نمونه گیری درب منزل برای افراد بالای 70 سال رایگان انجام میشود -----------------------ساعات کاری : شنبه الی چهارشنبه 6 صبح الی 20.پنجشنبه ها 6 صبح الی 18 -------------به اطلاع میرساند روز هاي جمعه از ساعت 8 الي 13 باز و آماده خدمت رساني به مراجعين گرامي مي باشد.

حساب کاربری

یا

حداقل 8 کاراکتر

02138016000

تلفن تماس

ایمیل

Albert.pathobiology@gmail.com

آزمایش کشت ادرار چیست و چگونه انجام می شود؟

زمان مطالعه7 دقیقه

تاریخ انتشار : ۴ دی ۱۴۰۲نویسنده : دسته بندی : تفسیر آزمایشات, وبلاگ
آزمایش کشت ادرار

آزمایش‌ کشت ادرار از برنامه‌ ریزی‌ شده‌ ترین آزمایش‌ های آزمایشگاه میکروبیولوژی است که برای ارزیابی خواص فیزیکی، شیمیایی و میکروسکوپی ادرار طراحی شده است. این آزمایش که به عنوان آنالیز ادرار نیز شناخته می شود، به ارزیابی سلامت کلی کمک کرده و به عنوان یک هشدار اولیه برای بیماری هایی مانند بیماری کلیوی، دیابت، عفونت های دستگاه ادراری و بیماری کبد عمل می کند.

تست کشت ادرار شامل بررسی ادرار و تجزیه و تحلیل رنگ، ظاهر، نتایج میکروسکوپی و یافته های شیمیایی توسط پزشک است. این آزمایش یک روش ساده و غیر تهاجمی است که به پزشک در تعیین سلامت عمومی فرد کمک می کند.

آزمایش کشت ادرار چیست؟

تست کشت ادرار به دنبال میکروب هایی (میکرو ارگانیسم ها) است که باعث عفونت در ادرار می شوند. باکتری ها و مخمرها (قارچ ها) در صورت وجود در محیط کشت شروع به رشد می کنند. این رشد نشان دهنده عفونت دستگاه ادراری (UTI) است.

هدف از آزمایش کشت ادرار

عفونت دستگاه ادراری (UTI) زمانی رخ می دهد که میکروب ها وارد مجرای ادرار شما شوند. لوله ای که ادرار شما را تخلیه می کند، معمولا در مثانه (ارگانی که ادرار را نگه می دارد) شروع می شود. با این حال، آنها می توانند به کلیه ها یا پروستات (ارگان هایی که ادرار تولید می کنند) گسترش یابند.

برای شناسایی باکتری یا مخمر ایجاد کننده عفونت، پزشک می تواند پس از گزارش آزمایش کشت ادرار موثرترین درمان را انتخاب کند و مشخص کند که آیا پاتوژن به آنتی بیوتیک مقاوم است یا خیر.

چه کسانی به تست کشت ادرار نیاز دارند؟

در صورت ابتلا به عفونت ادراری مکرر یا دشوار، پزشک ممکن است آزمایش کشت ادرار را درخواست کند. با این حال، در بیشتر موارد، تنها بیمارانی که علائم UTI را نشان می دهند، نیاز به کشت ادرار دارند.

عوامل زیر عوامل خطر UTI مکرر هستند:

 • دیابت.
 • بیماری های کلیوی، مانند سنگ کلیه
 • مشکلات تخلیه کامل مثانه، عمدتاً در صورت استفاده از سوند ادراری.
 • ضعف سیستم ایمنی ناشی از بیماری‌های خودایمنی، پیوند اعضا یا درمان‌های سرطان

آزمایش کشت ادرار ممکن است برای علائم و نشانه های زیر توصیه شود:

 • تکرر ادرار
 • ادرار دردناک
 • وجود خون در ادرار
 • میل شدید به ادرار کردن با ادرار کمتر
 • ادرار تیره، کدر، تغییر رنگ با بوی تند
 • درد شکم و کمر.

اگر هر یک از علائم بالا را پیدا کردید، برای آزمایش وقت بگیرید و گزارش کشت ادرار خود را برای بهبودی سریع دریافت کنید.

آزمایش کشت ادرار

آزمایش کشت ادرار چگونه است؟

اگر قبل از تحویل نمونه ادرار نیاز به اقدامات احتیاطی بیشتری داشته باشید، پزشک به شما اطلاع خواهد داد.

یک نمونه ادرار تمیز برای کشت ادرار لازم است. این کلمه به نمونه ادراری اطلاق می‌شود که باید تا حد امکان فاقد آلاینده‌ها باشد، مانند میکروارگانیسم‌ های معمولی روی پوست. شما می توانید این نمونه را به آزمایش آزمایشگاهی خود بدهید

با این حال، می توانید نمونه ادرار را در خانه نیز انتخاب کنید. مراحل انجام آزمایش کشت ادرار در زیر آمده است:

 • اول صبح، نمونه ادرار را جمع آوری کنید.
 • قبل از تهیه نمونه ادرار، حداقل یک ساعت نباید ادرار کنید.
 • برای تضمین ادرار کافی برای آزمایش، 20 دقیقه قبل از جمع آوری نمونه چند لیوان آب بنوشید.
 • قبل از جمع آوری نمونه، دست ها و اندام تناسلی خود را تمیز کنید.
 • برای جمع آوری نمونه، ظرف استریل شده را زیر آلت تناسلی قرار دهید. اجازه ندهید این فنجان به پوست شما برخورد کند.
 • مقدار مشخص شده ادرار پیشنهادی پزشک را در ظرف جمع آوری کنید.
 • درب تمیزی را روی آن ظرف بگذارید و آن را در محل جمع آوری مشخص شده قرار دهید. شستن دست ها را فراموش نکنید.

توصیه می شود قبل از شروع هر گونه آنتی بیوتیک، نمونه را برای کشت ادرار بدهید.

اگر در حال حاضر از هر گونه نسخه یا ویتامین، دارو، یا مکمل بدون نسخه استفاده می کنید، به پزشک خود اطلاع دهید. اینها می تواند یافته های آزمایشگاه را منحرف کند.

در صورت داشتن هر گونه تردید یا نگرانی در مورد آزمایش با پزشک خود صحبت کنید. سپس برای اطلاع از قیمت آزمایش کشت ادرار و نمونه برداری در منزل با بهترین تشخیصی نزدیک من تماس بگیرید.

نتایج آزماش کشت ادرار

زمان گزارش آزمایش کشت ادرار از آزمایشگاه 2 روز طول می کشد. پس از آن، پزشک برای بررسی نتایج با شما تماس خواهد گرفت.

1. نتیجه مثبت

اگر باکتری در کشت ادرار شما وجود داشته و علائم عفونت یا تحریک مثانه را هم داشته باشید، عفونت ادراری دارید. این یک نتیجه آزمایش کشت ادرار مثبت یا یک نتیجه آزمایش غیر طبیعی است.

باکتری های موجود در نمونه کشت شده از نظر حساسیت آنتی بیوتیکی توسط آزمایشگاه آزمایش می شوند. این آزمایش که به عنوان تست حساسیت آنتی بیوتیکی نیز شناخته می شود، نوع آن را نشان می دهد

باکتری هایی که باعث عفونت می شوند و باکتری ها به کدام آنتی بیوتیک ها حساس هستند، یعنی اینکه کدام داروها باکتری ها را از بین می برند. این اطلاعات به پزشک شما در انتخاب موثرترین داروی آنتی بیوتیکی برای درمان مثبت کشت ادرار کمک می کند.

برخی از آنتی بیوتیک ها فقط در برابر باکتری های خاص موثر هستند. علاوه بر این، باکتری های خاصی به آنتی بیوتیک ها مقاوم هستند. این نشان می دهد که آنتی بیوتیک دیگر نمی تواند از رشد آن نوع باکتری جلوگیری کند. درمان عفونت هایی که به آنتی بیوتیک ها مقاوم هستند دشوارتر است.

2. نتیجه منفی

نتایج منفی آزمایش کشت ادرار نشان می دهد که هیچ باکتری یا مخمری در نمونه ادرار یافت نشد. بنابراین عفونت ادراری ندارید. محدوده معمول نتایج آزمایش ادرار بر اساس آزمایشگاهی که آزمایش را انجام می دهد متفاوت است.

اگر همچنان علائمی مانند ادرار دردناک (دیسوریا) یا خون در ادرار خود (هماچوری) را تجربه می‌ کنید، پزشک ممکن است اسکن تصویربرداری یا آزمایش‌ های دیگر را درخواست کند.

برای یافتن جزئیات هزینه آزمایش کشت ادرار و ردیابی سلامت خود با این آزمایش، با آزمایشگاه پاتوبیولوژی آلبرت تماس بگیرید.

سوالات متداول

1. مزیت انجام آزمایش کشت ادرار چیست؟

آزمایش کشت ادرار، بررسی نمونه ادرار از نظر وجود باکتری و سایر ارگانیسم ها است. هم بزرگسالان و هم کودکان ممکن است تحت آزمایش قرار گیرند تا ببینند آیا عفونت ادراری دارند یا خیر.

2. محدوده طبیعی تست کشت ادرار چیست؟

اگر تعداد کلنی ها در کشت ادرار از 1000000 بیشتر شود، این نشانه واضحی از عفونت در دستگاه ادراری است که نیاز به درمان فوری دارد. محدوده معمول برای کشت ادرار 10000-1000000 کلنی در میلی لیتر است.

3. آیا آزمایش کشت ادرار می تواند بیماری کلیوی را تشخیص دهد؟

آزمایش ادرار می تواند شرایطی مانند دیابت، عفونت مثانه، بیماری مزمن کلیه و سنگ کلیه را تشخیص دهد.

4. آزمایش کشت ادرار چقدر دقیق است؟

دقت 99 درصد با کیت آنالیز ادرار وجود دارد. می‌ توانید یک نوبت در آزمایشگاه آلبرت که تیمی از متخصصان وجود دارد، رزرو کنید. نتایج ظرف 1-3 روز به دست شما برسد.

جمع بندی

از آزمایش کشت ادرار برای جستجوی میکروارگانیسم هایی که باعث عفونت ادراری می شوند استفاده می شود. در صورت ابتلا به عفونت ادراری، آزمایش حساسیت آنتی بیوتیکی می تواند باکتری را شناسایی کند.

این اطلاعات به پزشک شما در تعیین درمان مناسب برای درمان بیماری شما کمک می کند. علاوه بر این، ممکن است پس از درمان، آزمایش کشت ادرار برای بررسی رفع عفونت شما پیشنهاد شود. یک نمونه ادرار تمام چیزی است که برای آزمایشات اکثر افراد مورد نیاز است. ممکن است در موارد نادر توسط یک ارائه دهنده مراقبت های بهداشتی از کاتتر برای جمع آوری نمونه ادرار شما استفاده شود.