولیه بیماری ممکن است مانع تولید آنتی بادی در سطح قابل شناسایی شود. بیماران با سابقه بالینی بیماری یا بیماران در مرحله اولیه بیماری که با علائم پیشنهاد کننده بیماری لایم مشکوک می باشند در صورت منفی شدن نتایج میبایست بعد از 2 الی 4 هفته دوباره بررسی گردند.
HEV Ag ( IgM )ظروف نمونه برداری:لوله لخته ، لوله حاوی ماده ضد انعقاد نمونه یا نمونه های بالینی مورد استفاده برای آزمایش: سرم،پلاسما حجم مورد نیاز نمونه:0.5mlرعایت شرایط خاصی لازم ندارد تفسیر: نتایج Anti HEV borderline نشان دهنده عفونت جدید HEV که همراه با افزایش آهسته تیتر آنتی بادی می باشد و یا ناشی از واکنش متقاطع با آنتی بادی های غیر اختصاصی است که پیشنهاد می شود ۱ الی ۲ هفته دوباره درخواست تست انجام شود. نتایج Anti HEV منفی نشان دهنده عدم فعالیت Anti HEV IgM قابل تشخیص می باشد.
HEV Ab نمونه خون ورید بازویی انجام می‌شودزمایش HAV-IgM از مقادیر نرمال و بحرانی در محدوده مشخص برخوردار نیست و تنها وجود داشتن یا نداشتن آنتی بادی IgM علیه آنتی ژن هپاتیت آ در بدن را با دو کلمه مثبت یا منفی نشان می‌دهدکاربرد :تشخيص هپاتيت E بخصوص پس از رد هپاتيت A و علل ديگر هپاتيت.از آن جایی که ویروس هپاتیت مستقیما روی کبد تاثیر می‌گذارد و باعث ایجاد التهاب و اختلال در عملکرد آن می‌شود، آزمایش هپاتیت A، میزان تیتر آنتی بادی علیه آنتی ژن هپاتیت آ را مورد بررسی قرار می‌دهد.
PPD Skin Test (48 hrs) شرایط نمونه : حداقل مقدار نمونه : ندارد.• شرایط نمونه برداری : ندارد.• شرایط نمونه برداری : ندارد. روش انجام آزمایش:1- بهترین محل جهت انجام تست ، سطح پوست 10سانتیمتر زیرآرنج میباشد.2- محل را با الکل 70 درجه ضدعفونی کرده بگذارید خشک شود.3- درپوش ویال را نیز با الکل 70 درجه ضدعفونی کرده بگذارید خشک شود.4- باسرنگ انسولین 10 واحد (0.1سی سی معادل 5 واحد ITU) بصورت اینترادرمال با واردکردن سرسوزن درسطحی ترین لایه پوست بصورتی که سوراخ سرسوزن به سمت بالا باشد تزریق انجام شود.هنگام خارج کردن سرسوزن بهتر است به صورت دورانی آن را خارج کرد. این تست مدت زمان ابتلا به عفونت سل را مشخص نمی کند. از طرفی مشخص نمی کند که آیا این عفونت فعال است یا نهفته و فرد می تواند دیگران را آلوده کند یا که خیر.
Alpha 1 anti Trypsinنوع نمونه قابل اندازه‌گیری:سرم شرایط پیش از آزمایش:این آزمایش نیازی به ناشتا بودن و یا محدودیت خاص در رژیم غذایی ندارد. زمان تقریبی اعلام نتیجه:3 روز این آزمایش زمانی درخواست می شود که نوزاد یا کودک علائم بیماری کبدی داشته باشد یا زمانی که فرد قبل از چهل سالگی آمفیزم داشته باشد یا زمانیکه فرد علائم بیماری... یا زمانیکه فرد علائم بیماری انسدادی مزمن ریوی داشته باشد یا در هر سنی بیماری کبدی غیر قابل توجیح داشته باشد یا اینکه از بستگان نزدیک مبتلا به فقر آلفا یک آنتی تریپسین باشند. A1 آنتی تریپسین پروتئینی است که در خون وجود دارد و مانع اثر آنزیم های فعال شده بر روی شش ها می شود. این آزمایش مقدارA1AT یا فرم غیرطبیعی ارثی آن را شناسایی و اندازه گیری می کند.
CMV-IgG-Avidityنوع نمونه:S, Serum from umbilical cord blood تداخلات آزمایشگاهی:درصورت وجود آنتی بادی های هتروفیل و فاکتور روماتوئیدی (RF)، ممکن است نتایج مثبت کاذب دیده شود. سایتومگالوویروس (CMV) یکی از اعضای خانواده ویروس های هرپس است. این ویروس از این جهت که بسته به شرایط هر منطقه ۴۰ تا ۱۰۰ درصد جمعیت را آلوده می کند؛ ویروسی شایعی به حساب می آید. در اغلب افراد؛ ویروس مخفی مانده و علامتی ایجاد نمی کند. اما در افرادی که دچار نقص ایمنی هستند؛ CMV اثرات بسیار مخربی دارد.
CRP (Pericardial)نوع نمونه:نمنه خونبرای این تست شرایط قبل از آزمایش خاصی ندارد و نیازی به ناشتایی نیست آزمایش CRP ممکن است برای یافتن یا نظارت بر شرایط ایجاد التهاب مورد استفاده قرار گیرد. این شامل: عفونت های باکتریایی مانند سپسیس ، یک وضعیت شدید و گاه خطرناک برای زندگی است یک عفونت قارچی اگر نتایج شما سطح بالایی از CRP را نشان می دهد ، احتمالاً به این معنی است که شما نوعی التهاب در بدن دارید. آزمایش CRP علت یا محل التهاب را توضیح نمی دهد. بنابراین اگر نتایج شما عادی نباشد ، ممکن است پزشک معالج آزمایش های بیشتری را برای تشخیص اینکه دلیل التهاب چیست تجویز کند
IL 6نوه نمونه:نمونه خونی بدست آمده از سیاهرگ بازو آمادگی‌های لازم پیش از نمونه‌گیری: ندارد سنجش Access IL-6 یک آزمایش تشخیصی در شرایط آزمایشگاهی برای تعیین کمی سطح IL-6 در سرم و پلاسمای خون انسان (هپارین) است. این سنجشِ کاملاً اتوماتیک به پزشکان کمک می‌کند تا یک واکنش التهابی شدید را در بیماران کووید ۱۹ که اغلب به عنوان طوفان سیتوکین شناخته می‌شود، شناسایی کرده و خطر لوله‌گذاری با تهویه مکانیکی را همراه با یافته‌های بالینی و نتایج سایر آزمایش‌ها تعیین کنند.
Rubella IgG Avidityنام اختصاری: Rubella IgG & Rubella نوع نمونه قابل اندازه گیری : سرم، خون جنین حجم نمونه مورد نیاز: 0.5 ml نمونه گیری میباست در نوبت اول 3 روز پس از ظهور بثورات جلدی و در نوبت دوم 2 تا 3 هفته بعد ( دوره نقاهت) صورت گیرد. نيازي به شرايط خاص از نظر تغذيه و مصرف مايعات نمي باشد. ویروس سرخجه (Rubella) عامل بیماری واگیرداری است که در بچه ها و جوانان مشاهده می شود. ویروس از طریق دستگاه تنفسی انتقال می یابد و تکثیر آن در اپیتلیوم دستگاه تنفسی فوقانی می باشد. از طریق خون به نواحی مختلف از قبیل پوست رفته و ایجاد راشهای جلدی می کند. دوره نهفته بیماری 14 تا 21روز می باشد و پس از آن راشهای پوستی تظاهر می یابند. همزمان با بروز راشها، آنتی بادیهای ضد سرخجه در سرم افراد آلوده ظاهر می شود. آنتی بادیهای اولیه از کلاس IgM و بتدریج با IgG جایگزین می شود. این بیماری از یک هفته قبل تا 14 روز پس از ظهور راشها واگیردار می باشد. نوزادانی که از مادران ایمن متولد می شوند، آنتی بادی ضد سرخجه از نوع IgG که از جفت عبور می کند از مادر دریافت می کند. این آنتی بادیها نوزاد را به مدت 6 ماه در برابر بیماری محافظت می کند.
Albumin CSF .نوع نمونه:مایع مغزی نخاعی مقدار نمونه:1mlمخفف:CSF Albumi روش انجام:Colorimetry نحوه انجام:Automation محل نمونه‏گیری (مانند کمری، سیسترنال) باید ذکر شود، زیرا پارامترهای سیتولوژی و شیمیایی در مکان‏های مختلف متفاوت است. لزوم قند سرم همزمان باید در نظر باشد. به علت تأخیر در تعادل سرم CSF– بهترین زمان گرفتن قند سرم، دو تا چهار ساعت قبل از پونکسیون کمری است. کاربردهای بالینی: آنالیز CSF و آبسه مغزی در تشخیص موارد زیر مفید می باشد. تشخیص مننژیت ( باکتریایی، قارچی و انگلی) و آبسه مغزی خونریزی مغزی و زیر عنکبوتیه سیفلیس عصبی و اختلالات دمیلینه کننده ( مانند مولتیپل اسکلروز، پلی نوروپاتی دمیلینه کننده حاد) بیماری های خودایمن درگیر کننده CNS
Toxoplasma Ab (IgM)-captureنوع نمونه:سرم حجم نمونه:0.4ml روش انجام:ECLIACLIA آنتی بادی هاي IgM اولین آنتي باديها هستند كه توسط بدن در پاسخ به عفونت توکسوپلاسما توليد مي شوند. آنها در بيشتر افراد، در طي یک یا دو هفته پس از مواجهه اولیه، وجود دارند. تولید آنتی بادی IgM برای یک دوره زمانی کوتاه مدت بالا می رود و سپس کاهش مي يابد. در نهایت، گاهی اوقات ماهها پس از عفونت اولیه، سطح (تیتر) آنتی بادی IgM توکسوپلاسما در اکثر افراد کمتر از سطح قابل تشخیص مي شود. هنگامی که توکسوپلاسما گونديی خفته، فعال مي شود، و/ یا وقتی که فرد دارای عفونت مزمن است، ممکن است IgM اضافی تولید شود. آنتی بادی هاي IgM تنها نوع تولید شده توسط جنین است. هنگامی که اين آنتي بادي ها در نوزاد وجود دارند، عفونت مادرزادی را نشان مي دهند.
Rubella Ab (IgM)-captureنام اختصاری: Rubella IgG & Rubella IgM سایر نام ها: آنتي بادي ضد ویروس روبلا، آنتي بادي ضد ویروس سرخجه، آنتي بادي ضد ویروس سرخك آلماني نوع نمونه قابل اندازه گیری : سرم، خون جنین حجم نمونه مورد نیاز: 0.5 ml افزایش 4 برابری تیتر IgM به همراه IgG اختصاصی بر علیه سرخجه نشاندهنده عفونت اخیر (فعال) می باشد. به دلیل انکوباسیون طولانی مدت کشت ویروس جهت مشاهده نتایج مثبت و و مشکلات در جداسازی ویروس ، روش های سرولوژیک با حساسیت و اختصاصیت بالا از اهمیت خاصی برخوردار می باشند. سندروم سرخجه مادرزادی: در طی حاملگی، ابتلای مادر به ویروس سرخجه می تواند باعث عفونت جفت و جنین گردد. هرچه عفونت در مراحل ابتدایی تر حاملگی رخ دهد (3 ماه اول بارداری)، خطر درگیری وسیعتر و تولد نوزاد دچار ناهنجاری های شدیدتر بیشتر می باشد. در صورت عفونت در ماه اول حاملگی احتمال ناهنجاری در جنین به 80 درصد می رسد. در حالیکه این میزان در شیرخوارانی که در سه ماهه سوم بارداری به بیماری مبتلا شده اند به 15 درصد تقلیل می یابد.
CMV Ab (IgM)-captureنوع نمونه قابل اندازه‌گیری:سرم زمان تقریبی اعلام نتیجه:سه روز روش انجام:ELFA – ELISA سیتومگالوویروس (CMV) یک ویروس متعلق به خانواده هرپس‌ویروس‌ها است. عفونت با CMV در افراد بالغ معمولاً بدون‌علامت است و می‌تواند پایدار باشد و به صورت نهفته و مزمن باقی بماند. CMV با عفونت‌هایی که از طریق جنسی منتقل می‌شوند ارتباط نزدیکی دارد و در افراد دچار نقص ایمنی به صورت پاتوژن فرصت‌طلب عمل می‌کند. CMV می‌تواند از طریق مایع منی و ترشحات واژینال، و یا از طریق انتقال خون، شیر مادر و یا توسط کلیه اهدایی انتقال یابد.
H.pylori Ag (stool)نوع نمونه قابل اندازه‌گیری:سرم نمونه خوننمونه مورد نیاز بستگی به نوع آزمایش دارد. تست آنتی بادی، نیاز به نمونه خون به دست آمده توسط فرو بردن سوزن داخل سیاهرگ بازو دارد. بازیابی ویروس ممکن است بر روی انواع مختلف نمونه ها نظیر ادرار، خون یا خلط انجام شود. برخی از نمونه ها ممکن است نیاز به روند خاصی برای جمع آوری داشته باشند، مانند مایع آمنیوتیک، مایع دئودنوم، مایع مغزی نخاعی یا بافت بدن (بیوپسی( تست آنتی بادی را می توان مورد استفاده قرار داد برای تعیین این که آیا فرد در گذشته یا اخیرا در معرض ویروس قرار گرفته یا نه. دو نوع آنتی بادی CMV وجود دارد که در پاسخ به عفونت CMV تولید می شوند، IgM و IgG، که یک یا هر دو ممکن است در خون یافت شوند.v تستCMV، یا شامل اندازه گیری آنتی بادی هایCMV، پروتئین های ایمن ایجاد شده در پاسخ به قرار گرفتن در معرض CMV است، و یا تشخیص خود ویروس است. ویروس می تواند در طی عفونت فعال، با کشت CMV یا با تشخیص مواد ژنتیکی ویروس (DNA آن) در نمونه مایع یا بافت شناسایی شود.