نمونه گیری درب منزل برای افراد بالای 70 سال رایگان انجام میشود -----------------------ساعات کاری : شنبه الی چهارشنبه 6 صبح الی 20.پنجشنبه ها 6 صبح الی 18 ---------------------------به اطلاع میرساند از تاريخ 1402/7/14 آزمایشگاه آلبرت ،روز هاي جمعه از ساعت 8 الي 13 ، باز و آماده خدمت رساني به مراجعين گرامي مي باشد.

حساب کاربری

یا

حداقل 8 کاراکتر

38016000021

تلفن تماس

ایمیل

Albert.pathobiology@gmail.com

انواع آزمایش تیروئید – هر آنچه باید بدانید

زمان مطالعه10 دقیقه

تاریخ انتشار : ۲۴ تیر ۱۴۰۲نویسنده : دسته بندی : وبلاگ
انواع آزمایش تیروئید

آزمایشات تیروئید می گویند که غده تیروئید شما چقدر خوب کار می کند. این آزمایش ها می توانند به تشخیص بیماری هایی مانند پرکاری تیروئید، کم کاری تیروئید، بیماری گریوز، بیماری هاشیموتو و سرطان تیروئید کمک کنند. انواع آزمایش تیروئید شامل آزمایش خون، آزمایش تصویربرداری و آزمایش پزشکی هسته ای است. این آزمایش در آزمایشگاه آلبرت با پیشرفته ترین دستگاه ها و بهترین متخصصان انجام می شود.

آزمایش تیروئید چیست؟

آزمایشات تیروئید بررسی می کند که آیا غده تیروئید شما همانطور که باید کار می کند یا خیر. تیروئید شما یک غده پروانه ای شکل در گردن شماست که درست بالای جناغ سینه شما (استخوان سینه) قرار دارد. هورمون هایی تولید می کند که چندین سیستم مختلف بدن را کنترل می کنند. این مانند یک مرکز فرماندهی است که نحوه استفاده بدن شما از انرژی را مدیریت می کند.

اگر علائمی مانند خستگی، کندی، بی قراری، تحریک پذیری یا تغییرات وزن غیرقابل توجیه دارید، ممکن است به آزمایش تیروئید نیاز داشته باشید. آزمایشات تیروئید می تواند به تشخیص بیماری های تیروئید کمک کند:

 • کم کاری تیروئید.
 • پرکاری تیروئید
 • تیروئیدیت
 • بیماری گریوز
 • بیماری هاشیموتو

نام‌ های دیگر تست‌ های تیروئید شامل تست‌ های عملکرد تیروئید و تست علائم تیروئید است.

انواع آزمایش تیروئید

آزمایشات تیروئید در یکی از دو دسته زیر قرار می گیرند:

 • آزمایش خون تیروئید هورمون ها و پروتئین هایی مانند آنتی بادی ها و تیروگلوبولین را بررسی می کند. این آزمایشات می تواند به شما بگوید که آیا به بیماری هایی مانند کم کاری تیروئید (تیروئید کم کار) یا پرکاری تیروئید (تیروئید پرکار) مبتلا هستید یا خیر. آزمایش خون تیروئید عبارتند از TSH، T3 و T4 و آنتی بادی های تیروئید وجود دارد.
 • آزمایش‌ های تصویربرداری تیروئید به ارائه‌ دهنده شما کمک می‌ کند تا گره‌ ها (توده‌ها) را در گردن شما پیدا کند و تعیین کند که آیا آنها خوش‌خیم (غیرسرطانی) یا بدخیم (سرطانی) هستند. تصویربرداری پزشکی هسته ای مانند تست های جذب تیروئید و اسکن در این دسته قرار می گیرند. (این آزمایشات شامل تزریق یا بلع مقدار کمی ماده حاجب است.)

آزمایش خون تیروئید چه کاری می کند؟

آزمایش خون تیروئید هورمون ها و آنتی بادی های خاصی را در خون شما اندازه گیری می کند. تعداد زیاد یا خیلی کم این هورمون ها یا آنتی بادی ها ممکن است به این معنی باشد که شما به بیماری تیروئید مبتلا هستید.

ارائه دهندگان از آزمایش های خون مختلف برای اندازه گیری موارد مختلف استفاده می کنند:

 • TSH هورمون محرک تیروئید شما را اندازه گیری می کند. این معمولاً اولین آزمایشی است که اکثر ارائه دهندگان توصیه می کنند. غده هیپوفیز شما (بخشی از مغز شما) TSH می سازد. به غده تیروئید شما می رود و آن را برای تولید هورمون های تیروئید T3 و T4 تحریک می کند.
 • T3 (یا T3 آزاد) میزان تری یدوتیرونین را در خون شما اندازه گیری می کند. این هورمون یکی از دو هورمون اصلی است که تیروئید شما می سازد.
 • T4 (یا T4 آزاد) میزان تیروکسین در خون شما را اندازه گیری می کند. تیروکسین نوع اصلی دیگر هورمونی است که تیروئید شما می سازد.
 • آزمایش های آنتی بادی تیروئید به ارائه دهنده شما می گوید که آیا آنتی بادی های تیروئید در خون شما وجود دارد یا خیر. وجود آنتی بادی های تیروئید ممکن است به این معنی باشد که شما یک اختلال خود ایمنی مانند بیماری گریوز یا بیماری هاشیموتو دارید.

چگونه برای آزمایش خون تیروئید آماده شویم؟

به طور کلی، شما نیازی به انجام کار خاصی قبل از آزمایش ندارید. شما می توانید به طور معمول غذا بخورید و بنوشید، مگر اینکه ارائه دهنده مراقبت های بهداشتی شما خلاف این را به شما بگوید.

در طول آزمایش خون تیروئید خود چه انتظاری دارید؟

در طول آزمایش خون تیروئید، یک ارائه دهنده نمونه خون شما را می گیرد و آن را برای تجزیه و تحلیل به آزمایشگاه می فرستد. هنگامی که آزمایشگاه آزمایش را کامل کرد، نتایج را برای ارائه دهنده ای که آن را سفارش داده ارسال می کند.

بعد از آزمایش خون تیروئید چه انتظاری باید داشت؟

ارائه دهنده مراقبت های بهداشتی شما یافته های خود را با شما در میان خواهد گذاشت. آنها ممکن است در صورت نیاز به اطلاعات بیشتر، آزمایش اضافی را توصیه کنند. آنها به شما می گویند که نتایج شما چه معنایی دارد و بعد چه می شود.

تست های تصویربرداری تیروئید چگونه است؟

آزمایش های تصویربرداری تیروئید می تواند اطلاعات بیشتری در مورد اندازه، شکل و عملکرد غده تیروئید به ارائه دهنده شما بدهد. ارائه دهندگان ممکن است آزمایش های تصویربرداری را پس از انجام آزمایش خون تیروئید توصیه کنند.

"</p

ارائه دهندگان مراقبت های بهداشتی به دلایل مختلف از آزمایش های تصویربرداری مختلف استفاده می کنند:

سونوگرافی تیروئید

سونوگرافی تیروئید از امواج صوتی برای تعیین شکل، اندازه و موقعیت غده تیروئید شما استفاده می کند. در طول این آزمایش، یک ارائه دهنده یک دستگاه دستی را روی پوست گردن شما قرار می دهد. دستگاه امواج صوتی را از طریق بدن شما ارسال می کند و یک گیرنده امواج صوتی را هنگامی که از تیروئید شما پرتاب می کنند، تجزیه و تحلیل می کند. ارائه دهندگان از سونوگرافی برای تشخیص توده ها (ندول ها) در گردن شما استفاده می کنند.

اسکن تیروئید از توموگرافی کامپیوتری

اسکن تیروئید از توموگرافی کامپیوتری (CT) برای بررسی اندازه و موقعیت غده تیروئید شما استفاده می کند. در بیشتر موارد، ارائه دهنده شما از مواد کنتراست برای برجسته کردن مناطق مورد نگرانی استفاده می کند. مواد کنتراست میزان اشعه ایکس را که از بدن شما عبور می کند را مسدود می کند و به گرفتن تصاویر دقیق کمک می کند. این شامل تزریق ید رادیواکتیو در رگ شما یا کپسولی است که قبل از آزمایش می بلعید. گاهی اوقات ارائه دهندگان اسکن تیروئید را بدون ماده حاجب انجام می دهند، اما کمتر رایج است.

آزمایش جذب تیروئید

آزمایش های جذب تیروئید به ارائه دهنده شما می گوید که تیروئید شما چقدر خوب کار می کند. چهار تا شش ساعت قبل از آزمایش، مقدار کمی ید رادیواکتیو (به شکل مایع یا قرص) را می‌بلعید. وقتی برای قرار خود می‌رسید، روی یک صندلی می‌نشینید در حالی که ارائه‌دهنده شما یک کاوشگر گاما را جلوی گردن شما قرار می‌دهد. (پروب گاما یک دستگاه دستی است که میزان ید تیروئید شما را از خون شما اندازه می گیرد.) این روش دردناک نیست و فقط چند دقیقه طول می کشد. در بیشتر موارد، ارائه دهنده شما 24 ساعت بعد دوباره مطالعه می کند. اگر تیروئید شما مقدار زیادی ید مصرف می کند، می تواند به این معنی باشد که پرکاری تیروئید یا بیماری گریوز دارید. اگر تیروئید شما مقدار بسیار کمی ید مصرف کند، ممکن است نشان دهنده کم کاری تیروئید یا بیماری هاشیموتو باشد.

چگونه برای آزمایش تصویربرداری تیروئید خود آماده شویم؟

اگر ارائه دهنده مراقبت های بهداشتی شما قصد استفاده از ماده حاجب را دارد، ممکن است لازم باشد چند ساعت قبل از عمل، خوردن یا نوشیدن را متوقف کنید. یا ممکن است لازم باشد از کلپ و سایر غذاهایی که محتوای ید بالایی دارند اجتناب کنید.

بسته به شرایط شما دستورالعمل ها متفاوت خواهد بود. ارائه دهنده شما به شما خواهد گفت که آیا نیاز به انجام هر گونه آمادگی خاصی دارید.

پس از آزمایش تصویربرداری تیروئید چه چیزی باید انتظار داشت؟

رادیولوژیست شما نتایج تصویربرداری شما را برای ارائه دهنده ای که آزمایش را سفارش داده است ارسال می کند. پس از بررسی اسکن های شما، یافته ها و توصیه های خود را با شما در میان خواهند گذاشت.

اگر اسکن های شما یک توده را در گردن شما نشان دهد، ارائه دهنده شما ممکن است بیوپسی سوزنی را توصیه کند که به عنوان FNA (آسپیراسیون با سوزن ظریف) نیز شناخته می شود. این به آنها می گوید که آیا توده غیرسرطانی یا سرطانی است.

چه آزمایش های خونی عملکرد تیروئید را نشان می دهد؟

ارائه دهندگان مراقبت های بهداشتی ممکن است چندین آزمایش خون را برای تعیین عملکرد تیروئید انجام دهند. دو آزمایش رایج سطح TSH (هورمون محرک تیروئید) و T4 یا T4 آزاد (تیروکسین) را بررسی می کنند.

ارائه دهندگان همچنین ممکن است یک پانل کامل آزمایش خون تیروئید را توصیه کنند.

چه چیزی در پانل کامل تیروئید گنجانده شده است؟
یک پانل کامل آزمایش خون تیروئید سطح این هورمون ها و آنتی بادی ها را در خون شما اندازه گیری می کند:

TSH (هورمون محرک تیروئید).
T3 یا T3 آزاد (تری یدوتیرونین).
T4 یا T4 آزاد (تیروکسین).
TPO (آنتی بادی های پراکسیداز تیروئید) که به عنوان آنتی بادی های میکروزومی نیز شناخته می شود.
TG (تیروگلوبولین).
TGAb (آنتی بادی های تیروگلوبولین).
TSI (ایمونوگلوبولین محرک تیروئید).
اگر سطح TSH من بالا باشد چه اتفاقی می افتد؟
اگر سطح TSH شما بالا باشد، ممکن است به این معنی باشد که کم کاری تیروئید دارید. این بدان معناست که غده تیروئید شما به اندازه کافی هورمون تیروئید نمی سازد.

از سوی دیگر، اگر TSH شما پایین باشد، می تواند نشان دهنده پرکاری تیروئید باشد. در این حالت، غده تیروئید شما هورمون تیروئید بیش از حد تولید می کند.

ارائه دهنده مراقبت های بهداشتی شما نتایج شما را مورد بحث قرار می دهد و به شما می گوید که آنها برای شما و سلامتی شما چه معنایی دارند.

چه چیزی می تواند بر نتایج آزمایش تیروئید تأثیر بگذارد؟

موارد خاصی وجود دارد که می تواند نتایج آزمایش تیروئید شما را از بین ببرد، از جمله:

 • داروها و مکمل های خاص.
 • فاصله زمانی بین آخرین باری که داروی تیروئید خود را مصرف کردید تا زمانی که یک پزشک از شما خون می گیرد. (این تنها یک عامل زمانی است که از داروهای تیروئید حاوی T3 استفاده می کنید.)
 • اینکه آیا قبل از آزمایش غذا خورده اید (فقط یک عامل با اسکن تیروئید).
 • استرس، از جمله اثرات آن بر یک بیماری غیر تیروئیدی.

آیا برای آزمایش تیروئید باید ناشتا بود؟

بستگی به نوع آزمایش شما دارد. اکثر ارائه دهندگان مراقبت های بهداشتی ناشتا بودن قبل از آزمایش خون تیروئید را توصیه نمی کنند. اما برای اسکن تیروئید، به ویژه آنهایی که نیاز به ماده حاجب دارند، ممکن است لازم باشد چند ساعت قبل از آزمایش، خوردن و آشامیدن را متوقف کنید.

ارائه‌ دهنده مراقبت‌های بهداشتی به شما اطلاع می‌دهد که آیا باید قبل از آزمایش تیروئید خود ناشتا باشید یا آماده‌های دیگری انجام دهید.

پرکاری و کم کاری تیروئید می تواند در برنامه های روزمره اختلال ایجاد کند و کیفیت زندگی شما را مختل کند. اگر علائم بیماری تیروئید را دارید، انواع آزمایش تیروئید می‌تواند علت آن را پیدا کند تا پزشک شما درمان را توصیه کند.

ارسال دیدگاه