نمونه گیری درب منزل برای افراد بالای 70 سال رایگان انجام میشود -----------------------ساعات کاری : شنبه الی چهارشنبه 6 صبح الی 20.پنجشنبه ها 6 صبح الی 18 -------------به اطلاع میرساند روز هاي جمعه از ساعت 8 الي 13 باز و آماده خدمت رساني به مراجعين گرامي مي باشد.

حساب کاربری

یا

حداقل 8 کاراکتر

02138016000

تلفن تماس

ایمیل

Albert.pathobiology@gmail.com

آزمایش پاپ اسمیر چیست و چگونه انجام می شود؟

زمان مطالعه9 دقیقه

تاریخ انتشار : ۲۸ آبان ۱۴۰۲نویسنده : دسته بندی : وبلاگ
آزمایش پاپ اسمیر

در سرتاسر جهان، سالانه حدود 500000 مورد جدید سرطان دهانه رحم و 274000 مورد مرگ به سرطان دهانه رحم نسبت داده می شود که سرطان دهانه رحم را به دومین علت شایع مرگ ناشی از سرطان در زنان تبدیل می کند. خوشبختانه، بروز سرطان دهانه رحم در 30 سال گذشته بیش از 50٪ کاهش یافته است، که عمدتاً به دلیل افزایش استفاده از غربالگری سرطان دهانه رحم با سیتولوژی دهانه رحم است. اصلی ترین روش غربالگری سرطان دهانه رحم در 60 سال گذشته، آزمایش پاپانیکولائو بوده است. تست پاپانیکولائو که به نام تست پاپ یا آزمایش پاپ اسمیر نیز شناخته می شود، در دهه 1940 توسط جورجیوس پاپانیکولائو ساخته شد.

آزمایش پاپ اسمیر که در آزمایشگاه سیتولوژی آلبرت انجام می شود؛ شامل لایه برداری سلول ها از ناحیه تبدیل دهانه رحم است تا امکان بررسی میکروسکوپی این سلول ها برای تشخیص ضایعات سرطانی یا پیش سرطانی فراهم شود.

تست پاپ اسمیر چیست؟

پاپ اسمیر یک ابزار غربالگری است که از آن برای تشخیص سلول های غیر طبیعی و سرطان استفاده می شود. در طی آزمایش پاپ اسمیر یک نمونه سلولی از دهانه رحم گرفته می شود.

آناتومی مربوطه

اندام های تناسلی زنانه را می توان به اندام تناسلی داخلی و خارجی تقسیم کرد. اندام تناسلی داخلی اندام هایی هستند که در داخل لگن واقعی قرار دارند. اینها شامل واژن، رحم، دهانه رحم، لوله های رحمی (مجاری تخمدان یا لوله های فالوپ) و تخمدان ها هستند. اندام تناسلی خارجی خارج از لگن واقعی قرار دارد. اینها عبارتند از پرینه، مونس پوبیس، کلیتوریس، مجرای ادراری (ادراری)، لابیا بزرگ و کوچک، دهلیزی، غدد دهلیزی بزرگ (بارتولین)، غدد اسکنه و ناحیه اطراف مجرای ادرار.

دهانه رحم قسمت تحتانی رحم است که رحم را از واژن جدا می کند. دهانه رحم به شکل استوانه ای است و یک کانال آندوسرویکس در خط وسط قرار دارد و اجازه عبور مایع منی به داخل رحم را می دهد. منفذ خارجی واژن را سیستم عامل خارجی و دهانه داخلی حفره آندومتر را سیستم عامل داخلی می نامند. دهانه رحم داخلی بخشی از دهانه رحم زن است که گشاد می شود تا امکان زایمان جنین در حین زایمان فراهم شود. متوسط طول دهانه رحم 3-5 سانتی متر است.

دهانه رحم دو بخش دارد و دو نوع سلول مختلف در آن وجود دارد:

 • اندوسرویکس: این قسمت داخلی دهانه رحم است و حاوی سلول های ستون مانندی است که مسئول ترشح مخاط هستند.
 • اکتوسرویکس: این قسمت بیرونی دهانه رحم است که در زیر میکروسکوپ شبیه فلس های ماهی است.

جایی که این دو نوع سلول به هم می رسند، جایی است که بیشتر سرطان های دهانه رحم و سلول های پیش سرطانی شکل می گیرند.

چرا پاپ اسمیر انجام می شود؟

دلیل اصلی انجام آزمایش پاپ اسمیر غربالگری سلول های پیش سرطانی و سرطان دهانه رحم در دهانه رحم است. عفونت ویروس پاپیلومای انسانی (HPV) تقریباً باعث همه موارد سرطان دهانه رحم می شود.

پاپ اسمیر این تغییرات و سایر تغییرات غیر طبیعی در سلول های دهانه رحم را مشخص می کند. متخصص زنان یا پزشکتان باید آزمایش پاپ را به عنوان بخشی از معاینه معمول زنان انجام دهد.

تعداد دفعات آزمایش به سن شما بستگی دارد:

 • زنان بالای 65 سال ممکن است بسته به سابقه پزشکی خود بتوانند آزمایش پاپ اسمیر را متوقف کنند.
 • زنان 30 تا 65 ساله باید هر پنج سال یکبار آزمایش پاپ اسمیر را همراه با آزمایش HPV انجام دهند. آزمایش پاپ به تنهایی هر سه سال یک بار جایگزین است.
 • زنان 21 تا 29 ساله باید هر سه سال یکبار آزمایش پاپ اسمیر را انجام دهند.

برخی از زنان بسته به خطر ابتلا به سرطان دهانه رحم ممکن است نیاز به آزمایش های مکرر داشته باشند. اگر شرایط زیر را دارید، پزشک ممکن است غربالگری مکرر را توصیه کند:

 • تشخیص قبلی سرطان دهانه رحم یا سابقه سلول های پیش سرطانی
 • عفونت HIV
 • سابقه خانوادگی سرطان دهانه رحم
 • سیستم ایمنی ضعیف شده
 • سابقه سیگار کشیدن
 • قرار گرفتن در معرض دی اتیل استیل بسترول (DES)، یک استروژن مصنوعی، قبل از تولد
 • قرار گرفتن در معرض انواع پرخطر ویروس پاپیلومای انسانی (HPV)
 • به دنیا آوردن بیش از سه فرزند
 • استفاده طولانی مدت از داروهای ضد بارداری خوراکی

پزشک شما ممکن است از تست پاپ اسمیر برای تشخیص عفونت های واژن یا رحم نیز استفاده کند.

نحوه انجام تست پاپ اسمیر

پزشک ابتدا یک اسپکولوم را در داخل واژن قرار می دهد. اسپکولوم وسیله ای فلزی یا پلاستیکی است که واژن را باز نگه می دارد تا دهانه رحم به وضوح دیده شود. سپس، با استفاده از یک کاردک یا برس کوچک، نمونه‌ ای از سلول‌ ها و مخاط به آرامی از اگزوسرویکس خراشیده می‌ شود. سپس یک برس کوچک یا یک سواب با نوک پنبه در دهانه رحم قرار داده می شود تا نمونه ای از اندوسرویکس گرفته شود. اگر دهانه رحم شما برداشته شده باشد (به دلیل اینکه تراشکتومی یا هیسترکتومی انجام داده اید) به عنوان بخشی از درمان سرطان دهانه رحم یا پیش سرطان، از سلول های قسمت بالایی واژن (معروف به کاف واژن) نمونه برداری می شود. سپس نمونه ها در آزمایشگاه بررسی می شوند.

اگرچه تست پاپ بیش از هر آزمایش غربالگری دیگری در پیشگیری از سرطان موفق بوده است، اما کامل نیست. یکی از محدودیت های تست پاپ این است که نتایج باید توسط چشم انسان بررسی شود، بنابراین تجزیه و تحلیل دقیق صدها هزار سلول در هر نمونه همیشه امکان پذیر نیست. از آنجایی که ممکن است برخی از ناهنجاری‌ ها نادیده گرفته شوند (حتی زمانی که نمونه‌ ها در بهترین آزمایشگاه‌ ها بررسی می‌شوند)، بهتر است این آزمایش را به طور منظم طبق دستورالعمل‌ های انجمن سرطان آمریکا انجام دهید.

آزمایش پاپ اسمیر

دقیق تر کردن آزمایش پاپ اسمیر

شما می توانید چندین کار را انجام دهید تا تست پاپ خود را تا حد ممکن دقیق کنید:

 • سعی کنید در طول دوره قاعدگی خود آزمایش ندهید. بهترین زمان حداقل 5 روز پس از قطع قاعدگی است.
 • 2 تا 3 روز قبل از انجام تست پاپ از تامپون، فوم یا ژله ضد بارداری، سایر کرم های واژینال، مرطوب کننده ها یا روان کننده ها یا داروهای واژینال استفاده نکنید.
 • 2 تا 3 روز قبل از تست پاپ اسمیر دوش نگیرید.
 • 2 روز قبل از انجام تست پاپ، رابطه جنسی واژینال نداشته باشید.

معاینه لگن مشابه تست پاپ نیست

بسیاری از افراد معاینه لگن را با تست پاپ اشتباه می گیرند. معاینه لگن بخشی از مراقبت های بهداشتی معمول زنان است. در طول معاینه لگن، پزشک به اندام‌ های تناسلی، از جمله رحم و تخمدان‌ ها نگاه می‌ کند و ممکن است آزمایشاتی را برای بیماری‌ های مقاربتی انجام دهد. معاینه لگن ممکن است به یافتن انواع دیگر سرطان ها و مشکلات تولید مثل کمک کند. تست پاپ را می توان در طول معاینه لگن انجام داد، اما گاهی اوقات معاینه لگن بدون تست پاپ انجام می شود. آزمایش پاپ برای یافتن سرطان دهانه رحم یا پیش سرطان های اولیه لازم است، بنابراین از پزشک خود بپرسید که آیا با معاینه لگن خود تست پاپ انجام داده اید یا خیر.

چه کسانی باید پاپ اسمیر انجام دهند؟

دختران نوجوان نیازی به انجام آزمایش پاپ اسمیر ندارند، مگر اینکه پزشکان آنها فکر کنند مشکلی وجود دارد. زنان در سن 21 سالگی باید آزمایش پاپ اسمیر را به عنوان روشی برای نظارت بر سلامت خود شروع کنند. زنان 20 ساله با نتایج طبیعی پاپ اسمیر باید هر 3 سال یک بار این آزمایش را انجام دهند.

تست پاپ اسمیر نباید درد داشته باشد، اما ممکن است ناراحت کننده باشد. خبر خوب این است که به سرعت تمام می شود.

غیر طبیعی بودن تست پاپ به چه معناست؟

نتیجه غیرطبیعی تست پاپ به ندرت به معنای وجود سرطان است، به خصوص در افرادی که به طور منظم و سالانه تست پاپ انجام می دهند. نتیجه غیر طبیعی به این معنی است که سلول‌ هایی در دهانه رحم وجود دارند که غیرعادی به نظر می‌ رسند، که می‌ تواند ناشی از عفونت قارچی یا باکتریایی، تحریک، رشد خوش‌ خیم، تغییرات هورمونی یا پیش سرطان باشد.

همچنین اگر داروی واژینال، کرم، ژل یا دوش واژینال در عرض 48 ساعت پس از آزمایش غربالگری استفاده شده باشد، یا در صورت داشتن رابطه جنسی یا قاعدگی، ممکن است یک ناهنجاری کاذب داشته باشید. در مورد این تداخلات احتمالی با پزشک خود صحبت کنید.

نتایج غیر طبیعی پاپ اسمیر چقدر شایع است؟

نتایج غیر طبیعی پاپ اسمیر رایج است. بر اساس گزارش موسسه ملی بهداشت، 3.8 درصد از تست‌های پاپ به حالت غیرطبیعی برمی‌گردند.

اکثر سلول های غیر طبیعی که در طی تست پاپ یافت می شوند، نتیجه عفونت دهانه رحم یا واژن هستند و سرطانی نیستند.

خطرات آزمایش پاپ اسمیر

آزمایش پاپ به طور کلی بسیار ایمن است. مهم‌ترین خطر آزمایش پاپ این است که سلول‌ های غیرطبیعی موجود در این آزمایش تشخیص داده نمی‌ شوند که به عنوان نتیجه منفی کاذب نیز شناخته می‌ شود. تاخیر در کشف سلول های غیر طبیعی درمان را به تاخیر می اندازد. به همین دلیل انجام معاینات مکرر ضروری است. تا 20 سال طول می کشد تا سرطان دهانه رحم ایجاد شود، بنابراین اگر یکی از آزمایشات سلول ها را از دست داد، آزمایش بعدی احتمالا آنها را شناسایی می کند.

در نقطه مقابل، آزمایش پاپ ممکن است سلول‌ های غیرطبیعی را در زمانی که واقعاً وجود ندارند نشان دهد، مثبت کاذب. اگر این اتفاق بیفتد، پزشک شما به سادگی آزمایش‌ های دیگری را برای شفاف‌ سازی نتایج انجام می‌ دهد.

چه نوع بیماری هایی با تست پاپ اسمیر تشخیص داده نمی شوند؟

اگرچه تست پاپ می تواند به شناسایی سلول های پیش سرطانی دهانه رحم کمک کند، انواع دیگری از سرطان های زنانه وجود دارند که تست پاپ نمی تواند آنها را تشخیص دهد.

از آنجایی که تخمدان های شما از دهانه رحم بسیار دور هستند، بعید است که تست پاپ سرطان تخمدان را تشخیص دهد. برای اینکه این اتفاق بیفتد، سلول‌ های سرطانی باید از تخمدان‌ ها دور شوند، از طریق لوله‌های فالوپ و رحم و به ناحیه اطراف دهانه رحم حرکت کنند.

همچنین تست پاپ در تشخیص سایر انواع بیماری های مقاربتی محدود است. اگر نگران این هستید که ممکن است یک بیماری مقاربتی داشته باشید، باید از پزشک خود بخواهید که برای بیماری های مقاربتی خاص غربالگری کند.

جمع بندی

تست پاپ یک ابزار غربالگری در آزمایشگاه آلبرت است که می تواند به تشخیص سلول های غیر طبیعی دهانه رحم شما کمک کند. این تشخیص زود هنگام می تواند در جلوگیری از پیشرفت سلول های پیش سرطانی به سرطان دهانه رحم مهم باشد. سرطان دهانه رحم، اگر زود تشخیص داده شود، قابل درمان است. و به همین دلیل است که انجام آزمایش پاپ اسمیر بسیار مهم است.

ارسال دیدگاه