نمونه گیری درب منزل برای افراد بالای 70 سال رایگان انجام میشود -----------------------ساعات کاری : شنبه الی چهارشنبه 6 صبح الی 20.پنجشنبه ها 6 صبح الی 18 -------------به اطلاع میرساند روز هاي جمعه از ساعت 8 الي 13 باز و آماده خدمت رساني به مراجعين گرامي مي باشد.

حساب کاربری

یا

حداقل 8 کاراکتر

02138016000

تلفن تماس

ایمیل

Albert.pathobiology@gmail.com

آزمایش AMH چیست؟ تفسیر آزمایش ذخیره تخمدان

زمان مطالعه8 دقیقه

تاریخ انتشار : ۲۳ دی ۱۴۰۲نویسنده : دسته بندی : تفسیر آزمایشات, وبلاگ
آزمایش AMH

آزمایش هورمون آنتی مولرین (AMH) به منظور ارزیابی عملکرد و ذخیره تخمدان سطح AMH را در خون اندازه گیری می کند. به طور معمول، هم مردان و هم زنان می توانند AMH را انجام دهند، اما آزمایش AMH در درجه اول برای ارزیابی سلامت باروری زنان است. در این مقاله آزمایشگاه هورمون شناسی آلبرت بررسی می‌کنیم که چرا و چگونه آزمایش AMH انجام می‌شود و سطوح بالا و پایین AMH در مورد باروری و سندرم تخمدان پلی کیستیک (PCOS) به چه معناست.

هورمون آنتی مولرین (AMH) چیست؟

هورمون ضد مولرین (AMH) توسط سلول های تخمدان در طول سال های باروری زنانه ترشح می شود. این شاخص ذخیره تخمدان است. سطح AMH به تدریج در دختران از بدو تولد افزایش می یابد و در حدود 25 سالگی به اوج خود می رسد. پس از آن، سطح AMH کاهش می یابد زیرا مخزن فولیکول اولیه با افزایش سن کاهش می یابد و در یائسگی غیرقابل تشخیص می شود.

مطالعات نشان می دهد که بین سطوح AMH و تعداد تخمک های بازیابی شده در طول یک چرخه تحریک تخمدان، ارتباط مستقیم وجود دارد که به پیش بینی پاسخ تخمدان برای افرادی که تحت لقاح آزمایشگاهی (IVF) هستند کمک می کند.

AMH همچنین در نشان دادن زمان یائسگی نقش دارد. تحقیقات نشان می دهد که AMH تقریباً پنج سال قبل از شروع یائسگی بسیار کم یا غیرقابل تشخیص می شود.

با این حال، AMH نشانگر موفقیت آمیز بودن بارداری نیست زیرا حاملگی شامل عوامل مختلفی مانند کیفیت تخمک، تخمدان ها، اسپرم و رحم است.

سطوح AMH هر چند وقت یکبار باید آزمایش شود؟

طبق یک مطالعه، سطح AMH باید هر سه ماه یک بار ارزیابی شود. این آزمایش می تواند به نشان دادن نیاز به تشخیص تکمیلی و پیش بینی موفقیت بارداری کمک کند. برای انجام این تست می توانید از نمونه گیری در منزل آزمایشگاه آلبرت نیز استفاده کنید.

تفسیر آزمایش AMH

اندازه گیری AMH بر حسب نانوگرم بر میلی لیتر (ng/mL) است. در زیر سطوح AMH منبع قابل اعتماد در سنین مختلف آورده شده است.

سن سطح AMH
20–25 سال 4.23 ng/mL
26–30 سال 3.48 ng/mL
31–35 سال 2.43 ng/mL
36–40 سال 1.28 ng/mL
40–44 سال 0.52 ng/mL
  • AMH <0.5 نانوگرم در میلی لیتر: تعداد تخمک کمتر از حد متوسط. چنین نتیجه ای چالش هایی را در دستیابی به بیش از سه فولیکول در طول IVF پیش بینی می کند. فرصت کم لقاح
  • AMH <1.0 نانوگرم در میلی لیتر: ذخیره تخمدان محدود و کاهش شانس باروری.
  • AMH > 1.0 نانوگرم در میلی لیتر اما <3.5 نانوگرم در میلی لیتر: پاسخ مطلوب به تحریک IVF.
  • AMH > 3.5 نانوگرم در میلی لیتر: تخمک کافی است. برای جلوگیری از سندرم تحریک بیش از حد تخمدان (OHSS)، که پاسخی به هورمون های اضافی یا داروهای تجویز شده برای IVF است، نظارت کنید.

معمولاً، یک زن در سنین باروری سطح طبیعی AMH بین 1.0 تا 4.0 نانوگرم در میلی لیتر دارد. و مطلوب ترین سطح AMH برای تحریک IVF از 1.0 تا 3.5 نانوگرم در میلی لیتر است. سطوح AMH بینشی را در مورد مقدار باقیمانده تخمک در تخمدان، اینکه آیا تخمدان‌ های شما ممکن است با سرعتی سریع در حال پیر شدن باشند و اینکه چقدر به داروهای باروری تزریقی پاسخ می‌ دهید، ارائه می‌ کند. با این حال، نمی تواند بارداری موفق را پیش بینی کند. عوامل دیگری نیز باید در نظر گرفته شوند، مانند سن، تعداد و تحرک اسپرم، سیگار کشیدن، شرایط پزشکی قبلی یا سایر مشکلات سلامتی مانند تخمک‌ گذاری نامنظم، مسدود شدن لوله‌ های فالوپ، اندومتریوز، اسکار لگن و غیره.

آزمایش AMH

علت AMH بالا

سطح بالای AMH ممکن است به این معنی باشد که یک فرد تعداد زیادی تخمک در دسترس دارد و شانس بیشتری برای پاسخ به درمان های باروری دارد.

سطوح بالای AMH همچنین می تواند نشان دهنده ابتلا به PCOS باشد که به دلیل عدم تعادل هورمون ها اتفاق می افتد.

افراد مبتلا به PCOS در مرحله رشد تعداد فولیکول‌های بیشتری دارند که می‌توانند AMH تولید کنند. با این حال، مشکلات باروری می تواند به دلیل ناتوانی این تخمک ها در تبدیل شدن به یک فولیکول غالب و آزاد شدن یا تخمک گذاری از آن ایجاد شود.

بر اساس تحقیقات سال 2020 بر روی زنان مبتلا به PCOS، سطح AMH ممکن است از دو تا چهار برابر بیشتر از حد انتظار افزایش یابد.

ممکن است پزشکان تلاش برای کاهش سطح AMH را توصیه نکنند. با این حال، یک مطالعه در سال 2017 نشان داد که سطح AMH 8 هفته پس از مصرف متفورمین کاهش یافته است. متخصصان پزشکی معمولاً متفورمین را برای کمک به مدیریت مقاومت به انسولین و دیابت تجویز می کنند.

علت AMH پایین

سطوح پایین AMH ممکن است به این معنی باشد که یک فرد دارای مقدار کمتری تخمک است. هورمون AMH از سلول های اطراف تخمک در فولیکول می آید و با کاهش تعداد فولیکول ها یا تخمک ها با گذشت زمان، سطح AMH نیز کاهش می یابد. برخی از شرایط پزشکی و قرار گرفتن در معرض سمی مانند شیمی درمانی نیز می تواند باعث کاهش سطح AMH شود.

کالج آمریکایی متخصصان زنان و زایمان (ACOG) سطوح پایین AMH را کمتر از 1 نانوگرم در میلی لیتر تعریف می کند.

AMH و باروری

از آنجایی که AMH به عنوان اولین شاخص عملکرد تخمدان عمل می کند، می تواند به پیش بینی پاسخ شما به درمان باروری کمک کند. علاوه بر AMH، چندین آزمایش ممکن است برای بررسی نشانگرهای مختلف لازم باشد، از جمله روز 2-3 FSH (هورمون محرک فولیکول)، روز 2-3 استرادیول، تعداد فولیکول های آنترال و غیره.

معنی AMH برای ناباروری

طبق ACOG، حدود 15 درصد از زوج ها هنگام تلاش برای باردار شدن، ناباروری را تجربه می کنند. اندازه گیری AMH می تواند به پزشکان کمک کند تا تعیین کنند که آیا تعداد کم تخمک به ناباروری کمک می کند یا خیر و اگر چنین است، علل احتمالی آن چیست.

با این حال، سطح پایین AMH لزوماً به معنای نابارور بودن یک زن نیست. این نشان دهنده ذخیره تخمدان است، نه توانایی باردار شدن.

AMH همچنین به نشان دادن تعداد تخمک های بالقوه کمک می کند. سطح بالای AMH نشان می دهد که فرد ممکن است ذخیره تخمدان بالایی داشته باشد و تعداد زیادی تخمک بالقوه باقی مانده باشد. این ممکن است به این معنی باشد که آنها شانس بیشتری برای باردار شدن خواهند داشت.

سوالات متداول

تست AMH چگونه انجام می شود؟

یک نمونه خون کوچک از ورید بازوی شما گرفته می شود و برای اندازه گیری سطح AMH به آزمایشگاه فرستاده می شود.

آیا امکان انجام آزمایش AMH در دوران قاعدگی وجود دارد؟

شما می توانید تست AMH را در هر زمانی از چرخه قاعدگی خود انجام دهید، حتی زمانی که در حال قاعدگی هستید. برخلاف برخی دیگر از هورمون های تولید مثلی، AMH نوسانات حداقلی را در طول دوره نشان می دهد.

چه آمادگی هایی برای آزمایش AMH لازم است؟

هیچ آمادگی خاصی برای آزمایش AMH مورد نیاز نیست.

تفاوت بین AMH و FSH چیست؟

AMH و هورمون محرک فولیکول (FSH) نشانگرهایی برای ارزیابی باروری هستند. FSH فولیکول های تخمدان ها را تحریک می کند تا در طول چرخه قاعدگی رشد کنند. سلول های گرانولوز که تخم ها را در داخل فولیکول ها احاطه کرده اند، AMH تولید می کنند.

سطوح بالاتر AMH تعداد تخمک های بیشتری را نشان می‌ دهد، در حالی که سطوح پایین‌تر نشان‌ دهنده تعداد کمتر تخمک است.

در مقایسه، سطوح بالای FSH معمولاً نشان دهنده تعداد کم تخمک است. اگر تخمک کم شود، مغز به تخمدان سیگنال می دهد که FSH بیشتری تولید کند.

سطوح AMH چگونه بر شانس داشتن دوقلو تأثیر می گذارد؟

سطوح بالاتر AMH ممکن است نشان دهنده احتمال بیشتر دوقلو شدن باشد. یک مطالعه قدیمی نشان می دهد که غلظت AMH در زنان دارای دوقلو در مقایسه با زنان دارای یک نوزاد 1.4 برابر بیشتر است.

جمع بندی

AMH هورمونی است که از تخمدان ها ترشح می شود و می تواند تعداد تخمک باقی مانده را تخمین بزند. تحقیقات نشان می دهد که سطح AMH با تعداد تخمک های بازیابی شده در طول تحریک مرتبط است و به پیش بینی پاسخ تخمدان برای افرادی که تحت IVF قرار می گیرند کمک می کند.

AMH به عنوان شاخصی برای احتمال باردار شدن عمل نمی کند. عوامل مختلفی نیز باید در نظر گرفته شود، مانند کیفیت تخمک، سلامت تخمدان، باروری مرد و سلامت رحم. به طور معمول، زنان با سطح AMH در محدوده 1.0-3.5 نانوگرم در میلی لیتر بهترین پاسخ را به تحریک IVF نشان می دهند.

سطح AMH به طور طبیعی با افزایش سن کاهش می یابد. این کاهش خارج از کنترل ماست. توصیه می شود در مورد سطح AMH بیش از حد استرس نداشته باشید و در عوض روی حفظ سلامت کلی در هنگام تلاش برای باردار شدن تمرکز کنید.